Slovensko má svoju prvú testovaciu 5G sieť. Vyskúšať si ju môžete aj vy

Stačí prísť do Bratislavy, mať kompatibilné zariadenie a môžete si vychutnať ultra rýchlosť sťahovania.

5G sieť, často označovaná ako sieť budúcnosti, si už môžeme vyskúšať aj na Slovensku. V štyroch bratislavských mestských častiach spustilo O2 pilotné komerčné testovanie. Stiahnuť film vo vysokom rozlíšení do smartfónu tak môžeme doslova za pár sekúnd.

Počuli ste čudné informácie o 5G sieti? Kliknite sem, ak chcete vedieť viac

Siete najnovšej generácie s označením 5G sú prirodzenou evolúciou sietí, ktoré sme doteraz používali alebo ich používame. Majú označenie 2G, 3G a 4G a ponúkajú dostatočne veľký a rýchly dátový tok pre smartfóny, tablety alebo notebooky.

Do siete sa však čoraz viac pripájajú autá, semafory, alarmy a rôzne iné inteligentné technológie, ktoré sú dátovo veľmi náročné – či už na prenesený objem dát, na rýchlosť, alebo na kvalitu prenosu. Prechod na 5G nie je len o zábave, ale najmä o bezpečnosti a plynulom fungovaní spoločnosti ako takej.

Sieť budúcnosti už aj v Bratislave

O2 v týchto dňoch spustilo komerčnú testovaciu prevádzku 5G siete v bratislavských častiach Petržalka, Ružinov, Karlova Ves a Dúbravka.

V aktuálnej testovacej prevádzke možno dosiahnuť prenosovú rýchlosť viac ako 1 Gbps. V mobilnej sieti tak môžeme zažiť rýchlosť prenosu dát, ktorú ponúka pevná optika.

„Pri testovaní sme na mobilnom telefóne namerali maximálnu hodnotu rýchlosti sťahovania dát 1,223 Gbps a odosielania 90 Mbps. Obmedzenie rýchlosti pri tom nezáviselo od siete, ale od smartfónu,“ uviedol Juraj Eliáš, riaditeľ sietí O2.

V skratke to znamená, že pár minútové video v 4K kvalite vieme stiahnuť rovnako rýchlo, ako sme doteraz sťahovali fotku. Celovečerný film vo vysokom rozlíšení stiahneme za pár desiatok sekúnd.

Ako si 5G sieť vyskúšať na „vlastnej koži“

V prvom rade musíte byť zákazníkom O2 a prísť do niektorej z vybraných bratislavských mestských častí. Ďalšou dôležitou podmienkou je mať zariadenie, ktoré 5G sieť podporuje.

Smartfóny z ponuky O2, ktorými sa viete prihlásiť do novej 5G siete:

Do siete sa vo vybratých častiach Bratislavy smartfón prihlási automaticky. Ak by bol s prechodom na 5G sieť problém, je možné, že túto sieť máte v smartfóne vypnutú. Zapnete ju kliknutím na Nastavenia –> SIM karta a mobilná sieť –> Povoliť 5G alebo 5G sieť.

Neverte konšpiráciám

V rámci testovania 5G siete v Bratislave O2 preveruje aj plnenie hygienických noriem jednotlivých technológií meraniami elektromagnetického žiarenia, ktoré sú samozrejmou súčasťou prevádzkovania každého vysielača.

O2 tak zrealizovalo rozsiahle meranie jednotlivých antén, pričom potvrdilo, že hodnoty elektromagnetického žiarenia (EMF) 5G siete sú porovnateľné s doterajšími technológiami a sú niekoľkonásobne nižšie ako limity stanovené legislatívou, či už sú to merania priamo pri anténach, v bytoch pod nimi, alebo v priestore s najlepším pokrytím.

„Zároveň môžeme meraniami potvrdiť, že obytné priestory priamo pod anténami sú z hľadiska EMF žiarenia najmenej exponované,“ uviedol Juraj Eliáš. Alobalové čiapky tak spokojne môžeme nechať doma. 5G sieť nás na 100 % neuvarí, neočipuje ani nenakazí koronavírusom.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Súťaž: Máme pre vás darčeky inšpirované rozprávkou Toy Story

Napíšte nám, ktorú rozprávku ste mali v detstve najradšej, a môžete získať hrnček a zápisník.

Ak máte radi rozprávky, potom určite poznáte aj Toy Story a príhody kovboja Woodyho, Bazza Rakeťáka a ďalších hračiek. V Sóde teraz môžete vyhrať balíček darčekov, ktoré určite potešia vás alebo vaše deti. Do súťaže ich venovala HBO GO. 

HBO GO je streamovacia služba na sledovanie filmov a seriálov, ktorú môžete vďaka internetovému pripojeniu využívať kedykoľvek a kdekoľvek. Výhodou je široký výber obsahu v češtine vrátane množstva rozprávok a ďalšieho obsahu pre detského diváka. Táto služba môže byť súčasťou vášho O2 SMART Paušálu.

Čo môžete získať

Pre výhercu je pripravený balíček, v ktorom nájde:

  • modrý cestovný hrnček,
  • zápisník.

Chcete sa zapojiť do súťaže? Postačí, keď nám napíšete, ktorú rozprávku ste mali v detstve najradšej. 

Ako na to

Do pripraveného formulára napíšte odpoveď a nezabudnite na svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

  1. Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
  2. Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili.


Radi by ste si pozreli dobrý seriál, napínavý film alebo zaujímavú rozprávku? Streamovacia služba HBO GO prináša viac ako 8 000 hodín obsahu, ktorý môžete sledovať nielen vo svojom smartfóne, ale aj na tablete, notebooku a smart TV. Teraz môže byť aj s neobmedzenými dátami súčasťou vášho O2 SMART Paušálu. Viac informácií nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac