Viete, ktoré start-upy sa tento rok prebojovali do finále Startup Awards?

Na Slovensku vzniká každý rok množstvo inovatívnych start-upov, ktoré aj tento rok ocení súťaž Startup Awards. V poradí 7. ročník sa bude konať už v piatok 1. decembra 2017 a prináša so sebou viacero zmien. O víťazstvo zabojuje 8 zaujímavých projektov.

Osmička finalistov, ktorá vzišla z výberového procesu, bude na podujatí súťažiť o finančnú podporu svojho projektu, ale aj o pozornosť potenciálnych investorov. O konečnom víťazovi rozhodne aj na základe finálnych prezentácií medzinárodná porota.

V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom sa organizátori podujatia Startup Awards, ktorého partnerom je aj Férová Nadácia O2, rozhodli zúžiť počet kategórií zo štyroch na jednu hlavnú a venovať viac priestoru rečníkom, čo znamenalo znížiť počet finalistov. Tých bolo minulý rok až 12.

Organizátori podujatia sa tento rok zároveň rozhodli rozšíriť program o konferenciu FutureNow, ktorá sa bude konať v ten istý deň pred prezentáciami jednotlivých finalistov. Konferencia sa bude venovať 3 tematickým okruhom – internet, mobilita a vládnutie, pričom medzi prednášajúcimi nebude chýbať ani prezident Andrej Kiska.

Poďte sa spolu s nami bližšie pozrieť na najzaujímavšie slovenské start-upy.

Kontentino

Tento start-up vznikol ako spin-off, teda „odvodenina” digitálnej reklamnej agentúry Triad. Kontentino je webová aplikácia, ktorá pomáha s tvorbou a spravovaním príspevkov na sociálnych sieťach.

Je ideálna pre firmy, akými sú práve reklamné agentúry, ktoré sa starajú o sociálnu komunikáciu svojich klientov.

Matsuko

Kreatívne technologické štúdio Matsuko sa od 2010 venuje vývoju tzv. smart spoločníkov. Tieto 3D postavy nemajú robotické telo, sú to len hologramy, ktoré však reagujú na svoje okolie a vďaka umelej inteligencii dokážu komunikovať s ľuďmi.

V budúcnosti by sa takéto hologramy mohli využívať napríklad ako sprievodcovia v múzeách, recepční či predavači. Animované dinosaury z dielne štúdia už napríklad oživujú jednu zoologickú záhradu.

Minty

Online platforma Minty vznikla ako reakcia na potreby ilustrátorov, ktorí túžili po profesionálnych službách. Dnes pomáha desiatkam ilustrátorom dostať ich portfólio k potenciálnym klientom.

Prostredníctvom komunikačného nástroja priamo na stránke si môžete objednať dielo na zákazku alebo kúpiť licenciu na už existujúce diela.

Neseda

Start-up Neseda prichádza na trh s ergonomickou stoličkou, ktorá prepája funkčný dizajn a kvalitné spracovanie. Vďaka plnej nastaviteľnosti sa prispôsobí každému užívateľovi bez ohľadu na jeho výšku, váhu či preferenciu v dynamike stoličky.

Môžete na nej sedieť až šiestimi rôznymi spôsobmi, fantázii sa však medze nekladú. Predpredaj bol spustený počas tohto leta, na trhu sa objaví na prelome rokov 2017 a 2018.

Netcore (Unimus)

Takmer každá väčšia firma má v súčasnosti internú sieť nakonfigurovanú presne podľa svojich potrieb. Unimus od spoločnosti Netcore predstavuje riešenie na manažment sieťových zariadení.

Systém poskytuje správcom sietí možnosť odzálohovania nastavenia priebežne a automaticky. Ak sa teda v systéme vyskytne slabina, stačí použiť jednu zo starších, ale funkčných záloh. Netreba tak okamžite začať s novou konfiguráciou, čo by mohlo dočasne oslabiť vnútornú sieť firmy.

Poetic Studio (Sacred Fire)

Herné Poetic Studio pracuje na RPG hre Sacred Fire s prepracovanou psychológiou, prostredníctvom ktorej sa hráč vie vcítiť do jednotlivých postáv. Touto hrou chce štúdio predstaviť nový herný formát, na ktorom pracuje už 2 roky.

Pridanou hodnotu hry je optická prehľadnosť, vďaka ktorej sa presne dozviete, čo sa okolo vašej postavy deje a získate rady, čo robiť ďalej.

SaftraPhotonics

Spoločnosť SaftraPhotonics vznikla v roku 2014 na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika. Cieľom tímu je rozvoj fotoniky, biomedicíny a technologického transferu.

Projekty SaftraPhotonics sú rôznorodé. V minulosti sa táto firma podieľala aj na výrobe lieku proti autoimúnnym chorobám či analýze pamiatok kultúrneho dedičstva.

Virtual Medicine

Start-up Virtual Medicine využíva virtuálnu a rozšírenú realitu na priblíženie anatómie.

Pomocou scanov, ktoré majú vývojári k dispozícii, vytvárajú unikátne anatomické modely. Tie si vďaka aplikácii Human Anatomy VR môžete prostredníctvom špeciálnych okuliarov prezrieť v 3D.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Potešte na Vianoce dvoch ľudí naraz: jedno zariadenie kúpite, druhé dostanete ako darček

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Ak nemáte špeciálne požiadavky na štupľové slúchadlá, nemusíte sa obávať, že by ste za extra funkcie museli zbytočne priplácať. V ponuke je veľa modelov, ktoré svojou výbavou rozumne balansujú na pomedzí všetkých kategórií a zároveň majú lákavú cenu.

Napríklad SBS Music Hero za veľmi rozumnú cenu ponúkajú výdrž na jedno nabitie 2,5 hodiny počúvania. Vďaka nabíjaciemu puzdru sa výdrž predĺži až na 13 hodín. Navyše majú spoľahlivý bluetooth 5.0, efektívne multifunkčné ovládacie tlačidlo a ergonomický dizajn.

Aj keď sa rozhodnete pre univerzálnu kategóriu, nemusíte sa báť, že by boli slúchadlá hlúpe a len prehrávali hudbu. Telefonovanie, automatické zapnutie a vypnutie či veľmi rýchle automatické párovanie so smartfónom je k dispozícii aj v tejto kategórii. 

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Ako si vytvoriť produktívne pracovisko doma? Tieto vychytávky vám pomôžu so sústredením

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac