Vaše heslo nie je také silné, ako si myslíte

Nepokúšajte šťastie vlastnou nezodpovednosťou.

Digitálna doba prináša veľa nástrah, no tým najväčším nebezpečenstvom je obyčajná ľudská ľahostajnosť. Viac ako polovica používateľov internetu totiž volí slabé heslá k svojim účtom, v tom najhoršom prípade jedno heslo pre všetky.

Takáto ľahostajnosť voči bezpečnosti digitálnych údajov často vedie až k finančnej strate. Prečo teda väčšina hesiel nie je až tak bezpečných, ako si myslíme?

Málo kreativity

Jeden z dôvodov, prečo môže byť heslo ľahko prelomiteľné, je nedostatok tvorivosti. Radi hľadáme skratky, ktoré uľahčia zapamätanie hesla a myslíme si, že daný trik ešte nikomu nenapadol.

Zdá sa vám heslo 1qaywsx2 silné a bezpečné? Skúste si ho napísať na klávesnici a prehodnoťte svoj názor ešte raz. Neverili by ste, no tisíce ľudí používajú tento jednoduchý, vzorec, len v rôznych obmenách. Ak k tomu pripočítate počet užívateľov, ktorí ešte stále používajú ako heslo dátum svojho narodenia, výročia svadby, prípadne mená členov rodiny, zistíte, že miera zabezpečenia údajov mnohých užívateľov je na tom horšie než biedne.

Heslo

Chybujeme už pri vytváraní hesla

Ak si pod silným heslom predstavujete niečo v tvare [slovo]+[číslo], máme pre vás zlú správu. Vaše heslo je niekde na konci rebríčka bezpečnosti. Aj v prípade, že niektoré písmená nahradíte číslom, alebo špeciálnym znakom, nemusíte byť na tom až tak lepšie.

Čo si myslíte o hesle „Tru84dUr3“? Vyzerá bezpečne a hlavne nezapamätateľne. Pravda je však tá, že sa síce ťažko pamätajú, no ich uhádnutie počítačom netrvá vôbec dlho. Áno, počítačom. Dnes už nik nebude sedieť za PC a skúšať zadávať vaše heslo. Počítač to spraví za neho, a omnoho efektívnejšie. Pri zadávaní 1000 pokusov za sekundu by počítač prelomil vyššie uvedené heslo za pár hodín.

Pamätáte si ešte rozprávku Išlo vajce na vandrovku? Ak by ste si názov tejto rozprávky zvolili ako heslo, napríklad v tvare IsloVajceNaVandrovku , jeho prelomenie by počítaču aj pri zadávaní milióna pokusov za sekundu trvalo niekoľko miliónov rokov. A jeho zapamätateľnosť? Už teraz si ho pamätáte. Ak si zvolíte dlhší slovný reťazec, ktorý poznáte iba vy, vyšperkujete ho ešte nejakým špeciálnym znakom číslom, ste dobre chránení.

Heslo

Rovnaké heslo pre viac účtov

Toto je ten najťažší hriech zo všetkých. Veľká väčšina užívateľov používa rovnaké heslo na viac účtov, ak nie na všetky.

Ak ste jedným z tejto množiny, znamená to, že ak vaše údaje z nejakej zle zabezpečenej stránky na recepty, kde ste sa prihlásili dvakrát v živote, útočník sa dostane k vašim emailom, sociálnym sieťam, alebo do Internet bankingu.

V dnešnej dobe používame obrovské množstvo účtov pre jednotlivé služby a je časovo náročné vymýšľať silné heslá pre každý jeden účet. Je preto prirodzené, že užívatelia používajú jedno, alebo dve heslá. Toto je však veľmi nezodpovedné.

Ako vytvárať silné a bezpečné heslá

Keď si najbližšie budete vytvárať nové heslo, nedržte sa starých zvyklostí. Stále však majte na pamäti, že fráza, ktorú si zvolíte, by nemala byť ľahko prepojiteľná s vami alebo vaším okolím. Ak máte viac účtov, určite sa poobzerajte po nejakom správcovi hesiel.

Starý dobrý notes na heslá zamknutý v šuplíku doma však tiež má svoje výhody a nostalgiu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Chcete pomáhať? Takto si vyberiete charitu, ktorá naozaj funguje

Ako venovať peniaze a úsilie tam, kde to má zmysel.

Novoročné predsavzatia nie sú len o zhadzovaní nadbytočných kíl. Často si vtedy spomenieme aj na druhých a rozhodneme sa, hoc aj malou troškou, prispieť na dobročinné účely.

Charitatívnych organizácií je veľa a, bohužiaľ, aj medzi nimi sa nájdu také, ktoré sú dobročinné len naoko alebo bez výsledkov. Preto, ak by ste chceli prispievať na dobrú vec, dáme vám pár tipov, ako sa uistiť, že vaše peniaze pôjdu naozaj tam, kam treba.

Širší výber

Najprv si vyberte oblasť, ktorú by ste chceli svojim príspevkom podporovať. Vyberte si to, čomu rozumiete alebo čo vám je blízke. Nemusíte opakovať po iných. Ak už máte jasno, urobte si rešerš organizácií, ktoré v danom sektore pôsobia, aby ste mali prehľad. Každá môže byť niečím špecifická.

Užší výber

Vyberte si dvoch až troch favoritov, s ktorých poslaním sa viete najlepšie stotožniť. Teraz prichádza tá náročnejšia časť – ako si overiť spoľahlivosť.

Prvý dojem

Postup je zhruba rovnaký, ako keby ste si overovali nejakého remeselníka. Veľa napovie už prvý dojem. Jednoduchý a funkčný web sa dá dnes vyrobiť za veľmi dostupné ceny. Samozrejme, netreba súdiť knihu podľa obalu, no odfláknutá prezentácia už môže byť zlým signálom

Referencie

Pozornosť venujte najmä sekcii referencie. Čím dlhšie organizácia funguje, tým je pravdepodobnejšie, že svoju prácu robí naozaj dobre. Ešte lepšie je, ak sa viete rýchlo a jednoducho dostať k fotografiám, osobným svedectvám iných, prípadne sa o výsledkoch presvedčiť na vlastné oči.

Efektivita

Najviac sa dozviete z výročných správ, kde by malo byť uvedené, koľko peňazí sa z príspevkov vyzbieralo a koľko sa prerozdelilo. Samozrejme, nie vždy to musí byť 100 %, keďže aj charita má nejaké náklady na fungovanie.

Nie je totiž vždy pravdou, že najefektívnejšie organizácie majú najnižšie náklady. Niektoré činnosti si vyžadujú tréningy, školenia pracovníkov a podobne, ale aj značné investície. Dôležité je, koľkým ľuďom (ale aj zvieratám či prírode) vedia s vyzbieranými prostriedkami pomôcť.

Jedna organizácia môže spotrebovať polovicu peňazí na svoj chod, no stále môže s rovnakým množstvom príspevkov dosiahnuť lepšie výsledky než tá, ktorá rozdá povedzme 90 % toho, čo dostane. Pre lepší obraz si v tomto ukazovateli porovnajte výsledky viacerých podobných organizácií s podobným zameraním.

Nie len peniaze

Dobrej veci sa dá pomôcť aj inak, než peniazmi. Prispieť k lepšiemu svetu môžete aj prebytočnými vecami, prácou alebo vedomosťami. Aj malá pomoc dokáže prispieť k tomu, aby bol svet viac fér.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac