Nenechajte si vykradnúť telefón. Povieme vám, ako sa chrániť

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. V tejto škatuli schováte svoj denník, nejaké tie fotky, adresu k vám domov, alebo adresu k priateľom a rodine. Tiež do nej uložíte informácie o vašom bankovom účte, číslo platobnej karty, a nejaký ten pracovný email. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Takouto škatuľkou, prekypujúcou osobnými údajmi, je váš Android smartfón. Prieskum z roku 2015 priniesol informáciu, že takmer 40% užívateľov nemá nastavený zámok na svojom smartfóne.

Pritom škôd môže byť viac než dosť. Od „dobrých“ kamarátov, ktorí odošlú (v lepšom prípade) zaujímavý, status na sociálne siete, až po „vybielenie“ vášho bankového účtu.

Ako sa chrániť?

Keď nechávate byt alebo dom bez dozoru, zamknete ho. To isté môžete spraviť so smartfónom. Nie vždy ho máte pod dohľadom, dokonca ani keď je vo vrecku.

Prípadný neželaný návštevník by získanie jeho obsahu nemal mať jednoduché. Spôsobov, ako zabezpečiť váš smartfón, je hneď niekoľko priamo v systéme Android.

Vzor

Veľmi rozšíreným spôsobom zabezpečenia, ktorý je z ponúkaných možností asi najslabším. Vždy je však lepší, ako žiadne zabezpečenie.

Spájanie guličiek môže byť oku lahodiace, no dotyk vášho prstu zanecháva stopy na displeji mobilného telefónu. Ak po každom zadaní vzoru neutriete displej mobilného telefónu, vystavujete sa riziku, že váš vzor neželaný návštevník odhalí.

Heslo, alebo PIN

Chrániť svoj smartfón môžete aj 4- až 17-miestnym kódom alebo heslom. Ak sa vyvarujete heslám ako 1234, 1111 alebo dátumu vášho narodenia, ide už o silnejšie zabezpečenie vášho súkromia.

Pamätajte vždy na to, že čím dlhšie heslo, tým lepšie. Pri hesle, ktoré obsahuje písmená, nezabudnite používať špeciálne znaky a striedať aj veľkosť.

Snímač odtlačkov prstov

Takýto snímač bol ešte nedávno doménou vlajkových lodí, no to už neplatí. Xiaomi Redmi Note 3, na ktorom skúšame rôzne funkcie zabezpečenia smartfónu, obsahuje tento bezpečnostný prvok aj napriek jeho zaujímavej cene strednej triedy.

Nielenže je táto forma zabezpečenia najodolnejšia voči prelomeniu, je aj najrýchlejšia. Rýchly snímač od Xiaomi zosníma váš odtlačok za necelú sekundu odomkne obsah telefónu. Snímač je 360-stupňový, teda nezáleží na tom, v akom uhle prst priložíte.

Obrázok: Xiaomi Redmi Note 3i

Okrem toho, že cez snímač odtlačku prstu si zariadenie rýchlo odomknete, môžete váš odtlačok použiť aj na potvrdenie nákupu aplikácií v Google Play. Niektoré banky prinášajú možnosť prihlásenia cez odtlačok prstu, no zatiaľ len pri zariadeniach od Apple a Samsung.

Je však len otázkou času, kedy táto funkcionalita bude prístupná aj na ostatných zariadeniach.

Smart Lock

Tento bezpečnostný doplnok uľahčuje a urýchľuje odomknutie zariadenia. Smartfon dokáže vďaka funkcii Smart Lock detekovať, kde sa práve nachádza a podľa toho vyžadovať, alebo nevyžadovať heslo pre odomknutie.

V rámci Smart Locku môžete napríklad nastaviť dôveryhodnú GPS polohu. Môžu to byť súradnice vášho bytu. Keď smartfón zistí, že sa nachádza na „správnej adrese“ nebude vyžadovať heslo.

Zvoliť si môžete aj dôveryhodné zariadenia, ako sú napríklad smart hodinky, náramok, alebo bluetooth reproduktor. Po prihlásení sa k nim smartfón rovnako nebude vyžadovať heslo. Akonáhle sa však stratia z dosahu, bez hesla sa k obsahu zariadenia nik nedostane.

Smartfón vie byť veľmi  dobrým pomocníkom, ktorý uľahčuje život. V zlých rukách sa však môže stať nočnou morou, pretože môže vyzradiť mnohé vaše tajomstvá.

Nepodceňujte teda zabezpečenie vašich digitálných údajov. Veď výkonné zariadenie, so snímačom odtlačkov prstov pre vysokú mieru zabezpečenia, ako je napríklad Xiaomi Redmi Note 3, môžete mať za skutočne rozumnú cenu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Video: Ako správne a bezpečne predbiehať

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa pozrel na to, ako predbiehať tak, aby ste neohrozili seba ani ostatných účastníkov cestnej premávky.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v podobe O2 Extra výhod. Vo videu sa tentoraz zameral na manéver, ktorý patrí pri riadení vozidla medzi najriskantnejšie.

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Aby ste mohli bezpečne predbiehať, musíte si byť istý sami sebou aj svojím autom. Rasťo Chvála vysvetľuje, ako správne predbiehať s autom, ktoré má pod kapotou veľa koní, aj s takým, ktoré je staré či slabšie.

Pozrite si video a presvedčte sa, ako správne predbiehať:

Oslovilo vás toto video? Pozrite si ďalšie:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac