Najbližšie si zoberte na noc do Košíc bicykel a spoznajte mesto týmito trasami

Prečkali ste lockdown, zobudili ste sa v Košiciach a máte celý deň pred sebou. Štyria lokálni cyklisti vám poradia, čo s ním.

Dobré ráno. Zobudiť sa dole v meste a mať celý deň pred sebou je ideálna príležitosť na spoznávanie Košíc a ich okolia na bicykli. Ak nám takéto výlety aktuálne opatrenia umožňujú .

Dole preto, lebo historické centrum Košíc je v údolí a veľké sídliská sú v kopcoch. Práve kopcovitosť mesta znamená, že v Košiciach sú rôzne komunity jazdcov hlavne rekreačnej, cestnej a terénnej cyklistiky, ale keď sa prejdete večer popred Úsmev alebo Pokhoi, tak uvidíte, že mestské bicyklovanie ich rýchlo dobieha.

Opýtali sme sa preto domácich cyklistov na ich obľúbené trasy a zaujímavosti, okolo ktorých najradšej jazdia. Pomôžu vám pri plánovaní cyklovýjazdu počas dlhých lockdownových dní alebo v prípade, že hľadáte zaujímavú aktivitu počas víkendového výletu v Košiciach po uvoľnení opatrení.

Mestské trasy sú nenáročné, zvládnete ich aj na skladačke

Zuzana vozí svoju dcéru Fifi do školy a do hudobnej. „Po meste jazdíme bez problémov za každého počasia na skladačke Sobi 20 alebo na väčšom mestskom bicykli,“ opisujú dievčatá svoj každodenný cyklistický život .

Zuzanina obľúbená trasa z domu do práce je ideálnym úvodom do bicyklovania sa v košickom Starom Meste, hlavne pre ľudí, ktorí využívajú bicykel na prepravu a nie ako relax. Keď sa vydáte po Zuzaniných stopách, urobíte si prehľad o centre Košíc a budete mať vždy poruke niečo zaujímavé na jedenie a občerstvenie.

Komenského ulicu, kde sa Zuzanina trasa začína, spája s Hlavnou oficiálny cyklochodník s dobrým povrchom bez stúpaní. Na týchto miestach tak môžete jazdiť a spoznávať Košice aj v prípade, že v sedačke alebo nosiči veziete pasažiera, ako je Fifi.

Ak ste prišli do Košíc za kultúrou, stačí na Zuzaninom okruhu správne odbočiť. Zuzana na svojej ceste míňa Východoslovenské múzeum, tam vám ale odporúčame zastaviť sa a nahliadnuť na Košický zlatý poklad. A keďže nepotrebujete ísť k Zuzane domov, tak z Komenského zahnite na Strojárenskú, o chvíľu budete v kultúrnom a kreatívnom centre Tabačka Kulturfabrik. Je vychytenou zastávkou pre rôzne komunity a poobede už možno nebudete mať kde zaparkovať bicykel .

Deti zoberte aj s bicyklami na Bankov a detskú železnicu

„Keď máš 40+ a máš dve deti, tak keď ideš do lesa, nikde nezastavuješ a ideš najkratšou možnou cestou na Bankov,“ zdôveruje sa Zoran, jeden zo zakladateľov košických cyklotrailov KE.CY, ktorých sú kopce a lesy okolo mesta plné.

KE.CY základňa je na bývalom lyžiarskom svahu Čerevný breh. Jeho históriu pripomína vlek, ktorý vám pomôže prekonať ostré prevýšenie, ak ste si práve sem prišli zajazdiť. Červený breh je okrem iného úžasná rozhľadňa, z ktorej vidieť najlepšie východy slnka. Z mesta sa sem dostanete ľahko.

Z centra sa vyberte na sever k Botanickej záhrade, ktorá je príjemným vstupom do mierneho kopca. Nemáte sa kde stratiť, areál Botanickej záhrady spoznáte podľa skleníka, ktorý vyzerá ako Crystal Palace v Londýne. Stále máte dosť síl, aby ste pokračovali okolo bane do rekreačnej oblasti Bankov, v ktorej sa môžete občerstviť v množstve malých pohostinstiev s názvom Bankov, prípadne sa spustiť nižšie k rovnomennému hotelu.

Na Bankove sa začína jedna zo sérií cyklotrailov v košických lesoch – DržHubu, Lesmír, Zlatklopka, Bufet, Výšľap cez prameň Invalidov. Okrem Bankova a Červeného brehu sú v lesoch ďalšie štyri trailové zóny, prevažne stredne náročné, ktorých trasy majú spolu dvadsaťpäť kilometrov.

Ak sa z Červeného brehu spustíte do Čermeľa, na konci ulice nájdete asi najromantickejšiu vec v severných údoliach košických lesov – Košickú detskú historickú železnicu. Či sa veziete prvý, alebo stoprvý raz, vo veku osem alebo päťdesiatosem rokov, vietor, ktorý vám ovlažuje tvár, sa nemení. Vláčik vás dovezie na Alpinku blízko Jahodnej. Nachádzate sa na rozľahlom severe Košíc, kde sa dá túlať celé dni.

Skúsení mestskí cyklisti sa vyhýbajú hlavnému cyklochodníku

Práve na Alpinku jazdí na bicykli najradšej ďalšia Zuzana – supervariabilná cyklistka, ktorá má najradšej dlhé cestné trasy. Trasu, ktorú absolvuje pri svojej dennej rutine, odporúčame hlavne mladým mestským ľuďom, ktorí neprišli do Košíc za pamiatkami, ale za ľuďmi a kultúrnym životom.

Začnite prejazdom cez Kasárne, nádherný nový park je vďaka svojim verejným priestorom plný celé dni počas celého roka. Miesto tu majú mladí rodičia, skate komunita, street tanečníci, kultúrny program, konferencie a komunitné stretnutia každého druhu.

Ak nemusíte pedálovať do práce, pol dňa na slnku pred kaviarňou Papa v Kasárňach sa udeje akoby mihnutím oka. Zuzana ale musí pedálovať do práce. Cyklochodník na Hlavnej je plný ľudí, preto využíva paralelnú trasu. Ešte minie Východoslovenskú galériu a zahne na Mlynskú, aby sa dostala na Hrnčiarsku ulicu, výstavnú stredovekú uličku remesiel.

Odtiaľ pomedzi krásne zrekonštruovanú Kunsthalle zo šesťdesiatych rokov, poza kino Úsmev a popred Tabačku prejde cez štvorprúdovú cestu, minie hotel Yasmin a je takmer v práci. Vy ste, našťastie, na výlete, do práce chodiť nemusíte, a keďže zostávate aj na noc, máte čas sa na všetkých spomínaných miestach zastaviť a zažiť niečo nové.

Vlastný bicykel si nosiť nemusíte, mesto spoznáte aj na verejnom

Adrián je cyklistický aktivista, v meste Košice vedie miestnu Cyklokoalíciu. Predstaviť stručne Adriánov pohľad na bicyklovanie v meste je utópia, ale z množstva trás, ktoré obľubuje, je aj jemu blízka cesta do práce, ktorú odporúčame návštevníkom Košíc, ktorí si centrum pobehali už včera večer.

Kým všetci doterajší cyklisti jazdili v najčastejšom košickom smere z juhu na sever alebo naopak, Adrián prechádza z východu na západ. Nevyhne sa tradičnému cyklouzlu na Námestí Maratónu mieru, poza Východoslovenské múzeum ešte chvíľu ide po rovine, ale za amfiteátrom ho čaká stúpanie, ktoré trvá celé dve minúty. Áno, kopce v Košiciach nie sú ako tie na Tour de France. Je možné ich vyjsť aj s jednoduchšími prevodmi.

Adriánovi sa otvára rovina a dlhý cyklochodník stredom Terasy. Je desať minút od centra a zároveň dvadsať minút od hlbokého lesa. Kompaktnosť mesta a priateľské vzdialenosti sú z pohodlia bicykla ešte zreteľnejšie. Zároveň vám to dovolí obslúžiť aj štvrte a miesta, ktoré by ste pri výhradnom pobyte v centre alebo používaní auta nemali možnosť vidieť.

Ak ste prišli do mesta bez bicykla, vôbec to neprekáža. Široká flotila červenobielych verejných bicyklov je rovnomerne rozmiestnená po celom meste. Aplikácia Verejný bicykel od košickej firmy Antik vám dovolí lokalizovať a odomykať bicykle v okolí. Hodina používania bicykla stojí euro, ale mesiac stojí päť eur (limit 30 minút jazdenia denne) a celá sezóna len tridsať (limit jedna hodina jazdenia denne) eur.

Nezabudnite zostať v Košiciach na noc, aby ste sa nemuseli obmedzovať a mohli si vychutnať všetky cyklozážitky, ktoré vám mesto ponúka.


Realizované s finančnou podporou Ministerstva dopravy a výstavby Slovenskej republiky.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac