6 appiek, ktoré vám pomôžu lepšie plánovať a mať viac času na seba a rodinu

Chronickí zabúdači, tento výber je hlavne pre vás. Niekedy stačí jedna appka na lepší prehľad v pripomienkach, poznámkach a povinnostiach. Stačí si vybrať, čo vám vyhovuje.

Dobrá organizácia vám pomôže ušetriť čas, ktorý môžete venovať rodine alebo koníčkom. Plánovanie povinností vám vedia uľahčiť aj rôzne appky. Toto je náš výber šiestich pomocníkov do smartfónu. 

Ako často si čistíte smartfón? 3 tipy, ako si túto rutinu zjednodušíte

Aplikácie na efektívne plánovanie času sú zrejme jedny z najzmysluplnejších, aké si do smartfónu či notebooku môžete nainštalovať. Dôležitú úlohu pri výbere appky hrá dizajn a používateľské prostredie.

Ak sa vám zdá aplikácia priveľmi komplikovaná a intuitívne v nej neviete nič nájsť, radšej rovno vyskúšajte inú. Ak vám bude dlho trvať, kým sa ju naučíte ovládať a budete musieť prácne a opakovane hľadať funkcie, ktoré potrebujete, čas neušetríte, práve naopak, budete ním mrhať.

Appka by mala mať aj verziu pre smartfón alebo tablet. Ak si nastavíte pripomienky v notebooku a čaká vás deň v teréne, tak z organizácie času nebude nič. Akurát si môžete večer pozrieť, na čo všetko ste zabudli alebo ste to pre zlé organizovanie dňa nestihli.

Z vlastnej skúsenosti vieme, že každému vyhovuje niečo iné, preto sme pre vás vybrali 6 rôznych appiek, s ktorými môžete začať skúšať, čo funguje u vás.

Nepodceňujte poznámky, pripomienky a kalendáre

Predinštalované aplikácie v smartfónoch, tabletoch a notebookoch často prehliadame v presvedčení, že ide o nepoužiteľný balast. Pravda však je, že natívne poznámky, pripomienky a kalendáre sú na vysokej úrovni a vedia perfektne poslúžiť, najmä ak nehľadáte riešenie pre celý tím.

Android zariadenia ponúkajú celý balík aplikácií od Google, ktorých výhodou je prepojenie jedným prihlasovacím účtom. Z mailu tak rýchlo spravíte úlohu v Google Task alebo naplánujete udalosť v Google kalendári, ktorý je obzvlášť užitočný, ak používate gmailovú adresu. Zo schránky prijatých správ dokážu vyčítať plánované udalosti a vložiť ich do kalendára. Napríklad vám automaticky zaznačia pobyt v hoteli po tom, čo vám príde potvrdenie rezervácie.

Používatelia Apple zariadení majú zase k dispozícii veľmi prepracované predinštalované Pripomienky. V každej jednej si môžu okrem konkrétneho času a dátumu pripomenutia nastaviť aj miesto pripomenutia. Appka vám notifikáciu na zamknutú obrazovku o plánovanej úlohe vie zobraziť po príchode na dané miesto alebo pri odchode.

My Daily Planner rozumie aj hlasu

Ak pracujete na Windows a Android zariadeniach, šikovným pomocníkom môže byť aplikácia My Daily Planner. Zameriava sa najmä na jednoduché základné informácie, ktoré vám pomôžu lepšie si zoradiť úlohy na konkrétny deň. Jednotlivým úlohám viete priradiť dôležitosť, podľa ktorej ich aplikácia zoradí. Tiež máte možnosť pridať včasné upozornenie na úlohu.

Úlohy sa dajú naplánovať ako opakujúce sa, viete ich prehľadne zaniesť do kalendára, vytvoriť čiastkové úlohy k hlavným úlohám alebo vytvárať skupiny, aby ste mali lepší prehľad v tom, čo ešte máte spraviť.

Príjemnou vychytávkou je, že úlohy sa dajú zadávať aj hlasovými povelmi, čo môžete využiť napríklad pri šoférovaní.

Outlook už dávno nie je len o mailoch

Outlook od Microsoftu už pomerne dávno nie je len appkou na posielanie mailov. Ponúka množstvo minifunkcií, ktorými si dokážete veľmi efektívne naplánovať každý deň. Jednou z najväčších výhod je, že po tom, čo vám príde mail so zadaním, nemusíte z mailu odchádzať, aby ste si vytvorili pripomienku alebo úlohu, resp. naplánovali schôdzku.

Spoznajte „pikošky“ o Slovensku a tipy na 5 ďalších náučných appiek. Ukážte mi aj tento článok

Outlook má v sebe zapracovaný kalendár, správu kontaktov, už spomenuté úlohy, ale aj rýchle poznámky. Sympatické je, že všetky nástroje na plánovanie sú navrhované na úrovni jednotlivca, teda nie sú tu zbytočné funkcie, ktoré by sa využívali len na úrovni tímu. Pri vytváraní schôdzky viete k udalosti pridať zoznamy osôb, ktoré sa na nej majú zúčastniť, aby dostávali vždy aktuálne informácie o prípadných zmenách.

Shift prepojí všetky nástroje na jedno miesto

Freelanceri určite ocenia zníženie počtu komunikačných nástrojov, mailov a organizátorov na minimum. Ak ste na voľnej nohe a pracujete pre piatich klientov, každý jeden môže mať svoje vlastné riešenie. Prepínať medzi aplikáciami a stále niekde niečo hľadať je otravné a neefektívne.

Shift ponúka možnosť spojiť všetky riešenia do jednej aplikácie. Pridať môžete Messenger, Gmail, Google Drive, WhatsApp a mnohé ďalšie. Vyhľadávanie prostredníctvom Shift je vždy cez všetky pridané aplikácie na jeden príkaz, medzi appkami prepínate v jednom okne a môžete priamo z appky využívať aj webový prehliadač.

Sanebox pripomenie, že čakáte dôležitý mail

Aplikácií na správu e-mailov je obrovské množstvo a vybrať z nich tú, ktorá vám bude najviac vyhovovať, chvíľu potrvá. Sanebox z ponuky však vyčnieva, lebo nemá aplikáciu. Pracuje vo webovom prehliadači a veľmi efektívne dokáže vytriediť vaše e-mailové správy.

Ponúka možnosť upozorniť len na tie najdôležitejšie, v režime nerušiť upozornenia dokonca úplne vypne. Automatické čistenie správ od spamu a reklamy je samozrejmosťou. Skutočne šikovnou vychytávkou je možnosť zaslať upozornenie, ak vám niekto neodpovedal na dôležitý mail.

Sanebox navyše dokáže prílohy ukladať do cloudových aplikácií, ako sú Dropbox či Google Drive, a tak šetriť miesto v schránke.

MyLifeOrganizer naozaj zorganizuje celý život

Táto aplikácia je trochu monštrum, pretože ponúka naozaj bohatú funkcionalitu. Dokáže synchronizovať  úlohy naprieč zariadeniami a vychádza z filozofického prístupu „mať všetko hotové“. Osvojiť si používanie tejto aplikácie môže chvíľu trvať, no ak to zvládnete, poslúži na pracovné aj súkromné plánovanie.

Hlavné úlohy viete rozdeliť na čiastkové a zoznamy úloh vytvárať riešením „chytiť a presunúť“. Dajú sa v nej vytvárať vzťahy a súvislosti medzi jednotlivými úlohami alebo možno vytvoriť hierarchiu úloh. Nechýbajú ani pripomienky, ktoré pracujú s GPS. Ak prídete napríklad do nákupného centra, aplikácia vám pripomenie poznačený nákupný zoznam.

TimeTree pomôže vo firme aj s rodinnou oslavou

Výhodou tohto kalendára je, že vám pomôže organizovať menšiu a stredne veľkú skupinu ľudí. TimeTree môžete použiť na organizovanie pracovného tímu, kolegov v kancelárii, spolužiakov v krúžku alebo pri plánovaní rodinnej oslavy. Cez kalendár viete prideľovať úlohy jednotlivým členom tímu.

Pre každú skupinu sa dá vytvoriť nový kalendár, ktorý môžete priebežne upravovať podľa potreby, napríklad pridávaním alebo odoberaním členov. Appka vám umožňuje aj četovať a nastavovať pripomienky. Kalendáre sa navyše synchronizujú, aby sa naplánované úlohy neprekrývali.


Nech už si vyberiete akúkoľvek appku na organizáciu času, základom je dostatok dát a spoľahlivý smartfón, ktorý môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac