6 slovenských parkov, kde môžete stráviť pekné chvíle

V srdci mesta, pri poľovníckom kaštieli či pri ramene rieky. Pekné parky, ktoré stoja za navštívenie, nájdete na celom Slovensku. Pripravili sme pre vás malú ochutnávku.

Vybrali sme pre vás parky, v ktorých si môžete užiť príjemné chvíle – načerpať energiu, pokochať sa očarujúcou prírodou, obzrieť si historické pamiatky či zahrať sa spolu so svojimi deťmi.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských parkov vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Kúpeľný park s lesoparkom v Trenčianskych Tepliciach

Tento park v Trenčianskych Tepliciach sa pýši nielen rozlohou 18 ha, ale aj množstvom zaujímavých drevín. Správa kúpeľov ho založila ešte v roku 1873. Vďaka úprave rieky sa tu vybudovalo umelé jazero, ktoré pôvodne slúžilo ako kúpalisko.

Foto: Filip Jurovatý

Z drevín si na ostrovčeku jazera určite nedajte ujsť chránený tisovec dvojradový, ktorý v močaristom prostredí naozaj prosperuje a dosahuje výšku 30 m. Unikátom je aj dvestoročná lipa malolistá.

Mestský park v Košiciach

Mestský park v Košiciach je najväčším parkom v meste a nachádza sa medzi železničnou stanicou a historickým centrom. Bol založený v 60. rokoch 19. storočia.

Foto: Filip Jurovatý

V priestoroch parku okrem iného nájdete elegantný pavilón švajčiarskeho štýlu, ktorý bol postavený v roku 1857 pre cisársky pár Františka Jozefa a jeho manželku Alžbetu, známu ako Sisi. Nechýba jazierko s umelým potôčikom a hudobný altánok. Posledná rekonštrukcia a revitalizácia prebehla v rámci projektu Európske hlavné mesto kultúry v roku 2013.

Prírodný park pri kaštieli Betliar

Poľovnícky kaštieľ Andrássyovcov v Betliari je obklopený jednou z najkrajších anglických záhrad na Slovensku. Park sa môže pýšiť aj tým, že od roku 1978 je zapísaný v Zozname významných historických záhrad sveta.

Foto: Filip Jurovatý

V areáli s rozlohou 81 ha rastie okrem iného aj najväčšia stredoeurópska magnólia, nájdete tu veľa zaujímavej architektúry aj divokú zver. Pred kaštieľom sa nachádza fontána pripomínajúca štvorlístok so sochou bohyne Psyché uprostred. Zaujímavým prvkom je jaskyňa pre ľadové medvede, ktoré tu Andrássyovci kedysi chovali.

Vodárenská záhrada v Bratislave

Vodárenská záhrada je súčasťou areálu bratislavského Vodárenského múzea a má rozlohu 1 ha. Nachádza sa na brehu Karloveského ramena a nájdete v nej kaskádovú fontánu, priam stvorenú na detské hry, ale aj vodojem s vyhliadkou.

Foto: ev_ulka/Instagram

Samozrejmosťou je priestor na športovanie, ako aj hojdačky a preliezačky. V areáli nájdete aj altánok, ktorý skvelo poslúži na posedenie s priateľmi či na menšiu oslavu. Skutočnosť, že naozaj ide o pekné miesto, potvrdzuje aj titul Park roka 2015.

Mestský park v Trebišove

Bývalý grófsky park v Trebišove patrí medzi najrozsiahlejšie a najcennejšie parky v strednej Európe a koncom 19. storočia bol dokonca považovaný za najkrajší v celom Uhorsku.

Foto: Filip Jurovatý

Prechádzka parkom s rozlohou 62 ha určite poteší milovníkov romantiky aj nadšencov histórie. Medzi najvýznamnejšie pamiatky patrí kaštieľ s francúzskou záhradou, mauzóleum grófa Andrássyho či pozostatky vodného hradu Parič.

Mestský park v Nitre

Nitriansky mestský park s rozlohou 20 ha patrí k tým rozľahlejším. Skladá sa z troch častí z rôznych časových období. Rodiny s deťmi najviac ocenia najstaršiu časť parku Sihoť, ktorá ponúka množstvo rozmanitých atrakcií. Niečo pre seba si tu zaručene nájdu aj dospelí.

Foto: juliuskarabinos/Instagram

Súčasťou parku sú jazerá Veľká Hangócka a Malá Hangócka, ktoré sú prepojené potôčikom. V letných mesiacoch sa môžete schladiť na miestnom kúpalisku.

Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských parkov vďaka rýchlej 4G sieti od O2, ktorá je dostupná pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/internet/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Telefonovať bez nutnosti, mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokážu naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité, ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu, je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme a ovládame nimi smartfón.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä, ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste podnikateľ, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Huawei Free Buds 4i, alebo bez nožičky, ako napríklad Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, je len vecou osobnej preferencie.

Huawei Free Buds 4i, Xiaomi Mi Ture Wireless Ear Buds Basic 2, OnePlus Buds

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad OnePlus Buds, ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

SBS BT501, Sturdo Pro Sport

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športové štuple sú SBS BT501 alebo Sturdo Pro Sport, ktoré majú odnímateľný fixačný nadstavec do ucha.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

Ako ulahodiť fanúšikom kvalitného zvuku a dizajnu? Slúchadlami dnes už legendárnej značky Bang & Olufsen

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Model B & O Beoplay E8 je výborným príkladom toho, ako si hi-fi spoločnosti predstavujú smartfónové slúchadlá. Prémiové materiály, pekný dizajn, v tomto prípade aj aktuálne Bluetooth 5.1 pripojenie a komfortné ovládanie, no chýba spomenuté potláčanie hluku a nižšia odolnosť proti vode.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých je dôležitý kodek AptX. Ten sa stará o zníženie latencie zvuku voči obrazu. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri týchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá Sony WH-XB900N, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú aj ANC alebo výdrž batérie na jedno nabitie 30 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2, k akémukoľvek O2 SMART Paušálu ich môžete mať na začiatok už od 0 €.


Nestrácajte čas a energiu. Týchto 5 smartfónov vás poteší rýchlym nabíjaním

Čítaj viac

Menej chrápania, viac čítania: 6 nových appiek, ktoré odporúčame vyskúšať

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac