Inteligentný dom sa o seba postará aj sa sám postráži

Zaparkujete do otvorenej garáže, vojdete do vysvieteného dom vyhriateho na akurátnu teplotu a rovno si dáte šálku horúcej kávy. A stačilo na to jedno ťuknutie do telefónu.

Prvý koncept inteligentného domova (smart home technológie) predstavil inžinier Jim Sutherland z Pittsburgu v roku 1966. V tej dobe sa však verejnosť zaujímala viac o Beatles a Majstrovstvá sveta vo futbale, no dnes, v dobe technológií, sa “ovládanie” domu stáva bežnou vecou. Čoraz viac úkonov sa vďaka tomu môže diať bez vášho zásahu. Pozrite sa, čo všetko sa dokáže trocha “múdrej technológie” urobiť za vás.

1. Bezpečnosť na prvom mieste

Časový stres, stratené kľúče a už od skorého rána nám môže skomplikovať odchod z domu, kedy sa môže stať, že sa už po piaty krát vrátime, aby sme skontrolovali, či sme vypli žehličku, sporák a zatvorili všetky okná. Pri smart home technológii stačí raz nastaviť pravidlá vašej bezpečnosti a môžete sa sústrediť na dôležitejšie veci.

Automatické zamykanie vchodových dverí, nastavenie alarmu, zapnutie bezpečnostných kamier a vypnutie elektrických spotrebičov, je len malou ukážkou toho, ako smart home technológia môže zvýšiť pocit bezpečia.

Inteligentný scenár zabezpečenia domácnosti pridá nielen pár minút k dobru v dopravnej špičke, dokonca vám umožní ovládať bezpečnosť domu aj v neočakávaných situáciách. Senzory dymu, pohybu alebo senzory vytopenia vás zalarmujú kdekoľvek ste. Riziká a škody sa znížia na minimum.

Smart home

2. Pohodlie vďaka inteligentnému scenáru

Predstavte si, že sa blížite domov a jedným kliknutím na telefóne spustíte scenár “príchod domov.“ Otvorí sa príjazdová brána, garážové dvere. Po prejazde a zaparkovaní sa automaticky zavrú. Vchodové dvere sa odomknú akonáhle sa priblížite, čaká na vás príjemne rozsvietený dom s ideálnou teplotou. Možno si po príchode domov nastavíte automatické zapnutie televízie s obľúbeným programom a rozvoniavať bude čerstvo pripravená káva zo smart kávovaru. Alebo dáte prednosť servírovaniu vopred prihriatej večere zo smart hrnca.

Všetky scenáre môžete aktivovať jednoduchým kliknutím na smartfóne alebo ich automatizovať na základe GPS lokalizácie, NFC, prípadne časových cyklov. Vďaka GPS lokalizácii alebo NFC technológii sa vám dvere odomknú presne včas, bez toho, aby ste museli siahnuť po telefóne, či kľúčoch. Výber inteligentného scenára závisí len od vašich každodenných zvyklostí.

Smart house

3. Zamerané na deti

Ustrážiť večne zvedavé dieťa je skutočná výzva. V domácnosti na deti číhajú mnohé nástrahy, napríklad, ak malý objaviteľ otvorí skrinku s čistiacimi prostriedkami. Senzor vás hneď upozorní a môžete zasiahnuť.

Ak je už vaše dieťa staršie, smart technológia vám umožní mať dokonalý prehľad o jeho príchodoch a odchodoch z domu, prípadne za pomoci GPS zariadenia získate prehľad o jeho aktuálnej polohe. Taktiež môžete deťom nastaviť pripomienky každodenných aktivít ako venčenie psa či domáce úlohy, keď napríklad nie ste doma.

Bezpečnosť detí

4. Vonkajšie aktivity

Smart home technológiu môžete rozšíriť aj za múry vášho domu. Osvetlená cestička v záhrade je považovaná za samozrejmosť. Skutočne zaujímavé to začne byť, keď príroda vytvorí s technológiou dokonalú súhru a to len jediným kliknutím na smartfóne. Hlavnú úlohu v záhrade hrá smart meteostanica, na základe ktorej sa aktivujú moduly na zalievanie trávnika a rastlín. Zalievanie záhrady môžete nastaviť plne automatizovane na základe predpokladaného vývoja počasia, ktoré meteostanica detekuje.

Pripojiť si môžete aj senzor na pestovanie rastlín, ktorý vám poskytne všetky informácie o tom, či rastlina potrebuje  vodu, hnojenie, prípadne či má dostatok slnečného žiarenia. Pravidelné kosenie trávnika môžete prenechať robotickej kosačke, ktorú stačí nastaviť na vymedzený priestor a všetku prácu už urobí za vás.

Polievanie trávnika

5. Efektívna spotreba energií

Smart home technológie prinášajú nielen bezpečie, pohodlie a zábavu, môžu tiež pomôcť ušetriť energie a financie. Na jednej strane tak vedie rozumné využívanie týchto zariadení  k značnej úspore na účtoch za energie. Na druhej strane sa môžete stať priateľom životného prostredia, nakoľko smart technológie používajú energeticky úspornú elektroniku a navrhujú vám optimálne riešenia pre smart doplnky.

Nastavenie optimálneho jasu žiaroviek má značný vplyv na spotrebu energie, hoci vaše oči nepocítia žiadnu ujmu. Tak ako sa mení teplota ovzdušia von sa môže meniť aj vo vašej domácnosti, čo oceníte najmä cez dlhé zimné vykurovacie obdobie. Všetko je samozrejme dostupné online v aplikácii vo vašom smartfóne. Investíciu do smart home technológie zúročíte a bude dlhodobo udržateľným riešením nielen pre životné prostredie, ale i vašu peňaženku.

efektívna spotreba energie

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Osláviť 10. narodeniny sa dá aj príbehmi, ktoré menia Slovensko

Na netradičnej oslave narodenín sa na jednom pódiu stretol prezident SR, bývalý riaditeľ z NASA, olympijský víťaz či majster sveta v boxe.

Pamätáte si, ako vyzerala oslava vašich narodenín, keď ste mali desať rokov? Pravdepodobne ste tú výnimočnú chvíľu trávili v kruhu rodiny, nechýbala nejaká tá torta, prskavky či balóny. Bol z vás už veľký školák či školáčka s pomerne jasnou predstavou o tom, čím sa stanete, keď vyrastiete. Chlapci túžili po povolaní kozmonauta či získať olympijskú medailu, dievčatá chceli byť známou herečkou či spisovateľkou.

10 rokov O2 Slovensko

Na oslave desiatich narodenín, ktorú k svojmu výročiu usporiadal operátor O2, sa ľudia s podobnými povolaniami stretli na jednom pódiu. Presnejšie človek, čo poslal na Mars sondu Curiosity, olympijský víťaz z Ria 2016, cenami ovenčená divadelná herečka či blogerka, ktorá sa venuje zdravej výžive a na Slovensku zastupuje slávneho Jamieho Oliviera.

Ak k tomu prirátate ešte majstra sveta v boxe, knižného vydavateľa, mestského aktivistu, šikovnú jazykovedkyňu, dizajnéra či architekta, už začínate tušiť, že váš čaká zaujímavý večer.

Sajfa

Netradičná oslava s názvom desať príbehov, ktoré menia Slovensko sa konala 10. apríla v bratislavskej Rafinery Gallery. Počas štvorhodinového programu vystúpilo desať osobností, ktoré prišli s inšpiratívnymi myšlienkami, ako zmeniť veci a dianie okolo nás k lepšiemu.

Slávnostný večer si prišlo vychutnať viac ako 1 100 hostí.

Role moderátora sa zhostil Matej “Sajfa” Cifra. Ako prvého na pódiu privítal generálneho riaditeľa O2 Petra Gažíka.

Peter Gažík: Férovosť sa nedá hrať, a už vôbec by to nefungovalo 10 rokov. Férovosť sa dá len žiť.

Peter Gažík

Vo svojom príhovore rozprával o tom, že v časoch, keď spoločnosť prišla na trh, tu boli dvaja operátori. Aby malo O2 úspech muselo byť výnimočné. Nie len v službách, ale najmä v hodnotách.

Férovosť a odvaha robiť veci inak bola a je základom príbehu, ktorý priniesol modrý operátor na Slovensko. Práve vďaka tejto základnej hodnote má dnes O2 viac ako 1 900 000 zákazníkov.

Andrej Kiska: Zlo zvíťazí, ak dobrí ľudia neurobia nič.

Andrej Kiska

Apropo, férovosť sa v ten večer skloňovala ešte mnohokrát. Zaznela aj v prejave prezidenta Andreja Kisku, ktorý bol špeciálnym hosťom a vystúpil ako druhý rečník večera.

Hovoril o tom, že zlo momentálne bujnie v podobe nárastu extrémizmu a že dnes je mimoriadne dôležité čo najviac hovoriť o hodnotách. Základnú morálku sa podľa jeho slov treba vždy snažiť dodržať. Zároveň by dobrí ľudia mali etické normy brániť a vyžadovať ich dodržiavanie v celej spoločnosti.

Jakub Ptačin: Nepodceňujte malé veci a neberte ľuďom nádej.

Jakub Ptačin

Prvým a určite najrýchlejšie rozprávajúcim hosťom večera bol mladý dizajnér Jakub Ptačin, ktorého aj časopis Forbes zaradil do tridsiatky Slovákov pod tridsať rokov so svetovým potenciálom.
Hlavu má plnú inšpiratívnych myšlienok a navyše ich vie podať s nezameniteľným humorom. Spomínal neúspechy, ktoré ho stretli pri vlastných projektoch. Všetky chyby však stáli za to a posunuli ho dopredu. Ak sa veci robia s dobrým úmyslom, vždy sa časom ukáže, že to má zmysel.

Na záver prednášky rozdal tri praktické úlohy na zlepšenie Slovenska. Ako prvú vec navrhol, aby si každý z nás našiel okolo seba človeka, ktorý sa má horšie a ponúkol mu pomoc.

Druhá úloha, v ktorej sa zhodol aj s prezidentom, znie: “Obhajujme slobodu a demokraciu, kde sa dá.” Práve teraz je demokracia na Slovensku v ohrození a je na nás, aby sme neboli leniví a hlasno sa ozvali.

A keďže Jakub sa momentálne snaží aktívne pomáhať regiónu odkiaľ pochádza, v poslednom zadaní poprosil ľudí, aby šli dovolenkovať na Oravu. Vraj je tam rovnako dobre, ako na Liptove.

Táňa Pauhofová: Buďme tu pre seba. Vnímajme a zdieľajme sa navzájom.

Táňa Pauhofová

Silný prejav, z ktorého bolo cítiť mimoriadnu úprimnosť, mala Táňa Pauhofová. Hovorila o tom, ako sa celý život snažila plniť niekoho očakávania a zabúdala byť len tak v prítomnosti, hrať sa a tešiť sa z maličkostí. Namiesto koncentrácie na výsledok by pritom stačilo len tak byť, vnímať a diviť sa. Len tak vznikajú čarovné okamihy, ktoré si môžeme pamätať.

Podobné pocity zažíva Táňa v divadle. Divadlo je živý organizmus, kde sa nemôže stať, že bude každý večer rovnaký. Diváci sú aktívnymi spolutvorcami predstavenia, ktorých herec vníma nesmierne intenzívne. Tí, ktorí prídu s otvoreným srdcom a ochotou veci zažívať, vytvárajú spoločne s účinkujúcimi ten správny magický moment, ktorý je cez obrazovku neprenosný. Preto Táňa vyzýva ľudí, aby si atmosféru zdieľania prišlo vychutnať priamo do divadla a podporili tak živú kultúru.

Michal Hudák: Nič nie je také, aby sa to nedalo spraviť. Tak prečo si neurobiť lepšie miesto na život?

Michal Hudák

Po Táni prišiel na scénu Michal Hudák. Nie však ten známy televízny moderátor, ale košický aktivista, zakladateľ Východného pobrežia a autor kníh KSC a KSC Kód/Code. Sám o sebe hovorí, že je pyšným otcom a občanom svojho mesta.

Najdôležitejšie podľa neho je, aby sme veci robili tak, aby nás bavili a bola v nich vášeň. Inšpiráciou mu je najmä jeho malá dcérka, ktorá má stále prirodzenú detskú zvedavosť. Vlastnosť, ktorú bohužiaľ mnoho dospelých stratilo. Aj preto sa snaží robiť veci tak, aby v čase, keď bude jeho dcéra dospelá a začne sa pýtať, vedel s čistým svedomím odpovedať, že sa jej pokúsil vytvoriť v mieste, kde vyrastala, podmienky na čo možno najlepší život.

Koloman Kertész Bagala: Všetko je ukryté v tichu. Stačí vnímať.

Koloman Kertész Bagala

Štvrtým rečníkom v poradí bol neúnavný podporovateľ slovenskej literatúry Koloman Kertész Bagala. Do sveta kníh sa zamiloval už ako dieťa. Hovoril o tom, že každé čítanie je novým zážitkom, pretože každý rukopis a každá kniha je iná. Keď človek číta nemusí sa na nič hrať, ani hľadať slová na pomenovanie svojich pocitov. Nie je nutné snažiť sa byť lepším, pri čítaní stačí len vnímať.

Jeho príbeh bol o všetkých prekážkach, s ktorými sa ako knižný vydavateľ musel potýkať. Prekonávanie ťažkostí mu pomohlo ujasniť si smer, ktorým by sa chcel v živote ďalej uberať a vrátiť sa k tomu, čo robí v živote najradšej – k čítaniu. Na záver ľudí vyzval, aby sa nebáli písať o svojich pocitoch a myšlienkach, aj keď len pre seba a podporili slovenskú literatúru.

Janica Lacová: Nehľadajme výhovorky. Snažme sa urobiť malé pozitívne zmeny.

Janica Lacová

Odborníčka na zdravú výživu a ambasádorka Jamieho Oliviera na Slovensku Janica Lacová sa rozrozprávala najmä o zmenách, ktoré nás sprevádzajú celý život. Choroba, ktorá jej znenazdajky vstúpila do života, ju prinútila prehodnotiť, čomu sa skutočne chce v živote venovať.

Namiesto hľadania výhovoriek, sa sama pokúsila zmeniť seba a teraz vyzýva ľudí, aby sami vykonali malú pozitívnu zmenu. Či už v prístupe k jedlu alebo celkovo k životu.

Tomi Kid Kovács: Nesúďme ľudí, všímajme si ich. Každý človek nás môže niečo naučiť.

Tomi Kid Kovács

Nasledoval Tomi Kid Kovács. Majster sveta v boxe zavesil svoju aktívnu kariéru na klinec, no s boxom rozhodne neskončil. Momentálne sa venuje mládeži a keďže mnohí jeho zverenci pochádzajú zo zlých sociálnych pomerov, často sa stretáva s tým, že ľudia si o jeho “deťoch” robia unáhlené závery, pričom sú to slušní a dobrí chalani. Sympatický športovec preto všetkých vyzýva, aby si druhých viac všímali a snažili sa ich lepšie spoznať. Jedine takto porazíme predsudky.

Lucia Molnár Satinská: Šírme dobré slovo.

Lucia Molnár Satinská

Siedmy vstup patril Lucii Molnár Satinskej, ktorá pracuje ako jazykovedkyňa a je aj popularizátorkou jazykovedy. Každý deň podľa nej používame niekoľko slovenčín. Inú doma, inú v práci a inú medzi priateľmi. Každú z týchto verzií môžeme obohacovať aj my sami, toto privilégium vraj dnes už nepatrí len spisovateľom.

Ak vymyslíte slovo, ktoré sa začne používať, je dosť pravdepodobné, že ho zachytia aj jazykovedci. Používaním pekných slov si tak môžeme sami skrášliť vlastný jazyk.

Matúš Vallo: Keď darujeme náš čas a spojíme sa pre dobrú vec, pohneme sa dopredu.

Matúš Vallo

Po Lucii sa predstavil Matúš Vallo, úspešný architekt a bratislavský mestský aktivista. Matúš poopravil obľúbenú axiómu motivačnej literatúry o tom, že aj jeden človek dokáže zmeniť svet. Je to skupina ľudí, čo dokáže zmeniť mesto.

Mesto tvoria ľudia a práve obyvatelia majú tú moc, zmeniť svoje mesto tak, aby naň mohli byť hrdí. Stačí, aby boli aktívni, počúvali sa navzájom, darovali svoj čas a spojili sa pre dobrú vec.

Matej Tóth: Bez radosti nikdy nedosiahneme vytúžený cieľ.

Matej Tóth

Predposledného rečníka publikum privítalo obrovským potleskom. Najúspešnejší slovenský atlét a olympijský víťaz Matej Tóth hovoril o vlastnostiach, ktoré vedú k úspechu v akejkoľvek kariére. Okrem pokory, vytrvalej práce, poctivosti a tímového ducha, netreba zabúdať na to najpodstatnejšie – na radosť.

Bez radosti z pohybu by dôjsť do vytúženého cieľa skrátka ani nebolo možné. Skvelá vec je, že nadšenie z jeho dosiahnutých úspechov sa prenieslo už na celé Slovensko. V spolupráci s O2 Matej rozbieha projekt Športovej akadémie, vďaka ktorému budú môcť deti trénovať atletiku, aby sa možno aj z nich jedného dňa stali olympijskí športovci.

Charles Elachi: Spoločne vieme robiť veci, ktoré sa zdajú nemožné.

Charles Elachi

Každá poriadna oslava musí mať čerešničku na torte. V tomto prípade ňou bol Charles Elachi, bývalý riaditeľ vývojárskeho centra v NASA. Kto iný by mohol rozprávať o tom, ako sa dá dosiahnuť aj nemožné, než človek, ktorému sa do vesmíru podarilo poslať 22 sond a družíc.

Jeho prednáška bola v prvom rade o tom, koľko ľudského úsilia stojí úspešne dostať na ďalekú planétu Mars vesmírnu sondu. Použil pekný ilustračný príklad: vraj je to, ako odpáliť golfovú loptičku v Kalifornii a snažiť sa trafiť na jeden úder jamku v Bratislave. No platí, že ak si človek niečo zaumieni, nič nie je nemožné.

Oslavu 10. výročia uzatváral Sajfa slovami: “Je to naozaj neuveriteľné, aký motivačný večer sme tu zažili. Nešiel som sem s nejakými zvláštnymi očakávaniami, hovorím si, že kšeftík ako kšeftík… A ostal som tu stáť s otvorenými ústami. Nestačím sa čudovať, čo všetko ľudia dokážu.”

Keby mala odznieť len jediná myšlienka, ktorá prepájala všetkých hostí večera, asi by to bola stará múdrosť, že kto chce zmeniť svet, najprv musí začať od seba. Malá pozitívna zmena možno globálne problémy nevyrieši, ale je prvým krokom ku krajine, v ktorej ľudia radi žijú.

Pozrite si záznam z osláv 10. narodenín O2 v Refinery Gallery:

 


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové