Vďaka týmto tipom ochránite svoj mobil a počítač pred zlodejmi dát

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta.

Doba internetu všetkých pohltila, odomkli sa tým dvere do sveta zábavy, komunikácie, práce, zdravotníctva, vzdelávania i športu. Zároveň vznikol priestor pre špekulantov, ktorým ide o zneužitie ochrany dát či súkromia v online priestore. Poradíme vám, ako sa brániť proti šíriacim sa ransomvérom.

Čo je to ransomvér?

Pojem ransomvér vám je už možno známy, slovo sa skloňovalo veľmi často najmä v polovici mája tohto roku so vznikom najväčšej kybernetickej hrozby súčasnosti. Začalo to ransomvérom s názvom WannaCry, ktorý za jeden víkend zasiahol viac ako 150 tisíc počítačov na celom svete. Postupne pokračuje novou verziou staršieho kódu Petya, no v odborných kruhoch sa taktiež hovorí o novom ransomvéri ExPetr.

Ransomvér je typ škodlivého kódu (počítačového vírusu), ktorý vám zablokuje zariadenie alebo zašifruje jeho obsah priamo na pevnom disku a žiada za jeho uvoľnenie nemalé výkupné.ky

Zálohovanie na prvom mieste

V prvom rade by ste si mali vo svojom počítači alebo v telefóne urobiť poriadok, ktorým ľahko identifikujete tzv. kritické dáta. Môže sa jednať o dáta, o ktoré nemôžete v žiadnom prípade prísť alebo ich nemôže cudzia osoba vidieť.

Keď ste si už dáta zoradili podľa ich miery rizika, stačí si ich zálohovať. V tomto prípade je najlepším riešením cloud. Ak však máte pocit, že takáto jednorázová záloha stačí, nie je tomu úplne tak.  Zálohovanie by sa malo stať vašim pravidelným koníčkom.

Preverte si aj externé médiá

Možno si niektorí z vás spomenú na časy, kedy si nevedome do svojho počítača vložili USB kľúč so škodlivým vírom a vedia koľko s naprávaním skôd bolo práce. Samozrejme, aj dnes je nevyhnutné si preveriť bezpečnosť USB kľúčov pred sťahovaním súborov.

Okrem USB kľúčov si však dohliadnite aj na externé disky, SD karty, či zariadenia, ktoré sú prepojené cez Wi-Fi. Možno by ste si ani nepomysleli, že skenovať budete aj tlačiareň, ktorú používate, či malé prenosné reporoduktory.

Akékoľvek zariadenie, ktoré má prístup k vášmu zariadeniu priamo, cez Bluetooth alebo cez Wi-Fi môže znamenať bezpečnostné riziko. Predísť zavíreniu je preto možné priamo cez skenovanie externých médií.

Aktualizácie nepodceňujte

Jednou z hlavných príčin prieniku ransomvéru do zariadení bola zanedbaná aktualizácia operačných systémov samotnými užívateľmi.

Hoci vývojári operačných systémov bezpečnostné diery zaplátali, staršia verzia operačného systému nemohla ochrániť tisíce používateľov. Preto si vždy dohliadnite na okamžitú aktualizáciu nielen na vašich osobných počítačoch, aktualizujte si aj vaše mobilné zariadenia.

Antivírus má zmysel

Inštalácia antivíru má v dnešnom svete skutočne veľký význam. Môže vám ušetriť množstvo práce, ako aj smútku zo stratených súborov. Vývoj škodlivých vírusov si prešiel už svojimi štádiami a od napádania BIOS-u v počítači, k oveľa prepracovanejšiemu spôsobu sťahovania a šírenia víru cez sociálne siete v dnešnej dobe. Už dávno neplatí len pravidlo neklikať na emaily a prílohy, ktoré nepoznáte, prípadne neznáme blikajúce reklamy s názvom ”Stiahni si zadarmo”.

Sofistikovanejšie spôsoby zavírenia sú dnes na bežnom poriadku. Aj nevinný link od priateľa cez Facebook môže byť dôvodom na preinštalovanie operačného systému. Chybu však nemusíte hľadať u priateľa, on o ničom vôbec nemusí ani len tušiť. V online priestore sa preto môžete cítiť s antivírusovým softvérom o niečo bezpečnejšie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nakrúcanie filmu Čiara bolo plné kontrastov, filmári sa stretli s realitou východu

Očakávaný kriminálny triler Čiara dokázal, že aj na Slovensku vieme vyrobiť film na svetovej úrovni.

Je skvelé, že aj na Slovensku vznikajú filmy, ktoré hovoria o skutočnostiach, ktoré ľudí trápia, a o ktorých sa nie vždy hovorí nahlas. O príbehoch, ktoré ľudia žijú a ktoré občas bolia. Presne to sú príbehy, ktoré treba vyrozprávať.

Slovensko opäť raz presvedčilo, že dobré filmy na netvoria iba na západe. Štáb, ktorý pracoval na filme Čiara, bol napoly slovenský, napoly ukrajinský. Kriminálny príbeh o ukrajinských pašerákoch je historisky prvou slovensko-ukrajinskou koprodukciou.

Štáb bol pre domácich zážitkom

Filme na autentickosti pridalo najmä to, že sa nakrúcal v prostredí, ktoré sa na nič nehrá. Východosloveská obec Tibava sa stala na niekoľko dní prechodným domovom veľkého štábu.

Príchod filmárov a hercov spôsobil v malej dedinke na pár dní rozruch, a tak sa poschádzali miestni z blízka i ďaleka. Nasávali atmosféru, rešpektovali, že keď režisér a ľudia z produkcie zakričia „Tichooo“, a napokon skonštatovali, že nakrútiť film nie je také jednoduché, ako to vyzerá v televízii či v kine.

Rýchlo tiež prišli na to, že aj televízne hviezdy sú len obyčajní ľudia z mäsa a kostí, ktorí im ochotne dajú podpis alebo sa pristavia na kus reči. Niektorí z domácich dokonca sami dostali možnosť objaviť sa aj pred kamerou ako komparz.

Nakupovať chodia za hranice

Na východe Slovenska filmárom miestni okrem skutočných príbehov zo života na hranici (niekedy komédií, inokedy trilerov), hovorili aj o tom, ako sa chodí nakupovať na Ukrajinu. Prezradili, čo je tam lacnejšie, čo sa oplatí kúpiť, a koľko toho možno na Slovensko priniesť.

Nákupy na Ukrajine však nie sú také, ako keď si odskočíme na nákup z Bratislavy do Rakúska či zo severného Slovenska do Poľska. Tu je iná hranica. Tu je Schengen.

Lacný kraj aj malé platy

Filmovanie Čiary bolo plné kontrastov. Moderný Užhorod, veľkosťou pripomínajúci  Košice, ale aj malé dedinky, ktoré vyzerali, ako keby sa tam zastavil čas. Nablýskané chrámy i smetisko vedľa cintorína.

Nad nízkymi cenami sa bratislavskí herci a štáb čudovali až dovtedy, dokým nezistili, koľko domáci zarábajú. Aj vďaka dňom stráveným v realite východu pochopili všetko, čo opisuje samotný film.

Pašovanie ešte stále existuje

Príhody, ktoré domáci prezradili potvrdzujú, že film Čiara nie je o žiadnych nereálnych rozprávkach. Práve naopak. Šikovný scenárista Peter Balko vykreslil pomery na miestach blízko Schengenskej hranice veľmi hodnoverne.

Pašovanie, prevádzanie alebo mafia, predstavujú pre niektorých z nás minulosť alebo vzdialený východ. Pre niektorých Slovákov sú to témy, s ktorými sa stretávajú dodnes.

Hlavnú úlohu vo filme stvárnil Tomáš Maštalír, ktorý v kruhu svojich najbližších zohráva nenahraditeľnú rolu starostlivého dôverníka, ale aj zásadového a nekompromisného vodcu. Pokojné spolužitie dvoch prelínajúcich sa svetov sa však začne otriasať, keď novovybudovaná hranica Schengenského priestoru spôsobí nárast nervozity z nejasnej budúcnosti.

Príbeh o kriminálnej skupine, ktorá pašuje cigarety cez slovensko-ukrajinskú hranicu si môžete v týchto dňoch pozrieť v kinách.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac