Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie?

Redaktor Sódy Dominik Holič testoval Huawei Watch GT2, aby zistil, či smart hodinky dokážu motivovať k zdravšiemu životnému štýlu.

Uvažujete nad fitnes trackerom, aby ste mali lepší prehľad o svojich športových aktivitách? Alebo máte radi technologické hračky a rozmýšľate, či si viete kúpu hodiniek obhájiť snahou o aktívnejší život? Ja patrím tak trochu k obom týmto skupinám a týždeň som testoval smart hodinky Huawei Watch GT2, aby som na tieto otázky odpovedal sebe a pomohol pri rozhodovaní aj vám. 

Zdravší život vďaka smartfónu?. Vyskúšajte tieto appky a pár jednoduchých nastavení

Predtým ako prejdem k zážitkom z testovania, uvediem pár vstupných parametrov o sebe. Väčšinu svojho pracovného dňa trávim za počítačom v polohe, pri ktorej plače moja krčná chrbtica. Preto sa snažím mať aspoň trikrát do týždňa nejaký pohyb. Považujem sa za priemerne aktívneho človeka a rád by som sa vo svojej životospráve zlepšil.

Momentálne zvažujem kúpu smart hodiniek, pretože by som si rád priebežne sledoval fitnes dáta o svojich aktivitách s nádejou, že ma budú motivovať viac makať. Tiež by som si chcel začať dávať väčší pozor na jedlo a sledovať si približný kalorický príjem a výdaj. No a, samozrejme, mám rád gadgety a moja detská duša chce mať možnosť telefonovať cez hodinky.

Pri testovaní Huawei Watch GT2 som sa preto zameral na rôzne natívne tréningové funkcie a hodinky som skúšal pri viacerých športových aktivitách. Keďže som doteraz žiadne smart hodinky nemal, všímal som si aj zaujímavé postrehy z bežného každodenného fungovania.

Bezproblémové zoznámenie a prispôsobenie

Huawei Watch GT2 som si aj napriek konkurenčnému operačnému systému bez problémov spároval so svojím smartfónom. Ovládanie som si rýchlo osvojil aj bez návodu a hodinky som si hneď čo najviac personalizoval.

Z viacerých ciferníkov som si vybral možnosť, ktorá súčasne ukazuje čas, tep, počasie, počet krokov a počet spálených kalórií za daný deň. Spodné tlačidlo som si prispôsobil tak, aby sa mi po stlačení zobrazil prehľad fitnes cieľov a aktivít za daný deň. Takto som mohol celý deň sledovať, koľko som prešiel krokov, koľko kalórií som spálil, akú časť dňa som bol aktívny a koľko času som venoval nejakému pohybu.

Ak zvládnete za deň 10-tisíc krokov (môžete si nastaviť aj viac), 30 minút pohybu a počas 12 hodín z dňa ste v každej aspoň minútu aktívni – naplníte tzv. aktivity krúžky a splníte cieľ na daný deň.

Asistent pri cvičení

Pri plnení aktivity krúžkov výrazne pomáha, ak chodíte cvičiť. Ja mávam dvakrát do týždňa funkčný tréning v Roguery Performance a počas testovania som vyskúšal viacero tréningových funkcií, ktoré nájdete v hlavnom menu v kategórii Workouts.

Keďže funkčný tréning nemá svoj vlastný režim, využíval som možnosť Other. Počas tréningu tak vidíte svoj tep, čas cvičenia, spálené kalórie a fázu tréningu podľa tlkotu srdca.

Ubehnutý čas a aktuálny tep vám každých 10 minút pripomenie hlasový asistent, ktorého som okamžite vypol. Ak vám bude rovnako ako mne prekážať, musíte si ho pri každom type tréningu vypnúť manuálne.

Pri aktivovanom tréningu vám nebudú chodiť notifikácie, ale môžete prijímať hovory. Najzaujímavejšie bolo pre mňa sledovať množstvo spálených kalórií a s hrôzou zistiť, koľko sa musím namakať, aby som „vynuloval“ plechovku koly, čo som vypil poobede.

Na záver cvičenia som vždy vyskúšal aj tréningovú funkciu Veslovanie, ktorá funguje podobne ako ostatné. Môžete ju nechať voľne ísť alebo si nastaviť, aby vás upozornila, keď odveslujete istý čas alebo spálite zvolený počet kalórií.

Behať odporúčam s bezdrôtovými slúchadlami

Najhorší zážitok s Huawei Watch GT2 som mal pri behaní. Nebolo to však vinou hodiniek, ale pre samotný beh. Beh neznášam, ale po rokoch som sa prinútil dať tomuto športu znova šancu.

Najskôr som si skúsil nastaviť tréning Beh vonku, kde sa mi páčila možnosť prepnúť si na displeji utekajúcu postavičku, s ktorou musíte držať krok, a tak si udržať konštantné tempo. Keďže som však absolútny amatér, radšej som si zapol základnú lekciu behu z 13 možných, ktorá sa tiež nachádza medzi tréningovými možnosťami.

Nie som na to hrdý, ale 22-minútová trasa, pri ktorej sa strieda rýchla chôdza s poklusmi, mi dala celkom zabrať a potvrdil som si, že beh je jednoducho nudný šport, s ktorým sa nekamarátim. Na tomto mieste by som sa rád poďakoval vývojárom, vďaka ktorým ma Huawei hodinky pravidelne upozorňovali, že mám príliš vysoký tep, čo som bez váhania využil ako výhovorku na predčasný oddych a úľavu od môjho utrpenia.

Ak ste na rozdiel odo mňa fanúšik behu, odporúčam kúpiť si k týmto hodinkám bezdrôtové slúchadlá, aby vám mohol hlasový asistent pravidelne dávať informácie o odbehnutej vzdialenosti aj o vašom tepe a tempe. Asistent vám ich bude dávať tak či tak, ale s bezdrôtovými slúchadlami ho budete dobre počuť a nemusíte sa stále pozerať na hodinky.

Vľavo: prehľad spálených kalórií; Vpravo: dáta zo stúpania po schodoch

Trocha ma však sklamalo, že po absolvovaní bežeckej lekcie sa aktivita nezapísala medzi ostatné tréningy, ktoré sa ukladajú v appke Huawei Health.

Ďalším sklamaním po behu bolo zistenie, že nám nefunguje výťah. Aspoň som si však mohol vyskúšať funkciu Climbing (Lezenie/stúpanie) a vybehnúť na šieste poschodie. Rovno však priznávam, že keby som hodinky nemal, nedal by som sa na to. Takto som mal motiváciu pripísať si ďalšiu aktivitu.

Finta pre psičkárov

Mojou najčastejšou tréningovou aktivitou počas týždňa s Huawei hodinkami bola funkcia Chôdza vonku, ktorú som si zapínal vždy pri prechádzke so psom. Všimol som si na sebe, že aj takáto malá zmena v každodennej rutine dokáže človeka motivovať, aby bol na prechádzke dlhšie a mal na konci dňa čo najlepšie štatistiky. Páčila sa mi aj mapa prechádzky, ktorú nájdete po každej vonkajšej aktivite v appke.

Veľmi sa mi páčila analýza spánku, ale vyskúšal som ju len raz, pretože nie som zvyknutý spať s hodinkami a prišlo mi to zvláštne. Na druhej strane treba povedať, že ak si hodinky necháte na ruke aj v noci, dozviete sa zaujímavé veci o svojom spánku a pri dlhodobom sledovaní vám tieto dáta podľa mňa pomôžu odstrániť nezdravé návyky a ponocovanie.

Najväčšiu záťaž som s hodinkami zažil v posledný deň testovania na futbalovom tréningu. Na spomínaných funkčných tréningoch som za hodinu spálil priemerne 260 kalórií, na futbale za hodinu a pol skoro 800 kalórií. Na konci tréningu mi softvér dokonca odporučil 19 hodín rekonvalescencie pred akýmkoľvek ďalším pohybom a musím uznať, že som to aj potreboval.

Ak bývate v Bratislave  či v okolí, príďte sa pozrieť na náš zápas. FK Kozmos má jednoznačne najlepšiu atmosféru v 6. lige.

Huawei Watch GT2 sú silný motivátor

Keby som mal Huawei Watch GT2 dlhšie, vyskúšal by som s nimi ísť aj plávať a postupne by som začal skúmať možnosti, ako z nich vydolovať čo najviac aj pomocou appiek tretích strán.

Na základné každodenné fungovanie mi úplne stačili natívne funkcie. Batéria bola na začiatku môjho testu nabitá na 75 % a vydržala mi približne 5 dní intenzívneho používania. Na 100 % sa potom dobila za približne 2 hodiny.

Myslel som si, že ma bude otravovať, keď mi budú na ruke stále blikať notifikácie, preto som ocenil možnosť vybrať si, ktoré appky vám notifikácie do hodiniek pošlú a ktoré nie. Dal som si posielať spravodajské novinky zo SME.sk a z Denníka N, ale trocha mi je ľúto, že sa nedali zapnúť notifikácie pravidelných výsledkov z mojej obľúbenej appky Forza Football.

Aj keď ma mrzí, že som neprišiel na to, ako urobiť na displeji hodín screenshot a pravdepodobne sa to ani nedá, v skutočnosti by mi to okrem potrieb tohto článku nebolo treba. Na druhej strane ma potešila funkcia, ktorá vám pripomenie, že sa máte hýbať, ak dlho sedíte, aj funkcia Breathe s dychovými cvičeniami, ktoré dobre padnú v stresujúcich momentoch. A, samozrejme, užíval som si telefonovanie cez hodinky a cítil sa pri tom ako v sci-fi filme.

Za najväčšiu výhodu Huawei Watch GT2 však považujem podrobný prehľad o fitnes aktivitách a štatistikách, ktorý funguje ako silná motivácia pre ďalšie (a intenzívnejšie) športové aktivity. Práve tento psychologický trik mi po testovaní chýba najviac a pravidelne sa pristihnem, že si chcem skontrolovať, ako som dnes na tom, až kým si neuvedomím, že moje analógové hodinky nič z toho nedokážu.


Oslovili vás tieto smart hodinky a zvažujete ich kúpu? Huawei Watch GT2 môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Viazanosť u operátora? Čaba, neblázni! Prenos čísla do O2 nikdy nebol jednoduchší

Radi by ste zmenili operátora, no prenášať číslo vám príde príliš zložité a neviete, koho sa opýtať? Hudba má odpoveď na všetko, a preto sme s jej pomocou dali dokopy zopár užitočných tipov.

Preniesť si číslo od jedného operátora k druhému dnes už nie je nič nezvyčajné a najmä nič zložité. Prenos čísla je dokonca taký jednoduchý, že na najčastejšie otázky sa dá odpovedať aj obľúbenými pesničkami.

Čo musím urobiť pred požiadaním o prenos čísla? ♫ Bejt v pohodě ♫

Predtým, ako požiadate o prenos vášho čísla do O2, by ste sa mali uistiť, že vaše rodné číslo a údaje, ktoré uvediete v žiadosti o prenos, sú rovnaké ako údaje vo vašej zmluve so súčasným operátorom.

Ak už SIM kartu od O2 vlastníte a chcete si na ňu len preniesť nové číslo, je potrebné, aby aj táto SIM karta bola registrovaná na rovnaké rodné číslo a údaje.

Čo ak som stále viazaný u iného operátora? ♫ Nevadí ♫

Ak si číslo prenesiete pred uplynutím viazanosti, súčasný operátor si voči vám môže uplatniť zmluvnú pokutu. V takom prípade vám odporúčame využiť službu Vykúpenie z viazanosti, pri ktorej vám na účet pošleme až do 150 € na preplatenie zmluvnej pokuty.

Čo prináša TIDAL cez O2 SMART Paušál?

Streamovacia služba TIDAL je svetovým lídrom kvality zvuku a videí. Umožňuje počúvať hudbu neobmedzene, a to aj offline či v bezstratovej kvalite formátu FLAC. Okrem pesničiek tu nájdete aj hudobné videoklipy, rozhovory, súťaže o lístky  a ďalší exkluzívny obsah. Samozrejmosťou je možnosť tvorby playlistov. TIDAL ponúka viac ako 60 miliónov pesničiek a vyše 250 000 videí vo vysokej kvalite.

Budem platiť za prenos čísla? ♫ Čaba, neblázni! ♫

Nemusíte sa báť, za prenos čísla sa dnes už neplatí. Veď žijeme v 21. storočí!

Koľko trvá prenos čísla? ♫ 4 Days ♫

Celý proces prenosu čísla trvá obvykle 4 pracovné dni od podpísania zmluvných dokumentov. Žiadnych 22 dní vám určite nehrozí!

Budem počas prenosu čísla odpojený od siete? ♫ Nikdy ♫

Nemusíte sa ničoho báť, počas prenosu môžete vaše existujúce telefónne číslo využívať bez prerušenia. O dátume prenesenia budete informovaný formou SMS.

V deň prenesenia čísla si vložíte do telefónu O2 SIM kartu a od tohto momentu využívate služby O2. Prenos čísla sa uskutočňuje vždy medzi polnocou a šiestou hodinou ráno.

Nestane sa, že za volanie budem platiť dvakrát? ♫ Ani náhodou ♫

Určite nebudete platiť dvakrát. Do momentu prenosu čísla platíte za služby operátorovi, od ktorého odchádzate. Po prenesení čísla platíte už len operátorovi, ku ktorému ste si číslo preniesli.

Ak bude vaše číslo prenesené počas fakturačného obdobia, dostanete od svojho súčasného operátora ešte jednu faktúru za služby, ktoré ste využívali do prenesenia čísla.


Zaujali vás pesničky v tomto článku? Aplikáciu TIDAL spolu s 10 GB dátami môžete mať ako súčasť svojho nového O2 SMART Paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac