Nekonečná knižnica fotiek, staré kontakty alebo málo pamäte v smartfóne sú výsledkom neporiadku vo vašom smartfóne. Ten si totiž rovnako ako všetko ostatné pýta občas upratať. Výhodou je, že nám do veľkej miery pomôžu rôzne aplikácie.
Vzhľadom na obmedzenia spojené s novým koronavírusom ste sa zlepšili v cudzom jazyku, osvojili si novú voľnočasovú aktivitu, začali cvičiť, vaše bývanie je konštantne dokonale čisté, no aj napriek tomu stále hľadáte novú zábavu na rozptýlenie? Kritická situácia si vyžaduje kritické riešenia, preto na rad prichádzajú aktivity, ktorým ste sa stránili aj počas najtvrdšieho lockdownu. Jednou z takýchto činností je upratovanie v smartfóne.
Ak ste si povedali, že to nemôže byť až také strašné, otvorte si album s fotkami. Denne ich spravíme v priemere desiatky a mnohé z nich sú vyslovene nepodarky. No nikdy sa nám ich nechce mazať. Teraz, po mesiacoch či rokoch zanedbávania svojho fotoalbumu, sa nám bude chcieť ešte menej. Máme však dobrú správu. Upratať si v mobile môžeme aj pomocou aplikácií, ktoré ušetria množstvo času a celý proces výrazne uľahčia.
Zálohujte v správnom čase na správnom mieste
Než sa pustíte do radikálneho upratovania fotiek, poznámok, hudby alebo kontaktov, všetko si najprv zálohujte. Náhoda je totiž blbec. Majitelia iPhonov môžu použiť iCloud, teda úložisko priamo od Apple. Ak máte smartfón s operačným systémom Android, najjednoduchším riešením je predinštalovaný cloud Disk Google. K dispozícii sú, samozrejme, aj riešenia tretích strán. Microsoft ponúka OneDrive, ktorý si perfektne rozumie s kancelárskymi nástrojmi Office, veľmi populárny je aj DropBox alebo Amazon Drive.
Vo všetkých riešeniach sa dá nastaviť automatické zálohovanie fotiek, videí, hudby, kontaktov, ale aj kalendárov či poznámok. Pri výbere cloudovej služby je dobré si najskôr zistiť, či vaše najpoužívanejšie aplikácie nepreferujú konkrétne cloudové riešenie. Populárna komunikačná aplikácia Slack dokáže archivovať históriu správ či zdieľané dokumentu v DropBoxe. Ak správne skombinujete cloud a appky, získate viacero benefitov. Napríklad môžete mať k práci prístup z rôznych zariadení bez nutnosti čokoľvek špeciálne ukladať či niekam posielať.
Pri zálohovaní je dobré nastaviť automatické zálohovanie len počas pripojenia na Wi-Fi a vo večerných alebo nočných hodinách. Predídete tak tomu, aby ste si minuli dáta. Ak máte smartfón s menším výkonom, môže sa stať, že by vám zálohovanie počas dňa telefón spomalilo. Preto zálohujte v noci.
Keď omrzí nostalgia, s triedením fotiek pomôže appka
Ak máte všetko zálohované, pustite sa do triedenia fotografií. Zo začiatku si budete užívať nostalgiu, no pomerne rýchlo vás triedenie prestane baviť. Preto pomôžu aplikácie. Obľúbená Gemini Storage Cleaner dokáže fotografie automaticky rozdeliť podľa rôznych vlastností alebo chýb fotiek do priečinkov a uľahčí ich vymazávanie.
Rozpozná rozmazané fotografie, snímky obrazovky alebo fotografie s veľa textom, ktoré nazýva poznámky. Vítanou pomôckou je, že aplikácia rozpozná duplicitné a podobné fotografie, vyberie tú najlepšiu a ostatné ponúkne na vymazanie. Alternatívou je Smart Cleanner – Clean Storage, ktorý je aj pre Android zariadenia.
Pozor na hudbu a podcasty
Aj napriek tomu, že dnes sa hudba takmer výhradne streamuje, mnohí z nás si pre istotu zapnú možnosť počúvať obľúbené skladby offline. Je to rozumné riešenie, ak chcete šetriť dáta alebo sa pohybujete na miestach s horším signálom. Uložená hudba vám však v smartfóne často zaberá zbytočne veľa miesta. A podcasty ešte viac.
Každá streamovacia služba má vymazanie skladieb z pamäte smartfónu vyriešené inak. V prípade TIDAL alebo Spotify stačí v aplikácii označiť skladby, ktoré chcete vymazať, a vypnúť pri nich off-line mode.
Keď už, tak poriadne − aj kontakty treba preriediť
Kontakty vám v smartfóne zaberajú minimum miesta, no z času na čas sa oplatí ich preriediť. Načo vám je firemné číslo na kolegu z predchádzajúcej práce, ktorý tiež už zmenil pôsobisko, a jeho číslo využíva niekto, koho vôbec nepoznáte?
Vybrať, ktoré telefónne číslo sa oplatí ponechať a ktoré zmazať, bohužiaľ, musíte ručne. No s duplicitnými či nekompletnými kontaktmi môže pomôcť napríklad aplikácia Cleaner – Merge Duplicate Contacts. Aplikácia dokáže rozpoznať aj zle zaznačené telefónne číslo alebo e-mail.
Koľko aplikácií skutočne používate?
Ak vás dokáže reklama presvedčiť, aby ste si stiahli aplikáciu na základe pár premyslených marketingových sloganov a pekných fotiek, zrejme máte v smartfóne poriadnu zásobu aplikácií, ktoré ste nikdy neotvorili a ani neotvoríte. Mnohí si zvyknú sťahovať aplikácie na odporúčanie známych, prípadne, kým nájdete appku, ktorá vám skutočne vyhovuje, otestujete ich viac. A zrazu máte v smartfóne stovky aplikácií, ktoré nepoužívate.
Nepoužívané aplikácie zbytočne zaberajú v smartfóne miesto a zdržujú vás vždy, keď sa chcete prelistovať k tým, ktoré skutočne používate. A to nehovoríme o zbytočných pravidelných aktualizáciách. Musíte byť nekompromisní, a tie, ktoré nepoužívate, jednoducho vymažte. Inšpirovať sa môžete starým fashion blogerským pravidlom pri triedení šatníkov − vymažte všetko, čo ste za posledný rok ani raz nepoužili.
Späť na pôvodnú rýchlosť
V smartfónoch sa aplikácie nevypínajú, zostávajú bežať na pozadí, aby mohli aktualizovať svoj obsah, či kontrolovať vašu polohu, čo môže prirodzene smartfón spomaľovať. Otvorené aplikácie na iPhone sa vám zobrazia po dvojitom stlačením tlačidla domov alebo po tom, čo potiahnete prstom zo spodnej strany displeja a chvíľu na ňom podržíte prst. Aplikácie vypnete poposúvaním smerom nahor.
Pri Android zariadeniach je postup zväčša rovnaký, tiež musíte potiahnuť smerom nahor zo spodnej hrany displeja a prst na displeji chvíľu podržať. Zároveň máte možnosť upratať si viac do hĺbky a vymazať rôzne dočasné súbory, archívy zo surfovania na internete a pozostatky z inštalácií. Nerobte to však na vlastnú päsť a použite na to určené čistiace aplikácie. Medzi najobľúbenejšie a najpoužívanejšie patrí CCleaner, SD Maid alebo Droid Optimizer. Aplikácie vám ponúknu jednoduché riešenia, ako v smartfóne upratať a udržať ho v dobrej kondícii.
Vypnite a zapnite smartfón
Jedna z najčastejších rád IT technikov je, aby ste reštartovali počítač. Ak takáto triviálnosť môže fungovať na počítači, prečo ju nevyskúšať aj so smartfónom? Reštart pomôže procesom, ktoré sa dejú kdesi na pozadí a z času na čas sa zaseknú, zacyklia alebo jednoducho nedokončia. Reštart smartfónu má jediné pravidlo: spomenúť si na PIN kód vašej SIM karty. Potom stačí telefón jednoducho vypnúť a zapnúť.
Ak vám k spokojnosti stále chýba väčšia rýchlosť a desiatky gigabajtov pamäte, prezrite si ponuku smartfónov, ktoré môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. Ak si spojíte viac paušálov na jednu faktúru, môžete navyše získať zľavu na stabilný domáci internet až do 100 %.