Vaše heslo nie je také silné, ako si myslíte

Nepokúšajte šťastie vlastnou nezodpovednosťou.

Digitálna doba prináša veľa nástrah, no tým najväčším nebezpečenstvom je obyčajná ľudská ľahostajnosť. Viac ako polovica používateľov internetu totiž volí slabé heslá k svojim účtom, v tom najhoršom prípade jedno heslo pre všetky.

Takáto ľahostajnosť voči bezpečnosti digitálnych údajov často vedie až k finančnej strate. Prečo teda väčšina hesiel nie je až tak bezpečných, ako si myslíme?

Málo kreativity

Jeden z dôvodov, prečo môže byť heslo ľahko prelomiteľné, je nedostatok tvorivosti. Radi hľadáme skratky, ktoré uľahčia zapamätanie hesla a myslíme si, že daný trik ešte nikomu nenapadol.

Zdá sa vám heslo 1qaywsx2 silné a bezpečné? Skúste si ho napísať na klávesnici a prehodnoťte svoj názor ešte raz. Neverili by ste, no tisíce ľudí používajú tento jednoduchý, vzorec, len v rôznych obmenách. Ak k tomu pripočítate počet užívateľov, ktorí ešte stále používajú ako heslo dátum svojho narodenia, výročia svadby, prípadne mená členov rodiny, zistíte, že miera zabezpečenia údajov mnohých užívateľov je na tom horšie než biedne.

Heslo

Chybujeme už pri vytváraní hesla

Ak si pod silným heslom predstavujete niečo v tvare [slovo]+[číslo], máme pre vás zlú správu. Vaše heslo je niekde na konci rebríčka bezpečnosti. Aj v prípade, že niektoré písmená nahradíte číslom, alebo špeciálnym znakom, nemusíte byť na tom až tak lepšie.

Čo si myslíte o hesle „Tru84dUr3“? Vyzerá bezpečne a hlavne nezapamätateľne. Pravda je však tá, že sa síce ťažko pamätajú, no ich uhádnutie počítačom netrvá vôbec dlho. Áno, počítačom. Dnes už nik nebude sedieť za PC a skúšať zadávať vaše heslo. Počítač to spraví za neho, a omnoho efektívnejšie. Pri zadávaní 1000 pokusov za sekundu by počítač prelomil vyššie uvedené heslo za pár hodín.

Pamätáte si ešte rozprávku Išlo vajce na vandrovku? Ak by ste si názov tejto rozprávky zvolili ako heslo, napríklad v tvare IsloVajceNaVandrovku , jeho prelomenie by počítaču aj pri zadávaní milióna pokusov za sekundu trvalo niekoľko miliónov rokov. A jeho zapamätateľnosť? Už teraz si ho pamätáte. Ak si zvolíte dlhší slovný reťazec, ktorý poznáte iba vy, vyšperkujete ho ešte nejakým špeciálnym znakom číslom, ste dobre chránení.

Heslo

Rovnaké heslo pre viac účtov

Toto je ten najťažší hriech zo všetkých. Veľká väčšina užívateľov používa rovnaké heslo na viac účtov, ak nie na všetky.

Ak ste jedným z tejto množiny, znamená to, že ak vaše údaje z nejakej zle zabezpečenej stránky na recepty, kde ste sa prihlásili dvakrát v živote, útočník sa dostane k vašim emailom, sociálnym sieťam, alebo do Internet bankingu.

V dnešnej dobe používame obrovské množstvo účtov pre jednotlivé služby a je časovo náročné vymýšľať silné heslá pre každý jeden účet. Je preto prirodzené, že užívatelia používajú jedno, alebo dve heslá. Toto je však veľmi nezodpovedné.

Ako vytvárať silné a bezpečné heslá

Keď si najbližšie budete vytvárať nové heslo, nedržte sa starých zvyklostí. Stále však majte na pamäti, že fráza, ktorú si zvolíte, by nemala byť ľahko prepojiteľná s vami alebo vaším okolím. Ak máte viac účtov, určite sa poobzerajte po nejakom správcovi hesiel.

