Startup Awards poznajú meno víťaza. Je ním firma s nápadom, ktorý umožní rýchlo zistiť kvalitu vody

Finále 7. ročníka sútaže Startup Awards sa uskutočnilo 1. decembra v novej budove Slovenského národného divadla. Zo všetkých prihlásených projektov sa do posledného kola prebojovalo 8 inovatívnych start-upov. Víťazom sa stala spoločnosť Saftra Photonics.

Tohtoročné Startup Awards, partnerom ktorých je aj Férová Nadácia O2, však neboli len o samotnom galavečere, v rámci ktorého jednotliví finalisti prezentovali svoje projekty pred medzinárodnou porotou.

Máte aj vy projekt, ktorý by Férová Nadácia O2 mohla podporiť v ďalšom roku? Dajte nám o ňom vedieť na tomto mieste.

Asi tisícka návštevníkov mala možnosť vypočuť si aj prednášky v rámci konferencie FutureNow, ktorá prezentáciám predchádzala, resp. si vzájomne vymeniť svoje tipy a nápady s jednotlivými účastníkmi.

Na úvod konferencie vyjadril prezident Andrej Kiska vo svojom videopríhovore podporu start-upom a opísal svoje skúsenosti s nimi. „Sú momenty v živote, keď všetko beží hladko, a potom prídu časy, keď spravíte všetko správne a aj tak sa veci nedaria. Zlyhanie je súčasťou našich životov, a to ma naučilo pokore,” povedal.

Samotnému vyhláseniu víťaza predchádzala pútavá prezentácia podnikateľa Vitaly Golomba z HP Tech Ventures, ktorý sa zameral na to, ako sa bežne start-up vyvíja a uviedol aj niekoľko trikov, ako prežiť v americkom Sillicon Valey.

Zabodovala veda v praxi

Pri výbere si medzinárodná porota všímala tri hlavné kritériá – inováciu, uplatnenie na trhu a potenciál rozbehnúť daný nápad celosvetovo.

Z osmičky finalistov, medzi ktorými nechýbalo štúdio venujúce sa vývoju 3D hologramov či start-up s inovatívnou ergonomickou stoličkou, sa porota nakoniec rozhodla oceniť spoločnosť Saftra Photonics, za ktorou stojí vedecký tím okolo profesora Pavla Miškovského z Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.

Saftra Photonics sa zaoberá praktickým využitím fotónov a aplikáciou vedy aj mimo sterilných laboratórií. Ocenenie získala za vývoj čipu, ktorý umožní rýchlo zistiť kvalitu vody. „Chcel som skúsiť, či sa z teoretickej vedy dá vyjsť do reálnej aplikácie, urobiť niečo, čo je aplikovateľné v bežnom živote,” opísal profesor Miškovský svoju inšpiráciu, ktorá nápadu predchádzala.

Riešenie od Saftra Photonics pomôže firmám aj pri živelných katastrofách

„Každý človek na zemi potrebuje každý deň prístup k bezpečnej a čistej vode,” zdôraznili predstavitelia spoločnosti počas prezentácie víťazného projektu. Čip, na ktorom tím pracuje, sa bude dať do špeciálneho počítača zasunúť rovnako ako USB kľúč a vďaka tomu o pár minút zistiť, či je voda pitná.

Výhodou riešenia je aj nižšia cena. Tá predstavuje len desatinu zo sumy, ktorú musia v súčasnosti firmy zaplatiť, ak si chcú overiť kvalitu vody.

Nápad by mohol mať rovnako veľké využitie v rámci humanitárnej pomoci. Pri živelných katastrofách bude možné v priebehu niekoľkých minút zistiť znečistenia vody, čo v súčasnosti predstavuje zdĺhavý proces, v rámci ktorého sa vzorky posielajú na analýzu do laboratória.

Predstavitelia firmy si dobre uvedomujú, že majú pred sebou ešte dlhý proces. „Pred sebou máme celú víziu, takže to je veľmi veľa práce. Musíme vybudovať firmu, preniknúť na ďalšie trhy,” opísal plány spoločnosti Saftra Photonics autor myšlienky.

Grantový program Férovej Nadácie O2 aj v roku 2018 podporí zaujímavé slovenské projekty. Ak sa chcete zapojiť aj vy, nechajte nám svoj e-mail na tejto stránke.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Viete, ktoré start-upy sa tento rok prebojovali do finále Startup Awards?

Na Slovensku vzniká každý rok množstvo inovatívnych start-upov, ktoré aj tento rok ocení súťaž Startup Awards. V poradí 7. ročník sa bude konať už v piatok 1. decembra 2017 a prináša so sebou viacero zmien. O víťazstvo zabojuje 8 zaujímavých projektov.

Osmička finalistov, ktorá vzišla z výberového procesu, bude na podujatí súťažiť o finančnú podporu svojho projektu, ale aj o pozornosť potenciálnych investorov. O konečnom víťazovi rozhodne aj na základe finálnych prezentácií medzinárodná porota.

V porovnaní s predchádzajúcim ročníkom sa organizátori podujatia Startup Awards, ktorého partnerom je aj Férová Nadácia O2, rozhodli zúžiť počet kategórií zo štyroch na jednu hlavnú a venovať viac priestoru rečníkom, čo znamenalo znížiť počet finalistov. Tých bolo minulý rok až 12.

Organizátori podujatia sa tento rok zároveň rozhodli rozšíriť program o konferenciu FutureNow, ktorá sa bude konať v ten istý deň pred prezentáciami jednotlivých finalistov. Konferencia sa bude venovať 3 tematickým okruhom – internet, mobilita a vládnutie, pričom medzi prednášajúcimi nebude chýbať ani prezident Andrej Kiska.

Poďte sa spolu s nami bližšie pozrieť na najzaujímavšie slovenské start-upy.

Kontentino

Tento start-up vznikol ako spin-off, teda „odvodenina” digitálnej reklamnej agentúry Triad. Kontentino je webová aplikácia, ktorá pomáha s tvorbou a spravovaním príspevkov na sociálnych sieťach.

Je ideálna pre firmy, akými sú práve reklamné agentúry, ktoré sa starajú o sociálnu komunikáciu svojich klientov.

Matsuko

Kreatívne technologické štúdio Matsuko sa od 2010 venuje vývoju tzv. smart spoločníkov. Tieto 3D postavy nemajú robotické telo, sú to len hologramy, ktoré však reagujú na svoje okolie a vďaka umelej inteligencii dokážu komunikovať s ľuďmi.

V budúcnosti by sa takéto hologramy mohli využívať napríklad ako sprievodcovia v múzeách, recepční či predavači. Animované dinosaury z dielne štúdia už napríklad oživujú jednu zoologickú záhradu.

Minty

Online platforma Minty vznikla ako reakcia na potreby ilustrátorov, ktorí túžili po profesionálnych službách. Dnes pomáha desiatkam ilustrátorom dostať ich portfólio k potenciálnym klientom.

Prostredníctvom komunikačného nástroja priamo na stránke si môžete objednať dielo na zákazku alebo kúpiť licenciu na už existujúce diela.

Neseda

Start-up Neseda prichádza na trh s ergonomickou stoličkou, ktorá prepája funkčný dizajn a kvalitné spracovanie. Vďaka plnej nastaviteľnosti sa prispôsobí každému užívateľovi bez ohľadu na jeho výšku, váhu či preferenciu v dynamike stoličky.

Môžete na nej sedieť až šiestimi rôznymi spôsobmi, fantázii sa však medze nekladú. Predpredaj bol spustený počas tohto leta, na trhu sa objaví na prelome rokov 2017 a 2018.

Netcore (Unimus)

Takmer každá väčšia firma má v súčasnosti internú sieť nakonfigurovanú presne podľa svojich potrieb. Unimus od spoločnosti Netcore predstavuje riešenie na manažment sieťových zariadení.

Systém poskytuje správcom sietí možnosť odzálohovania nastavenia priebežne a automaticky. Ak sa teda v systéme vyskytne slabina, stačí použiť jednu zo starších, ale funkčných záloh. Netreba tak okamžite začať s novou konfiguráciou, čo by mohlo dočasne oslabiť vnútornú sieť firmy.

Poetic Studio (Sacred Fire)

Herné Poetic Studio pracuje na RPG hre Sacred Fire s prepracovanou psychológiou, prostredníctvom ktorej sa hráč vie vcítiť do jednotlivých postáv. Touto hrou chce štúdio predstaviť nový herný formát, na ktorom pracuje už 2 roky.

Pridanou hodnotu hry je optická prehľadnosť, vďaka ktorej sa presne dozviete, čo sa okolo vašej postavy deje a získate rady, čo robiť ďalej.

SaftraPhotonics

Spoločnosť SaftraPhotonics vznikla v roku 2014 na košickej Univerzite Pavla Jozefa Šafárika. Cieľom tímu je rozvoj fotoniky, biomedicíny a technologického transferu.

Projekty SaftraPhotonics sú rôznorodé. V minulosti sa táto firma podieľala aj na výrobe lieku proti autoimúnnym chorobám či analýze pamiatok kultúrneho dedičstva.

Virtual Medicine

Start-up Virtual Medicine využíva virtuálnu a rozšírenú realitu na priblíženie anatómie.

Pomocou scanov, ktoré majú vývojári k dispozícii, vytvárajú unikátne anatomické modely. Tie si vďaka aplikácii Human Anatomy VR môžete prostredníctvom špeciálnych okuliarov prezrieť v 3D.


Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac