Vďaka týmto tipom ochránite svoj mobil a počítač pred zlodejmi dát

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta.

Doba internetu všetkých pohltila, odomkli sa tým dvere do sveta zábavy, komunikácie, práce, zdravotníctva, vzdelávania i športu. Zároveň vznikol priestor pre špekulantov, ktorým ide o zneužitie ochrany dát či súkromia v online priestore. Poradíme vám, ako sa brániť proti šíriacim sa ransomvérom.

Čo je to ransomvér?

Pojem ransomvér vám je už možno známy, slovo sa skloňovalo veľmi často najmä v polovici mája tohto roku so vznikom najväčšej kybernetickej hrozby súčasnosti. Začalo to ransomvérom s názvom WannaCry, ktorý za jeden víkend zasiahol viac ako 150 tisíc počítačov na celom svete. Postupne pokračuje novou verziou staršieho kódu Petya, no v odborných kruhoch sa taktiež hovorí o novom ransomvéri ExPetr.

Ransomvér je typ škodlivého kódu (počítačového vírusu), ktorý vám zablokuje zariadenie alebo zašifruje jeho obsah priamo na pevnom disku a žiada za jeho uvoľnenie nemalé výkupné.ky

Zálohovanie na prvom mieste

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta. Môže sa jednať o dáta, o ktoré nemôžete v žiadnom prípade prísť alebo ich nemôže cudzia osoba vidieť.

Keď ste si už dáta zoradili podľa ich miery rizika, stačí si ich zálohovať. V tomto prípade je najlepším riešením cloud. Ak však máte pocit, že takáto jednorázová záloha stačí, nie je tomu úplne tak.  Zálohovanie by sa malo stať vašim pravidelným koníčkom.

Preverte si aj externé médiá

Možno si niektorí z vás spomenú na časy, kedy si nevedome do svojho počítača vložili USB kľúč so škodlivým vírom a vedia koľko s naprávaním skôd bolo práce. Samozrejme, aj dnes je nevyhnutné si preveriť bezpečnosť USB kľúčov pred sťahovaním súborov.

Okrem USB kľúčov si však dohliadnite aj na externé disky, SD karty, či zariadenia, ktoré sú prepojené cez Wi-Fi. Možno by ste si ani nepomysleli, že skenovať budete aj tlačiareň, ktorú používate, či malé prenosné reporoduktory.

Akékoľvek zariadenie, ktoré má prístup k vášmu zariadeniu priamo, cez Bluetooth alebo cez Wi-Fi môže znamenať bezpečnostné riziko. Predísť zavíreniu je preto možné priamo cez skenovanie externých médií.

Aktualizácie nepodceňujte

Jednou z hlavných príčin prieniku ransomvéru do zariadení bola zanedbaná aktualizácia operačných systémov samotnými užívateľmi.

Hoci vývojári operačných systémov bezpečnostné diery zaplátali, staršia verzia operačného systému nemohla ochrániť tisíce používateľov. Preto si vždy dohliadnite na okamžitú aktualizáciu nielen na vašich osobných počítačoch, aktualizujte si aj vaše mobilné zariadenia.

Antivírus má zmysel

Inštalácia antivíru má v dnešnom svete skutočne veľký význam. Môže vám ušetriť množstvo práce, ako aj smútku zo stratených súborov. Vývoj škodlivých vírusov si prešiel už svojimi štádiami a od napádania BIOS-u v počítači, k oveľa prepracovanejšiemu spôsobu sťahovania a šírenia víru cez sociálne siete v dnešnej dobe. Už dávno neplatí len pravidlo neklikať na emaily a prílohy, ktoré nepoznáte, prípadne neznáme blikajúce reklamy s názvom ”Stiahni si zadarmo”.

Sofistikovanejšie spôsoby zavírenia sú dnes na bežnom poriadku. Aj nevinný link od priateľa cez Facebook môže byť dôvodom na preinštalovanie operačného systému. Chybu však nemusíte hľadať u priateľa, on o ničom vôbec nemusí ani len tušiť. V online priestore sa preto môžete cítiť s antivírusovým softvérom o niečo bezpečnejšie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Video: Stihne asistent jazdy vždy zabrzdiť?

Rasťo Chvála pripravil sériu videí, ktoré z vás spravia lepšieho vodiča. Tentoraz sa zameriava na to, že hoci asistenčné služby šoférovi jazdu uľahčia, nedokážu ho úplne nahradiť.

Motoristický novinár Rasťo Chvála v rámci seriálu Chvála bezpečnej jazde prináša vodičom nielen cenné rady, ale aj skvelé zľavy v rámci O2 Extra výhod. Kým v prvom videu otestoval, čo sa môže stať, ak nemáte správne obuté kolesá, v druhom dokazuje, že aj pri použití asistenčných vychytávok sa treba plne sústrediť na cestu a nie na mobil.

Jazdite zodpovedne a využite špeciálnu ponuku O2 Extra výhod. Viac informácií

„Oči stále na ceste.“ Tak znie heslo, ktorého by sa mal podľa Rasťa Chválu držať každý zodpovedný vodič. Pozrite si, čo sa mu stalo, keď počas jazdy nedával pozor:

Prečítajte si: 5 rád, ako sa správať v zápchach

Jazdite zodpovedne, pozrite si Rasťove odporúčania na bezpečnú jazdu a staňte sa lepším vodičom. Navyše môžete využiť špeciálnu ponuku O2 Extra výhod a získať skvelé zľavy na tankovanie, servis automobilu aj praktické príslušenstvo. Viac informácií nájdete na www.extravyhody.o2.sk.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac