Praktický pomocník s pekným displejom. Milan Bez Mapy hodnotí Huawei Mediapad T5 10

Cestovateľovi a blogerovi Milanovi Bardúnovi sme na týždeň požičali tablet od Huaweiu. Dokázal mu pri práci nahradiť notebook?

Keď sa mi Huawei Mediapad T5 10 dostal do rúk po prvýkrát, ostal som mierne vykoľajený z jeho rozmerov. So svojou viac ako 10-palcovou LCD obrazovkou patrí medzi väčšie tablety a obával som sa, či mi nebude zavadzať pri cestovaní, či už do zahraničia, alebo iba tak po meste na stretnutia. Zvykol som si na nový tablet vo svojom ruksaku?

Praktický aj napriek rozmerom

Práve s veľkosťou som mal najskôr trochu problém. Vždy som si tablet predstavoval ako praktického pomocníka do vrecka na cesty. Všetky „dôležitejšie“ úlohy, ako je úprava fotiek na Instagram či písanie článkov na môj cestovateľský blog Bez Mapy, som doteraz riešil priamo na notebooku. A tak som sa rozhodol prijať túto výzvu a vymeniť na pár dní svoj laptop za Huawei Mediapad T5 10.

V ruksaku zaberá podstatne menej miesta než môj Macbook Air, no stále potrebuje mať vyhradený určitý priestor. Sem-tam som si musel pripomenúť, že nemám v ruke klasický smartfón, ktorý pohodím medzi zápisník a kľúče od domu, ale tablet s veľkým displejom, ktorý treba chrániť pred škrabancami.

Bezproblémov zvláda aj úpravu kvalitných fotiek

Po niekoľkodňovom používaní som si ale väčší displej úplne zvykol a v podstate bol z jeho veľkosti celkom rád. Do tabletu som si nainštaloval pár svojich obľúbených aplikácií, napríklad Adobe Lightroom, na ktorom upravujem fotografie.

Zaujímalo ma hlavne či je LCD displej s rozlíšením 1920 × 1200 px dostatočne kvalitný, aby som si mohol na tablete upravovať vysokokvalitné fotografie z fotoaparátu.

Nakoniec ma milo prekvapilo, že aj pri 30 MB súboroch sa Huawei Mediapad T5 10 nezasekával a s Lightroomom spolupracoval úplne v pohode a plynulo. Nastavil som si teda najvyšší možný jas a vyskúšal niektoré fotografie upraviť priamo v kaviarni na terase. Zvládol som to bez akéhokoľvek problému.

Huawei Mediapad T5 10 si môžete kúpiť spolu s O2 Paušálom alebo s O2 Dátami už od 2 €.

Väčší problém som mal s písanám článkov na blog. Keďže som naučený na klasickú klávesnicu na notebooku, napísať blogový článok priamo na displeji tabletu bol pre mňa trochu náročné. Ani nie kvôli veľkosti displeja, ktorá je dostačujúca, no skôr kvôli tomu, že som nevedel, ako si mám tablet položiť tak, aby som vedel pohodlne písať oboma rukami, nie iba jednou. Na držanie len jednou rukou je tablet príliš veľký a trochu ťažší.

Ak plánujete tablet využívať na písanie dlhých textov, rozhodne vám odporúčam zakúpiť si k nemu ochranný obal, ktorý môžete zároveň použiť aj ako stojan na displej. Popravde, obal na tablet mi chýbal aj vtedy, keď som mal tablet v ruksaku spolu s vecami na cvičenie do posilňovne. Bál som sa, že sa displej poškriabe. Myslím si, že pri tablete takýchto rozmerov je ochranný obal na displej úplnou samozrejmosťou, ktorú by som riešil už rovno pri jeho kúpe.

30 % po dvoch dňoch používania

Problém, ktorý často pozorujem na smartfónoch s väčším displejom, je, že im batéria vydrží extrémne krátko. Bol som zvedavý, či má tablet Huawei Mediapad T5 10 podobný problém, alebo túto „muchu“ vychytali. Po dvoch dňoch používania mi percento batérie ukazovalo zostatok 28 %, čo je veľmi slušné.

Hoci má tablet Huawei Mediapad T5 10 okrem slotu na pamäťovú kartu aj slot pre SIM kartu, dokonca v drahšej verzii aj LTE, ja som ho používal iba s pripojením na WiFi. Tým som batériu až tak nezaťažoval. Na užívateľské prostredie od Huawei s Androidom 8 som zvyknutý, keďže mám aj mobil Huawei. V tablete som sa teda vedel rýchlo zorientovať a nájsť to, čo som potreboval, najmä v nastaveniach.

Foťak zvládne videohovory

Tablet má aj fotoaparáty, zadný disponuje rozlíšením 5 Mpx, predný 2 Mpx. Bohato to stačí na Skype, no na fotenie kvalitnejších fotiek by som určite siahol po niečom výkonnejšom.

predná vs. zadná kamera

 

fotografia pred a po úprave

Zvuk reproduktorov prekvapil

Síce nie som veľkým fanúšikom hrania hier a skôr svoj voľný čas investujem do športu, jednu hru mám obľúbenú a sem-tam si ju zahrám. Je to letecký simulátor X-Plane 10. Ešte nikdy som ho nehral na tak veľkom displeji a naozaj som sa tešil, že si poriadne zalietam na veľkom Boeingu 747 s plnou nádržou.

Huawei Mediapad T5 10 bez problémov utiahne aj takto graficky náročnú hru, hoci má úplne štandardnú 2GB ramku. Pri dlhšom hraní začala ale hra občasne sekať. Väčšinu batérie som vybil práve pri hraní sa, no zároveň som si všimol niečo, čo ma príjemne prekvapilo: umiestnenie reproduktorov.

Tablet má reproduktory rovno dva, umiestnené zospodu z každej strany. Ako som štartoval všetky štyri mohutné motory na veľkom Boeingu, silný 3D zvuk, ktorý neznel ako z plechovky, ma naozaj prekvapil. Túto hru som spravidla hrával so sluchátkami, aby som si vedel kvalitu hudby a zvukov motora lietadla vychutnať čo najviac, no pri tablete Huawei Mediapad T5 10 to úplne potiahli tieto dva repráčiky na spodku zariadenia.

Záverečné hodnotenie

Aby som to zhrnul, určite vám odporúčam kúpiť si k tabletu ochrannú fóliu a obal. Pre svoje väčšie rozmery je to úplne nevyhnutné, aby ste ho nepoškriabali v ruksaku, do ktorého sa úplne bez problémov zmestí. Ak na ňom plánujete písať, kúpte si obal, ktorý zároveň slúži aj ako stojan. Pre svoje rozmery a mierne vyššiu váhu sa tablet ťažko používa iba jednou rukou, čo ale, verím, nebol zámer výrobcu.

Čo mi na tablete prekážalo je umiestnenie tlačidla na vypnutie a zapnutie. Ak budete Huawei Mediapad T5 10 používať na výšku, stane sa vám to, čo mne. Niekoľkokrát som omylom zamkol displej stlačením tlačidla napájania, ktore je na spodu. Keď som ho používal na šírku (čo bola väčšina času), bolo to úplne v poriadku. Za týždeň používania som nenarazil na žiadnu výraznú chybu a veľmi pozitívne hodnotím kvalitu displeja.

Milan Bardún

V roku 2013 odišiel z práce a založil cestovateľský blog Bez mapy plný zábavných rád, pekných fotiek a odporúčaní na návštevu zaujímavých miest vo svete, ale aj na Slovensku. Zážitkové a dobrodružné cestovanie ho vďaka blogu v súčasnosti aj živí.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Rasťo Chvála bloguje o predbiehaní: Nepodceňte situáciu

Motoristický novinár a bývalý majster Slovenska v rely radí, ako správne predbiehať tak, aby ste sa vyhli nepríjemnostiam aj prípadným nehodám.

Motoristický novinár, ambasádor kampane O2 Nebuď pirát a aktivity Chvála bezpečnej jazde, ktorá motoristom prináša množstvo dobrých rád aj špeciálnu ponuku O2 Extra výhod, Rasťo Chvála v blogu približuje, ako predbiehať nielen na obojsmernej ceste. 

Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií

Občas zídem dole z rýchlostnej komunikácie R1 a len tak pre spomienky a relax brázdim cesty prvej triedy medzi Nitrou a Žiarom nad Hronom. Inokedy zas na týchto cestách urobím mojim deťom exkurziu do minulosti a rozprávam, ako sme tu jazdili v 90. rokoch.

Na takzvanej ceste smrti vtedy všetci predbiehali. Doslova to pripomínalo automobilové preteky, akurát tu išli pretekári aj v protismere. Dnes by mi to už strach nedovolil, ale vtedy to bol národný šport.

Keď prichádzal na rad úsek s krátkou rovinkou, bolo treba podradiť, aby mal motor ideálne otáčky. Potom nasledovalo nazbieranie rýchlosti, priblíženie k autu a ak za zákrutou nič nešlo, ostával len mrk do zrkadla, či náhodou nejde zozadu niekto rýchlejší, a šup, už bol predbiehací manéver hotový. Kto takto nevedel predbiehať, skončil zle.

„V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor.“

Áno, mrazí ma pri predstave, ako sa jazdilo na ceste číslo 65. Na druhej strane často sa predbiehalo ako z učebnice, dnes mnohým šoférom táto skúsenosť chýba. Často predbiehajú na nevhodnom prevodovom stupni a nepozerajú sa za seba.

V časoch rýchlych áut treba brať do úvahy, že niekto začal predbiehať skôr ako najbližšie auto za kamiónom. Predbiehací manéver na obojsmernej ceste je špecifický tým, že trvá veľmi krátko, za ten čas však treba vyhodnotiť veľa informácií: vhodný úsek, autá v protismere, autá vzadu, auto pred nami a v neposlednom rade technické danosti auta.

V dobre známom prostredí, na cestách, ktoré už poznáme naspamäť, nesmieme situáciu podceniť. Naopak, v neznámom prostredí treba na manéver oveľa väčší priestor, lebo nevieme, ako rýchlo a kde sa vystrčí oproti idúce auto. Špeciálne si všímajme horizonty alebo nenápadné odbočky, z ktorých môže na cestu vybehnúť iné auto.

Stále ostáva dôležité sledovať prostredie vôkol cesty, a tak trochu si načítať správanie šoféra pred nami. Aj keď to nevyzerá ako nutné, predbiehací manéver začnime vždy v otáčkach, pri ktorých motor začína poriadne ťahať. Oplatí sa podradiť alebo pri automatickej prevodovke stlačiť plyn na podlahu.

„Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla.“

Úmysel predbiehať dávajme najavo skoro, ešte pred začatím manévra, a okrem protismeru pozerajme do spätného zrkadla. Ak predbiehame viac áut v kolóne, počítajme s tým, že nie každý nás vidí, a tak môže začať predbiehať.

Na zaradenie späť do svojho pruhu treba tiež priestor a predbiehací manéver by sme mali začať len vtedy, ak existuje miesto na zaradenie. Nie je správne, ak miesto na zaradenie musia vytvoriť iní vodiči brzdením.

Zlé predbiehanie na obojsmernej ceste, našťastie, nepatrí medzi časté príčiny dopravných nehôd, ale pokiaľ ide o následky, je na tom najhoršie. Najmä čerství šoféri by si mali prvé predbiehania skúsiť na naozaj prehľadných cestách a nezačínať s predbiehaním kamiónov.

V začiatkoch pomôže natrénovať si pomyselný predbiehací manéver okolo kamióna na diaľnici. Aspoň zistíte, akú dráhu na to potrebujete.

Rasťo Chvála

Prečítajte si aj ďalšie blogy Rasťa Chválu:

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete získať 5 GB dát a využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a uplatniť si skvelé zľavy na tankovanie, autoškolu aj kondičné jazdy. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac