Zdravší život vďaka smartfónu? Niekedy stačí pár jednoduchých nastavení a jedna či dve appky

Keď nás už svet smartfónov doslova pohltil, dajme mu šancu zlepšiť nám zdravie. Alebo aspoň obmedziť zlozvyky, ktoré ho zhoršujú.

Smartfón dokáže uľahčiť život vo viacerých smeroch. Prečo ho potom nevyužiť aj na získanie zdravých návykov alebo na motiváciu k zdravšiemu životnému štýlu? Máme zopár jednoduchých tipov ako na to.

Zaujímajú vás aj ďalšie tipy a triky so smartfónom? Kliknite sem pre návod, ako si šetriť a vyčistiť pamäť

Dvadsaťjeden dní nám údajne stačí na to, aby sme si vybudovali akýkoľvek návyk. S touto teóriou prišiel v roku 1960 Maxwell Max a pomerne rýchlo sa ukázalo, že 21 dní je málo. Novšie štúdie hovoria, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 76 dní. Vedci však upozorňujú, že ide o veľmi približné číslo a presný počet dní je individuálny.

Najčastejšie nás láka meniť alebo osvojovať si návyky, ktoré súvisia so zdravím. Môže sa zdať, že takýto ušľachtilý cieľ bude dostatočne silným motivátorom. Spomeňte si však na všetky nesplnené novoročné predsavzatia a hneď bude jasné, ako to v skutočnosti je. Preto istotne uvítate akúkoľvek pomoc, prípadne skratku, ktorá vám pomôže osvojiť si návyk prospešný zdraviu. Asi už tušíte, že mierime k smartfónom.

Uľavte očiam

Za zdravý návyk môžeme považovať aj to, že si na smartfóne prispôsobíme nastavenia. Začnime očami. Automatická korekcia jasu displeja je pre mnohých poriadne otravná, no je dobré si na ňu zvyknúť.

Bežne si jas vytiahneme na maximum, aby sme to, čo je na displeji, videli aj na priamom slnku. Ibaže, keď si maximálnu intenzitu jasu doprajeme aj večer pri slabom svetle, máme čo robiť, aby sme oči udržali otvorené. I keď si po chvíľke na jas zvykneme, čoskoro nám oči môžu začať slziť alebo budeme mať pocit, že sú suché. Zbytočne ich totiž namáhame.

Výrobcovia smartfónov používajú rôzne riešenia, aby sme si oči chránili. Motorola má v nastaveniach možnosť prepnúť displej do monochromatických farieb, čo obzvlášť oceníte, keď na smartfóne či tablete pred spaním čítate. Huawei zasa v nastaveniach Zobrazenie a jas ponúka možnosť Režim eknihy.

Operačný systém Android je vo všeobecnosti v ovládacom centre vybavený funkciou Ochrana zraku. Je dobré naučiť sa tieto vychytávky pravidelne používať.

Spánok je základ

V nastaveniach displeja sa môžete rozhodnúť, či chcete mať farby ladené do studených alebo teplých tónov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o čisto estetické nastavenie. Nie je to celkom tak.

O modrom svetle ste zrejme už počuli. Modré farebné spektrum je pre naše telo životabudičom, ktorý dokáže potlačiť tvorbu hormónu melatonín. Tento hormón sa stará o denný cyklus, pomáha nám zaspať a udržať kvalitný spánok. Ak ste celý deň vystavený modrému svetlu, melatonín sa nevylučuje a máte problém so spánkom.

Je spánok až taký dôležitý? Spomeňte si, čo najviac robíte, keď ste chorí. Štúdie dokonca ukázali, že mužom, ktorí dlhodobo spia päť a menej hodín denne, sa zmenšujú semenníky. Úplne vylúčiť modré svetlo však nie je dobré, keďže nás vie ráno nakopnúť. Preto na svojom smartfóne naplánujte automatické prepínanie tónov farieb displeja.

Každý výrobca túto funkciu pomenúva po svojom a má ju v nastaveniach inde. Huawei ju má pomenovanú ako Ochrana zraku, na iPhonoch je to Night Shift. Rovnako si nastavte nočný režim. Ten sa postará o to, aby vás v čase oddychu, resp. spánku neotravovali správy, e-maily, notifikácie alebo prichádzajúce hovory.

V nočnom režime dokážete udeliť výnimku telefónnym číslam, o ktorých chcete, aby sa vám dovolali. Pamätajte, že len stíšiť zvuky nestačí.

Rozumným pohybom k zdraviu

Vyhnúť sa pri téme zdravia pohybu je nemožné. Mnohí z nás si nájdu celú plejádu výhovoriek, prečo nestíhajú športovať. Pritom sa dá začať jednoducho a dopriať si prechádzku. Nastavte si pripomienku a na čas, ktorý máte vyhradený na pohyb, zadajte Obmedzenia aplikácií. Toto nastavenie nájdete v Android smartfónoch pod názvom Digitálna rovnováha.

Foto: Shutterstock

Obmedzenie aplikácií znamená, že si zablokujete prístup k vybraným appkám na určitý čas. Nebudú vám chodiť ani notifikácie. V časti Čas pred obrazovkou viete nastaviť, koľko času denne môžete smartfón používať. Po prekročení tohto limitu sa opäť množstvo funkcií zablokuje. Ak by ste tieto nastavenia nevedeli vo vašom smartfóne nájsť, jednoducho na hodinu denne zapnite Letový režim.

Ak ste typ človeka, ktorý potrebuje na pohyb motiváciu a bezcieľna prechádzka sa môže skončiť posedením na pive, sledujte si počet prejdených krokov. Tento údaj nájdete v aplikácii Zdravie, ak používate iPhone, používatelia zariadení Android si môžu vybrať z rôznych aplikácií v Google Play. Pomerne populárnou a dobre spracovanou aplikáciou je napríklad Krokomer.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Prečítajte si tu.

Spomaľte a upokojte sa

Športových aplikácií, ktoré vám pomôžu začať sa pravidelne hýbať, je veľa. Medzi tie najpopulárnejšie rozhodne patria Google Fit, Runstastic, MyFitnessPal, Strava alebo Sworkit.

Pri zdravom životnom štýle sa čoraz viac spomína aj schopnosť zbaviť sa stresu. A to je často náročnejšie, ako osvojiť si pravidelné športovanie. S upokojením vám pomôžu aplikácie založené na sústredení sa a na dychových cvičeniach, ako sú napríklad Calm, MyLife alebo Headspace.

Foto: Shutterstock

Tieto aplikácie vám pri prvom spustení položia sériu otázok, na základe ktorých vyhodnotia, čo je vaším cieľom, a zistia, kedy by vám najviac vyhovovalo venovať sa relaxácii. Pravidelne vám potom budú posielať notifikácie s pripomenutím, že je čas zastaviť a upokojiť sa.

Možností, ako využiť smartfón na vybudovanie zdravých návykov a na osvojenie zdravého životného štýlu, je mnoho. Stačí si nájsť chvíľu a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Správnosť rozhodnutia venovať vášmu zdraviu väčšiu pozornosť sa vám potvrdí až prekvapivo rýchlo.


Moderné smartfóny a múdre zariadenia, ktoré vám pomôžu vybudovať si lepšie návyky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Hľadáte inšpiráciu, ako si zacvičiť so svojimi deťmi? Zatrénujte si podľa videí Telesná na doma, ktoré vytvorili skúsení tréneri O2 Športovej akadémie Mateja Tótha.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Ste pripravení na 5G? Vybrali sme 5 mobilov s rýchlym pripojením a naloženou výbavou

Čítaj viac

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Toto by ste mali vedieť

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac