Nenechajte si vykradnúť telefón. Povieme vám, ako sa chrániť

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Predstavte si škatuľu, v ktorej uchovávate obrovské množstvo svojich osobných údajov. V tejto škatuli schováte svoj denník, nejaké tie fotky, adresu k vám domov, alebo adresu k priateľom a rodine. Tiež do nej uložíte informácie o vašom bankovom účte, číslo platobnej karty, a nejaký ten pracovný email. Takúto škatuľu položíte na stôl, nezamknete ju, a necháte bez dozoru v miestnosti s neznámymi ľuďmi. Desivé?

Takouto škatuľkou, prekypujúcou osobnými údajmi, je váš Android smartfón. Prieskum z roku 2015 priniesol informáciu, že takmer 40% užívateľov nemá nastavený zámok na svojom smartfóne.

Pritom škôd môže byť viac než dosť. Od „dobrých“ kamarátov, ktorí odošlú (v lepšom prípade) zaujímavý, status na sociálne siete, až po „vybielenie“ vášho bankového účtu.

Ako sa chrániť?

Keď nechávate byt alebo dom bez dozoru, zamknete ho. To isté môžete spraviť so smartfónom. Nie vždy ho máte pod dohľadom, dokonca ani keď je vo vrecku.

Prípadný neželaný návštevník by získanie jeho obsahu nemal mať jednoduché. Spôsobov, ako zabezpečiť váš smartfón, je hneď niekoľko priamo v systéme Android.

Vzor

Veľmi rozšíreným spôsobom zabezpečenia, ktorý je z ponúkaných možností asi najslabším. Vždy je však lepší, ako žiadne zabezpečenie.

Spájanie guličiek môže byť oku lahodiace, no dotyk vášho prstu zanecháva stopy na displeji mobilného telefónu. Ak po každom zadaní vzoru neutriete displej mobilného telefónu, vystavujete sa riziku, že váš vzor neželaný návštevník odhalí.

Heslo, alebo PIN

Chrániť svoj smartfón môžete aj 4- až 17-miestnym kódom alebo heslom. Ak sa vyvarujete heslám ako 1234, 1111 alebo dátumu vášho narodenia, ide už o silnejšie zabezpečenie vášho súkromia.

Pamätajte vždy na to, že čím dlhšie heslo, tým lepšie. Pri hesle, ktoré obsahuje písmená, nezabudnite používať špeciálne znaky a striedať aj veľkosť.

Snímač odtlačkov prstov

Takýto snímač bol ešte nedávno doménou vlajkových lodí, no to už neplatí. Xiaomi Redmi Note 3, na ktorom skúšame rôzne funkcie zabezpečenia smartfónu, obsahuje tento bezpečnostný prvok aj napriek jeho zaujímavej cene strednej triedy.

Nielenže je táto forma zabezpečenia najodolnejšia voči prelomeniu, je aj najrýchlejšia. Rýchly snímač od Xiaomi zosníma váš odtlačok za necelú sekundu odomkne obsah telefónu. Snímač je 360-stupňový, teda nezáleží na tom, v akom uhle prst priložíte.

Obrázok: Xiaomi Redmi Note 3i

Okrem toho, že cez snímač odtlačku prstu si zariadenie rýchlo odomknete, môžete váš odtlačok použiť aj na potvrdenie nákupu aplikácií v Google Play. Niektoré banky prinášajú možnosť prihlásenia cez odtlačok prstu, no zatiaľ len pri zariadeniach od Apple a Samsung.

Je však len otázkou času, kedy táto funkcionalita bude prístupná aj na ostatných zariadeniach.

Smart Lock

Tento bezpečnostný doplnok uľahčuje a urýchľuje odomknutie zariadenia. Smartfon dokáže vďaka funkcii Smart Lock detekovať, kde sa práve nachádza a podľa toho vyžadovať, alebo nevyžadovať heslo pre odomknutie.

V rámci Smart Locku môžete napríklad nastaviť dôveryhodnú GPS polohu. Môžu to byť súradnice vášho bytu. Keď smartfón zistí, že sa nachádza na „správnej adrese“ nebude vyžadovať heslo.

Zvoliť si môžete aj dôveryhodné zariadenia, ako sú napríklad smart hodinky, náramok, alebo bluetooth reproduktor. Po prihlásení sa k nim smartfón rovnako nebude vyžadovať heslo. Akonáhle sa však stratia z dosahu, bez hesla sa k obsahu zariadenia nik nedostane.

Smartfón vie byť veľmi  dobrým pomocníkom, ktorý uľahčuje život. V zlých rukách sa však môže stať nočnou morou, pretože môže vyzradiť mnohé vaše tajomstvá.

Nepodceňujte teda zabezpečenie vašich digitálných údajov. Veď výkonné zariadenie, so snímačom odtlačkov prstov pre vysokú mieru zabezpečenia, ako je napríklad Xiaomi Redmi Note 3, môžete mať za skutočne rozumnú cenu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové