Zdravší život vďaka smartfónu? Niekedy stačí pár jednoduchých nastavení a jedna či dve appky

Keď nás už svet smartfónov doslova pohltil, dajme mu šancu zlepšiť nám zdravie. Alebo aspoň obmedziť zlozvyky, ktoré ho zhoršujú.

Smartfón dokáže uľahčiť život vo viacerých smeroch. Prečo ho potom nevyužiť aj na získanie zdravých návykov alebo na motiváciu k zdravšiemu životnému štýlu? Máme zopár jednoduchých tipov ako na to.

Zaujímajú vás aj ďalšie tipy a triky so smartfónom? Kliknite sem pre návod, ako si šetriť a vyčistiť pamäť

Dvadsaťjeden dní nám údajne stačí na to, aby sme si vybudovali akýkoľvek návyk. S touto teóriou prišiel v roku 1960 Maxwell Max a pomerne rýchlo sa ukázalo, že 21 dní je málo. Novšie štúdie hovoria, že na vytvorenie návyku potrebujeme približne 76 dní. Vedci však upozorňujú, že ide o veľmi približné číslo a presný počet dní je individuálny.

Najčastejšie nás láka meniť alebo osvojovať si návyky, ktoré súvisia so zdravím. Môže sa zdať, že takýto ušľachtilý cieľ bude dostatočne silným motivátorom. Spomeňte si však na všetky nesplnené novoročné predsavzatia a hneď bude jasné, ako to v skutočnosti je. Preto istotne uvítate akúkoľvek pomoc, prípadne skratku, ktorá vám pomôže osvojiť si návyk prospešný zdraviu. Asi už tušíte, že mierime k smartfónom.

Uľavte očiam

Za zdravý návyk môžeme považovať aj to, že si na smartfóne prispôsobíme nastavenia. Začnime očami. Automatická korekcia jasu displeja je pre mnohých poriadne otravná, no je dobré si na ňu zvyknúť.

Bežne si jas vytiahneme na maximum, aby sme to, čo je na displeji, videli aj na priamom slnku. Ibaže, keď si maximálnu intenzitu jasu doprajeme aj večer pri slabom svetle, máme čo robiť, aby sme oči udržali otvorené. I keď si po chvíľke na jas zvykneme, čoskoro nám oči môžu začať slziť alebo budeme mať pocit, že sú suché. Zbytočne ich totiž namáhame.

Výrobcovia smartfónov používajú rôzne riešenia, aby sme si oči chránili. Motorola má v nastaveniach možnosť prepnúť displej do monochromatických farieb, čo obzvlášť oceníte, keď na smartfóne či tablete pred spaním čítate. Huawei zasa v nastaveniach Zobrazenie a jas ponúka možnosť Režim eknihy.

Operačný systém Android je vo všeobecnosti v ovládacom centre vybavený funkciou Ochrana zraku. Je dobré naučiť sa tieto vychytávky pravidelne používať.

Spánok je základ

V nastaveniach displeja sa môžete rozhodnúť, či chcete mať farby ladené do studených alebo teplých tónov. Na prvý pohľad sa môže zdať, že ide o čisto estetické nastavenie. Nie je to celkom tak.

O modrom svetle ste zrejme už počuli. Modré farebné spektrum je pre naše telo životabudičom, ktorý dokáže potlačiť tvorbu hormónu melatonín. Tento hormón sa stará o denný cyklus, pomáha nám zaspať a udržať kvalitný spánok. Ak ste celý deň vystavený modrému svetlu, melatonín sa nevylučuje a máte problém so spánkom.

Je spánok až taký dôležitý? Spomeňte si, čo najviac robíte, keď ste chorí. Štúdie dokonca ukázali, že mužom, ktorí dlhodobo spia päť a menej hodín denne, sa zmenšujú semenníky. Úplne vylúčiť modré svetlo však nie je dobré, keďže nás vie ráno nakopnúť. Preto na svojom smartfóne naplánujte automatické prepínanie tónov farieb displeja.

Každý výrobca túto funkciu pomenúva po svojom a má ju v nastaveniach inde. Huawei ju má pomenovanú ako Ochrana zraku, na iPhonoch je to Night Shift. Rovnako si nastavte nočný režim. Ten sa postará o to, aby vás v čase oddychu, resp. spánku neotravovali správy, e-maily, notifikácie alebo prichádzajúce hovory.

V nočnom režime dokážete udeliť výnimku telefónnym číslam, o ktorých chcete, aby sa vám dovolali. Pamätajte, že len stíšiť zvuky nestačí.

Rozumným pohybom k zdraviu

Vyhnúť sa pri téme zdravia pohybu je nemožné. Mnohí z nás si nájdu celú plejádu výhovoriek, prečo nestíhajú športovať. Pritom sa dá začať jednoducho a dopriať si prechádzku. Nastavte si pripomienku a na čas, ktorý máte vyhradený na pohyb, zadajte Obmedzenia aplikácií. Toto nastavenie nájdete v Android smartfónoch pod názvom Digitálna rovnováha.

Foto: Shutterstock

Obmedzenie aplikácií znamená, že si zablokujete prístup k vybraným appkám na určitý čas. Nebudú vám chodiť ani notifikácie. V časti Čas pred obrazovkou viete nastaviť, koľko času denne môžete smartfón používať. Po prekročení tohto limitu sa opäť množstvo funkcií zablokuje. Ak by ste tieto nastavenia nevedeli vo vašom smartfóne nájsť, jednoducho na hodinu denne zapnite Letový režim.

Ak ste typ človeka, ktorý potrebuje na pohyb motiváciu a bezcieľna prechádzka sa môže skončiť posedením na pive, sledujte si počet prejdených krokov. Tento údaj nájdete v aplikácii Zdravie, ak používate iPhone, používatelia zariadení Android si môžu vybrať z rôznych aplikácií v Google Play. Pomerne populárnou a dobre spracovanou aplikáciou je napríklad Krokomer.

Týždeň som používal smart hodinky. Pomohli mi žiť aktívnejšie? Prečítajte si tu.

Spomaľte a upokojte sa

Športových aplikácií, ktoré vám pomôžu začať sa pravidelne hýbať, je veľa. Medzi tie najpopulárnejšie rozhodne patria Google Fit, Runstastic, MyFitnessPal, Strava alebo Sworkit.

Pri zdravom životnom štýle sa čoraz viac spomína aj schopnosť zbaviť sa stresu. A to je často náročnejšie, ako osvojiť si pravidelné športovanie. S upokojením vám pomôžu aplikácie založené na sústredení sa a na dychových cvičeniach, ako sú napríklad Calm, MyLife alebo Headspace.

Foto: Shutterstock

Tieto aplikácie vám pri prvom spustení položia sériu otázok, na základe ktorých vyhodnotia, čo je vaším cieľom, a zistia, kedy by vám najviac vyhovovalo venovať sa relaxácii. Pravidelne vám potom budú posielať notifikácie s pripomenutím, že je čas zastaviť a upokojiť sa.

Možností, ako využiť smartfón na vybudovanie zdravých návykov a na osvojenie zdravého životného štýlu, je mnoho. Stačí si nájsť chvíľu a vybrať si to, čo vám najviac vyhovuje. Správnosť rozhodnutia venovať vášmu zdraviu väčšiu pozornosť sa vám potvrdí až prekvapivo rýchlo.


Moderné smartfóny a múdre zariadenia, ktoré vám pomôžu vybudovať si lepšie návyky, môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac