Samsung Galaxy J5: Stredná trieda na leto

Špeciálny jasný režim displeja a lepší predný fotoaparát ocenia aj dovolenkári.

Samsung zobral zopár parametrov zo svojich vlajkových lodí, pridal niekoľko drobných bonusov a všetko zabalil do cenovo dostupného modelu Galaxy J5.

Cieľová skupina by mala byť široká, pretože tento koktail je namiešaný rôznorodo a zároveň vyrovnane. Ak sa záujemca zmieri s drobnými ústupkami, Galaxy J5 je ideálny smartfón strednej triedy, ktorý sa doťahuje na prémiové kúsky ako Galaxy S5 a S6.

Kórejský výrobca sa rozhodol nepoužiť do tejto kategórie kovové telo. Galaxy J5 by s ním síce vyzeral príťažlivejšie, ale pravdepodobne by sa zmenila aj cena.

Továrenské spracovanie je však na výbornej úrovni. Kryt batérie je z plastu, príjemný na dotyk a na svetle naberá perleťový odlesk. Rozloženie ovládacích prvkov je totožné takmer so všetkými telefónmi Galaxy – hlavný vypínač vpravo, ovládanie hlasitosti vľavo a pod displejom hardvérové tlačidlo na návrat na domácu obrazovku.

Konektor na slúchadlá je na dolnej hrane, rovnako ako micro USB. Vzadu zas jemne vystúpený objektív fotoaparátu, štandardný blesk a mriežka reproduktora.

Špecialitou je fotoaparát

Dominantou je 5-palcový HD displej (1 280 x 720) typu Super AMOLED. To znamená extra kontrast, výborné podanie čiernej a sýte farby. Pre niekoho možno až príliš sýte alebo krajšie ako realita.

Možno by pomohlo nastavenie saturácie, ktoré však chýba rovnako ako automatická regulácia jasu. Samsung však pridal takzvaný exteriérový režim. Pri jeho aktivovaní sa jas zvýši ešte viac, aby bol displej čo najlepšie čitateľný na priamom slnku.

Deaktivuje sa automaticky po 15 minútach alebo po vypnutí obrazovky. Je to, akoby sa išlo na 125 percent. Na to, že ide o päťpalcový smartfón, sú rozmery 142 x 72 x 7,9 mm a hmotnosť 146 gramov v norme.

Snapdragon 410 so štyrmi jadrami taktovanými na 1,2 GHz a 1,5 GB operačnej pamäte dosiahol v testoch síce len priemerné výsledky, no pri praktickom používaní nie sú benchmarky podstatné. Plynulosť systému Android 5.1 aj s nadstavbou TouchWiz bola na viac ako dobrej úrovni.

Nezaznamenali sme žiadne problémy alebo nedostatky. Špecialitou tohto modelu je kvalitný fotoaparát – predný aj zadný. Ten hlavný s rozlíšením 13 megapixelov a so svetelnosťou f/1,9 sa ukázal ako nadštandardný. Aspoň v tejto cenovej kategórii sme čakali niečo nenápadnejšie. Aj napriek šumu na záberoch si s tmavými scénami poradil lepšie ako konkurenti.

Oceňujeme rýchle zaostrovanie, spustenie fotoaparátu dvojklikom na hlavné tlačidlo a prehľadné ovládacie prostredie. Fotoaparát podporuje aj profesionálny režim, čo v praxi znamená nastavenie ISO či vyváženia bielej.

 

Lepšie sú aj selfie

Samsung sa rozhodol potešiť aj fanúšikov selfie záberov. Galaxy J5 je vpredu vybavený 5-megapixelovým snímačom a svetelnosťou f/2,2. Ešte väčšou raritou je prítomnosť blesku, ktorý predstavuje koniec tmavým selfies z baru. Navyše je prítomná aj funkcia skrášľovania pokožky, takže na autoportrétoch budete vyzerať lepšie.

Na danú cenovú triedu príjemne potešila aj ďalšia výbava, napríklad podpora Dual SIM s LTE, slot na microSD kartu, ktorá rozširuje 8 GB vnútornej pamäte, FM rádio či NFC. Zamrzí absencia čítačky odtlačkov prstov, ale to je stále skôr prémiová funkcia. Zato oznamovacia LED dióda by sa veru zišla.

Batéria s kapacitou 2 600 mAh pri tejto hardvérovej kombinácii znamenala jeden a pol dňa intenzívneho používania počas testu. Neskôr sa dá zvládnuť nabíjanie každý druhý deň. Ešte pár hodín dokáže vyžmýkať režim extrémneho šetrenia energie, v ktorom je dostupných len pár základných funkcií a aplikácií.

 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345 (No Ratings Yet)
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac