Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. V tejto škatuli schováte svoj denník, nejaké tie fotky, adresu k vám domov, alebo adresu k priateľom a rodine. Tiež do nej uložíte informácie o vašom bankovom účte, číslo platobnej karty, a nejaký ten pracovný email. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?
Takouto škatuľkou, prekypujúcou osobnými údajmi, je váš Android smartfón. Prieskum z roku 2015 priniesol informáciu, že takmer 40% užívateľov nemá nastavený zámok na svojom smartfóne.
Pritom škôd môže byť viac než dosť. Od „dobrých“ kamarátov, ktorí odošlú (v lepšom prípade) zaujímavý, status na sociálne siete, až po „vybielenie“ vášho bankového účtu.
Ako sa chrániť?
Keď nechávate byt alebo dom bez dozoru, zamknete ho. To isté môžete spraviť so smartfónom. Nie vždy ho máte pod dohľadom, dokonca ani keď je vo vrecku.
Prípadný neželaný návštevník by získanie jeho obsahu nemal mať jednoduché. Spôsobov, ako zabezpečiť váš smartfón, je hneď niekoľko priamo v systéme Android.
Vzor
Veľmi rozšíreným spôsobom zabezpečenia, ktorý je z ponúkaných možností asi najslabším. Vždy je však lepší, ako žiadne zabezpečenie.
Spájanie guličiek môže byť oku lahodiace, no dotyk vášho prstu zanecháva stopy na displeji mobilného telefónu. Ak po každom zadaní vzoru neutriete displej mobilného telefónu, vystavujete sa riziku, že váš vzor neželaný návštevník odhalí.
Heslo, alebo PIN
Chrániť svoj smartfón môžete aj 4- až 17-miestnym kódom alebo heslom. Ak sa vyvarujete heslám ako 1234, 1111 alebo dátumu vášho narodenia, ide už o silnejšie zabezpečenie vášho súkromia.
Pamätajte vždy na to, že čím dlhšie heslo, tým lepšie. Pri hesle, ktoré obsahuje písmená, nezabudnite používať špeciálne znaky a striedať aj veľkosť.
Snímač odtlačkov prstov
Takýto snímač bol ešte nedávno doménou vlajkových lodí, no to už neplatí. Xiaomi Redmi Note 3, na ktorom skúšame rôzne funkcie zabezpečenia smartfónu, obsahuje tento bezpečnostný prvok aj napriek jeho zaujímavej cene strednej triedy.
Nielenže je táto forma zabezpečenia najodolnejšia voči prelomeniu, je aj najrýchlejšia. Rýchly snímač od Xiaomi zosníma váš odtlačok za necelú sekundu odomkne obsah telefónu. Snímač je 360-stupňový, teda nezáleží na tom, v akom uhle prst priložíte.
Obrázok: Xiaomi Redmi Note 3i
Okrem toho, že cez snímač odtlačku prstu si zariadenie rýchlo odomknete, môžete váš odtlačok použiť aj na potvrdenie nákupu aplikácií v Google Play. Niektoré banky prinášajú možnosť prihlásenia cez odtlačok prstu, no zatiaľ len pri zariadeniach od Apple a Samsung.
Je však len otázkou času, kedy táto funkcionalita bude prístupná aj na ostatných zariadeniach.
Smart Lock
Tento bezpečnostný doplnok uľahčuje a urýchľuje odomknutie zariadenia. Smartfon dokáže vďaka funkcii Smart Lock detekovať, kde sa práve nachádza a podľa toho vyžadovať, alebo nevyžadovať heslo pre odomknutie.
V rámci Smart Locku môžete napríklad nastaviť dôveryhodnú GPS polohu. Môžu to byť súradnice vášho bytu. Keď smartfón zistí, že sa nachádza na „správnej adrese“ nebude vyžadovať heslo.
Zvoliť si môžete aj dôveryhodné zariadenia, ako sú napríklad smart hodinky, náramok, alebo bluetooth reproduktor. Po prihlásení sa k nim smartfón rovnako nebude vyžadovať heslo. Akonáhle sa však stratia z dosahu, bez hesla sa k obsahu zariadenia nik nedostane.
Smartfón vie byť veľmi dobrým pomocníkom, ktorý uľahčuje život. V zlých rukách sa však môže stať nočnou morou, pretože môže vyzradiť mnohé vaše tajomstvá.
Nepodceňujte teda zabezpečenie vašich digitálných údajov. Veď výkonné zariadenie, so snímačom odtlačkov prstov pre vysokú mieru zabezpečenia, ako je napríklad Xiaomi Redmi Note 3, môžete mať za skutočne rozumnú cenu.