Ukážeme vám, na čo vlastne sú všetky tie foťáky v mobiloch

Štyri fotoaparáty, jedna appka a nespočetné množstvo možností. Fotografka Welin nám vysvetlila, ako šikovne využívať snímače moderných smartfónov.

Výrobcovia smartfónov sa každý rok predbiehajú v počte a kvalite fotoaparátov. Pre väčšinu z nás už nahradili tradičné fotoaparáty, ale na čo vlastne slúžia dvojité, trojité a štvorité snímače? Opýtali sme sa profesionálnej fotografky Welin Nagyovej, ktorá veľmi rada a často fotí aj mobilom. 

Welin sme požičali nový Huawei P40 lite, ktorý vďaka výbornému štvoritému fotoaparátu od Leicy posúva fotenie pri cenovo dostupných smartfónoch na novú úroveň. Každý zo štyroch snímačov ponúka iné možnosti pri fotení a Welin nám na konkrétnych fotkách ukázala, čo všetko môžete vďaka jednotlivým snímačom odfotiť.

Huawei vymení Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Detaily pri priblížení a nočné fotky

Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a clonu f/1.8, ale to väčšine z nás pravdepodobne nič nepovie. Oveľa podstatnejšia vlastnosť tohto snímača je, že robí viac snímok naraz, aby sa zachovali ostré detaily, aj keď si fotku priblížite.

Ak máte dostatok pamäte, tak si túto funkciu určite zapnite v nastaveniach fotoaparátu voľbou HDR. Uvidíte rozdiel pri všetkých každodenných fotkách, ja som túto funkciu testovala na peknom zátiší a pri fotení kamarátov v prírode.

Aj keď umelá inteligencia dokáže šikovne zaostrovať fotky aj za vás, niekedy sa predsa len chceme zamerať na niečo iné ako algoritmus. Preostrovanie som si vyskúšala vo váze s kvetom, kde uvidíte rozdiel vo fotke, ktorá je zaostrená na stonku a ktorá je zaostrená na dno vázy.

Tmavšie fotky sú z makro objektívu, ktorý má nižšiu citlivosť na svetlo, ale k nemu sa ešte dostaneme.

Bola som fotiť krst a koncert kapely Billy Barman, a tak som vyskúšala spraviť aj pár večerných záberov, aby ste videli, aké fotky sa dajú zachytiť nočným režimom na koncertoch, festivaloch a pri slabšom svetle.

Širokouhlý objektív oceníte pri skupinových fotkách

Širokouhlá šošovka umožňuje zachytávať blízke objekty alebo celky. Pomocou tohto objektívu odfotíte aj krajinku či spravíte skupinovú fotku.

Ja som ho testovala na skupinovej fotke, na ktorej som chcela zachytiť aj prostredie, v ktorom sme strávili víkend. Na prechádzke zas tento objektív vynikol, keď som fotila kamošku, ktorá bola iba kúsok odo mňa, a do záberu sa zmestili aj nádherné prírodné kulisy.

Ako sa robia „rozmazané“ umelecké fotky

Väčšina moderných smartfónov má aj bokeh objektív, ktorý budete poznať skôr ako ten, ktorý robí fotky s rozmazaným pozadím.

Mieru rozostrenia pozadia si viete zvyšovať a znižovať a okrem klasického portrétového módu sa s ním dá vyhrať aj inak. Na fotke s pierkom je napríklad človek súčasťou bokeh efektu a fotka s rastlinkou ukazuje, že tento objektív viete využiť aj pri fotení prírody. Na to, že fúkalo a rastlinka sa hýbala, je výsledok ostrejší, ako som čakala.

Makro nie je len na kvetinky

Makroobjektív alebo makromód si možno ešte pamätáte z prvých dostupných kompaktných fotoaparátov. Pomáha zachytiť objekty zblízka, ideálne štyri centimetre.

Cez makroobjektív nemusíte fotiť iba malé objekty, ale môžete sa pohrať aj so zachytávaním detailov alebo skúsiť fotiť textúry a abstraktnejšie zábery. Ja som sa pohrala s vlastnou kožou.

Selfie kamera s portrétovým režimom

Selfie kamery nemusíme nejako extra predstavovať, keďže ich všetci dobre poznáme a pravidelne využívame. Ale keď už som nový Huawei testovala, musela som vyskúšať aj jeho portrétový mód.

Využila som časovač a pre peknú fotku som sa dobrovoľne „hodila“ aj na lúku plnú kliešťov. Slnko už bolo za horizontom, no napriek horšej svetelnosti to predná kamera zvládla perfektne.

Hodnotenie

Kvalita smartfónových fotiek sa dnes už právom porovnáva s fotkami z fotoaparátu. Ak si človek fotí primárne obsah na Instagram, kvalita fotiek z Huawei P40 lite je viac než postačujúca. A mojou obľúbenou výhodou fotenia na smartfón je, že netreba meniť objektívy a všetky spomínané funkcie sú v jednej appke.


Aj vaše smartfónové fotky môžu takto vyzerať, Huawei P40 lite môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Welin Nagyová

Všestranná fotografka Welin začínala zachytávaním bratislavského nočného života, čím sa stala známa pre svoje atmosférové fotky a pri fotení festivalov si na istý čas získala prívlastok „fotografka z Grejpu“. Obehala viaceré fashion weeky, kde loví street style a backstage momenty. Tvorila content pre magazíny (VICE, Elle, VOGUE, Refresher) a spolupracovala s mnohými značkami (Curaprox, Nikon, Orange, Adidas, Kopparberg, Red Bull, Slowatch). Momentálne fotí menej ľudí, ale viac priestorov a architektúry. Svoje cestovateľské momenty zbiera pod hashtagom #trawelin.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

O2 si pripomína November 89 Rozprávkou o slobode z pera Daniela Heviera

Pri príležitosti výročia Nežnej revolúcie O2 opäť zdôrazňuje, že sloboda nie je samozrejmosť.

O2 aj v roku 2020 pripomína širokej verejnosti hodnoty, ktoré nám priniesol November 89 a skutočnosť, že sloboda nie je samozrejmosť. Tentoraz sa spojilo s Danielom Hevierom, s ktorým dlhodobo pracuje na spoločnom projekte O2 Radostná škola s Danielom Hevierom, ktorého cieľom je meniť školstvo systematicky zdola.

Spisovateľ a textár napísal Rozprávku o slobode, ktorá je určená (nielen) detským čitateľom. Poučenie z nej si môžu vziať čitatelia každej generácie.

Čítajte aj: 9 pesničiek o slobode, ktoré si treba pripomínať 

V rozprávke je viac reality ako fantázie, hovorí Hevier

„Za svoj spisovateľský život som napísal hádam aj pol tisíca rozprávok. A predsa je moja Rozprávka o slobode trochu iná: je v nej oveľa viac reality ako fantázie. V rozprávkarovi Zachariášovi je niečo zo mňa, ale aj z mnohých ľudí, ktorí žili v minulých časoch,“ hovorí Daniel Hevier.

„Sloboda je pre mňa vysokou hodnotou a neustále ju v sebe obnovujem. My ako národ a spoločenstvo sme ju v rôznych dobách získavali i strácali, a azda prichádzame na to, že sloboda nemôže byť anarchiou ani svojvôľou, že musí byť spojená so zodpovednosťou za jej užívanie a s účasťou na živote ľudí okolo nás,“ dopĺňa obľúbený spisovateľ.

Gažík: Chceme, aby si aj mladí ľudia uvedomovali cenu slobody

Generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady O2 Férovej nadácie Peter Gažík zdôrazňuje, že tému slobody treba otvárať aj s mladšími ročníkmi, ktoré o udalostiach Novembra 89 a živote predtým často veľa nevedia.

„Hodnota slobody nie je nikdy príliš často a príliš silno zdôrazňovaná, nikdy to nie je už cez čiaru. Je totiž stále aktuálna a naším cieľom je, aby si mladí ľudia už v skorom veku uvedomili jej cenu, a to nielen vtedy, keď v našich životoch absentuje, ale predovšetkým vtedy, keď je prítomná a keď ju môžeme oceniť a užívať si ju,“ vysvetľuje.

„Som úprimne rád, že aj v dnešnej neštandardnej situácii sme schopní zachovať túto tradíciu, ktorou je pre nás pripomínanie Novembra 89, a to nie iba pri príležitosti okrúhlych výročí, ale systematicky každoročne. Ešte radšej som, že sa nám podarilo vytvoriť takéto unikátne spojenie s pánom Hevierom, ktoré je pre nás, vyplývajúc z našej dlhodobej spolupráce, úplne prirodzené,“ dopĺňa Peter Gažík.

Rozprávku o slobode si môžete vypočuť aj ako podcast

Rozprávku o slobode si môžete prečítať priamo v Sóde a pripravené je aj špeciálne video, v rámci ktorého vás a vaše deti prenesie do nie takej dávnej minulosti svojím charakteristickým hlasom herec Robert Roth. Rozprávku si môžete vypočuť aj v špeciálnom podcaste SME Rozprávky.

Príbeh o mladom rozprávkarovi Zachariášovi vyšiel aj v špeciálnom tlačenom magazíne Sóda, ktorý je k dispozícii v O2 Predajniach. Obrázky k rozprávke nakreslila ilustrátorka Hedviga Gutierrez, ktorá výborne zachytila atmosféru obdobia, v ktorom sa príbeh odohráva. Kampaň na sociálnych sieťach podporili aj slovenské osobnosti a známe tváre ako Fero Joke, Kristína Tormová, Mára Čírová, Matej Tóth, Lenka Šóošová, Lady Zika, Vladimír Kobielsky a ďalší.

O2 v rámci pripomenutia udalostí 17. novembra zverejnilo na streamovacej službe Tidal svoj playlist revolučných songov a v spolupráci s HBO GO upriamilo pozornosť na filmy s tematikou Novembra 89. Ďalší zaujímavý obsah vrátane rozhovoru s Danielom Hevierom nájdete aj v Sóde.


Stiahnite si jednu z týchto 6 appiek a naučte sa každý deň niečo nové

Čítaj viac

Traja králi O2: Vianočný bonus na tri smart zariadenia pomáha aj deťom, ktoré nemôžu vyrastať vo svojej rodine

Čítaj viac

PlayStation 5 je konečne tu a toto sú 4 dôvody, prečo sme sa novú konzolu tak tešili

Čítaj viac