9 spôsobov, ako drony pomáhajú ľuďom po celom svete

Pátranie po nezvestných osobách či zločincoch je vďaka dronom nielen jednoduchšie a kratšie, dokonca je celá záchranná akcia finančne menej náročná.

Pamätáte si ešte na prvé lietajúce hračky na diaľkové ovládanie? Práve RC hračky inšpirovali vynálezcov dronov. Tieto diaľkovo ovládané lietajúce prístroje sa za posledných pár rokov stali súčasťou výbavy tech nadšencov, profesionálnych fotografov, ale aj armádneho priemyslu. Kreatívni vývojári však zašli s možnosťami využitia ešte ďalej.

Letecké taxi v Dubaji

Stačí len nastúpiť, zadať cieľ letu v okruhu 50 kilometrov a dron vás v stokilometrovej rýchlosti prevezie ponad rušné mesto na miesto určenia. Ambiciózny projekt prepravy osôb v Dubaji chcú spustiť už toto leto.

Prekonané bariéry vo filmovaní

Filmové štúdiá a televízne štáby našli v dronoch veľký potenciál. Komplikované prepravovanie kamery do nehostinného terénu a množstvo záberov z rôznych uhlov hravo vyrieši televízny dron, ktorý stačí ovládať priamo zo smartfónu.

Filmová produkcia sa tak logisticky a finančne odbremení. Dôkazom môže byť aj pokračovanie úspešného seriálu BBC, Planet Earth (Planéta Zem). Veľká časť scén sa filmovala práve dronmi s osadenými profesionálnymi 4K kamerami.

Monitoring počasia

Dron môže slúžiť aj ako pojazdná meteorologická stanica, ktorá dokáže na jedno nabitie posielať údaje na zem až 30 hodín bez prestávky.

NASA v spolupráci s NOAA (National Oceanic and Atmospheric Administration) a spoločnosťou Northrop Grumman vyvinuli drony na včasné predpovedanie hurikánov a nebezpečných cyklónov nielen v Amerike, ale aj v Európe.

Dron záchranár

Pátranie po nezvestných osobách či zločincoch je vďaka dronom nielen jednoduchšie a kratšie, dokonca je celá záchranná akcia finančne menej náročná ako pri doteraz používanej pátracej technike.

Záchranné misie SAR (Search and Rescue) nainštalovali do dronu teplotné senzory, ktoré hľadanú osobu našli už po krátkom hľadaní. Taktiež môže dron slúžiť na prepravu zdravotníckeho materiálu do ťažko dostupných miest, a zachrániť tak ľudí v krízovej situácii.

Posila pre farmárov

Poľnohospodárom dron uľahčuje nielen prácu a čas, opäť šetrí aj náklady. Dokáže v jednej chvíli z vtáčej perspektívy kontrolovať škody napáchané výkyvmi počasia či škodcami. Zároveň monitoruje potrebu vlahy a živín a navyše môže priamo postrekovať pole hnojivami.

V poľnohospodárstve sa však dron ukázal aj v úlohe šerifa, ktorý dokáže upozorniť na prítomnosť neželaných návštevníkov na pozemku.

Enviromentálne zásahy z neba

Google aktuálne spolupracuje so Svetovým fondom na ochranu prírody v boji proti nelegálnemu lovu ohrozených druhov. V boji proti pytliactvu sú využívané práve drony, ktoré monitorujú akúkoľvek ilegálnu aktivitu.

Svoje miesto majú aj v biologickom výskume. Vďaka tichej prevádzke sa dostanú aj k zvieratám hlboko v lese a nenarúšajú im ich teritórium. Vedci tak môžu skúmať zvieratá v ich prirodzenom prostredí.

Revolúcia v doručovaní

Doručovanie balíkov pomocou dronov už aktuálne poskytuje Amazon so službou Prime Air. Tento revolučný spôsob prepravy tovaru môže priniesť úžitok najmä vo väčších mestách, kde je doručovanie balíkov náročné kvôli hustej premávke.

Službu prepravy balíkov dronmi už predstavila aj kuriérska spoločnosť UPS. Ich koncepcia má za úlohu spoluprácu medzi kuriérmi a dronmi.

Dron bude pevne prichytený na streche dodávky v dokovacej stanici, z ktorej si bude po ceste plniť svoje zadané úlohy. Rovnako aj kuriér bude naďalej doručovať balíky, podľa rozpisu. Možnosti autonónmej dopravy testuje aj doručovacia spoločnosť DHL.

Internetové pripojenie dostupné kdekoľvek

Odhaduje sa, že až 60% svetovej populácie nemá prístup k internetovému pripojeniu. To však môžu čoskoro zmeniť práve drony.

Budovanie sieťovej infraštruktúry je finančne aj časovo veľmi náročné, preto sa Facebook podujal otestovať pilotný projekt Aquila – internetové pripojenie pomocou dronu. Bezpilotný stroj na solárny pohon by mal zo vzduchu dokázať pokryť signálom oblasť v okruhu 60 kilometrov.

Dron ako poistný inšpektor

Dostať sa po prírodnej katastrofe na miesto poistnej udalosti môže byť problém. V USA si však vďaka dronom uľahčujú prácu aj v tomto smere. Poistnú udalosť najprv nahlásite prostredníctvom mobilnej aplikácie.

Poisťovňa na základe GPS súradníc vyšle na miesto nehody drony, ktoré miesto udalosti zdokumentujú a riešenie nepríjemnej situácie sa podstatne skráti.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac