Ukážte svoju hravú stránku a vyhrajte nový smartfón Realme 5 Pro

Napíšte nám, čo sa najradšej hráte a môžete vyhrať vynikajúci smartfón, ktorý je ideálny aj na hry.

Spoliehate sa pri výbere smartfónu na overené značky alebo sa naopak nebojíte experimentovať a skúšať novinky? Máme pre vás možnosť zoznámiť sa s novou značkou Realme.

Hoci možno smartfóny od Realme nepoznáte, spoločnosť je už skúseným hráčom a obľúbenou značkou v mnohých krajinách. V Indii napríklad drží Realme rekord, keď sa za 3 dni predalo cez milión zariadení.

Smartfón Realme 5 Pro testoval aj náš kolega, ktorého tento pre nás neznámy telefón veľmi príjemne prekvapil a považuje ho za vynikajúcu voľbu pre každého, kto hľadá plnohodnotný moderný smartfón. Prečítajte si našu recenziu na tomto odkaze.

Vlastnosti Realme 5 Pro ho tiež predurčujú ako vhodnú voľbu pre fanúšikov hier. V Sóde sme si pre vás pripravili jednoduchú súťaž s hernou tematikou, v rámci ktorej môžete tento smartfón vyhrať.

Čo môžete získať

Zo všetkých súťažiacich vyžrebujeme jedného výhercu, ktorý získa smartfón Realme 5 Pro 128 GB.

Ako na to

Na zapojenie do súťaže postačí, keď sa s nami podelíte, akú hru sa hrávate najradšej. Môže ísť o hru na mobil, počítačovú, respektíve konzolovú hru alebo aj staré dobré karty či inú stolovú hru.

Odpoveď napíšte do pripraveného formulára a uveďte svoje kontaktné údaje.

Aby ste sa do súťaže mohli zapojiť, musíte spĺňať aj nasledujúce podmienky:

    • Musíte byť fyzická osoba, ktorá dovŕšila vek 15 rokov.
    • Musíte súhlasiť s podmienkami súťaže a so spracovaním osobných údajov.

Ďakujeme za záujem. Súťaž sme už ukončili. Výhercovi gratulujeme.

Odpovede posielajte do nedele 19. apríla 2020. V pondelok 20. apríla 2020 spomedzi všetkých odpovedí vyžrebujeme 1 výhercu, ktorého budeme o spôsobe odovzdania výhry informovať prostredníctvom e-mailu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Realme 5 Pro je nečakané prekvapenie, ktoré poteší fanúšikov hier

Menej známa značka Realme prichádza na Slovensko s vynikajúcim smartfónom.

Značka Realme nemusí byť všetkým známa. Nie je sa čo diviť, na európsky trh vstúpila len nedávno, v máji 2019. Nejde však o žiadneho malého hráča, čínska spoločnosť už má za sebou úctyhodný rekord − v Indii za 3 dni predali milión zariadení. Víziou značky je tvorba zariadení, ktoré sú výkonné a zároveň štýlové, čo sa im bez pochýb darí, a dojem nepokazí ani veľmi priaznivá cenovka. 

Ako si mám chrániť citlivé údaje v smartfóne? Pozrite si naše bezpečnostné tipy

Realme 5 Pro má iskru

Na Slovensku sa čínsky výrobca rozhodol preraziť modelom Realme 5 Pro, ktorý je skutočným dizajnovým potešením a nedá sa zahanbiť ani výkonom. Model Sparking Blue, ktorý sa ku mne dostal, má skutočnú iskru. Lom svetla na zadnom kryte odhaľuje vzor, ktorý sa zmenou uhla mení. Zariadenie má elegantne zaoblené hrany a výborne sa drží v rukách.

Na zadnej strane nájdete štvoricu fotoaparátov, ktoré mierne vystupujú. Tento malý nedostatok však rieši silikónové puzdro, ktoré nájdete priamo v balení zariadenia. Na zadnej strane je umiestnený aj snímač odtlačkov prstov, a tak spoľahlivo ochránite svoje osobné údaje. Využiť ho môžete aj na dodatočné zabezpečenie vybraných aplikácií.

Štandardná fotografická výbava moderného smartfónu

Realme 5 Pro má až štyri fotoaparáty. Hlavný snímač je od známej spoločnosti Sony a má rozlíšenie 48 Mpx. Dokáže vytvoriť veľmi pekné zábery aj pri nižšej kvalite osvetlenia.

K dispozícii je aj širokouhlý 8 Mpx senzor so záberom až 119°. Kvarteto uzatvárajú dva 2 Mpx fotoaparáty, jeden ultra Macro na fotenie detailov a druhý na úpravu hĺbky záberu, ktorý využijete pri tvorbe fotoportrétov.

Predná selfie kamera s rozlíšením 16 Mpx robí ostré a detailné fotky. K ešte zaujímavejším selfie dopomôže výber rôznych filtrov alebo možností skrášlenia. Predná kamera v minimalistickom výreze displeja slúži aj na odomknutie zariadenia tvárou.

Výkon nie je len na papieri

Aj v oblasti výkonu zostáva Realme 5 Pro verný mottu výrobcu. Osemjadrový procesor zvláda aj náročnejšie aplikácie. Pri hraní 3D hier som nezaznamenal žiadne prehrievanie, obraz bol plynulý a nesekal. Realme 5 Pro sa vďaka tomu stane obľúbeným smartfónom mnohých „gamerov“.


Procesoru pri 128 GB verzií smartfónu sekunduje až 4 GB RAM. Realme 5 Pro preto zvládne aj viacero aplikácií naraz. Veľmi ma potešila funkcia obrazu v obraze. Vďaka nej môžete sledovať obľúbený seriál na HBO Go a zároveň  aj sociálne siete.

7 seriálov z ponuky HBO GO, ktoré teraz môžete sledovať zadarmo. Chcem vedieť viac

Zariadenie pracuje s operačným systémom Android 9 a s nadstavbou ColorOS 6. Režim šetrenia očí si vďaka tomu môžete nastaviť napríklad na monochromatické, teda čiernobiele zobrazenie.

Rýchle nabíjanie aj pri hraní hier

Veľkosť batérie je jedným z dôležitých faktorov pri výbere zariadenia. Realme 5 Pro nenecháva nič na náhodu. Napriek útlemu rozmeru má zariadenie k dispozícii viac ako 4 035 mAh batériu, ktorú nabijete ultra rýchlou nabíjačkou za niečo vyše hodiny.

Aj počas hrania hier je nabíjačka schopná nabiť batériu za hodinu o 43 %. Z tohto môžete ťažiť aj v prípade, že nie ste fanúšikom mobilných hier. Dlhá výdrž batérie zabezpečí, že sa na svojho spoločníka budete môcť spoľahnúť aj v náročnejších dňoch.

Veľké prekvapenie a vynikajúca voľba

Aj napriek neznámemu menu je Realme 5 Pro vynikajúca voľba. Od samého začiatku používania na mňa tento kúsok urobil dobrý dojem. Zaujímavý dizajn, vysoký výkon a priaznivá cenovka je tá najlepšia kombinácia, akú si môžete priať. Kvalitný fotoaparát, odolnosť proti vode a nadštandardné balenie zariadenia sú čerešničkou na torte.


Nového hráča na trhu Realme 5 Pro môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac