S mikroskopickým objektívom na smartfóne OPPO A98 5G sa budete pozerať na svet ako cez lupu

OPPO predstavuje novinku v strednej triede smartfónov, no patrí tam len cenou, lebo jeho vybavenie ťahá oveľa vyššie.

Novinka OPPO A98 5G zaujme pracantov, ktorí majú zmysel pre detail, ale aj používateľov, ktorí chcú mať vo svojom smartfóne špeciálne funkcie, aké neponúka žiadna iná značka. Jednou z týchto vychytávok na OPPO A98 5G je aj fotoaparát – „mikroskop“ zabudovaný priamo v zariadení.

Komfort na prvom mieste – vybrali sme 4 smartfóny, ktoré sa postarajú o dokonalý vizuálny zážitok

Čo sa na smartfóne OPPO A98 5G vydarilo? 

Už na prvý pohľad ma očaril dizajn. OPPO A98 5G pôsobí síce robustne, no v skutočnosti je to ľahké zariadenie – váži len 192 gramov. Aj vo vnútri ponúka nadupané vybavenie – má výkonný procesor s vnútornou pamäťou 256 GB, ktorú v prípade nutnosti viete pomocou pamäťovej karty rozšíriť až o 1 TB.

Displej plný sýtych farieb má obnovovaciu frekvenciu obrazovky až 120 Hz, vďaka čomu si užijete plynulé prechody medzi aplikáciami a obraz, ktorý vás vtiahne do deja. 

Čo mohlo byť na smartfóne OPPO A98 5G lepšie?

OPPO A98 5G v tejto cenovej kategórii vzhľadom aj parametrami prekvapuje. Nepotešilo ma len umiestnenie senzora na odtlačok prsta, ktorý sa nachádza na tlačidle vypínania a zapínania zariadenia. Keďže dochádza k častému stláčaniu, senzor „trpí“ a môže sa časom poškodiť. Počas testovania však fungoval výborne, pohotovo a musím dodať, že ponúka aj iné možnosti odomknutia – číselný kód, odomykanie vzorom alebo tvárou, ktoré odporúčam využiť. 

Hoci ide o strednú triedu, komfortnej používateľskej skúsenosti by prospelo, ak by mal OPPO A98 5G aj možnosť bezdrôtového nabíjania. Na druhej strane musím uznať, že nabíjanie je veľmi rýchle vďaka superrýchlemu 67 W SUPERVOOC systému a 5 000 mAh batérii, ktorú budete mať problém vybiť. 

Čo na smartfóne OPPO A98 5G príjemne prekvapuje?

Najvýraznejším prvkom tohto zariadenia je fotovýbava, ktorej kraľuje objektív so 64 Mpx.  Sekunduje mu mikroskopická kamera s 2 Mpx makroobjektívom doplneným o 2 Mpx pomocný senzor. Najviac ma bavila práve táto mikroskopická kamera, ktorá sa postará až o 40-násobný zoom a robí neskutočné fotky. Ak radi fotíte a objavujete svet okolo seba, tento telefón bude pre vás výborným parťákom. 

Procesor od značky Qualcomm Snapdragon poskytuje dostatočný výkon, takže OPPO A98 5G je rýchly, svižný a dokáže zvládnuť aj zložitejšie hry či náročné aplikácie. 

Hodnotenie O2 Guru: Veľa zábavy za málo peňazí

Značke OPPO sa podarilo vytvoriť zariadenie, ktoré patrí do sekcie pracovných nástrojov, ale aj do sekcie unikátnych zariadení na trhu. Smartfón OPPO ma oslovil vďaka dizajnu aj výkonu, no aj jeho zábavná stránka v podaní mikroskopického fotoaparátu ma vážne bavila.

OPPO A98 5G má super cenu, takže nebudete ľutovať jeho kúpu. Upozornenie na záver: na tento telefón si rýchlo zvyknete a nebudete ho chcieť pustiť z rúk. 


Na smartfón OPPO A98 5G môžete teraz získať extra výkupnú zľavu 60 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Už žiadne prepálené basy. Nenápadné slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 ponúkajú kvalitný zvuk aj pre najnáročnejšie uši

Nezáleží na tom, či počúvate rockovú alebo elektronickú hudbu, druhá generácia bezdrôtových slúchadiel od Samsungu očarí každého.

Slúchadlá sa stali súčasťou bežnej smart výbavy, ktorá nám nielen uľahčuje, ale najmä spríjemňuje život – cestou do práce, pri práci aj pri športovaní – a tak je prirodzené, že od nich máme väčšie očakávania. Samsung Galaxy Buds2 majú vynovený matný dizajn a vylepšené funkcie, vďaka čomu pôsobia modernejšie a ponúkajú väčšie pohodlie.

Na pláži, letisku či na pohovke, s týmito zariadeniami budete mať nadštandardný komfort, kdekoľvek budete

Čo sa na slúchadlách Samsung Galaxy Buds2 vydarilo?

Už pri rozbaľovaní slúchadiel som mal pocit, že ide o prémiový produkt. Balenie je bohaté, obsahuje slúchadlá, dobíjací USB-C kábel aj náhradné štuple, teda nadstavce na slúchadlá. Aj obal slúchadiel je do detailu prepracovaný. 

Slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 majú nízku hmotnosť a výborne držia v ušiach, pričom sa stále pohodlne nosia. Tvar slúchadiel musím pochváliť špeciálne, lebo ani pri dlhšom počúvaní alebo len nosení Samsung Galaxy Buds2 nebudete cítiť, že ich máte v ušiach. 

Kvalita zvuku je vyladená tak, že aj hudobní nadšenci si prídu na svoje. Jednoducho v tejto dostupnej cenovej kategórii sa bude konkurent hľadať len ťažko.

V čom mohli byť slúchadlá Samsung Galaxy Buds2 lepšie?

Výdrž slúchadiel pri plnom nabití je viac ako päť hodín, čo je síce dostačujúce pre väčšinu činností, no ja by som privítal aj vyššiu výdrž. 

Aby ste si na slúchadlách Samsung Galaxy Buds2 mohli hneď niečo pustiť, pripravili sme sprievodcu podcastmi

Ak si však vypnete funkciu potlačenia okolitého šumu, slúchadlá vydržia prehrávať audio obsah vyše sedem hodín. Spolu s plne dobitým obalom sú pripravené na aktívne počúvanie až viac ako 20 hodín.

Čo nás na slúchadlách Samsung Galaxy Buds2 príjemne prekvapilo?

Novinkou Samsung Galaxy Buds2 je funkcia potlačenia okolitého hluku, ktorá funguje naozaj precízne. Či už cestujete vlakom, alebo potrebujete odhlučniť v kancelárii, pri aktivovaní potlačenia šumu vás okolité zvuky nebudú rušiť a vy si naplno vychutnáte svoju obľúbenú hudbu alebo sa budete môcť lepšie sústrediť. 

Ďalším príjemným prekvapením je automatické zvýšenie priepustnosti slúchadiel – ak máte zapnutú funkciu potlačenia zvuku a začnete sa s niekým rozprávať, rozpoznajú to a zvýšia priepustnosť zvuku. 

Samsung Galaxy Buds2 majú aj kvalitný mikrofón, dokonca až tri, a tak dobre poslúžia aj na telefonovanie. 

Hodnotenie O2 Guru: Dokonale vyladený zvuk a prémiové funkcie

Samsung Galaxy Buds2 sú naozaj zaujímavé bezdrôtové slúchadlá. Ponúkajú moderný dizajn, kvalitný zvuk a pokročilé funkcie. 

Plusom je nízka hmotnosť a aerodynamický tvar. Ja som si ich po pár dňoch testovania nesmierne obľúbil a zvažujem ich kúpu.


K spoľahlivým slúchadlám si zaslúžite aj spoľahlivý komfort so smartfónom. S týmito smartfónmi a so slúchadlami Samsung Galaxy Buds2 si užijete filmy aj hry bez kompromisov kdekoľvek.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Koordinátorka Novinárskej ceny: Poctivý autor sa pod článok vždy podpíše, konšpirátor nie

Novinári budú vždy obľúbeným cieľom konšpirácií, hovorí Miroslava Širotníková, ktorá pracovala aj pre New York Times.

Na Slovensku rastie vplyv konšpiračných médií a viac ako polovica ľudí si myslí, že novinárov riadi niekto v pozadí. Ako lepšie pochopiť prácu novinárov a začať im veriť? Porozprávali sme sa s Miroslavou Širotníkovou, ktorá ako novinárka na voľnej nohe pracovala pre svetové médiá a dnes koordinuje aktivity Novinárskej cenyFondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktorý dlhodobo podporuje aj spoločnosť O2.

V rozhovore sa ďalej dočítate:

  • s akými predsudkami sa novinári stretávajú najčastejšie,
  • ako prácu novinárov u nás ovplyvnila vražda Jána Kuciaka,
  • prečo je mediálna výchova dôležitá,
  • aké trendy možno vnímať v súčasnej žurnalistike.

Čítajte aj: Korupčné kauzy pomáhajú odhaliť všetci, ktorí si predplácajú médiá, hovorí publicista a aktivista Goda

Stretávaš sa s predsudkami, keď ľuďom povieš, že si novinárka?

Väčšinou si vypočujem, že si nevedia predstaviť, ako moja práca vyzerá. Často si myslia, že novinári a novinárky pracujú doma z Bratislavy, od počítača a nevedia nič o vonkajšom svete.

Stretávam sa aj s množstvom reakcií, ktoré poznáme zo sociálnych sietí, podľa ktorých sú novinári platení „tajnými silami“, že sú zahraničnými agentmi, že im niekto diktuje, čo majú písať, že sa do ničoho nerozumejú a zverejnia čokoľvek, čo im niekto pošle.

Práca novinárov je neustále na očiach. Prečo im však veľká časť verejnosti nedôveruje? 

Myslím si, že najmä preto, lebo píšu o veciach, ktoré sa nie všetkým páčia. Pozerajú sa mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Novinári a novinárky sú okrem toho obľúbeným cieľom konšpirácií. Treba si však uvedomiť, že robia svoju prácu nezávisle od toho, kto si čo myslí. Opierajú sa o fakty a vedu a hľadajú pravdu, nech je kdekoľvek, nedajú sa zahnať do kúta ani sa zastrašiť.

Pracovala si ako novinárka na voľnej nohe, ako vznikali tvoje články? 

Keďže som ako freelancer nemala zázemie stálej redakcie, pracovala som z domu, podobne ako teraz veľa ľudí počas pandémie. Za každou témou som však vždy vycestovala „do terénu“ a za odborníkmi, ktorí k nej mali čo povedať, či už som písala o extrémizme, alebo o ekonomike.

Novinári sa pozerajú mocným na prsty, odhaľujú prepojenia biznisu a politiky, a tým niekomu môžu ohroziť živobytie. Nie každému vyhovuje, čo číta, a mnohí potom útočia na novinársku prácu bez toho, aby dôverovali tomu, čo čítajú.

Keď som pripravovala článok o segregácii rómskych detí v školách, išla som sa pozrieť do škôl v rómskych osadách na východe Slovenska, keď som písala o krajnej pravici, vyhľadala som si ich predvolebný míting a vycestovala za nimi, prípadne išla hľadať ich podporovateľov v obciach, kde majú tradične najväčšiu podporu.

Niektoré dni som strávila rešeršom štúdií a materiálov pri počítači, iné pri rozhovoroch s expertmi z univerzít, potom som zas 3-4 dni cestovala za príbehom do regiónov a rozprávala sa s bežnými ľuďmi na ulici, s miestnymi politikmi či s aktivistami.

Mix tohto všetkého potom skončil v konečnom článku. A či už som reportáž pripravovala sama, alebo s kolegom z amerických, britských alebo holandských novín, vždy sme na nej pracovali priamo na mieste, nie na diaľku.

Spomínaš si na nejaký článok, ktorým si ovplyvnila veľa ľudí?

Mala som asi len jeden, ktorý sa skutočne dostal do politického diskurzu, hoci úplnou náhodou. Pred rokmi sme s kolegom Rickom Lymanom pripravovali článok pre New York Times o Spišskom Hrhove. Páčil sa mi príbeh obce, ktorej sa úspešne podarilo integrovať rómsku komunitu, a chcela som ho dostať do sveta, aby bol inšpiráciou.

Tento text vyšiel aj na titulnej strane novín. Niekedy v tom čase mal bývalý prezident Andrej Kiska počas zasadania OSN v New York stretnutie s finančníkom Georgeom Sorosom. O návšteve písal Kiska na Facebooku a spomenul, že na titulke New York Times vyšiel článok o Slovensku a že sa o tom so Sorosom rozprávali, pretože ho zaujímajú vylúčené komunity. O niekoľko mesiacov na Slovensku prebehli protesty Za slušné Slovensko a v jednej z prvých reakcií predseda vtedy najsilnejšej politickej strany spomenul stretnutie v New Yorku a postavil na tom konšpiráciu, že zhromaždenia sú riadené zo zahraničia. Vtedy som sa veľmi smiala, že som to so svojím textom dotiahla ďaleko.

Samozrejme, na celej konšpirácii nebolo nič pravdivé, náš článok opisoval príbeh, ktorý bol už vtedy na Slovensku známy, takže nešlo o nič prevratné, a ocitol sa v tom náhodou. Prezidenta ani protesty, samozrejme, nikto zo zahraničia neriadil.

Po smrti Jána a Martiny sa práca novinárov ešte viac dostala do verejnej debaty. Zmenilo sa vnímanie verejnosti?

Bezprostredne po vražde asi áno a veľká časť spoločnosti pochopila, ako naša práca vyzerá a že novinári a novinárky môžu byť pre svoju prácu aj vo fyzickom ohrození.

Podpora verejnosti mne a kolegom dodávala energiu v časoch, keď sme sa možno aj báli alebo sme boli demotivovaní. Postupne sa však vraciame k pôvodnému stavu a nedôvere, ktorú cítiť najviac na sociálnych sieťach.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Novinári a novinárky sú prenasledovaní v mnohých krajinách. Tým, že pôsobíš medzinárodne, poznáš niekoho, kto sa ocitol pre svoju prácu v ohrození života?

Nedávno som sa dozvedela, že kolegyňa Emilie van Outeren z holandských novín NRC písala o protestoch proti bieloruskej vláde a po zásahu projektilom skončila v nemocnici. Bola na operácii a dlho sa zotavovala. Nedala sa však zastrašiť a už znova pracuje.

Zrejme si uvedomila, do akých nebezpečných situácií sa dostávajú bežní ľudia, keď sa niečo také vážne stalo jej, a je dôležité zastať sa ich. Z New York Times som zase poznala viacerých vojnových reportérov, ktorí boli v Iraku a v Afganistane a priniesli si odtiaľ hrozné skúsenosti. Tu na Slovensku je najhorší prípad Jána Kuciaka, svoje si zažili aj viacerí novinári a novinárky v 90. rokoch.

V súčasnosti sa obávame, ako na novinárov budú reagovať fanúšikovia extrémnej pravice, ktorých nenávistné výroky čítame na sociálnych sieťach. Dúfam však, že už žiadne násilie nezažijeme.

Ako tvoji kolegovia v zahraničí reagovali na správu o smrti slovenského novinára?  V ten deň sa mi ozývali kolegovia zo všetkých novín, z agentúr a televízií, s ktorými som kedy spolupracovala. Hneď ráno som písala editorom New York Times a vysvetlila im, čo sa stalo. Najprv nikto z nás nechcel veriť, že by smrť mohla súvisieť s jeho prácou.

Aj ja som si hovorila, že sme na Slovensku, v Európskej únii a hádam sa nikto nepokúsil o úkladnú vraždu. Ešte v ten deň však na udalosť reagoval policajný prezident, ktorý ju spojil s novinárčinou a odvtedy sme mali všetci jasno. Na prvé zhromaždenie Za slušné Slovensko prišiel aj môj kolega z Varšavy a snažil sa chodiť na všetky protesty so mnou. Bola to veľká vec aj vo svetovom meradle, žiaľ.

Na Slovensku v posledných rokoch rastie vplyv konšpiračných médií. Ako si to vysvetľuješ? 

Vplyv konšpiračných médií súvisí s vysokou mierou nedôvery v inštitúcie. Ľudia potom neveria pravde ani faktom, a to u nich podporuje pocit, že sa nedá veriť nikomu. Na tom stavajú dezinformačné kampane. Hovoria, že svet ovládajú tajné skupiny, že nikto nejde protestovať z vlastnej vôle, že médiá niekto ovláda z pozadia.

Slovensko má v regióne výnimočné postavenie, v nedávnom prieskume organizácie Globsec sa ukázalo, že až takmer 60 % spoločnosti sa prikláňa ku konšpiráciám. Myslím si, že ich rozšíreniu výrazne pomohlo nastavenie sociálnych sietí, u nás hlavne Facebook.

Prečítajte si: Ako rozpoznať hoax? Základom je overiť si, či už o tom nepísali inde

Ako sa v tom dá zorientovať? Ako odlíšiť kvalitné médiá a poctivých novinárov od konšpirátorov? V prvom rade treba hľadať zdroj informácií a zamyslieť sa, kto mi čo hovorí a prečo. Ak sa napríklad hovorí o koronavíruse, pozrime sa, či sa vyjadruje virológ, ktorý má za sebou odbornú skúsenosť, stavbár či zubár. Hoci je aj zubár lekár, neznamená to, že je odborník na vírusy.

Pri štandardných médiách si tiež vieme ľahko zistiť, kto v nich pracuje. Čím má médium známejšie meno, tým je väčšia istota, že ponúka overené informácie a dá sa na ne spoľahnúť.

Skúste si o novinách nájsť základné údaje, pozrieť si, kto ich vedie, kto ich sponzoruje, ako sú financované.

Používa médium priveľa anonymných zdrojov? Novinári nemajú problém podpísať sa pod svoje články, dezinformačná scéna však robí opak. Aj keď tradičné noviny nezverejnia meno zdroja, aspoň uvedú, že ho poznajú. Tradičné médiá sa skrátka snažia čo najmenej skrývať.

Veľa sa hovorí o financovaní médií. Mala si niekedy pochybnosť o článku kvôli vlastníkom novín, v ktorých vyšiel?

Keď som niekedy mala pochybnosti, stalo sa mi to pri médiách preukázateľne vlastnených finančnými skupinami. Na Slovensku je to veľký problém, ktorý ovplyvňuje kvalitu a slobodu médií. Na druhej strane, aspoň o vlastníkoch vieme, a môžeme si pri každom článku spraviť názor.

Ak v nás niečo vzbudzuje pochybnosť či postranný úmysel, pozrime sa na vlastníkov. Z mojich skúseností sa každá redakcia snaží minimalizovať ich vplyv. Horšie je, keď sú vlastníci utajení.

Oddelili sme tradičné médiá od konšpiračných. Kam zaradiť bulvár, ktorý tiež často pracuje s neoverenými informáciami? 

Bulvár vnímam ako samostatnú kategóriu, ktorá slúži skôr na pobavenie než na získanie serióznych informácií. Snaží sa šokovať, píše o celebritách a medzitým prináša aj správy o politike. Ak však chcete čítať o spoločnosti alebo o zahraničnej politike, odporúčam kvalitnejšie zdroje. Na druhej strane bulvár je stále o niečo lepší zdroj informácií než konšpiračné médiá.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Zastrešuješ aktivity Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky. Prečo takýto fond u nás potrebujeme?

Fond vznikol v roku 2018 ako reakcia na vraždu Jána a Martiny s cieľom poskytnúť novinárom a novinárkam podporu. Hoci má každá redakcia vlastný biznis model, nie vždy dokáže zaplatiť dlhodobejšiu investigatívnu prácu.

Pochopeniu novinárov a kritickému mysleniu by na Slovensku určite pomohlo zavedenie mediálnej výchovy, a to na všetkých úrovniach škôl.

Ak chcú novinári robiť na zložitejších témach, ktoré si vyžadujú viac času, často si musia znížiť úväzok, prípadne to robia na úkor voľného času a nemajú prostriedky napríklad na cestovanie, hlbšie analýzy. Redakcie v tomto smere nie sú bohaté a v týchto situáciách môžu pomôcť naše granty.

Fond je zároveň podprogramom Novinárskej ceny, ktorou chceme vyslať signál, že u nás vzniká veľa kvalitnej žurnalistiky a že novinárom a novinárkam sa dá veriť.

Aktuálne prebieha hodnotenie súťažných príspevkov v rámci Novinárskej ceny, kde si tento rok aj v porote. Dajú sa z nich vyčítať nejaké trendy v súčasnej žurnalistike?  V Novinárskej cene síce pôsobím prvý rok, ale nejaké trendy som si všimla. Napríklad, že kvalitná žurnalistika nevymrela a na Slovensku je veľa dobrého, čo čítať, čo vidieť, čo počúvať.

Novinári a novinárky tiež využívajú nové prostriedky, ako informácie podať, rozvíjajú dátovú žurnalistiku, k článkom prikladajú videá, podcasty, zvukové stopy, mapy či grafy. V redakciách sa presadzujú čoraz mladší autori, rastie nám silná nová generácia. Ukazuje sa, že podcastová scéna je u nás veľmi bohatá, že ideme s dobou a inšpirujeme sa vo svete.


Tento článok vznikol pri príležitosti Svetového dňa slobody tlače, ktorý si pripomíname 3. mája. Spoločnosti O2 záleží na slobode slova, preto prostredníctvom Férovej Nadácie O2 dlhodobo podporuje aktivity Fondu investigatívnej žurnalistiky a jeho prínos pri otváraní dôležitých tém. 

Miroslava Širotníková

Je novinárka a koordinátorka Novinárskej ceny a jej podprogramu Fondu na podporu investigatívnej žurnalistiky, ktoré patria k aktivitám Nadácie otvorenej spoločnosti. Pochádza z Trebišova, študovala žurnalistiku na Univerzite Komenského v Bratislave. Približne 10 rokov pôsobila na voľnej nohe a o Slovensku písala pre svetové médiá, ako sú New York Times, Balkan Insight, Channel 4 či Financial Times, spolupracovala aj so slovenskou tlačovou agentúrou SITA. 


Vymeňte status online za offline. 6 tipov, ako si oddýchnuť od notifikácií a technológií

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac