Výrobcovia smartfónov sa každý rok predbiehajú v počte a kvalite fotoaparátov. Pre väčšinu z nás už nahradili tradičné fotoaparáty, ale na čo vlastne slúžia dvojité, trojité a štvorité snímače? Opýtali sme sa profesionálnej fotografky Welin Nagyovej, ktorá veľmi rada a často fotí aj mobilom.
Welin sme požičali nový Huawei P40 lite, ktorý vďaka výbornému štvoritému fotoaparátu od Leicy posúva fotenie pri cenovo dostupných smartfónoch na novú úroveň. Každý zo štyroch snímačov ponúka iné možnosti pri fotení a Welin nám na konkrétnych fotkách ukázala, čo všetko môžete vďaka jednotlivým snímačom odfotiť.
Detaily pri priblížení a nočné fotky
Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a clonu f/1.8, ale to väčšine z nás pravdepodobne nič nepovie. Oveľa podstatnejšia vlastnosť tohto snímača je, že robí viac snímok naraz, aby sa zachovali ostré detaily, aj keď si fotku priblížite.
Ak máte dostatok pamäte, tak si túto funkciu určite zapnite v nastaveniach fotoaparátu voľbou HDR. Uvidíte rozdiel pri všetkých každodenných fotkách, ja som túto funkciu testovala na peknom zátiší a pri fotení kamarátov v prírode.
Aj keď umelá inteligencia dokáže šikovne zaostrovať fotky aj za vás, niekedy sa predsa len chceme zamerať na niečo iné ako algoritmus. Preostrovanie som si vyskúšala vo váze s kvetom, kde uvidíte rozdiel vo fotke, ktorá je zaostrená na stonku a ktorá je zaostrená na dno vázy.
Tmavšie fotky sú z makro objektívu, ktorý má nižšiu citlivosť na svetlo, ale k nemu sa ešte dostaneme.
Bola som fotiť krst a koncert kapely Billy Barman, a tak som vyskúšala spraviť aj pár večerných záberov, aby ste videli, aké fotky sa dajú zachytiť nočným režimom na koncertoch, festivaloch a pri slabšom svetle.
Širokouhlý objektív oceníte pri skupinových fotkách
Širokouhlá šošovka umožňuje zachytávať blízke objekty alebo celky. Pomocou tohto objektívu odfotíte aj krajinku či spravíte skupinovú fotku.
Ja som ho testovala na skupinovej fotke, na ktorej som chcela zachytiť aj prostredie, v ktorom sme strávili víkend. Na prechádzke zas tento objektív vynikol, keď som fotila kamošku, ktorá bola iba kúsok odo mňa, a do záberu sa zmestili aj nádherné prírodné kulisy.
Ako sa robia „rozmazané“ umelecké fotky
Väčšina moderných smartfónov má aj bokeh objektív, ktorý budete poznať skôr ako ten, ktorý robí fotky s rozmazaným pozadím.
Mieru rozostrenia pozadia si viete zvyšovať a znižovať a okrem klasického portrétového módu sa s ním dá vyhrať aj inak. Na fotke s pierkom je napríklad človek súčasťou bokeh efektu a fotka s rastlinkou ukazuje, že tento objektív viete využiť aj pri fotení prírody. Na to, že fúkalo a rastlinka sa hýbala, je výsledok ostrejší, ako som čakala.
Makro nie je len na kvetinky
Makroobjektív alebo makromód si možno ešte pamätáte z prvých dostupných kompaktných fotoaparátov. Pomáha zachytiť objekty zblízka, ideálne štyri centimetre.
Cez makroobjektív nemusíte fotiť iba malé objekty, ale môžete sa pohrať aj so zachytávaním detailov alebo skúsiť fotiť textúry a abstraktnejšie zábery. Ja som sa pohrala s vlastnou kožou.
Selfie kamera s portrétovým režimom
Selfie kamery nemusíme nejako extra predstavovať, keďže ich všetci dobre poznáme a pravidelne využívame. Ale keď už som nový Huawei testovala, musela som vyskúšať aj jeho portrétový mód.
Využila som časovač a pre peknú fotku som sa dobrovoľne „hodila“ aj na lúku plnú kliešťov. Slnko už bolo za horizontom, no napriek horšej svetelnosti to predná kamera zvládla perfektne.
Hodnotenie
Kvalita smartfónových fotiek sa dnes už právom porovnáva s fotkami z fotoaparátu. Ak si človek fotí primárne obsah na Instagram, kvalita fotiek z Huawei P40 lite je viac než postačujúca. A mojou obľúbenou výhodou fotenia na smartfón je, že netreba meniť objektívy a všetky spomínané funkcie sú v jednej appke.
Aj vaše smartfónové fotky môžu takto vyzerať, Huawei P40 lite môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.