Zdravší život vďaka smartfónu? Niekedy stačí pár jednoduchých nastavení a jedna či dve appky

Keď nás už svet smartfónov doslova pohltil, dajme mu šancu zlepšiť nám zdravie. Alebo aspoň obmedziť zlozvyky, ktoré ho zhoršujú.

Smartfón dokáže uľahčiť život vo viacerých smeroch. Prečo ho potom nevyužiť aj na získanie zdravých návykov alebo na motiváciu k zdravšiemu životnému štýlu? Máme zopár jednoduchých tipov ako na to.

Zaujímajú vás aj ďalšie tipy a triky so smartfónom? Kliknite sem pre návod, ako si šetriť a vyčistiť pamäť

Dvadsaťjeden dní nám údajne stačí na to, aby sme si vybudovali akýkoľvek návyk. S touto teóriou prišiel v roku 1960 Maxwell Max a pomerne rýchlo sa ukázalo, že 21 dní je málo. Novšie štúdie hovoria, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 76 dní. Vedci však upozorňujú, že ide o veľmi približné číslo a presný počet dní je individuálny.

Najčastejšie nás láka meniť alebo osvojovať si návyky, ktoré súvisia so zdravím. Môže sa zdať, že takýto ušľachtilý cieľ bude dostatočne silným motivátorom. Spomeňte si však na všetky nesplnené novoročné predsavzatia a hneď bude jasné, ako to v skutočnosti je. Preto istotne uvítate akúkoľvek pomoc, prípadne skratku, ktorá vám pomôže osvojiť si návyk prospešný zdraviu. Asi už tušíte, že mierime k smartfónom.

Uľavte očiam

Za zdravý návyk môžeme považovať aj to, že si na smartfóne prispôsobíme nastavenia. Začnime očami. Automatická korekcia jasu displeja je pre mnohých poriadne otravná, no je dobré si na ňu zvyknúť.

Bežne si jas vytiahneme na maximum, aby sme to, čo je na displeji, videli aj na priamom slnku. Ibaže, keď si maximálnu intenzitu jasu doprajeme aj večer pri slabom svetle, máme čo robiť, aby sme oči udržali otvorené. I keď si po chvíľke na jas zvykneme, čoskoro nám oči môžu začať slziť alebo budeme mať pocit, že sú suché. Zbytočne ich totiž namáhame.

Výrobcovia smartfónov používajú rôzne riešenia, aby sme si oči chránili. Motorola má v nastaveniach možnosť prepnúť displej do monochromatických farieb, čo obzvlášť oceníte, keď na smartfóne či tablete pred spaním čítate. Huawei zasa v nastaveniach Zobrazenie a jas ponúka možnosť Režim eknihy.

Operačný systém Android je vo všeobecnosti v ovládacom centre vybavený funkciou Ochrana zraku. Je dobré naučiť sa tieto vychytávky pravidelne používať.

Spánok je základ

V nastaveniach displeja sa môžete rozhodnúť, či chcete mať farby ladené do studených alebo teplých tónov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o čisto estetické nastavenie. Nie je to celkom tak.

O modrom svetle ste zrejme už počuli. Modré farebné spektrum je pre naše telo životabudičom, ktorý dokáže potlačiť tvorbu hormónu melatonín. Tento hormón sa stará o denný cyklus, pomáha nám zaspať a udržať kvalitný spánok. Ak ste celý deň vystavený modrému svetlu, melatonín sa nevylučuje a máte problém so spánkom.

Je spánok až taký dôležitý? Spomeňte si, čo najviac robíte, keď ste chorí. Štúdie dokonca ukázali, že mužom, ktorí dlhodobo spia päť a menej hodín denne, sa zmenšujú semenníky. Úplne vylúčiť modré svetlo však nie je dobré, keďže nás vie ráno nakopnúť. Preto na svojom smartfóne naplánujte automatické prepínanie tónov farieb displeja.

Každý výrobca túto funkciu pomenúva po svojom a má ju v nastaveniach inde. Huawei ju má pomenovanú ako Ochrana zraku, na iPhonoch je to Night Shift. Rovnako si nastavte nočný režim. Ten sa postará o to, aby vás v čase oddychu, resp. spánku neotravovali správy, e-maily, notifikácie alebo prichádzajúce hovory.

V nočnom režime dokážete udeliť výnimku telefónnym číslam, o ktorých chcete, aby sa vám dovolali. Pamätajte, že len stíšiť zvuky nestačí.

Rozumným pohybom k zdraviu

Vyhnúť sa pri téme zdravia pohybu je nemožné. Mnohí z nás si nájdu celú plejádu výhovoriek, prečo nestíhajú športovať. Pritom sa dá začať jednoducho a dopriať si prechádzku. Nastavte si pripomienku a na čas, ktorý máte vyhradený na pohyb, zadajte Obmedzenia aplikácií. Toto nastavenie nájdete v Android smartfónoch pod názvom Digitálna rovnováha.

Foto: Shutterstock

Obmedzenie aplikácií znamená, že si zablokujete prístup k vybraným appkám na určitý čas. Nebudú vám chodiť ani notifikácie. V časti Čas pred obrazovkou viete nastaviť, koľko času denne môžete smartfón používať. Po prekročení tohto limitu sa opäť množstvo funkcií zablokuje. Ak by ste tieto nastavenia nevedeli vo vašom smartfóne nájsť, jednoducho na hodinu denne zapnite Letový režim.

Ak ste typ človeka, ktorý potrebuje na pohyb motiváciu a bezcieľna prechádzka sa môže skončiť posedením na pive, sledujte si počet prejdených krokov. Tento údaj nájdete v aplikácii Zdravie, ak používate iPhone, používatelia zariadení Android si môžu vybrať z rôznych aplikácií v Google Play. Pomerne populárnou a dobre spracovanou aplikáciou je napríklad Krokomer.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Prečítajte si tu.

Spomaľte a upokojte sa

Športových aplikácií, ktoré vám pomôžu začať sa pravidelne hýbať, je veľa. Medzi tie najpopulárnejšie rozhodne patria Google Fit, Runstastic, MyFitnessPal, Strava alebo Sworkit.

Pri zdravom životnom štýle sa čoraz viac spomína aj schopnosť zbaviť sa stresu. A to je často náročnejšie, ako osvojiť si pravidelné športovanie. S upokojením vám pomôžu aplikácie založené na sústredení sa a na dychových cvičeniach, ako sú napríklad Calm, MyLife alebo Headspace.

Foto: Shutterstock

Tieto aplikácie vám pri prvom spustení položia sériu otázok, na základe ktorých vyhodnotia, čo je vaším cieľom, a zistia, kedy by vám najviac vyhovovalo venovať sa relaxácii. Pravidelne vám potom budú posielať notifikácie s pripomenutím, že je čas zastaviť a upokojiť sa.

Možností, ako využiť smartfón na vybudovanie zdravých návykov a na osvojenie zdravého životného štýlu, je mnoho. Stačí si nájsť chvíľu a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Správnosť rozhodnutia venovať vášmu zdraviu väčšiu pozornosť sa vám potvrdí až prekvapivo rýchlo.


Moderné smartfóny a múdre zariadenia, ktoré vám pomôžu vybudovať si lepšie návyky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Prerastajú vám technológie cez hlavu? Máme pre vás 5 tipov na digitálny detox

So psychologičkou Lenkou Rušarovou sme sa pozreli na význam digitálneho detoxu a jeho obľúbené formy, vďaka ktorým nebudú mať technológie nad vami prevahu.

Vonkajších podnetov je dnes toľko, že môžu ľahko prehlušiť vnútorný svet človeka. Digitálny detox ich pomáha obmedziť a prispieva k tomu, aby človek lepšie vnímal vlastné potreby. Ak cítite, že by vám prospela zmena, je namieste uvažovať o digitálnom detoxe. 

Prečítajte si: Veľa ľudí hľadá prostredníctvom technológií vzrušenie a pocit, že žijú, hovorí psychologička Rušarová

Popri vonkajších podnetoch existujú aj vnútorné. Sú to stimuly, ktoré prichádzajú z nášho vnútra. Patrí medzi ne napríklad to, čo cítime v svaloch, ako nám tlčie srdce, ale aj naše emócie a myšlienkové asociácie.

Rýchlejšie si však uvedomíme to, čo prichádza zvonka. Dáva to zmysel aj evolučne – keby človek prednostne nespracoval vonkajšie podnety, neprežil by, pretože to, čo prichádza zvonka, môže byť nebezpečné.

Vonkajšie podnety tak väčšinou dostávajú prednosť pred uvedomovaním si vnútorných podnetov. A ak človek neustále „visí“ na technológiách, môže sa stať, že ani nevie, ako sa vlastne cíti.

O pokuse s bezodnou polievkou

Na túto tému sa urobilo množstvo zaujímavých pokusov, napríklad ľuďom dali jesť z bezodnej misky, teda z misky, do ktorej pomocou skrytej hadičky neustále dotekala polievka. Niektorí z nich mohli popri jedení sledovať niečo pútavé na tablete.

Ľudia, ktorí počas jedenia sledovali tablet, zjedli oveľa viac polievky ako tí, ktorí ho nesledovali. Neuvedomovali si, či im polievka ešte chutí a či sú už sýti. Dokonca si ani nevšimli, že im polievka neustále priteká.

Digitálny detox ako cesta k sebadisciplíne

Ak chcete s digitálnym detoxom začať, je potrebné povedať, že ide o intuitívny koncept, nie odborný termín, a neexistujú žiadne dáta, ktoré by potvrdzovali, že má na ľudí paušálne pozitívny dosah. To však neznamená, že sa nemáme v prípade potreby obmedzovať v používaní technológií a pestovať sebadisciplínu.

Ľudia majú odlišný životný štýl a od digitálneho detoxu majú rôzne očakávania, preto aj vhodná forma detoxu môže byť pre každého iná. Týchto 5 tipov vám pomôže, aby ste si zvolili formu, ktorá je pre vás vhodná.

1. Odložte mobil pred spaním

Mnohí ľudia už prišli na to, že sa im lepšie zaspáva a majú pokojnejší spánok, keď pred spaním obmedzia tzv. screen time.

Neexistuje však paušálne odporúčanie, ako dlho pred spaním by ste mali mobil či tablet odložiť. Platí, že deti a ľudia, ktorí majú veľmi dráždivú nervovú sústavu, sú úzkostní alebo napätí, potrebujú výrazne viac času, aby sa pred spaním upokojili.

2. Stanovte si pravidlá, kedy budete mobil kontrolovať

Ľudia majú mobil na dosah takmer permanentne, je dokázané, že rodičia sa dotýkajú telefónov častejšie ako vlastných detí. Ak aj vy zo zvyku neustále kontrolujete svoj mobil, má zmysel vytvoriť si pravidlá, kedy ho budete kontrolovať.

Môžete sa napríklad rozhodnúť, že sa pozriete, či vám neprišiel očakávaný e-mail, ale nebudete otvárať iné aplikácie, prípadne si môžete stanoviť, že budete svoj telefón kontrolovať len niekoľkokrát denne alebo iba v určitých časoch.

Myslite však na to, že tieto pravidlá vždy musia byť ruka v ruke s tým, čo robíte a ako žijete.

3. Doprajte si oddych od sociálnych sietí

Niektorí ľudia sa nepotrebujú úplne odstrihnúť od technológií, postačí im, ak na nejaký čas vypnú sociálne siete. Ide hlavne o ľudí, ktorí sa neustále porovnávajú s inými a sledujú, ako žijú, ako vyzerajú či akí sú úspešní.

Je dobré myslieť na to, že sociálne siete ponúkajú zhustený a vylepšený obraz reality, čo môže v človeku vyvolať pocit, že všetkým ostatným život funguje ľahko, len vám nie.

Ak vám to znie povedome, možno vám prospeje urobiť si detox od sociálnych sietí.

4. Dajte si deň off a venujte sa svojim koníčkom a blízkym

Ak túžite stráviť pokojný deň sami so sebou alebo s rodinou, vyskúšajte odložiť mobil alebo tablet.

Aby ste zvládli celý deň offline, je dobré začať postupne. Pekným príkladom môže byť návšteva starých rodičov, kde niekedy ľudia prirodzene všetko odložia a venujú sa jeden druhému. Ak sú takéto návštevy pravidelné, môže sa z nich stať príjemný detoxový rituál, vďaka ktorému si lepšie privyknete na čas bez mobilu.

5. Vyskúšajte dovolenku bez technológií

Jednou z foriem digitálneho detoxu je (krátka) dovolenka s cieľom stráviť kvalitný rodinný čas bez technológií.

Aby sa snaha neminula účinku, mala by všetkým zúčastneným dávať zmysel. Každý by mal mať priestor pripraviť sa na to, že výlet strávite na mieste, kde napríklad nie je signál. Zároveň je dôležité zabezpečiť všetkým zúčastneným náhradu za technológie – spoločný program, ktorý rodinu stmelí.

Tieto spôsoby, ako obmedziť vplyv vonkajších podnetov na ľudský život, nie sú jediné.

Môžete napríklad odložiť technológie počas jedla, vymedziť si jednu miestnosť v byte, kde sa nebudú používať, vypnúť Wi-Fi na určitú časť dňa alebo si len stíšiť notifikácie. Na každého funguje niečo iné, treba len experimentovať a nájsť vhodné formy pre seba.


Vyvážený vzťah k technológiám je dôležitý nielen pre dospelých, ale aj deti, preto O2 spúšťa už 4. ročník O2 Športovej akadémie Mateja Tótha, ktorá u detí buduje pozitívny vzťah k pohybu a učí ich, ako tráviť voľný čas aktívne. Do súťaže o Akadémiu môžete prihlásiť aj školu vašich detí. Všetky potrebné informácie nájdete na akademia.o2.sk

Lenka Rušarová

Je certifikovaná klinická psychologička a psychoterapeutka s viac ako 15-ročnou praxou. Pracuje v súkromnom zdravotníckom zariadení PsychoKonzult, kde sa venuje nielen deťom, ale aj párovej a individuálnej psychoterapii. Preložila viacero odborných publikácií a tlmočí v odbore.


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac