Tohtoročné Startup Awards, partnerom ktorých je aj Férová Nadácia O2, však neboli len o samotnom galavečere, v rámci ktorého jednotliví finalisti prezentovali svoje projekty pred medzinárodnou porotou.
Asi tisícka návštevníkov mala možnosť vypočuť si aj prednášky v rámci konferencie FutureNow, ktorá prezentáciám predchádzala, resp. si vzájomne vymeniť svoje tipy a nápady s jednotlivými účastníkmi.
Na úvod konferencie vyjadril prezident Andrej Kiska vo svojom videopríhovore podporu start-upom a opísal svoje skúsenosti s nimi. „Sú momenty v živote, keď všetko beží hladko, a potom prídu časy, keď spravíte všetko správne a aj tak sa veci nedaria. Zlyhanie je súčasťou našich životov, a to ma naučilo pokore,” povedal.
Samotnému vyhláseniu víťaza predchádzala pútavá prezentácia podnikateľa Vitaly Golomba z HP Tech Ventures, ktorý sa zameral na to, ako sa bežne start-up vyvíja a uviedol aj niekoľko trikov, ako prežiť v americkom Sillicon Valey.
Zabodovala veda v praxi
Pri výbere si medzinárodná porota všímala tri hlavné kritériá – inováciu, uplatnenie na trhu a potenciál rozbehnúť daný nápad celosvetovo.
Z osmičky finalistov, medzi ktorými nechýbalo štúdio venujúce sa vývoju 3D hologramov či start-up s inovatívnou ergonomickou stoličkou, sa porota nakoniec rozhodla oceniť spoločnosť Saftra Photonics, za ktorou stojí vedecký tím okolo profesora Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
Saftra Photonics sa zaoberá praktickým využitím fotónov a aplikáciou vedy aj mimo sterilných laboratórií. Ocenenie získala za vývoj čipu, ktorý umožní rýchlo zistiť kvalitu vody. „Chcel som skúsiť, či sa z teoretickej vedy dá vyjsť do reálnej aplikácie, urobiť niečo, čo je aplikovateľné v bežnom živote,” opísal profesor Miškovský svoju inšpiráciu, ktorá nápadu predchádzala.
Riešenie od Saftra Photonics pomôže firmám aj pri živelných katastrofách
„Každý človek na zemi potrebuje každý deň prístup k bezpečnej a čistej vode,” zdôraznili predstavitelia spoločnosti počas prezentácie víťazného projektu. Čip, na ktorom tím pracuje, sa bude dať do špeciálneho počítača zasunúť rovnako ako USB kľúč a vďaka tomu o pár minút zistiť, či je voda pitná.
Výhodou riešenia je aj nižšia cena. Tá predstavuje len desatinu zo sumy, ktorú musia v súčasnosti firmy zaplatiť, ak si chcú overiť kvalitu vody.
Nápad by mohol mať rovnako veľké využitie v rámci humanitárnej pomoci. Pri živelných katastrofách bude možné v priebehu niekoľkých minút zistiť znečistenia vody, čo v súčasnosti predstavuje zdĺhavý proces, v rámci ktorého sa vzorky posielajú na analýzu do laboratória.
Predstavitelia firmy si dobre uvedomujú, že majú pred sebou ešte dlhý proces. „Pred sebou máme celú víziu, takže to je veľmi veľa práce. Musíme vybudovať firmu, preniknúť na ďalšie trhy,” opísal plány spoločnosti Saftra Photonics autor myšlienky.
Grantový program Férovej Nadácie O2 aj v roku 2018 podporí zaujímavé slovenské projekty. Ak sa chcete zapojiť aj vy, nechajte nám svoj e-mail na tejto stránke.