Realme 5 Pro je nečakané prekvapenie, ktoré poteší fanúšikov hier
Menej známa značka Realme prichádza na Slovensko s vynikajúcim smartfónom.
Zdieľať
27. 3. 2020;Autor: Ivan Štubniak, Foto: archív výrobcu
Značka Realme nemusí byť všetkým známa. Nie je sa čo diviť, na európsky trh vstúpila len nedávno, v máji 2019. Nejde však o žiadneho malého hráča, čínska spoločnosť už má za sebou úctyhodný rekord − v Indii za 3 dni predali milión zariadení. Víziou značky je tvorba zariadení, ktoré sú výkonné a zároveň štýlové, čo sa im bez pochýb darí, a dojem nepokazí ani veľmi priaznivá cenovka.
Na Slovensku sa čínsky výrobca rozhodol preraziť modelom Realme 5 Pro, ktorý je skutočným dizajnovým potešením a nedá sa zahanbiť ani výkonom. Model Sparking Blue, ktorý sa ku mne dostal, má skutočnú iskru. Lom svetla na zadnom kryte odhaľuje vzor, ktorý sa zmenou uhla mení. Zariadenie má elegantne zaoblené hrany a výborne sa drží v rukách.
Na zadnej strane nájdete štvoricu fotoaparátov, ktoré mierne vystupujú. Tento malý nedostatok však rieši silikónové puzdro, ktoré nájdete priamo v balení zariadenia. Na zadnej strane je umiestnený aj snímač odtlačkov prstov, a tak spoľahlivo ochránite svoje osobné údaje. Využiť ho môžete aj na dodatočné zabezpečenie vybraných aplikácií.
Štandardná fotografická výbava moderného smartfónu
Realme 5 Pro má až štyri fotoaparáty. Hlavný snímač je od známej spoločnosti Sony a má rozlíšenie 48 Mpx. Dokáže vytvoriť veľmi pekné zábery aj pri nižšej kvalite osvetlenia.
K dispozícii je aj širokouhlý 8 Mpx senzor so záberom až 119°. Kvarteto uzatvárajú dva 2 Mpx fotoaparáty, jeden ultra Macro na fotenie detailov a druhý na úpravu hĺbky záberu, ktorý využijete pri tvorbe fotoportrétov.
Predná selfie kamera s rozlíšením 16 Mpx robí ostré a detailné fotky. K ešte zaujímavejším selfie dopomôže výber rôznych filtrov alebo možností skrášlenia. Predná kamera v minimalistickom výreze displeja slúži aj na odomknutie zariadenia tvárou.
Výkon nie je len na papieri
Aj v oblasti výkonu zostáva Realme 5 Pro verný mottu výrobcu. Osemjadrový procesor zvláda aj náročnejšie aplikácie. Pri hraní 3D hier som nezaznamenal žiadne prehrievanie, obraz bol plynulý a nesekal. Realme 5 Pro sa vďaka tomu stane obľúbeným smartfónom mnohých „gamerov“.
Procesoru pri 128 GB verzií smartfónu sekunduje až 4 GB RAM. Realme 5 Pro preto zvládne aj viacero aplikácií naraz. Veľmi ma potešila funkcia obrazu v obraze. Vďaka nej môžete sledovať obľúbený seriál na HBO Go a zároveň aj sociálne siete.
7 seriálov z ponuky HBO GO, ktoré teraz môžete sledovať zadarmo. Chcem vedieť viac
Zariadenie pracuje s operačným systémom Android 9 a s nadstavbou ColorOS 6. Režim šetrenia očí si vďaka tomu môžete nastaviť napríklad na monochromatické, teda čiernobiele zobrazenie.
Rýchle nabíjanie aj pri hraní hier
Veľkosť batérie je jedným z dôležitých faktorov pri výbere zariadenia. Realme 5 Pro nenecháva nič na náhodu. Napriek útlemu rozmeru má zariadenie k dispozícii viac ako 4 035 mAh batériu, ktorú nabijete ultra rýchlou nabíjačkou za niečo vyše hodiny.
Aj počas hrania hier je nabíjačka schopná nabiť batériu za hodinu o 43 %. Z tohto môžete ťažiť aj v prípade, že nie ste fanúšikom mobilných hier. Dlhá výdrž batérie zabezpečí, že sa na svojho spoločníka budete môcť spoľahnúť aj v náročnejších dňoch.
Veľké prekvapenie a vynikajúca voľba
Aj napriek neznámemu menu je Realme 5 Pro vynikajúca voľba. Od samého začiatku používania na mňa tento kúsok urobil dobrý dojem. Zaujímavý dizajn, vysoký výkon a priaznivá cenovka je tá najlepšia kombinácia, akú si môžete priať. Kvalitný fotoaparát, odolnosť proti vode a nadštandardné balenie zariadenia sú čerešničkou na torte.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Ukážte svoju hravú stránku a vyhrajte nový smartfón Realme 5 Pro
Napíšte nám, čo sa najradšej hráte a môžete vyhrať vynikajúci smartfón, ktorý je ideálny aj na hry.
Zdieľať
1. 4. 2020;Autor: Sóda, Foto: Realme
Spoliehate sa pri výbere smartfónu na overené značky alebo sa naopak nebojíte experimentovať a skúšať novinky? Máme pre vás možnosť zoznámiť sa s novou značkou Realme.
Hoci možno smartfóny od Realme nepoznáte, spoločnosť je už skúseným hráčom a obľúbenou značkou v mnohých krajinách. V Indii napríklad drží Realme rekord, keď sa za 3 dni predalo cez milión zariadení.
Smartfón Realme 5 Pro testoval aj náš kolega, ktorého tento pre nás neznámy telefón veľmi príjemne prekvapil a považuje ho za vynikajúcu voľbu pre každého, kto hľadá plnohodnotný moderný smartfón. Prečítajte si našu recenziu na tomto odkaze.
Vlastnosti Realme 5 Pro ho tiež predurčujú ako vhodnú voľbu pre fanúšikov hier. V Sóde sme si pre vás pripravili jednoduchú súťaž s hernou tematikou, v rámci ktorej môžete tento smartfón vyhrať.
Na zapojenie do súťaže postačí, keď sa s nami podelíte, akú hru sa hrávate najradšej. Môže ísť o hru na mobil, počítačovú, respektíve konzolovú hru alebo aj staré dobré karty či inú stolovú hru.
Odpoveď napíšte do pripraveného formulára a uveďte svoje kontaktné údaje.
Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:
Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.
Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili. Výhercovi gratulujeme.
Odpovede posielajte do nedele 19. apríla 2020. V pondelok 20. apríla 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme 1 výhercu, ktorého budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.