Užívajte si pohodlné platenie hodinkami. K Samsung Galaxy Watch4 44mm dostanete druhé smart hodinky ako darček

Nové smart hodinky od Samsungu sú skvelým spoločníkom na šport, do kancelárie aj do obchodu.

Slováci sú podľa štatistík šampiónmi v bezkontaktných platbách. Platobné karty teda výrazne uprednostňujeme pred hotovosťou a nahrávame tak predpovediam budúcnosti bez hotovosti. Prečo však nebyť ešte o krok ďalej, odložiť karty a platíť len pípnutím hodiniek?

Rozhodujete sa medzi smart náramkom a smart hodinkami? Poradíme vám, na čo všetko myslieť

Platba smart zariadením je bezpečnejšia a pohodlnejšia. Zaplatíte, aj keď si zabudnete v zhone peňaženku, pri niektorých modeloch môžete vyjsť z domu aj bez mobilu. Smart zariadenia majú v porovnaní s platobnou kartou aj viacúrovňovú ochranu a každá platba prebieha cez virtuálnu jednorazovú kartu, ktorá sa nedá spätne spárovať s vaším účtom či fyzickou platobnou kartou.

Ak chcete pohodlné a bezpečné platby dopriať sebe aj niekomu zo svojich blízkych, môžete si kúpiť Samsung Galaxy Watch4 44mm, ku ktorým dostanete druhé smart hodinky Samsung Galaxy Watch 40mm ako darček.

Samsung Galaxy Watch4 44mm

Pohodlné riešenie pre športovcov

Platiť smart hodinkami je pohodlné najmä preto, že na rozdiel od platobnej karty ich máme stále poruke. Teda na ruke. Aj samotná komunikácia medzi smart zariadením a platobným terminálom je podstatne rýchlejšia.

Pre športovcov je platenie hodinkami obzvlášť pohodlné. Služba Google Pay totiž umožňuje platby, aj keď ste offline. Keď si idete zabehať či na bicykel, smartfón môžete nechať na nabíjačke. Platby z hodiniek sa synchronizujú po návrate domov a spárovaní so smartfónom.

Stačí jediná aplikácia

Aby ste mohli smartfónom či smart hodinkami platiť, potrebujete zariadenie s NFC čipom, ktoré má drvivá väčšina zariadení na trhu, aplikáciu Google Pay a platobnú kartu od banky, ktorá do nej umožňuje pridávať karty.

Samsung Galaxy Watch4 44mm

Platobnú kartu pridáte rýchlo a jednoducho. Stačí, ak si stiahnete aplikáciu z obchodu Google Play, platobnú kartu naskenujete, potvrdíte správnosť údajov a e-mailom alebo SMS správou kartu overíte. 

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Do hodiniek pridáte kartu tak, že si stiahnete aplikáciu Google Pay a v nej vyberiete možnosť pridať kartu označenú symbolom +. V smartfóne sa vám automaticky otvorí apka, kde vyberiete kartu, ktorú chcete pridať do hodiniek. Na dokončenie nastavenia budete potrebovať CVV kód z fyzickej karty, ktorý je na zadnej strane karty, zvyčajne vedľa poľa s podpisom. 

Zaplatíte rýchlo a pohodlne

V obchode zaplatíte tak, že otvoríte aplikáciu Google Pay a priložíte ju k platobnému terminálu. Nemusíte nič zdĺhavo hľadať v menu, celý proces si viete spríjemniť nastavením programovateľného tlačidlla na boku tak, že po dvojitom stlačení sa vám otvorí práve platobná appka.

Samsung Galaxy Watch4 40mm

Tento spôsob platby na Samsung smart hodinkách nastavíte v nastaveniach a ďalej v  rozšírených funkciách, kde nájdete prispôsobiť tlačidlá. Teraz stačí vybrať možnosť dvojité stlačenie.  Zároveň si skontrolujte, či majú hodinky aktívne NFC, urobíte tak stiahnutím ovládacieho panelu z horného okraja displeja. Ak tu aktivovanie/deaktivovanie NFC nemáte, stlačte symbol + a NFC pridajte výberom zo zoznamu. 

Používatelia smartfónov Samsung sú navyše chránení bezpečnostnou vrstvou Knox, ktorá chráni biometrické údaje potrebné pri bezkontaktnej platbe nad 50 €. Bezkontaktné platby pomocou smart zariadení môžete spárovať s aplikáciami tretích strán, ktoré vám pomôžu spravovať financie, ušetriť na dovolenku či zbaviť sa zlozvyku míňať na niečo, čo nepotrebujete.

Získajte darček k športovým Samsung Galaxy Watch4 

Ak vás od platieb smart hodinkami delí len to, že smart hodinky nemáte, teraz to môžete zmeniť napríklad výberom čiernych Samsung Galaxy Watch4 44mm, ku ktorým ako darček dostanete čierne Samsung Galaxy Watch4 40mm

Nová generácia Samsung Galaxy Watch4 je, samozrejme, vybavená NFC čipom, teda umožňuje bezkontaktné platby. Športovo ladené smart hodinky však ponúkajú celú plejádu vlastností, ktoré z nich robia komplexného pomocníka.

Samsung Galaxy Watch4 40mm

Sú to prvé hodinky od Samsungu, ktoré dokážu komplexne zmerať zloženie tela. Budete tak mať k dispozícii informácie o telesnom tuku, kostrovom svalstve či množstve vody v tele. Vďaka senzoru BioActive zároveň budete mať prehľad o EKG a krvnom tlaku. Samozrejme, nechýba krokomer či možnosť zaznamenávať svoj tréning. Na výber je až 90 športov. 

Pomôcka na šport, ale aj do kancelárie

Nielen športovci ocenia možnosť sledovať okysličenie krvi, analýzu spánku a režim, ktorý Samsung nazval tréner spánku. Operačný systém hodiniek Wear OS si rozumie s množstvom kancelárskych aplikácií alebo s apkami, ktoré sa starajú o vaše sústredenie, produktivitu a duševnú pohodu.

Super AMOLED displej na Samsung Galaxy Watch4 44mm má rozlíšenie 450 x 450 pixelov a ponúka až 16 miliónov farieb. Priamo v hodinkách máte úložný priestor 16 GB a batéria na jedno nabitie vydrží približne 40 hodín aktívneho používania. Samsung Galaxy Watch4 40 mm, ktoré do vypredania zásob dostanete ako darček, ponúkajú rovnaké funkcie, akurát majú o niečo menší displej s rozlíšením 396 x 396 pixelov.

Samsung Galaxy Watch4 44mm môžete mať navyše k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Prvotriedny smartfón aj pre náročných Huawei P60 Pro môžete získať s praktickým darčekom

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac