Coolpad Porto S: Čerstvý upgrade dostupnej klasiky

Jedno písmenko v označení smartfónu znamená iný dizajn a tiež displej.

S trochou predstavivosti by sa pri tomto modeli dalo hovoriť o historických plavbách. Coolpad je čínsky výrobca a model pomenoval po portugalskom meste, z ktorého tiež kedysi vyplávali lode smerom do Orientu s cieľom vytvoriť nové obchodné cesty.

V ponuke O2 teraz pribudla vynovená verzia Porto S, ktorá sa od predchodcu jemne, ale predsa len líši.

Coolpad ešte na našom trhu nie je veľmi známa značka. Veď v ponuke mali len dvojicu modelov Porto a Modena. V domovine je to iné, oficiálne zastúpenie na starom kontinente však spustili nedávno. A pri tejto príležitosti predstavili dve novinky, jednou z nich je vynovený model Porto S.

Elegantný Porto

Porto S patrí medzi pokročilé low-endy a tomu zodpovedá aj veľmi dostupná cenovka. To však neznamená, že si treba predstavovať nejaký druhotriedny tovar. Naopak, Porto S milo prekvapil.

Tvorcovia smartfón zaoblili a zrušili rušivé aspekty, takže Porto S vyzerá jemnejšie, a pritom odolne. Pomáha aj jednoliate šasi z matného plastu. Na pravej strane je hlavný vypínač a nad ním šachta na dvojicu SIM kariet, pričom jedno miesto môže obsadiť pamäťová karta. Ovládanie hlasitosti je na ľavej strane, čo je omnoho praktickejšie riešenie, ako keď je napravo.

Automatické zaostrovanie

Dole nájdeme klasicky micro USB konektor, hore výstup na slúchadlá a vzadu objektív 8-megapixelovej kamery spolu s duálnym LED bleskom a s mriežkou reproduktora. Mimochodom, fotoaparát je vybavený automatickým zaostrovaním a nahráva Full HD videá. Rozlíšenie prednej kamery kleslo na 2 megapixely.

Coolpad nezmenil veľkosť obrazovky, ale 5-palcový displej má teraz HD rozlíšenie (1 280 x 720). Ide o kvalitný IPS panel, takže vernosť farieb aj pozorovacie uhly zvláda veľmi dobre. A popravde, hustota 294 ppi je stále viac ako fajn.  Vďaka tenkému rámiku, hlavne po bokoch, sú celkové rozmery novinky kompaktné. Hrúbka je len 7,6 mm a hmotnosť 125 gramov.

V prípade výkonu tiež došlo k malej zmene a zo Snapdragonu 410 prešiel Coolpad na štvorjadrový MediaTek s taktom 1 GHz. Asistuje mu 1 GB operačnej pamäte. Diétne parametre. V praxi sa ukázali ako dostatočné pre nenáročného používateľa, keďže editácia fotografie trvá o sekundu dlhšie a najnovšie 3D hry nemusia vždy bežať plynule. Lenže za pár desiatok eur nikto nečaká výkonnostnú raketu.

Na ukladanie dát musí stačiť 8 GB, ktorým však pomáha spomínaná micro SD karta do 64 GB.
Vo výbave nechýbajú všetky známe skratky ako GPS či Wi-Fi a Porto S podporuje aj 4G sieť.

Na deň vystačí

Nenáročný hardvér vystačí aj s menšou batériou. Hoci jej kapacita je len 2 000 mAh, na pokrytie jedného dňa bežného používania to stačilo. A ak by aj nie, Coolpad má v ponuke ešte tretí produkt. Externú batériu Big Boy, ktorá Porto S dokáže nabiť na cestách alebo počas túry takmer štyrikrát.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Huawei Y6 Pro: Smartfón a powerbanka v jednom

Niekedy je dôležitejšia výdrž batérie ako najnovší procesor alebo displej s mimoriadne vysokým rozlíšením.

Do ponuky O2 pribudol ďalší kúsok so zaujímavým pomerom výbava/cena. Huawei Y6 Pro je napumpovaná verzia vlaňajšieho Y6, ktorá patrí svojimi parametrami skôr do low-endov.

Ibaže zdokonalená verzia pridala takmer pri všetkých parametroch a posunula šestkový ypsilon do strednej triedy. Okrem iného sa kapacita batérie prakticky zdvojnásobila.

Aj základný Y6 je fajn kúsok pre menej náročných. Prečo si však nedopriať zaujímavejšie a praktickejšie parametre len za pár eur navyše? Veď smartfón už človek používa častejšie než čokoľvek iné – tak nech to nie sú premárnené chvíle. Huawei Y6 Pro sa zmenil v jednom základnom ohľade. Kapacita batérie sa z 2 200 mAh vyšplhala na úctyhodných 4 000 mAh.

Číslo samo osebe ešte nemusí nič znamenať. Podobnú kapacitu majú aj rôzne vlajkové lode. Lenže tie stoja aj trojnásobok a sú vybavené výkonnejším procesorom či displejom s vyšším rozlíšením. A to všetko má vplyv na výdrž.

Trochu pribral

Huawei Y6 Pro ide strednou cestou a nemá natoľko energeticky náročné komponenty. To neznamená, že by boli nedostačujúce na plnohodnotné využitie smartfónu. Len si robotu urobia bez intenzívneho žmýkania batérie. Spomínaná kapacita by sa dala chápať ako smartfón a k nemu pripojená power­banka. Samozrejme, silná batéria má aj nejaké rozmery.

Preto hrúbka Y6 Pro mierne vzrástla. Konkrétne na 9,7 mm. Spolu s hmotnosťou 160 g je to stále znesiteľné.

Výbavu dopĺňa MediaTek MT6735 taktovaný na 1,3 GHz, 2 GB operačnej pamäte, 16 GB na ukladanie dát. A tiež klasiky ako GPS, Bluetooth, LTE či WiFi. Plynulosť systému je na dobrej úrovni, pomáha aj vyladený Android 5.1.

Huawei ho obohatil o svoju grafickú nadstavbu Emotion UI. Má to svoje pozitíva, napríklad zaujímavé hranie s tapetami, ktoré sa menia po každom zapnutí displeja. Alebo rozdelenie hlavného menu potiahnutím prstom smerom dole – na notifikácie a na
nastavenia v separátnych záložkách.

Lepšie selfiečka

Okrem batérie sa zvýšilo aj rozlíšenie fotoaparátov. Na zadnej strane to je 13-megapixelový snímač, vpredu zas 5-megapixelový. Testovacie fotografie neurazia, zázraky je však v tejto kategórii zbytočné očakávať.

Poteší aj funkcia Beauty shot, ktorá zlepšuje selfie zábery. Ide o akýsi okamžitý jemný mejkap a vie aj ubrať pár kilogramov.

Huawei sa rozhodol pre 5-palcový displej s HD rozlíšením. Podáva slušné výsledky a jemnosť je dostatočná. Trochu ruší, že okolo obrazovky je asi 2 mm čierny rám. Ako keby sa pár pixelov po stranách nezobrazovalo. Až potom nasleduje klasický plastový rám smartfónu. Na funkčnosť to vplyv nemá, estetike to však nepridáva.

Celkový vzhľad Y6 Pro by sa dalo označiť ako štandard. Je fajn, že plastové telo spája kovový rám. Škoda, že znova je ovládač hlasitosti tesne nad hlavným tlačidlom. Používateľ si teda musí zvyknúť, aby nechtiac nestláčal to, čo práve nepotrebuje.

Podčiarknuté a zrátané, nenáročný používateľ, ktorý chce mať za dobrú cenu pár zlepšení, si pri tejto novinke môže prísť na svoje. A užívať si ju bude na jedno nabitie podľa používania aj dva či tri dni.


Lifetech: Čo je nové