Ukážeme vám, na čo vlastne sú všetky tie foťáky v mobiloch

Štyri fotoaparáty, jedna appka a nespočetné množstvo možností. Fotografka Welin nám vysvetlila, ako šikovne využívať snímače moderných smartfónov.

Výrobcovia smartfónov sa každý rok predbiehajú v počte a kvalite fotoaparátov. Pre väčšinu z nás už nahradili tradičné fotoaparáty, ale na čo vlastne slúžia dvojité, trojité a štvorité snímače? Opýtali sme sa profesionálnej fotografky Welin Nagyovej, ktorá veľmi rada a často fotí aj mobilom. 

Welin sme požičali nový Huawei P40 lite, ktorý vďaka výbornému štvoritému fotoaparátu od Leicy posúva fotenie pri cenovo dostupných smartfónoch na novú úroveň. Každý zo štyroch snímačov ponúka iné možnosti pri fotení a Welin nám na konkrétnych fotkách ukázala, čo všetko môžete vďaka jednotlivým snímačom odfotiť.

Huawei vymení Google aplikácie za vlastné. Zmení sa niečo aj vo vašom smartfóne? Kliknite sem pre bližšie info

Detaily pri priblížení a nočné fotky

Hlavný fotoaparát má 48 Mpx a clonu f/1.8, ale to väčšine z nás pravdepodobne nič nepovie. Oveľa podstatnejšia vlastnosť tohto snímača je, že robí viac snímok naraz, aby sa zachovali ostré detaily, aj keď si fotku priblížite.

Ak máte dostatok pamäte, tak si túto funkciu určite zapnite v nastaveniach fotoaparátu voľbou HDR. Uvidíte rozdiel pri všetkých každodenných fotkách, ja som túto funkciu testovala na peknom zátiší a pri fotení kamarátov v prírode.

Aj keď umelá inteligencia dokáže šikovne zaostrovať fotky aj za vás, niekedy sa predsa len chceme zamerať na niečo iné ako algoritmus. Preostrovanie som si vyskúšala vo váze s kvetom, kde uvidíte rozdiel vo fotke, ktorá je zaostrená na stonku a ktorá je zaostrená na dno vázy.

Tmavšie fotky sú z makro objektívu, ktorý má nižšiu citlivosť na svetlo, ale k nemu sa ešte dostaneme.

Bola som fotiť krst a koncert kapely Billy Barman, a tak som vyskúšala spraviť aj pár večerných záberov, aby ste videli, aké fotky sa dajú zachytiť nočným režimom na koncertoch, festivaloch a pri slabšom svetle.

Širokouhlý objektív oceníte pri skupinových fotkách

Širokouhlá šošovka umožňuje zachytávať blízke objekty alebo celky. Pomocou tohto objektívu odfotíte aj krajinku či spravíte skupinovú fotku.

Ja som ho testovala na skupinovej fotke, na ktorej som chcela zachytiť aj prostredie, v ktorom sme strávili víkend. Na prechádzke zas tento objektív vynikol, keď som fotila kamošku, ktorá bola iba kúsok odo mňa, a do záberu sa zmestili aj nádherné prírodné kulisy.

Ako sa robia „rozmazané“ umelecké fotky

Väčšina moderných smartfónov má aj bokeh objektív, ktorý budete poznať skôr ako ten, ktorý robí fotky s rozmazaným pozadím.

Mieru rozostrenia pozadia si viete zvyšovať a znižovať a okrem klasického portrétového módu sa s ním dá vyhrať aj inak. Na fotke s pierkom je napríklad človek súčasťou bokeh efektu a fotka s rastlinkou ukazuje, že tento objektív viete využiť aj pri fotení prírody. Na to, že fúkalo a rastlinka sa hýbala, je výsledok ostrejší, ako som čakala.

Makro nie je len na kvetinky

Makroobjektív alebo makromód si možno ešte pamätáte z prvých dostupných kompaktných fotoaparátov. Pomáha zachytiť objekty zblízka, ideálne štyri centimetre.

Cez makroobjektív nemusíte fotiť iba malé objekty, ale môžete sa pohrať aj so zachytávaním detailov alebo skúsiť fotiť textúry a abstraktnejšie zábery. Ja som sa pohrala s vlastnou kožou.

Selfie kamera s portrétovým režimom

Selfie kamery nemusíme nejako extra predstavovať, keďže ich všetci dobre poznáme a pravidelne využívame. Ale keď už som nový Huawei testovala, musela som vyskúšať aj jeho portrétový mód.

Využila som časovač a pre peknú fotku som sa dobrovoľne „hodila“ aj na lúku plnú kliešťov. Slnko už bolo za horizontom, no napriek horšej svetelnosti to predná kamera zvládla perfektne.

Hodnotenie

Kvalita smartfónových fotiek sa dnes už právom porovnáva s fotkami z fotoaparátu. Ak si človek fotí primárne obsah na Instagram, kvalita fotiek z Huawei P40 lite je viac než postačujúca. A mojou obľúbenou výhodou fotenia na smartfón je, že netreba meniť objektívy a všetky spomínané funkcie sú v jednej appke.


Aj vaše smartfónové fotky môžu takto vyzerať, Huawei P40 lite môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Welin Nagyová

Všestranná fotografka Welin začínala zachytávaním bratislavského nočného života, čím sa stala známa pre svoje atmosférové fotky a pri fotení festivalov si na istý čas získala prívlastok „fotografka z Grejpu“. Obehala viaceré fashion weeky, kde loví street style a backstage momenty. Tvorila content pre magazíny (VICE, Elle, VOGUE, Refresher) a spolupracovala s mnohými značkami (Curaprox, Nikon, Orange, Adidas, Kopparberg, Red Bull, Slowatch). Momentálne fotí menej ľudí, ale viac priestorov a architektúry. Svoje cestovateľské momenty zbiera pod hashtagom #trawelin.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

11 pesničiek, ktoré nemôžu chýbať na žiadnom roadtripe

Pri niektorých vypaľovačkách ubieha cesta rýchlejšie, iné nám zase pomáhajú spomaliť a precítiť meniacu sa krajinu za oknom.

Dohodnúť sa na roadtripovom playliste nie je vôbec jednoduché. Rozhodujúce slovo má vždy šofér, ale aj na cestách autom platí, že čím viac pasažierov, tým viac chutí. Našťastie existujú skladby, ktoré dokážu spestriť každý výlet autom a nikoho neurazia. Nájdete svoju obľúbenú pieseň v našom výbere?

Počúvajte hudbu cez O2 a pridajte si appku TIDAL aj so všetkými skladbami z tohto výberu do svojho SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

The Proclaimers
I’m Gonna Be (500 Miles)

Začíname notoricky známou piesňou od škótskeho dueta The Proclaimers, ktorú preslávili hlavne Ted a Marshall zo sitcomu Ako som spoznal vašu mamu (How I Met Your Mother). Za volantom určite dobre padne, aj keď máte v pláne prejsť menej ako 500 míľ.

Lynyrd Skynyrd
Sweet Home Alabama

Či už máte namierené domov do Alabamy, alebo do Ružomberka, stavíme sa, že si radi zaspievate tento country hit. Svetlo sveta uzrel už v roku 1974 a odvtedy bol určite súčasťou nejedného roadtripu.

Creedence
Fortunate Son

Singel z roku 1969 sa počas konfliktu vo Vietname stal protivojnovou hymnou. Pieseň údajne vznikla za približne 20 minút. Poznáte ju?

Queen, David Bowie
Under Pressure

Nápad na túto skladby vznikol úplne spontánne pri náhodnom stretnutí Davida Bowieho a kapely Queen vo švajčiarskom štúdiu. Táto nahrávka uspokojí fanúšikov Bowieho aj skupiny Queen, vďaka čomu sa v aute vyhnete potenciálnym sporom.

Prečítajte si: Urobili sme playlist 9 obľúbených letných hitov. Nájdete tam aj ten svoj?

Ray Charles
Hit The Road Jack

Tento singel s nie príliš náročným textom ocení každý amatérsky spevák. Ray Charles nahral tento hit v roku 1961 a dodnes patrí k jeho najznámejším pesničkám.

Lana Del Rey
Ride

Pomalý a zasnívaný song z roku 2012 od Lany Del Rey odporúčame najmä na jazdu mimo rýchlostných ciest. Ak máte tendenciu jazdiť rýchlo, možno je práve takáto hudba cestou, ako spomaliť.

The Weeknd
Blinding Lights

Ak nemáte kabriolet, otvorte si okná, vyložte si ruku von a nechajte ju plávať vzduchom. Ďalšou pesničkou v našom zoznameje totiž najnovší počin speváka The Weeknd skladba Blinding Lights.

Moderat
A New Error

Elektronická skladba od skupiny Moderat dá vašim hlasivkám na cestách vydýchnuť. Ale opatrne! Odporúčame neustále sledovať tachometer.

The Black Keys
Lonely Boy

Málokto asi pozná názov tejto pesničky, no počul ju azda každý. Vznikla v roku 2011 a objavila sa už takmer všade – na diskotékach, v kluboch či v reklamách. Zaznie aj vo vašom aute?

Steppenwolf
Born To Be Wild

Singel z roku 1967 sa považuje za prvý heavymetalový song. Takéto pomenovanie dostal najmä preto, lrbo toto vtedy ešte neznáme slovné spojenie sa spomína aj v texte pesničky.

Kontrafakt
Keď Jazdíme My

Ako poslednú skladbu odporúčame slovenskú stálicu v takmer každom aute. Pestrý slovník skupiny Kontrafakt by mohol vyvolať množstvo otázok u mladších pasažierov, preto ju radšej púšťajte iba dospelej posádke.

Bonus: Playlist na roadtrip

Ak máte chuť pustiť si všetky pesničky z tohto výberu, pripravili sme pre vás playlist, kde ich nájdete všetky pokope.

Veríme, že sme vás naším výberom inšpirovali. Ak sme zabudli na váš obľúbený výletný song, napíšte nám ho do komentára pod facebookový post tohto článku.


Všetky skladby z tohto playlistu a milióny ďalších songov si môžete vďaka aplikácii TIDAL vypočuť v špičkovej kvalite nielen na cestách. Predplatné tejto streamovacej služby aj s neobmedzenými dátami môže byť teraz súčasťou vášho O2 SMART Paušálu.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac