Prvý krok k tomu, ako si navyknúť na pravidelné cvičenie

Najťažšie je začať a hýbať sa pravidelne. Potom už to ide len ľahšie.

Nedostatok pohybu, či následky dlhodobého sedenia sú čoraz rozšírenejšími neduhmi, ktorých následky sa prejavia až po pomerne dlhom čase. Preto pre vás pripravujeme seriál o tom, ako sa začať viac hýbať a zlepšiť sa po fyzickej stránke.

Prvým krokom k tomu postaviť sa zo stoličky a vyliezť zo svojej pohodlnej zóny je nájsť si ten správny dôvod na pohyb. Čokoľvek. Zdravie, chudnutie do plaviek, naberanie svalovej hmoty, kondička, stávka… Potom si stačí už len predstaviť želaný výsledok.

Fitness

Teraz mnohým prebehla hlavou otázka, kedy cvičiť, keď nikdy nemáte čas, a ani nemáte s čím. Nedostatok času je však len mýtus, ktorý je v 95 % prípadov iba výtvor ľudí, ktorí niečo vzdajú skôr, než niečo skúsia. Keby sme si detailne zaznamenávali svoj deň, vždy nájdeme nejakú tú zbytočnú štvrťhodinku na Facebooku. A na účinné cvičenie nepotrebujete ani drahé náradie, stačí iba vlastné telo.

Základom úspechu je vytvoriť si rituál, ktorý nie je príliš náročný, no zase nie tak, že ho zvládnete bez toho, aby ste sa čo i len zadýchali. Napríklad, hneď ako ráno vstanete, môžete si dať 5 kôl po 5 kľukov 10 drepov a 20-sekundový plank (cvik, pri ktorom sa na zemi podopierate iba predlaktiami a špičkami s vystretým chrbtom). Hneď máte štartovací rituál, ktorý vás nielen prebudí, ale aj nakopne do pracovného dňa.

Jóga

Môžete to však striedať aj s inými aktivitami ako beh, prechádzka či ranná yoga, prípadne poriadny strečing. Základ je nesústrediť sa na počet opakovaní, ale na to, aby ste to robili poctivo každý deň.

Dôležité je myslieť na svoje zdravie, ktoré máme len jedno. Preto robiť aspoň niečo je určite lepšie ako nič a len sa prizerať ako sme stále pomalší a stuhnutejší.

Martin Viedenský je spolumajiteľ a hlavný tréner v bratislavskom The NØ Limits Gym, kde sa venuje tréningu Kalisteniky (cvičeniu s vlastnou váhou) a street workoutu. Z tejto disciplíny má aj zlatú a striebornú medailu z majstrovstiev Slovenska.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Bez starostí: 10 obyčajných vecí, ktoré vám pomôžu pri upratovaní

Naučte sa využiť nezvyčajné schopnosti obyčajných vecí.

Aj malé upratovanie môže narobiť veľké starosti. S dobrými radami však zistíte, že v komore, bare, písacom stole, ale aj v piecke nájdete všetko, čo potrebujete pre ich zdolanie.

1. Odvápnenie bez zápachu

Sprchový kút, práčka, rýchlovarná kanvica i kávovar vyzerajú a fungujú lepšie, ak ich pravidelne zbavíte vrstvičky vodného kameňa, ktorý sa v nich usádza. Nechajte si ocot do šalátov a siahnite radšej po kyseline citrónovej.

Po rozpustení vo vode nezapácha a nepoškodzuje žiadne kovy. Pokiaľ ide o účinok, ocot sa jej iba sťažka vyrovná.

2. Unavené hrnce a panvice

Ani umývačka riadu s najlepšími tabletami nemá pri čistení hrncov, pekáčov a panvíc toľko sily ako prací prášok na bielizeň. Rozpustíte ho vo vode a môžete sa smelo pustiť do vyvárania.

Hrnček v rajnici, rajnica v kastróle, kastról v hrnci – je to akoby ste mali pred sebou matriošku.

3. Fŕkance farieb

Ak natierate radiátor, okenné rámy, parapety alebo starý nábytok akrylovými farbami, fŕkance po okolí a kvapky na zemi vás nemusia trápiť ani vtedy, ak farba medzičasom zaschne. Konzumný alkohol, Alpa či lieh ich dokážu rozpustiť kedykoľvek.

Nasýtite nimi handričku a po niekoľkých ťahoch ihneď uvidíte, ako sa farba rozpúšťa. Vďaka alkoholu sa vám podarí vyumývať i staré, zanesené štetce

4. Mikrovlnka

Nie sú v tom žiadne čary. Naplníte misku vodou, nastavíte na mikrovlnke najvyšší výkon a necháte ju pätnásť minút usilovne pracovať.

Horúca para uvoľní z dvierok aj stien zasušené zvyšky jedál a stuhnuté kvapôčky tukov. Zotriete plochy kuchynskou hubkou a máte po starostiach. Mikrovlnka je opäť ako nová.

5. Stopy po páskach a nálepkách

Ak sa vraví, že klin sa klinom vybíja, pri stopách po nálepkách a páskach to tiež nie je iné. Vyberte vrecko z vysávača, jemným prachom posypte lepivý povrch a štetcom ho zaprášte tak, ako to kriminalisti robia pri snímaní odtlačkov.

Ak tmavú stopu zotriete liehovým čističom na okná a párkrát tento husársky kúsok zopakujete, lepidlo bude nadobro preč.

6. Bielučké záclony

Keď pootvoríte okno, záclony sú ako filter, na ktorom sa zachytí všetok smog z ulice. Nemusia však byť šedasté iba preto, že prací prášok nemal dosť síl na to, aby ich vybielil.

Ak do záverečného plákania pridáte za čajovú lyžičku školského atramentu, rozjasnia sa v plnej belosti.  Určite ste už počuli o modridle, ktoré má rovnaký účinok.

7. Kozubové dvierka

Jemný popol z vyhasnutého ohniska je najlepším pomocníkom pri čistení presklených dvierok kozubov a piecok. Mokrú bavlnenú handričku zľahka priložíte k belavému popolu a môžete sa smelo pustiť do utierania.

Drobné zrniečka popola nie sú iba čistiacim práškom. Spolu s vodou vytvoria lúh, ktorý nepoddajné nánosy uvoľní. Na záverečné doleštenie použite staré noviny.

8. Obklady, dlažba i škáry

Ak zostarnú, môžete ich drhnúť do úmoru a stále budú vyzerať unavené. Ak však na vlhkú handričku nasypete kuchynskú sódu, hravo si s ich zájdeným povrchom poradíte.

Je to ako mať najjemnejšiu drôtenku, ktorá ruku neunaví a povrch nepoškriabe. Zrazu, akoby obklady i dlažba získali späť svoj šmrnc.

9. Usadenina vo WC

Vodný kameň, hrdza a minerály z vody sa nevyhnú ani tomuto miestu. Je však v moci kuchynskej soli, aby vás za jedinú noc povlaku zbavila.

Nasypte štedrú dávku soli do misy, a nechajte ju pôsobiť. Povlak usadenín popraská a sám sa od hladkej glazúry keramiky odlúči.

10. Čalúnenia a matrace

Vysávač ich síce dokáže zbaviť prachu, neporadí si však so špinou, ktorá sa na vláknach čalúnenia usadí. Vezmite penu na holenie, handričkou ju naneste na povrch a jemnou kefkou rozotrite do plochy.

Nepotrvá dlho, kým vám po takomto čistení sedačky, stoličky či posteľ preschnú. Biela bavlnená utierka stiahne penu i špinu okamžite.

Milan Gigel je dlhoročný redaktor, ktorý sa snaží vo svojich článkoch podeliť o zručnosti a skúsenosti. Venuje sa aktívnemu spôsobu života po boku remesiel, drobnochovu, záhradkárstva a pobytu v prírode.


Lifetech: Čo je nové