Samsung Galaxy S8: Čistá nádhera zhmotnená v smartfóne

Spojením skvelého dizajnu a špičkového výkonu vznikla medzi smartfónmi nová ikona.

Juhokórejský výrobca Samsung spôsobil po predstavení svojho najnovšieho top modelu poriadny rozruch. Samsung Galaxy S8 je výkonný a hlavne krásny telefón, ktorý si dizajnovo nezameníte so žiadnym iným zariadením na trhu.

Najkrajší dizajn na trhu

Už po rozbalení na prvý pohľad zaujme elegantná a kvalitná konštrukcia. Na prednej a na zadnej strane nájdeme plochy z odolného skla Gorilla Glass 5. Telefón pôsobí síce pevným, ale jemne šmykľavým dojmom.

Samsung ponúka aj v prípade modelu Galaxy S8 odolnosť voči vode a prachu IP68. Tá umožňuje zariadenie ponechať 1,5 metra pod hladinou vody po dobu 30 minút.

Najväčšou zmenou v konštrukcii oproti predchádzajúcemu modelu je, že hardvérové tlačidlo „Domov“ a kapacitné tlačidlá pod displejom, ktoré poznáme zo starších modelov, nahradili softvérové.

Netypická veľkosť displeja

Najväčším lákadlom je Infinity displej. Či už ide o sledovanie videí, prezeranie fotografií alebo len bežné surfovanie na internete, na displeji SuperAMOLED s rozlíšením 1440 x 2960 pixelov a uhlopriečkou 5,8 palca vyzerá všetko krásne.

Zatiaľ, čo displeje ostatných smartfónov ponúkajú pomer strán 16:9, v prípade Samsungu Galaxy S8 je to 18,5:9. Uhlopriečka má síce úctyhodného 5,8 palca, no vďaka skvelému pomeru veľkosti obrazovky k telu (až 84,26%) je zariadenie rozmerovo menšie ako niektoré smartfóny s 5,5-palcovým displejom. Vďaka tomu máte pocit, že v ruke držíte iba veľký displej.

Výkonný systém

Výkonný procesor z vlastnej dielne – Exynos 8885 s osemjadrovou architektúrou taktovaný na 4 x 2,3 GHz a 4 x 1,7 GHz je doplnený je o 4 GB operačnej pamäte (RAM). V kombinácii s najnovším operačným systémom Android 7.0 Nougat nemusíte plynulosť vôbec riešiť.

Samsung Galaxy S8 ponúka 64-gigabajtové úložisko, ktoré je dostačujúce pre bežných používateľov, systém si z neho ukrojí zhruba 15 GB. Pokiaľ patríte k ľuďom, ktorí veľa fotia alebo natáčajú veľa videí v 4K rozlíšení, určite privítate možnosť rozšíriť pamäť zariadenia o micro SD kartu až do veľkosti 256 GB.

Skener dúhovky aj „trezor” na dáta

Štandardom na zabezpčenie dát je čítačka odtlačkov prstov, ktorá sa presunula spod displeja na zadnú stranu vedľa fotoaparátu. Novinkou, ktorá sa prvýkrát objavila v minuloročnom modeli Note 7, je skener očnej dúhovky. Vďaka nemu odomknete zariadenie jedným pohľadom.

Ďalšou vychytávkou, ktorá sa objavuje vo všetkých nových zariadeniach od tohto výrobcu je systém Samsung Knox. Ten ponúka zvýšené zabezpečenie súborom alebo dátam, ktoré môžete ochrániť v separátnom priečinku.

Excelentné fotky cez deň aj v noci

Hlavný fotoaparát s rozlíšením 12 megapixelov execuluje vo všetkých svetelných podmienkach. Fotoaparát dokáže nahrávať video v 4K rozlíšení pri 30 snímkach za sekundu alebo vo full HD rozlíšení v 60 snímkach za sekundu.

Pri fotení rozhodne pomôže aj prítomnosť optickej stabilizácie. Fanúšikov fotografovania poteší aj manuálny mód, ktorý umožní prispôsobiť napríklad nastavenie expozície, vyváženie bielej farby, zaostrenie či uzávierku.

Predný fotoaparát dostal rozlíšenie 8 megapixelov, fotografie sú taktiež kvalitné a ostré. Zaujímavosťou je, že video z predného fotoaparátu dostalo maximálne rozlíšenie 2K, čo sa len tak nevidí.

Pri fotoaparáte treba Samsung pochváliť aj za to, že sa mu podarilo zapracovať šošovku priamo do konštrukcie, takže už nevytŕča. Negatívom je však rýchlejšie ušpinenie od prsta, kvôli blízkosti snímaču odtlačkov.

Rýchle nabíjanie

Batéria dostala kapacitu 3000 mAh. Pri bežnom používaní tento smatfón vydrží na jedno nabitie bez problémov celý deň. Poteší aj možnosť nabíjania bezdrôtovo alebo cez USB – C konektor s technológiou Fast Charge. Pomocou tejto technológie sa telefón nabije z 0 na 100 % za hodinu a pol.

Celkovo je Samsung Galaxy S8 jedným z najlepších a najkrajších smarfónov na trhu. Ponúka špičkový výkon, fotoaparát, kvalitnú a elegantnú konštrukciu a nádherný Infinity displej. Telefón vás nesklame pri každodennej činnosti ani pri náročnejších úlohách, akými sú hry alebo práca. Výborne zvláda aj funkciu fototelefónu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Sajfa nebol za volantom prichytený náhodou, stojí za kampaňou O2

Spoločnosť O2 vyvinula aplikáciu, ktorá motivuje vodičov k tomu, aby nechali mobil počas jazdy stranou a jazdili zodpovednejšie.

Slovenský internet zaplavilo pred pár dňami video, ktoré zachytáva, ako obľúbený moderátor Matej „Sajfa“ Cifra nakrúcal lifestream za volantom a následne za svoj priestupok dostal blokovú pokutu. Moderátor však nebol prichytený náhodou. Touto udalosťou odštartovala plánovaná kampaň O2, ktorá sa v rámci platformy Dátuj zodpovedne snaží vodičov naučiť používať mobilné telefóny a dáta zodpovedným spôsobom.

Novú kampaň spustil Sajfa livestreamom za volantom

Moderátor a youtuber Matej „Sajfa“ Cifra je hlavným ambasádorom kampane. Odštartoval ju 5. apríla, keď cestou do práce vysielal livestream pre fanúšikov priamo spoza volantu. Na diaľnici ho zastavila polícia, a hoci telefón odložil, online prenos nechal bežať ďalej.

Policajtov sa síce snažil obmäkčiť, no pokutu nakoniec dostal a zaplatil. Svedkom udalosti bolo v tej chvíli až 1 000 divákov. Do dnešného dňa videlo záznam online prenosu na sociálnych sieťach viac ako 90 000 ľudí. Celá udalosť bola vopred naplánovaná a dohodnutá s políciou, pričom sa počas nej kládol dôraz na bezpečnosť zúčastnených aj ostatných účastníkov premávky. Cieľom akcie bolo rozpútať verejnú diskusiu.

Na Sajfov priestupok začali postupne reagovať slovenskí influenceri, ktorí sa zároveň začali vyjadrovať k téme bezpečného šoférovania. Medzi nimi aj raper Pil C, ktorý sa s moderátorom pustil do výmeny názorov. Viaceré známe tváre boli vopred dohoduté, časť z nich sa pridala spontánne, lebo tému považujú za dôležitú.

Do kampane sa okrem Sajfu a Pil C zapojili aj Fero Joke, Barbora Krajčírová, Braňo Deák, Matej Zrebný, LucyPug, Patra Bene, Kristína Tormová, Denisa Lipovská, Jasmina Alagič, Rytmus, Strapo, Selassie, Lukáš Frlajs, Tono S., Kveta Horváthová, Laci Strike a Ján Koleník.

Sajfa sa do tejto spolupráce rozhodol ísť aj napriek tomu, že v úvode vyvolala negatívne emócie a odsúdenie časti verejnosti.

„Táto téma sa týka 99 % z nás, ľudí, ktorí denne šoférujeme a, žiaľ, až príliš veľa svojej pozornosti venujeme displeju telefónu a nie priamo šoférovaniu. Pozor, nejde len o telefonovanie, lebo ja mám handsfree, ale predovšetkým o písanie a sledovanie sociálnych sietí priamo za volantom. Je to nebezpečné, sám to musím obmedziť, aby sa náhodou nestalo ešte niečo horšie,“ vstúpil si do svedomia moderátor.

Podľa prvých odhadov diskusia na internete zasiahla v úvodnej fáze kumulatívne viac ako 1,4 milióna ľudí.

Viac ako tretina Slovákov priznala, že používa mobil za volantom

Sajfa však zďaleka nie je jediný človek, ktorý používa mobil za volantom. V reprezentatívnom prieskume o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR, až 96 % vodičov uviedlo, že bežne vidia, ako mobil počas šoférovania používajú iní vodiči. Viac ako tretina vodičov, konkrétne 37 %, sa pritom priznala, že počas šoférovania smartfón sami využívajú.

Výsledky prieskumu o zodpovednom šoférovaní, ktorý pre O2 pripravila agentúra KANTAR.

Z prieskumu tiež vyplýva, že telefonovanie je jedným z najčastejšie menovaných faktorov, ktoré ohrozujú bezpečnosť pri šoférovaní. Ľudia ho spomínali častejšie než nezodpovednosť, agresivitu za volantom či rýchlosť.

Sociálne siete za volantom predstavujú stále väčší problém

Kampaň chce upozorniť na to, že už dávno nie je problémom iba telefonovanie a písanie správ počas šoférovania. Najnovšie zápasíme s novým „trendom“, ktorý prišiel s nástupom sociálnych sietí. Väčšina z užívateľov chce byť neustále online, šoférovanie nevynímajúc, čo priznal aj známy moderátor.

V rámci prieskumu až 76 % vodičov uviedlo, že už videli fotku alebo video, ktoré šofér zdieľal na svojich sociálnych sieťach počas jazdy. Takmer všetci vodiči, až 95 % z nich, si myslí, že táto činnosť je nebezpečná.

Generálny riaditeľ O2: Záleží nám na tom, aby sa ľudia správali zodpovedne

Spoločnosť O2 si uvedomuje dôležitosť bezpečnosti na cestách a používania mobilu za volantom, a preto sa rozhodla na túto tému upriamiť pozornosť. O2 považuje vplyv verejne známych osôb za významný, a preto sa rozhodlo práve influencerov zapojiť do úvodu kampane a tým vyvolať diskusiu o tejto problematike medzi širokou verejnosťou, ako aj na sociálnych sieťach.

Influencerov sleduje množstvo najmä mladých ľudí, ktorým by mohli ísť príkladom. Z prieskumu tiež vyplýva, že mladí vodiči (18 až 25 rokov) používajú mobil za jazdy oveľa častejšie ako tí starší (46 a viac rokov).

„Ako mobilný operátor, samozrejme, chceme, aby ľudia čo najviac využívali naše služby, ale záleží nám na tom, aby so svojím životom kvôli ,telefónuʼ nehazardovali a správali sa počas jazdy zodpovedne. Používanie telefónu za volantom nie je zároveň ani prvou, ani poslednou témou, na ktorú v rámci iniciatívy Dátuj zodpovedne chceme upozorniť. Ale rozhodne je tou najakútnejšou,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia.

„Taktiež sme sa rozhodli, že naša spoločnosť už od januára tohto roka nebude v rámci zodpovedného prístupu umiestňovať žiadne billboardy a bigboardy popri rýchlostných cestách, keďže vnímame, že významným spôsobom vplývajú na pozornosť vodičov počas jazdy,“ dopĺňa Gažík záväzok operátora.

O2 odmeňuje zodpovedných vodičov

Spoločnosť O2 sa rozhodla na problém používania mobilu za volantom nielen upozorniť, ale aj prispieť k jeho riešeniu. Prichádza preto s rozšírením mobilnej aplikácie O2 Extra výhody (Android, iOS) o navigáciu Sygic, ktorá je dostupná pre zákazníkov O2 zadarmo.

Okrem navigovania aplikácia súčasne sleduje aj bežné správanie sa vodiča za volantom – dokáže monitorovať prekračovanie rýchlosti aj manipuláciu s telefónom prostredníctvom dotykového displeja.

Aplikácia vyhodnocuje zodpovednosť vodiča a za každú jazdu dlhšiu ako 500 m zobrazí skóre od 0 do 100. Ak bude vodič celý mesiac jazdiť zodpovedne a so zapnutou navigáciou v aplikácii O2 Extra výhody, môže získať 1 GB dát za každý mesiac počas celého roka. Jazdiť môže buď tak, že si navolí presnú trasu, alebo použije tzv. free ride mode, v rámci ktorého cieľovú destináciu nezadáva.

Ak sa mu za mesiac podarí získať v priemere aspoň 80 bodov a počas aspoň 10 jázd odjazdí najmenej 150 km, získa 1 GB dát zadarmo.

Viac informácií o platforme Dátuj zodpovedne nájdete na www.datujzodpovedne.o2.sk.


Lifetech: Čo je nové