Starý dobrý notes na heslá zamknutý v šuplíku doma však tiež má svoje výhody a nostalgiu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

5 tipov na príjemnú rodinnú dovolenku

Chcete si užiť pekné chvíle so svojimi blízkymi a navštíviť niečo nové? Tieto miesta vás určite nesklamú.

Chcete si užiť príjemný čas so svojou rodinou a navštíviť pekné miesta ešte predtým, ako sa naplno rozbehne hlavná turistická sezóna? Vybrali sme pre vás 5 lokalít, kde sa budú dobre cítiť dospelí aj deti.

Podeľte sa o zážitky zo svojich ciest po Slovensku vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Modra

Vo vinohradníckom mestečku Modre si môžete užiť skvelú rodinnú dovolenku a cítiť sa ako v malom Toskánsku. Môžete sa tam priučiť aj základom hrnčiarstva a navštíviť pôvodnú fabriku, v ktorej slávnu modranskú keramiku vyrábali. Ak budete v tomto kraji, určite neobíďte novú rozhľadňu, ktorá sa nachádza na vrchu Veľká Homoľa.

Špania Dolina

Pôvabná dedinka ležiaca len 11 km od Banskej Bystrice v smere na Donovaly je mimoriadne populárna medzi chalupármi a predstavuje výborné miesto na únik od povinností. Niektoré domy, v ktorých sa môžete aj ubytovať, majú vyše 400 rokov a sú kultúrnymi pamiatkami.

V centre obce sa navyše nachádza známy banícky orloj. Zúčastniť sa tam môžete aj na kurze paličkovanej čipky, ktorá Španiu Dolinu preslávila. Táto obec je tiež dobrým východiskovým bodom na turistiku v Starohorských horách.

Kysucké Nové Mesto

Možno nepatrí medzi vyhľadávané dovolenkové destinácie, na Kysuciach však má ideálnu polohu na založenie základového tábora na vyrážanie za zážitkami. Priamo nad mestom je nová rozhľadňa Tábor, odkiaľ je pekný vyhľad na široké okolie. Na skok je dobre známa Terchová a Vrátna dolina, pre turisticky zdatnejších Jánošíkove diery či Veľký Rozsutec.

Ak máte chuť navštíviť väčšie mesto, „za rohom“ sa nachádza väčšia Žilina, autom ste do hodinky aj v susednom Poľsku. Svoju Dovolenku tam pritom môžete stráviť tiež v tradičnej drevenici.

Hrabovo a okolie

Dolina Hrabovo pri Ružomberku je celoročne jednou z najobľúbenejších oblastí na prežitie aktívnej dovolenky. Len pár minút od centra Ružomberka sa ocitnete v tichej doline Veľkej Fatry. Nájdete tam náučný chodník aj bikepark, môžete sa člnkovať a v lete si užiť aquazorbing a príjemnú letnú pláž.

Počas sezóny miestni rybári na brehu dokonca predávajú svoje úlovky a za poplatok si môžete rybu tiež vlastnoručne uloviť. Od leta 2015 má pre vás Hrabovo pripravenú aj najdlhšiu lanovú atrakciu na Slovensku.

Slnečné jazerá

Iba 25 km od Bratislavy, v Senci nájdete Slnečné jazerá, ktoré predstavujú skvelé miesto na strávenie voľných dní. Toto populárne miesto čoraz viac pripomína zahraničné dovolenkové destinácie. Je ideálne pre milovníkov kúpania a vodných športov, má však čo ponúknuť aj mimo hlavnej sezóny.

Ponuka ubytovacích služieb je tam naozaj bohatá, môžete sa napríklad ubytovať v bungalovoch, ktoré sú inšpirované Polynéziou.

Podeľte sa o svoje zážitky s blízkymi

Aby ste sa o svoje cestovateľské zážitky pri spoznávaní našej krajiny mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.


Lifetech: Čo je nové