6 plus 1 dôvod, prečo je telefonovanie lepšie ako písanie správ

Doba smartfónov a neobmedzeného internetového pripojenia výrazne zmenila medziľudskú komunikáciu. Väčšina z nás takmer neustále využíva nejakú chatovaciu službu. Sme v kontakte s mnohými ľuďmi naraz a spojiť sa s kýmkoľvek prostredníctvom správy nepredstavuje žiadny problém.

1. Telefonát prebieha v reálnom čase

Pri písaní má väčšina ľudí čas… Odpovede plánujeme, môžeme ich viackrát preformulovať a nad tým, kedy a ako odpovieme, máme absolútnu kontrolu. Textová konverzácia tak pripomína skôr strategickú hru. Čakanie na odpoveď je často neznesiteľné a núti nás neustále kontrolovať obrazovku smartfónu. Telefonát prebieha v reálnom čase. Sme ľudia a nie stroje – naša komunikácia predstavuje kreatívny proces. Je totiž založená na okamžitých reakciách, ktoré dokážu meniť smerovanie rozhovoru. Úplný opak naplánovaných textových odpovedí.

2. Sila ľudského hlasu

Viacero vedeckých štúdií potvrdilo, že naše telo reaguje na hlas blízkej osoby nielen na citovej, ale aj hormonálnej a nervovej úrovni. Aj vám sa už určite stalo, že ste mali odrazu sucho v ústach, začali ste sa potiť alebo sa vám rozbúšilo srdce. Stačí si spomenúť, ako sa cítime, keď počujeme milovanú osobu. Hlas iného človeka (najmä ak hovorí niečo určené iba pre naše uši) sa písaným textom nedá nijako nahradiť.

3. Emočný rozmer

Textová správa nedokáže prijímateľovi sprostredkovať to, čo naozaj cítime, bez ohľadu na počet srdiečok, smajlíkov alebo iných emotikonov. Hlas vie prezradiť veľmi veľa. Tempo reči a zafarbenie hlasu totiž dokážu naznačiť úplný opak vyslovených slov. Odpoveď „Nič“ na typickú otázku „Čo sa deje?“ môže mať množstvo významov. Keď človeka počujeme, vieme väčšinou povedať, či je smutný, šťastný, vystrašený, unavený alebo vystresovaný. Dostávame tak oveľa ucelenejší obraz o tom, ako sa v skutočnosti má.

4. Predídete nedorozumeniam

Pri komunikácii prostredníctvom textových správ  si toho veľa domýšľame, čo vedie k možnej dezinterpretácii a k nedorozumeniam. Mnohí z nás si často kladú otázku, čo vyjadroval daný smajlík alebo čo presne mala druhá strana určitou vetou či slovom na mysli. Nikdy vopred nevieme, ako správu pochopí druhá strana. Môže ísť o vtip, ktorý však vyznie nemiestne či agresívne, pričom to vôbec nebol zámer. Domýšľanie a následné vysvetľovanie nás stojí veľa energie a času. Počas rozhovoru s tým problém nie je. Ak nám niečo nie je jasné, vieme si to ihneď navzájom vysvetliť.

5. Ušetríte čas

Určite poznáte situáciu, keď potrebujete získať nejakú informáciu ihneď. Ak ide o niečo skutočne dôležité, textová správa pomôže málokedy. Dá sa jednoducho ignorovať tým, že si ju prijímateľ, skrátka, neprečíta. Telefonát veci výrazne urýchľuje a šetrí čas. Ak potrebujete niečo súrne vybaviť, spoliehať sa na textovú správu sa veľmi neoplatí.

6. Rozhovor je súkromný

Snímky obrazovky sú prekliatím modernej komunikácie. Zverejnenie konverzácie s inými ľuďmi a jej „analýza“ totálne nabúravajú akúkoľvek dôveru a privátny rozmer rozhovoru. Ak sa rozprávate telefonicky, môžete mať síce zapnuté hlasité počúvanie, ale význam toho, o čom a ako hovoríte, to neovplyvní. Telefonický rozhovor sa nedá preposlať. Je súkromnou záležitosťou medzi dvoma ľuďmi. Môže dopadnúť rôzne, vždy však patrí iba „účastníkom“.

Bonusový dôvod Paušál, ktorý neprevoláte

Komunikujeme čoraz viac, z mora možností si však vyberáme čím ďalej, tým povrchnejšie spôsoby. Preto je občas fajn oprášiť niečo také prirodzené ako rozhovor v reálnom čase. Dobrá správa je, že vďaka vylepšenému Striebornému O2 Paušálu sa môžete rozprávať neobmedzene.

Len za 20 € mesačne máte v celej EÚ neobmedzené volania aj SMS, 500 MB dát a 96 € bonus na zariadenie.

Viac o Striebornom O2 Paušáli sa dozviete na stránke O2.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Týchto päť appiek vám pomôže naštartovať vašu fantáziu

Aj keď telefón počas kreatívneho procesu často viac zavadzia, ako pomáha, existujú appky, ktoré vám pri vymýšľaní môžu veľmi pomôcť.

Simple Mind

Niekedy nemusí byť problémom generovanie nápadov, ale ich organizácia. Tvorbou myšlienkových máp vás prevedie aplikácia Simple Mind, ktorú môžete využívať aj v desktopoch. Do máp si môžete pridávať aj hlasové poznámky. – zdarma, iOSAndroid

Over

Prostredníctvom tejto aplikácie viete svoje fotografie dotvárať farebnými filtrami, nápismi či obrázkami. Ak si z ponuky nápisov nevyberiete, môžete si vytvoriť svoj vlastný. V aplikácii viete vytvárať obrázky, ktoré môžete využiť na svojich sociálnych sieťach alebo z nich vytvoriť spomienkové fotoalbumy. – zadarmo, iOS.

 Rain Rain

Ak máte problém sústrediť sa pri práci, vyskúšajte aplikáciu Rain Rain, ktorá simuluje zvuky padajúcej vody. Vybrať si môžete dážď, búrku, oceánske vlny, mestský dážď či kvapky bubnujúce na steny stanu. Izolujte sa od okolia alebo zrelaxujte. – zadarmo, iOS, Android

Curator

Aplikáciu Curator ocenia všetci, ktorí premýšľajú v obrazoch a potrebujú miesto, kde si môžu ukladať vizuálnu inšpiráciu, vizuálne organizovať myšlienky alebo vytvárať moodboardy k projektom. Svoje nápady môžete potom exportovať do PDF formátu. – zadarmo, iOS

Unstuck

Najväčším nepriateľom tvorivosti je kreatívny blok. Aplikácia Unstuck vás tohto stavu hravo zbaví. Prostredníctvom provokatívnych otázok, praktických nástrojov a cielených tipov vám pomôže pohnúť sa z miesta ďalej a správnym smerom. – zadarmo, Táto aplikácia je však určená iba na iPady.

Všetky tieto appky môžete využívať vďaka 4G LTE internetu od O2, ktorý sme tento rok rozšírili na ďalších 330 miest a obcí po celom Slovensku.
Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4GLTE

 

 

 

Raz týždenne posielame výber toho najlepšieho zo Sódy.


Jeseň plná pestrých nápadov

Možno ani netušíte, koľko maličkých zlepšovákov do svojej domácnosti si môžete jednoducho vyrobiť sami z vecí, ktoré sa v nej bežne vyskytujú. Ukážeme vám, ako si zmajstrujete jednoduchú nástenku a ako si z opadaných listov vyrobíte originálne sezónne podšálky.

Čítaj viac

Nová generácia iPhonov je tu. Predobjednajte si nový iPhone 8 a iPhone 8 Plus teraz

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové