6 plus 1 dôvod, prečo je telefonovanie lepšie ako písanie správ

Doba smartfónov a neobmedzeného internetového pripojenia výrazne zmenila medziľudskú komunikáciu. Väčšina z nás takmer neustále využíva nejakú chatovaciu službu. Sme v kontakte s mnohými ľuďmi naraz a spojiť sa s kýmkoľvek prostredníctvom správy nepredstavuje žiadny problém.

1. Telefonát prebieha v reálnom čase

Pri písaní má väčšina ľudí čas… Odpovede plánujeme, môžeme ich viackrát preformulovať a nad tým, kedy a ako odpovieme, máme absolútnu kontrolu. Textová konverzácia tak pripomína skôr strategickú hru. Čakanie na odpoveď je často neznesiteľné a núti nás neustále kontrolovať obrazovku smartfónu. Telefonát prebieha v reálnom čase. Sme ľudia a nie stroje – naša komunikácia predstavuje kreatívny proces. Je totiž založená na okamžitých reakciách, ktoré dokážu meniť smerovanie rozhovoru. Úplný opak naplánovaných textových odpovedí.

2. Sila ľudského hlasu

Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že naše telo reaguje na hlas blízkej osoby nielen na citovej, ale aj hormonálnej a nervovej úrovni. Aj vám sa už určite stalo, že ste mali odrazu sucho v ústach, začali ste sa potiť alebo sa vám rozbúšilo srdce. Stačí si spomenúť, ako sa cítime, keď počujeme milovanú osobu. Hlas iného človeka (najmä ak hovorí niečo určené iba pre naše uši) sa písaným textom nedá nijako nahradiť.

3. Emočný rozmer

Textová správa nedokáže prijímateľovi sprostredkovať to, čo naozaj cítime, bez ohľadu na počet srdiečok, smajlíkov alebo iných emotikonov. Hlas vie prezradiť veľmi veľa. Tempo reči a zafarbenie hlasu totiž dokážu naznačiť úplný opak vyslovených slov. Odpoveď „Nič“ na typickú otázku „Čo sa deje?“ môže mať množstvo významov. Keď človeka počujeme, vieme väčšinou povedať, či je smutný, šťastný, vystrašený, unavený alebo vystresovaný. Dostávame tak oveľa ucelenejší obraz o tom, ako sa v skutočnosti má.

4. Predídete nedorozumeniam

Pri komunikácii prostredníctvom textových správ  si toho veľa domýšľame, čo vedie k možnej dezinterpretácii a k nedorozumeniam. Mnohí z nás si často kladú otázku, čo vyjadroval daný smajlík alebo čo presne mala druhá strana určitou vetou či slovom na mysli. Nikdy vopred nevieme, ako správu pochopí druhá strana. Môže ísť o vtip, ktorý však vyznie nemiestne či agresívne, pričom to vôbec nebol zámer. Domýšľanie a následné vysvetľovanie nás stojí veľa energie a času. Počas rozhovoru s tým problém nie je. Ak nám niečo nie je jasné, vieme si to ihneď navzájom vysvetliť.

5. Ušetríte čas

Určite poznáte situáciu, keď potrebujete získať nejakú informáciu ihneď. Ak ide o niečo skutočne dôležité, textová správa pomôže málokedy. Dá sa jednoducho ignorovať tým, že si ju prijímateľ, skrátka, neprečíta. Telefonát veci výrazne urýchľuje a šetrí čas. Ak potrebujete niečo súrne vybaviť, spoliehať sa na textovú správu sa veľmi neoplatí.

6. Rozhovor je súkromný

Snímky obrazovky sú prekliatím modernej komunikácie. Zverejnenie konverzácie s inými ľuďmi a jej „analýza“ totálne nabúravajú akúkoľvek dôveru a privátny rozmer rozhovoru. Ak sa rozprávate telefonicky, môžete mať síce zapnuté hlasité počúvanie, ale význam toho, o čom a ako hovoríte, to neovplyvní. Telefonický rozhovor sa nedá preposlať. Je súkromnou záležitosťou medzi dvoma ľuďmi. Môže dopadnúť rôzne, vždy však patrí iba „účastníkom“.

Bonusový dôvod Paušál, ktorý neprevoláte

Komunikujeme čoraz viac, z mora možností si však vyberáme čím ďalej, tým povrchnejšie spôsoby. Preto je občas fajn oprášiť niečo také prirodzené ako rozhovor v reálnom čase. Dobrá správa je, že vďaka vylepšenému Striebornému O2 Paušálu sa môžete rozprávať neobmedzene.

Len za 20 € mesačne máte v celej EÚ neobmedzené volania aj SMS, 500 MB dát a 96 € bonus na zariadenie.

Viac o Striebornom O2 Paušáli sa dozviete na stránke O2.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Máte nápad, ktorý zmení svet? Prihláste ho a získajte podporu najlepších a podiel z 1 milióna dolárov

Svetové zviditeľnenie, finančná podpora, osobný koučing a množstvo nových priateľov medzi podnikateľmi zo sveta. To všetko sa dá získať v medzinárodnej súťaži Chivas VENTURE určenej inovatívnym podnikateľom.


Podnikáte? Takto si vyberiete ideálny smartfón s paušálom

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové