Všestrannosť v prémiových rozmeroch. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G je perfektný tablet na cestovanie
Máme radi, keď sa zariadenia na nič nehrajú a obrovský tablet od Xiaomi plní všetky svoje úlohy na výbornú.
Zdieľať
27. 9. 2024;Autor: Ivan Štubniak, Foto: archív výrobcu
Prémiovo pôsobiaci tablet od Xiaomi zaujme nielen dizajnom, ale aj prívetivou cenovkou. Perfektne sa hodí na prácu s multimediálnym obsahom a s možnosťou vlastného 5G pripojenia je ako stvorený byť cestovateľským parťákom.
Cenovo výhodné tablety v minulosti pôsobili nudne a kompromisy boli viditeľné na prvý pohľad. Či už na nenápaditom dizajne, alebo kvalite použitých materiálov. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G tieto predsudky úspešne vyvracia svojím hliníkovým „unibody dizajnom“ a zaujímavým riešením osadenia fotoaparátu.
Tablet má hrúbku len okolo 7,5 mm a váži pod 600 g. Práve nízka hmotnosť z neho robí ideálnu voľbu na cestovanie. Pri domácom používaní zase oceníte výborný zvuk štvorice reproduktorov s technológiou Dolby Atmos.
Výkonom sa tablet hodí na sledovanie videí, scrollovanie sociálnych sietí či prácu s textom. Svoju prácu si urobí dobre a vďaka odladenému procesoru a dostatočnej porcii operačnej pamäte aj plynulo a bez zásekov. Príležitostné hranie mu nerobí problém, no ak chcete tablet, ktorý zvládne graficky náročné online hry s najväčšími detailmi, budete musieť siahnuť do inej kategórie.
V čom mohol byť tablet Xiaomi Redmi Pad Pro 5G lepší?
Veľkou 10 000 mAh batériou, ktorá podporuje 33 W rýchlonabíjanie. Pri veľmi intenzívnom používaní som sa pohyboval okolo 10 – 11 h času so zapnutou obrazovkou zariadenia (screen time). Pri priemernom používaní to znamená približne dva-tri dni, kým budete musieť siahnuť po nabíjačke. Rýchlonabíjačka v balení zvládne tablet nabiť za približne 2 h.
Hodnotenie O2 Guru: Zrazu si nájdete viac času pre seba
Tablet má rôznorodé využitie – pri cestovaní, trávení voľného času, sledovaní filmov a seriálov alebo čítaní kníh. Všetko pohodlne v jednom zariadení. Ak to spojíte s príjemnou cenovkou, Xiaomi Redmi Pad Pro 5G bude váš verný spoločník, ktorého budete využívať viac, ako by ste očakávali.
Vďaka pripojeniu do 5G sieti si užijete všetky internetové vychytávky na tablete Xiaomi Redmi Pad Pro 5G najrýchlejšie a najpohodlnejšie, ako sa dá. Lebo najmodernejšia sieť v O2 je dostupná už pre 81,4 % ľudí.
Páčil sa vám článok?
Slabé
(No Ratings Yet)
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať
Žiarivé farby, ostré detaily a plynulosť, ktorá šetrí oči. Kvalitný veľký displej si užijete pri pri práci, oddychu aj pri fotení.
Zdieľať
24. 9. 2024;Autor: Erik Mráz, Foto: archív výrobcov
Nech už je váš priemerný čas pred obrazovkami akýkoľvek, pravdepodobne sa zhodneme, že čím väčší a plynulejší je displej, na ktorý sa pozeráte, tým máte pohodlnejší a príjemnejší zážitok. Kvalita displeja však nie je len o estetike.
Jeden z kľúčových parametrov pri výbere je obnovovacia frekvencia. Čím je vyššia, tým menej zaťažuje oči a znižuje únavu. Vybrali sme preto 4 zariadenia s obnovovacou frekvenciou minimálne 120 Hz a jedno s o niečo nižšou no na svoju cenu stále fantastickou plynulosťou.
Google Pixel 9 Pro XL
Nový Google Pixel 9 Pro XL očarí už na prvý pohľad futuristickým dizajnom. Obe strany telefónu sú chránené tvrdeným sklom Gorilla Glass Victus 2, takže sa nemusíte obávať každého ťuknutia. Rámčeky z lesklého kovu pôsobia prémiovo, no zároveň sú aj magnetom na odtlačky prstov.
Zo zadnej strany telefónu vystupuje pomerne nápadná, no vkusná výbava foťákov, ktorá sa skladá z troch špičkových snímačov – 50 Mpx hlavný (široký) objektív s optickou stabilizáciou, 48 Mpx ultraširokouhlý a 48 Mpx teleobjektív s 5-násobným optickým priblížením
Selfie kamera v podobe okrúhleho priestrelu na prednej strane tento rok dostala až 42 Mpx. Kreativite pri fotení a natáčaní pomáhajú aj zaujímavé funkcie umelej inteligencie Gemini Advanced. Napríklad Pridaj ma, ktorá vám zlúči dve fotky – tú, kde ste vy, a tú, na ktorej sú vaši priatelia.
Výsledné fotky si potom môžete užívať na kvalitnom 6,8-palcovom OLED displeji. Obnovovacia frekvencia 120 Hz znamená, že všetko, čo sa deje na displeji, je svižné, plynulé a menej zaťažuje vaše oči. Pri pozeraní filmov aj každodennom scrollovaní oceníte i svietivosť displeja a skvelú viditeľnosť aj na priamom slnku.
Procesor Google Tensor G4 a operačná pamäť 16 GB RAM bohato stačia na bežné úkony, limity výkonu a zvýšenú teplotu pocítite pri náročnejších hrách. Google Pixel 9 Pro XL je výdržou jednodňový telefón, ktorý nemá slot na microSD kartu, ale podporu softvérových aktualizácií máte garantovanú na sedem rokov.
Motorola Razr 50 Ultra
Ak vám jeden displej nestačí, Motorola Razr 50 Ultra vám poskytne rovno dva. Vnútorný skladací displej má 6,9 palca plných farieb a detailov vo Full HD+ rozlíšení. S čitateľnosťou nebudete mať problém ani na priamom slnku. Hodnota obnovovacej frekvencie sa zastavila na šialenej hodnote 165 Hz, čo si všimnete hlavne pri prechádzaní medzi aplikáciami a scrollovaní na sociálnych sieťach.
Vonkajší AMOLED displej oproti minulému roku nabral na číslach a zväčšil sa z pôvodných 3,6 palca na rovné 4. Obnovovacia frekvencia je zhodná s vnútorným displejom, teda 165 Hz. Čitateľnosť na priamom slnku je veľmi dobrá, čo využijete na prezeranie notifikácií, pri widgetových vychytávkach alebo odpisovaní na správy. Funkciu Always On, akú má väčšina konkurencie, však nečakajte.
Z vonkajšieho displeja vytŕčajú dva fotoaparáty: hlavný široký 50 Mpx objektív s optickou stabilizáciou a teleobjektív s dvojnásobným optickým zoomom a rozlíšením 50 Mpx, ktorý nahradil ultraširokouhlý objektív. Fotky z týchto objektívov sú veľmi dobré, hlavne ak berieme do úvahy, že ide o skladací telefón, kde výrobca bojuje o každý milimeter. Selfie kamera sa medzigeneračne nezmenila a jej rozlíšenie zostalo na 32 Mpx.
Motorola Razr 50 Ultra má jednu z najväčších batérií v skladacom smartfóne, ale stále ide o typický jednodňový telefón. Nabíjať sa môže 15 W bezdrôtovým a 45 W TurboPower nabíjaním, ktoré za pol hodinky doplní 75 % energie. Výkon procesora a operačnej pamäte bohato stačí na plynulý chod pri každodennom využívaní, pri náročných hrách sa smartfón môže zahrievať pre menší priestor na chladenie.
Samsung Galaxy A55 5G
Používateľov, ktorých zaujíma hlavne pomer medzi cenou, výkonom a veľkosťou displeja, určite osloví Samsung Galaxy A55 5G, ktorý do pomyselného zlatého smartfónového stredu patrí iba cenovkou.
Samsung potvrdzuje svoju reputáciu kvalitných displejov 6,6-palcovým Infinity O displejom s obnovovacou frekvenciou 120 Hz a podporou HDR10+. Výsledkom je plynulosť, verné zobrazovanie farieb a skvelý používateľský zážitok. Nechýba funkcia Always On, ktorá je väčšinou výsadou drahších modelov. Jediným negatívom pri displeji sú na dnešnú dobu pomerne veľké rámčeky.
Vylepšený procesor Exynos 1480 z dielne Samsungu vám umožní rozdeliť si zložité úlohy do niekoľkých okien alebo si zahrať náročnejšie hry. Osemjadrový procesor podporuje operačná pamäť s veľkosťou 8 GB. No pri dlhšom hraní graficky náročných hier môžete začať cítiť zvyšujúcu sa teplotu smartfónu.
Vylepšením prešla aj batéria telefónu s kapacitou 5 000 mAh, ktorá by podľa Samsungu mala vydržať až dva dni. No tento údaj závisí, samozrejme, od spôsobu používania telefónu. Dobiť energiu si môžete 25 W nabíjaním, ktoré však nepatrí medzi najrýchlejšie.
Na zadnej strane ultratenkého tela nájdete trojicu objektívov – hlavný 108 Mpx širokouhlý, 5 Mpx ultraširokouhlý a 2 Mpx makroobjektív. Pri dobrých svetelných podmienkach a stabilnej ruke sú výsledky z tohto foťáka pekné, s dostatkom jasu a detailov. Na bežné fotenie kvalita fotoaparátu stačí, ak sa svetelné podmienky zhoršia, začne sa strácať aj kvalita fotiek.
Na prednej strane sa nachádza veľký 6,7-palcový AMOLED displej s minimalistickým rámom. Pomer obrazovky k telu je až 93,7 %. Rozlíšenie displeja je Full HD+ a obnovovacia frekvencia je 90 Hz, čo je na túto cenovku pomerne slušné. Viditeľnosť na priamom slnku je dobrá, ale môžu sa objavovať odlesky. Smartfónu HONOR 200 Lite nechýba funkcia na ochranu zraku, ktorú zabezpečuje stmievanie, na pohodlnejšie používanie v noci.
HONOR 200 Lite patrí do nižšej strednej triedy telefónov, čomu zodpovedá aj jeho hardvérová výbava. Výkon zabezpečuje procesor Mediatek Dimensity 6080 spolu s 8 GB RAM, ktorú ešte môžete rozšíriť o ďalších virtuálnych 8 GB. Tento smartfón vás nedostane na Mesiac, no na bežné scrollovanie sociálnych sietí vám bohato postačí.
Do tenkého tela sa podarilo dostať až 4 500 mAh batériu, ktorá vám na jedno nabitie pri bežnom používaní vydrží jeden a pol dňa, čo je úctyhodná výdrž. V prípade, že vám „šťava“ dôjde, máte k dispozícii 35 W nabíjanie, ktoré vás dostane z 0 na 100 % za približne hodinu.
Xiaomi Redmi Pad Pro 5G
Ak vám displeje predošlých smartfónov pripadali maličké, máme pre vás chuťovku na záver. Xiaomi Redmi Pad Pro 5G sa svojou veľkosťou displeja zaradil medzi najväčšie tablety na trhu, no drží si elegantný dizajn a dobrý výkon za rozumnú cenu.
Na zadnej strane si ako prvú vec všimnete pár „očí“, kam výrobca dal 8 Mpx fotoaparát a blesk. Foťák nepatrí k špičke, no od tabletu sa to ani neočakáva. Na skenovanie dokumentov vám tento objektív bohato postačí.
Dominantou tabletu je 12,1-palcový displej typu LCD s rozlíšením, na ktorom si užijete všetko od čítania článkov, scrollovania sociálnych sietí až po sledovanie filmov či seriálov. Plynulé prechádzanie medzi aplikáciami vám zabezpečí 120 Hz obnovovacia frekvencia. Čitateľnosť na slnku nie je úplne najlepšia, pretože svietivosť dosahuje hodnotu iba 600 nitov. Displej chráni tvrdené sklo Gorilla Glass 3, takže tablet prežije aj trošku drsnejšie zaobchádzanie.
Xiaomi Redmi Pad Pro 5G poháňa procesor SnapDragon 7s Gen 2, ktorý nie je najlepším procesorom z dielne spoločnosti Qualcomm, ale na bežné úkony vám určite bude stačiť. Vďaka operačnej pamäti 6 GB RAM tablet funguje svižne, no na graficky náročné hry alebo renderovanie videí nie je stavaný. Svoje dokumenty a iné dáta si môžete ukladať na úložisko s veľkosťou 128 GB, ktoré sa dá ešte rozšíriť pamäťovou kartou.
Batéria s obrovskou kapacitou až 10 000 mAh vám zabezpečí nerušené sledovanie filmov, seriálov či videí na niekoľko hodín. Na jedno nabitie by mal vydržať 8 – 10 h zapnutého displeja, čo je na tablet s takouto cenou vážne prekvapivé. Takúto výdrž často nemávajú ani konkurenčné značky s výrazne vyššou cenovkou. Ak vám však energia dôjde, k dispozícii budete mať 33 W nabíjanie, ktorým batériu dobijete na 100 % za približne 2 h.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú.
Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.
Zvuk nie je jediné kritérium
Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.
Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.
Uniformita má logický dôvod
Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.
Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.
Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.
Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.
Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón
Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.
Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.
Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.
Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.
Hľadáte niečo univerzálne?
Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov.
Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.
Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.
Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS.
Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.
Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.
Sú štuple vhodné pre športovcov?
Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.
Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.
Pre milovníkov dizajnu
Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.
Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.
Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.
Ani klasiky nie sú krokom vedľa
Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.
Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.
Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.
Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Okrem nadupanej výbavy teraz získate nové smartfóny so skvelou zľavou, praktickým darčekom aj benefitmi. Ďalší darček, slúchadlá Xiaomi Buds 5, získate za recenziu.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.