Praktický pomocník s pekným displejom. Milan Bez Mapy hodnotí Huawei Mediapad T5 10

Cestovateľovi a blogerovi Milanovi Bardúnovi sme na týždeň požičali tablet od Huaweiu. Dokázal mu pri práci nahradiť notebook?

Keď sa mi Huawei Mediapad T5 10 dostal do rúk po prvýkrát, ostal som mierne vykoľajený z jeho rozmerov. So svojou viac ako 10-palcovou LCD obrazovkou patrí medzi väčšie tablety a obával som sa, či mi nebude zavadzať pri cestovaní, či už do zahraničia, alebo iba tak po meste na stretnutia. Zvykol som si na nový tablet vo svojom ruksaku?

Praktický aj napriek rozmerom

Práve s veľkosťou som mal najskôr trochu problém. Vždy som si tablet predstavoval ako praktického pomocníka do vrecka na cesty. Všetky „dôležitejšie“ úlohy, ako je úprava fotiek na Instagram či písanie článkov na môj cestovateľský blog Bez Mapy, som doteraz riešil priamo na notebooku. A tak som sa rozhodol prijať túto výzvu a vymeniť na pár dní svoj laptop za Huawei Mediapad T5 10.

V ruksaku zaberá podstatne menej miesta než môj Macbook Air, no stále potrebuje mať vyhradený určitý priestor. Sem-tam som si musel pripomenúť, že nemám v ruke klasický smartfón, ktorý pohodím medzi zápisník a kľúče od domu, ale tablet s veľkým displejom, ktorý treba chrániť pred škrabancami.

Bezproblémov zvláda aj úpravu kvalitných fotiek

Po niekoľkodňovom používaní som si ale väčší displej úplne zvykol a v podstate bol z jeho veľkosti celkom rád. Do tabletu som si nainštaloval pár svojich obľúbených aplikácií, napríklad Adobe Lightroom, na ktorom upravujem fotografie.

Zaujímalo ma hlavne či je LCD displej s rozlíšením 1920 × 1200 px dostatočne kvalitný, aby som si mohol na tablete upravovať vysokokvalitné fotografie z fotoaparátu.

Nakoniec ma milo prekvapilo, že aj pri 30 MB súboroch sa Huawei Mediapad T5 10 nezasekával a s Lightroomom spolupracoval úplne v pohode a plynulo. Nastavil som si teda najvyšší možný jas a vyskúšal niektoré fotografie upraviť priamo v kaviarni na terase. Zvládol som to bez akéhokoľvek problému.

Huawei Mediapad T5 10 si môžete kúpiť spolu s O2 Paušálom alebo s O2 Dátami už od 2 €.

Väčší problém som mal s písanám článkov na blog. Keďže som naučený na klasickú klávesnicu na notebooku, napísať blogový článok priamo na displeji tabletu bol pre mňa trochu náročné. Ani nie kvôli veľkosti displeja, ktorá je dostačujúca, no skôr kvôli tomu, že som nevedel, ako si mám tablet položiť tak, aby som vedel pohodlne písať oboma rukami, nie iba jednou. Na držanie len jednou rukou je tablet príliš veľký a trochu ťažší.

Ak plánujete tablet využívať na písanie dlhých textov, rozhodne vám odporúčam zakúpiť si k nemu ochranný obal, ktorý môžete zároveň použiť aj ako stojan na displej. Popravde, obal na tablet mi chýbal aj vtedy, keď som mal tablet v ruksaku spolu s vecami na cvičenie do posilňovne. Bál som sa, že sa displej poškriabe. Myslím si, že pri tablete takýchto rozmerov je ochranný obal na displej úplnou samozrejmosťou, ktorú by som riešil už rovno pri jeho kúpe.

30 % po dvoch dňoch používania

Problém, ktorý často pozorujem na smartfónoch s väčším displejom, je, že im batéria vydrží extrémne krátko. Bol som zvedavý, či má tablet Huawei Mediapad T5 10 podobný problém, alebo túto „muchu“ vychytali. Po dvoch dňoch používania mi percento batérie ukazovalo zostatok 28 %, čo je veľmi slušné.

Hoci má tablet Huawei Mediapad T5 10 okrem slotu na pamäťovú kartu aj slot pre SIM kartu, dokonca v drahšej verzii aj LTE, ja som ho používal iba s pripojením na WiFi. Tým som batériu až tak nezaťažoval. Na užívateľské prostredie od Huawei s Androidom 8 som zvyknutý, keďže mám aj mobil Huawei. V tablete som sa teda vedel rýchlo zorientovať a nájsť to, čo som potreboval, najmä v nastaveniach.

Foťak zvládne videohovory

Tablet má aj fotoaparáty, zadný disponuje rozlíšením 5 Mpx, predný 2 Mpx. Bohato to stačí na Skype, no na fotenie kvalitnejších fotiek by som určite siahol po niečom výkonnejšom.

predná vs. zadná kamera

 

fotografia pred a po úprave

Zvuk reproduktorov prekvapil

Síce nie som veľkým fanúšikom hrania hier a skôr svoj voľný čas investujem do športu, jednu hru mám obľúbenú a sem-tam si ju zahrám. Je to letecký simulátor X-Plane 10. Ešte nikdy som ho nehral na tak veľkom displeji a naozaj som sa tešil, že si poriadne zalietam na veľkom Boeingu 747 s plnou nádržou.

Huawei Mediapad T5 10 bez problémov utiahne aj takto graficky náročnú hru, hoci má úplne štandardnú 2GB ramku. Pri dlhšom hraní začala ale hra občasne sekať. Väčšinu batérie som vybil práve pri hraní sa, no zároveň som si všimol niečo, čo ma príjemne prekvapilo: umiestnenie reproduktorov.

Tablet má reproduktory rovno dva, umiestnené zospodu z každej strany. Ako som štartoval všetky štyri mohutné motory na veľkom Boeingu, silný 3D zvuk, ktorý neznel ako z plechovky, ma naozaj prekvapil. Túto hru som spravidla hrával so sluchátkami, aby som si vedel kvalitu hudby a zvukov motora lietadla vychutnať čo najviac, no pri tablete Huawei Mediapad T5 10 to úplne potiahli tieto dva repráčiky na spodku zariadenia.

Záverečné hodnotenie

Aby som to zhrnul, určite vám odporúčam kúpiť si k tabletu ochrannú fóliu a obal. Pre svoje väčšie rozmery je to úplne nevyhnutné, aby ste ho nepoškriabali v ruksaku, do ktorého sa úplne bez problémov zmestí. Ak na ňom plánujete písať, kúpte si obal, ktorý zároveň slúži aj ako stojan. Pre svoje rozmery a mierne vyššiu váhu sa tablet ťažko používa iba jednou rukou, čo ale, verím, nebol zámer výrobcu.

Čo mi na tablete prekážalo je umiestnenie tlačidla na vypnutie a zapnutie. Ak budete Huawei Mediapad T5 10 používať na výšku, stane sa vám to, čo mne. Niekoľkokrát som omylom zamkol displej stlačením tlačidla napájania, ktore je na spodu. Keď som ho používal na šírku (čo bola väčšina času), bolo to úplne v poriadku. Za týždeň používania som nenarazil na žiadnu výraznú chybu a veľmi pozitívne hodnotím kvalitu displeja.

Milan Bardún

V roku 2013 odišiel z práce a založil cestovateľský blog Bez mapy plný zábavných rád, pekných fotiek a odporúčaní na návštevu zaujímavých miest vo svete, ale aj na Slovensku. Zážitkové a dobrodružné cestovanie ho vďaka blogu v súčasnosti aj živí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vydavateľka komiksov o Nežnej revolúcii: Nemôžeme si dovoliť mlčať o minulosti

Aby priblížila udalosti Novembra 89 mladým ľuďom, pustila sa do vydania komiksovej série Nežný komiks.

Jana H. Hoffstädter založila malé vydavateľstvo, v ktorom vydáva knihy pre deti a mladých ľudí. Spracúva aj témy, o ktorých sa často nedokážu rozprávať ani dospelí. Porozprávali sme sa s ňou, prečo sa rozhodla vydať sériu komiksov Nežný komiks, ktorých vydanie podporila aj spoločnosť O2.

Sympatická vydavateľka nám prezradila, ako tento projekt vznikal aj ako si ona spomína na novembrové udalosti.

Podporte Nežný komiks prostredníctvom crowdfundingovej kampane.

V rámci tvojho vydavateľstva vznikajú aj knižky o zložitých témach ako smrť, cesta na svet, tolerancia k inakosti a teraz aj Nežná revolúcia. Prečo si sa pustila práve do týchto tém?

Nie je to môj špecifický zámer, témy ku mne jednoducho prichádzajú samy. Sú to pre mňa úplne prirodzené veci, o ktorých sa chcem baviť pravdivo, ale zároveň citlivým jazykom. Hnevá ma, keď to ľudia nerobia. Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.

Od malička som sa točila okolo knižiek, a tak pre mňa bolo prirodzené, že som ich postupne začala prekladať, písať a neskôr aj vydávať.

Ako prvú som preložila knižku Tri životy Maxi, ktorá je mojou srdcovkou z detstva. Venuje sa téme identity, a keď som bola dieťa, veľmi ma zasiahla. Moja autorská knižka Cesta na svet zase vznikla, keď sa ma začal môj syn vypytovať, ako sa narodil. Hľadali sme niečo, čím by sme si pri odpovedaní na jeho otázky pomohli, no na trhu nebola žiadna kniha, ktorá by sa nám páčila.

Ďalšia knižka Môžu superhrdinovia nosiť okuliare? vznikla z mojej vlastnej zvedavosti. Chcela som vedieť viac o tom, ako s deťmi hovoriť o inakosti a o rozmanitosti. Kamarátka ma poslala za odborníčkou, ktorá sa tejto téme vedecky venuje. Po dlhom rozhovore so Soňou Lutherovou sme sa dohodli, že ona napíše knihu a ja ju vydám.

„Knižka je jednou z možností, ako otvoriť diskusiu aj o zložitejších témach.“

Motivácie na robenie kníh sú teda rôzne, ale v popredí vždy stojí túžba vydať pekné knižky, ktoré by mali ľudí baviť.

Ako vznikol nápad vydať sériu kníh o Nežnej revolúcii?

Zaujíma ma spoločenská situácia. Mám dieťa a chcem, aby žilo v dobrej spoločnosti. Ak k tomu viem prispieť tým, že budem vydávať knihy, tak idem do toho.

Donedávna som učila nemčinu a mávala som v skupinách aj mladých ľudí. Keď som sa s nimi rozprávala o roku 1989, vyšlo najavo, že sú medzi nimi aj takí, ktorí o Novembri 89 vedia len veľmi málo alebo nič. Súčasnosť nie je až taká krásna, aby sme si mohli dovoliť mlčať o minulosti.

Určitá symbolika sa pre mňa ukrýva v tom, že na najväčšom proteste po smrti novinára Jána Kuciaka mal môj syn 9 rokov a ja 37. V čase Nežnej revolúcie som mala 9 rokov ja a 37 moja mama, a tiež ma zobrala na námestie.

Vzadu na predsádke prvého komiksu o Novembri 89 je text Aby sa nezabudlo. Zdá sa mi, že je to naozaj veľmi dôležité. Možno to znie ako klišé, ako nuda, ale pre spoločnosť je dôležité, aby spomienka zostala, pretože história sa vždy nejakým spôsobom opakuje.

Prečo by si sa nechcela vrátiť do obdobia pred Nežnou revolúciou?

Viem, že pred 30 rokmi nemali moji rodičia príležitosť slobodne cestovať, nemohli hovoriť nahlas, čo si myslia, nemali dostatok pravdivých informácií, boli neustále v strehu. Mňa sa to ako dieťa na prvý pohľad nedotklo, žila som v obyčajnej rodine, rodičia nás chránili, ale chtiac-nechtiac sme v tom vyrástli.

„Je toho veľa, prečo by som nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.“

Moji rodičia boli režimom ovplyvnení napriek tomu, že mu nikdy nepodľahli. A to sa odrážalo aj na ich výchove. Viem to však povedať až spätne. Vidím, že generácia tzv. Husákových detí (deti narodené v rokoch 1970 až 1985, pozn. red.) si toho so sebou nesie dosť. Ja teda určite. Je toho veľa, prečo by som sa nechcela na Slovensko spred 30 rokov vrátiť ani ako dieťa a už vôbec nie ako dospelá.

Ako si pamätáš Nežnú revolúciu?

Nežnú revolúciu si pamätám celkom živo, chodili sme na námestia i na vášnivé stretnutia mojich rodičov s kamarátmi. Ešte lepšie si však pamätám na čas po revolúcii, keď som v druhej polovici 90. rokov začala chodiť do školy do Rakúska. Rakúšania práve vstúpili do Európskej únie a nám sa o nej ešte ani nesnívalo. Na hraniciach boli stále tvrdé kontroly, nebolo to nič príjemné. Do autobusu napríklad púšťali policajného psa, brávali nám tašky a hrabali sa v nich.

Pamätám si scénu, ako mladý colník držal v gumených rukaviciach moju lyžičku na jogurt. Pozorne si ju prezeral a ja som pritom len chcela ísť do školy. Pýtala som sa samej seba, prečo musím zažívať takúto tieseň napriek tomu, že už žijem v slobodnom svete. Ten pocit vo mne zostal a je jedným z dôvodov, prečo vydávam knihy o tomto období.

Pre koho sú knihy zo série Nežný komiks určené?

Prvou skupinou, ktorú chceme osloviť, sú mladí ľudia. Neviem sa do nich úplne vžiť a predstaviť si, aké to je, keď môžeš všetko. Neviem, či si prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si, že sú niekde zavretí, nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.

Keď si mladí ľudia prečítajú naše knižky, nedozvedia sa o Nežnej revolúcii všetko. Verím však, že sa vnoria do témy, aby sa o nej potom mohli rozprávať s dospelými. Už máme otestované, že to naozaj funguje.

Druhou skupinou sú ich rodičia a starí rodičia, ktorí udalosti prežili na vlastnej koži. Príbehy by mohli baviť aj dospelých, môžu si zaspomínať a sami prísť s témou na rozhovor.

Prečo majú knihy komiksovú formu? 

Od začiatku som chcela vydávať aj komiksy. Hoci na Slovensku komiks nemá silnú tradíciu, postupne sa rozbieha aj u nás. Je to pekná forma, ako sprostredkovať rôzne témy a príbehy, obzvlášť mladým ľuďom.

Komiks je médium výborné na vyrozprávanie historických udalostí alebo životov osobností. Obrázok dokonale sprostredkuje atmosféru, samotného textu je menej, vďaka čomu čitateľ dokáže rýchlo nasať informácie.

Ako séria vznikala?

O projekte som sa najskôr začala rozprávať s kamarátmi. Rozmýšľala som, koho osloviť a ako to celé urobiť. Na začiatku sme plánovali urobiť jednu hrubú komiksovú knihu, no potom sme prišli na to, že by bola škoda, keby sme neporozprávali viac príbehov.

„Neviem, či si mladí ľudia prostredníctvom týchto kníh dokážu navodiť pocit neslobody a predstaviť si že nemôžu vycestovať a ich blízki miznú za hranice, ale túžim po tom, aby sa o tom rozprávali.“

Štyri komiksové knižky, to je osem autorov, kopa ďalších spolupracovníkov a obrovské množstvo práce. Takýto projekt má veľký rozpočet a bez našich partnerov, ktorí nás podporili, by sme komiksy nedokázali vydať.

Spoločnosť O2 vložila dôveru do projektu ako prvá. Dlhodobo podporuje hodnoty slobody a demokracie a o Novembri 89 šíri povedomie už niekoľko rokov. Evidovala som ich aktivity a naše spojenie mi prišlo úplne prirodzené.

Postupne sme začali oslovovať píšucich autorov, najväčšia otázka však bola, kto bude jednotlivé príbehy kresliť. Výborných ilustrátorov je na Slovensku veľa, no nie každý dokáže nakresliť komiks.

Je to naozaj veľmi veľa práce. Každý náš komiks má 32 strán, na každej strane je niekoľko políčok a každé políčko predstavuje samostatnú ilustráciu. Ilustrátor, resp. kreslič tiež musí vedieť rozmýšľať vo filmovom formáte. V komikse totiž výborne fungujú časové skratky, posuny do minulosti. Tento formát preto často robia animátori alebo ľudia, ktorí sa mu vyslovene venujú.

Postupne sme našli štyroch slovenských komiksových ilustrátorov a spárovali sme ich s autormi textu. Jednotlivé autorské dvojice nám následne poslali návrhy príbehov a dramaturg Ján Púček s nimi ďalej pracoval, aby celá séria dobre fungovala. Autori potom rozpracovali návrhy do podrobných scenárov, ktoré vyzerajú takmer ako filmové, a začali tvoriť.

Vonku je zatiaľ prvý komiks Čierna oslava, ďalšie dva komiksy vyjdú koncom októbra. Knižky sú naozaj veľmi pekne spracované. Podľa čoho ste zvolili formát a celkový dizajn?

Formát vychádza z klasického amerického a francúzskeho albumového komiksu. Pôvodne sme chceli urobiť zošitovú sériu. Keďže však máme výpravnú produkciu a chceme predstaviť aj našich autorov, rozhodli sme sa, že si projekt zaslúži patričnú formu – tvrdé dosky, kvalitný papier. Prvá kniha zo série Nežný komiks Čierna oslava však napokon bude mať aj zošitovú verziu, pretože je súčasťou špeciálneho vydania magazínu Denníka N.

O čom presne je Čierna oslava?

V Čiernej oslave je najviac faktov o Nežnej revolúcii. Príbeh je veľmi civilný a inšpirovaný reálnymi udalosťami. Odohráva sa na pozadí málo známej bratislavskej demonštrácie zo 16. novembra 1989. Atmosféra toho obdobia je vykreslená na motívy hľadania vlastnej identity, rebélie voči rodičom a príslušnosti k subkultúre. A je tam aj láska.

Autorom príbehu je Michal Hvorecký, ktorý si Nežnú revolúciu dobre pamätá, mal vtedy 13 rokov. Sám sa v tom čase často pohyboval neďaleko vtedajšieho Mierového námestia (dnešné Hodžovo námestie), kde sa spomínaný pochod začal, a bol fanúšikom skupiny Depeche Mode, ktorú si obľúbili aj postavy komiksu.

Na aké knihy sa ešte môžeme tešiť v rámci tejto série?

Príbeh ďalšej knihy sa bude odohrávať v Martine, na sídlisku v jednej bežnej rodine, a tak trochu aj v martinskom divadle. Tretí komiks sa svojím príbehom vracia späť do Bratislavy, keď sa 22. novembra 1989 konala prvá masová demonštrácia. Obsahuje surreálne prvky a dotýka sa témy samizdatu.

Posledná kniha v rámci série bude tak trochu horor, ktorý sa odohráva na dedine. Je o emigrácii – o deťoch, ktoré počas komunizmu zo dňa na deň zmizli a ich spolužiaci sa nedozvedeli, kam sa podeli.

„Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.“

Všetky príbehy spája časové obdobie okolo Nežnej revolúcie. Keďže na seba priamo nenadväzujú, budú sa dať čítať v ľubovoľnom poradí. Na konci každého príbehu sa rovnako ako v prípade Čiernej oslavy bude nachádzať jednostranové zhrnutie s informáciami o reálnych udalostiach, ktoré sa v danej knihe spomínajú.

Aká je práca vydavateľa kníh na Slovensku?

Pre mňa veľmi inšpirujúca. Baví ma pracovať s ilustrátormi, autormi, prekladateľmi, editormi či dizajnérmi. Sú to všetko ľudia zo sveta, ktorý sa mi páči. Prácu s textom milujem, kresliť ani dizajnovať však neviem, tak sa tým aspoň obklopujem.

Zároveň musím dodať, že prevádzkovať vydavateľstvo je finančne veľmi náročné. Ešte som nezarobila žiadne peniaze. Všetky hneď použijem na produkciu ďalších kníh a mám aj pôžičku. Milujem tvoriť knihy, ale tá neistota, ako čo dopadne, nie je vždy ľahká. Vydávanie kníh je alchýmia. Neviem odhadnúť, dokedy to vydržím ťahať, ale verím, že to postavím tak, aby to bolo čo najdlhšie. Pozitívne je, že už teraz tu po nás zostane pár krásnych kníh.

Ako môžeme podporiť tento vydavateľský počin?

V crowdfundingovej kampani môžu záujemcovia pomôcť komiksom tak, že si ich objednajú po jednom alebo aj všetky naraz v limitovanej edícii.

Hoci sú knihy na slovenské pomery dosť drahé, ich cena je na hrane toho, aby to ekonomicky dávalo zmysel. Slovenský trh je malý, svet komiksov málo známy, preto ďakujem našim partnerom za dôveru, ktorú vložili do tohto projektu.

Jana H. Hoffstädter

Vo svojom malom vydavateľstve E.J. Publishing spolupracuje so slovenskými autormi, s ilustrátormi a s grafickými dizajnérmi a jej ambíciou je vydávať knihy, ktoré sú krásne navonok aj zvnútra. V súčasnosti pracuje na sérii komiksových knižiek Nežný komiks, ktoré opisujú udalosti Novembra 89. Partnerom série je aj spoločnosť O2 Slovensko. V predaji je v súčasnosti prvá knižka Čierna oslava, k výročiu Nežnej revolúcie vyjdú aj zvyšné tri tituly.


Zachyťte krásne farby prírody. Vybrali sme najlepšie zariadenia jesene

Čítaj viac

Vyhrajte Playstation 4 alebo robotický vysavač s kartou O2 Voľnosť

Čítaj viac

Ušetrite pri nákupe nového Samsungu. Opäť máte šancu vymeniť starý za nový

Čítaj viac