5 originálnych miest, ktoré sa na východe Slovenska oplatí navštíviť

Digitálna galéria, zážitkové centrum s pojazdnou banskou železničkou či rodný dom najznámejšieho rozprávkara u nás. Východ Slovenska sa určite oplatí navštíviť.

Východné Slovensko ponúka množstvo príležitostí na zaujímavé výlety a návštevu originálnych miest. Vybrali sme pre vás päticu miest, ktoré dýchajú históriou, prípadne prinášajú nevšedné zážitky.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania východného Slovenska vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Banícke a zážitkové centrum v Rožňave

Foto: Róbert Šimko/banmuz.sk

Po rekonštrukcii objektov Baníckeho múzea v Rožňave vzniklo zážitkové centrum Sentinel, ktoré svoje brány otvára verejnosti už od roku 2017. Dajte sa previesť históriou baníctva a hutníctva na Gemeri od praveku až po súčasnosť. Nájdete tu prvé dobývacie pracovné nástroje, ale aj dopravné či osvetľovacie prostriedky.

V centre sa nachádzajú aj ojedinelé expozície tretieho najstaršieho parného valca na svete a jediného parného nákladného auta Škoda Sentinel na Slovensku. Súčasťou centra je aj pojazdná banská železnička.

 • Otváracie hodiny: utorok až sobota, 9.00 – 17.00 hod
 • Základné vstupné: 5 €

Dom Majstra Pavla v Levoči

Foto: SNM – Spišské múzeum v Levoči

Majster Pavol z Levoče je jedným z najvýznamnejších predstaviteľov neskorej gotiky v rámci celej Európy. Je autorom najvyššieho dreveného oltára na svete, ktorý sa nachádza v levočskom Chráme sv. Jakuba.

Foto: NM – Spišské múzeum v Levoči

V dome z 15. storočia môžete navštíviť expozíciu zasvätenú celoživotnému dielu Majstra Pavla, ktorej súčasťou je množstvo umeleckých skvostov. Nahliadnuť do jeho tvorby, ktorá sa nachádza nielen v chrámoch v Levoči a na celom území Spiša, môžete prostredníctvom monumentálnych diel aj diel intímnejšieho charakteru.

 • Otváracie hodiny: denne 9.00 – 17.00 hod. (každá prvá nedeľa v mesiaci zdarma)
 • Základné vstupné: 5 €

Interaktívna galéria Poliankovo v Tatranskej Polianke

Foto: Gabriela Astary/poliankovo.sk

Autori úspešnej rodinnej galérie Tricklandia prišli s novým projektom Poliankovo, ktorý by ste inde v strednej Európe hľadali márne. Ide o originálnu digitálnu galériu, ktorá vás prenesie na neprebádané miesta a prebudí vo vás dobrodruha.

Foto: Gabriela Astary/poliankovo.sk

Docieliť atmosféru skutočnej výpravy pomáhajú expozíciám rôzne technológie – 3D projekcia, virtuálna a rozšírená realita, digitálne simulácie, fotografia alebo tieňohra.

 • Otváracie hodiny: denne 9.00 – 18.00 hod.
 • Základné vstupné: 7 €

Múzeum kinematografie rodiny Schusterovej v Medzeve

Foto: Jozef Veselý

Múzeum v Medzeve je výsledkom celoživotného zberateľstva bývalého slovenského prezidenta Rudolfa Schustera, ktorý si za svoj cieľ stanovil vzdať poctu filmárskemu umeniu a technológiám. Medzi exponátmi môžete nájsť kamery rôznych formátov – od prvých drevených zariadení cez rôzne amatérske až po profesionálne televízne kamery.

Foto: Jozef Veselý/medzev.info

Okrem kamier v ňom natrafíte na zariadenia prinášajúce rôzne iné zobrazovacie techniky či dary od prezidentov rôznych štátov, napríklad aj od českého prezidenta Václava Havla a švédskeho kráľa Carla XVI. Gustava.

 • Otváracie hodiny: utorok až sobota 10.00 – 15.00 hod. (každá prvá nedeľa v mesiaci zdarma, 10.00 – 17.00 hod.)
 • Základné vstupné: 1,50 €

Rodný dom Pavla Dobšinského v Slavošovciach

Foto: Galina Smädová/slavosovce.sk

Jeden z najznámejších slovenských rozprávkarov pôsobil na Gemeri aj ako etnograf, pedagóg a kazateľ. V jeho rodnom dome si môžete pozrieť viaceré expozície, Dobšinského osobné predmety, napríklad napríklad fajku zo slonoviny, etnografické zbierky tamojšieho ľudu aj zaujímavú zbierku predmetov, ktoré zachytávajú históriu Gemera v 16. až 19. storočí.

V rámci návštevy Dobšinského domu, v ktorom nechýbajú niektoré postavičky z jeho rozprávok, sa dostanete aj do tzv. trinástej komnaty, ktorej dvere si návštevník otvára sám.

 • Otváracie hodiny: expozícia sa otvára na požiadanie

Aby ste sa o zážitky pri spoznávaní východného Slovenska mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Novú vlajkovú loď Samsungu môžete mať medzi prvými a ešte pri tom aj ušetriť.

Samsung v auguste predstaví svoje nové vlajkové lode, smartfóny Galaxy Note10 a Galaxy Note10+. Novinky si môžete predobjednať od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019 vyplnením tohto formulára.

Prečítajte si: Samsung Galaxy Note10 predstavuje skutočne sofistikovaný telefón

Ak spolu s predobjednávkou odpredáte svoje staré zariadenie, môžete získať aj finančný bonus do výšky 580 €*. Nárok na bonus je podmienený predregistráciou na webovej stránke www.novysamsung.sk v období od 7. 8. do 22. 8. 2019. Bez predregistrácie nárok na bonus zaniká.

Postup výmeny starého zariadenia

Podmienky finančného bonusu

 • Predobjednávka nového Sasmung Galaxy Note10 alebo Note10+ od 7. 8. 2019 do 22. 8. 2019.
 • Registrácia starého zariadenia a doregistrovanie údajov nového Samsung Galaxy Note10 alebo Note10+ na www.novysamsung.sk od 23. 8. 2019 do 30. 9. 2019.
 • *Suma 580 € reprezentuje najvyššiu výkupnú cenu použitého Samsung Galaxy Note9 128 GB Dual Sim.

Predobjednajte si nový Samsung Galaxy Note10 a získajte naspäť až 580 €

Čítaj viac

Výkon, výdrž aj výborné fotky. Pozrite si aktuálny výber top zariadení

Čítaj viac

O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac