Halászlé, perkelt a doboška: Spoznajte chute Podunajska
Vychutnajte si podunajský región prostredníctvom jeho kuchyne. Vo výrazných sýtych chutiach a vôňach sa zrkadlí úrodná zem aj bohatá história. O podunajskej kuchyni sme sa rozprávali s autorkou zbierky Poklady slovenskej kuchyne Silviou Pilkovou.
Podunajsko predstavuje široký pás nížinatej krajiny pozdĺž Dunaja, ktorý sa rozprestiera od Dunajskej Lužnej po Štúrovo. V úrodnej pôde sa darí takmer všetkému, miestna kuchyňa preto vychádza z kvalitných surovín. Silvia Pilková, autorka publikácií o jedle v našich regiónoch, nám porozprávala, čo tamojšie chute ovplyvnilo, ktoré suroviny ich charakterizujú aj ktoré jedlá treba zaručene vyskúšať.
Podeľte sa o svoje zážitky z ochutnávania podunajských špecialít vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií
Podunajská kuchyňa čerpá inšpiráciu v histórii aj v cudzokrajných kuchyniach
Pre podunajskú kuchyňu je príznačná rozmanitosť a bohatosť. Miestni pri varení navyše využívajú novátorské postupy, a tak vznikajú jedinečné jedlá. Inšpirujú sa v histórii, pričom v tradičných jedlách môžeme cítiť aj maďarské, ázijské, nemecké, talianske, slovanské, rakúske a francúzske vplyvy.
„Dlhé obdobie tureckej nadvlády spôsobilo, že medzi miestne jedlá sa dostali aj tradičné ázijské pokrmy ako guláš, langoš, pagáče, štrúdľa a klobásky. Po odchode Turkov sa tam rozšírili nové suroviny ako kukurica, zemiaky, paradajky a papriky, ktoré dali punc jedlám ako lečo, perkelt a zemiakový paprikáš (tzv. paprikás krumpli),“ hovorí autorka zbierky Poklady slovenskej kuchyne Silvia Pilková.
Región charakterizuje nielen paprika, ale aj oregano a feferónka
„Podunajsko je známe svojou paprikou, ktorá sa sem dostala počas napoleonskej vojny, keď v dôsledku blokády nebolo dosť exotických korenín. Vtedy začala hrať prím práve paprika,” približuje, ako sa táto plodina presadila.
Pre Silviu Pilkovú je paprika, pražená na cibuľke, typickou chuťou tohto regiónu. „Je to pre mňa priam čuchová bomba, ktorá je predzvesťou dobrého jedla,“ hovorí.
Foto: Unsplash
Zároveň dodáva, že kým sladkú papriku všetci poznáme, výrazne zastúpené je aj menej známe oregano, ktoré sa tu aj pestuje. „Dáva podunajskej kuchyni nádych Stredomoria,“ približuje.
Zabudnúť netreba ani na feferónku, ktorou sa dochucuje aj rybacia polievka halászlé. „Pošteklí vaše zmysly a pomôže naštartovať trávenie,“ hovorí milovníčka tradičnej kuchyne.
Miestna kuchyňa ponúka honosné sladké lahôdky
Vplyv na kuchyňu tohto regiónu mala aj blízkosť Bratislavy, Budapešti a Viedne. Svojím kúskom prispeli do skladačky, vďaka čomu vznikli sladké delikatesy ako krémeš, žerbó rezy alebo šomló halušky.
Foto: archív Silvie Pilkovej
Práve dezerty a sladké pokrmy považuje Silvia Pilková za skutočné lahôdky. Rada si pochutná aj na slivkových guliach (tz. gombóce), doboške aj staromaďarských palacinkách Gundel.
4 podunajské špeciality, ktoré treba vyskúšať
Vybrali sme 4 jedlá, z ktorých môžete zostaviť tradičné podunajské menu.
Hortobádske palacinky
Sýte tradičné predjedlo, ktoré sa občas je aj ako hlavné jedlo. Pripravuje sa zo zvyškov paprikáša, ktorým sa plnia slané palacinky. Preložia sa na štvorec a zalejú hustou smotanovou omáčkou. Chuťovo je jedlo veľmi bohaté, dominuje v ňom chuť mäsa, praženej cibuľky a papriky.
Pikantná, jasne červená polievka z kapra a iných sladkovodných rýb. Základom je štedrá dávka štipľavej papriky. Polievku si varili rybári v malých kotlíkoch na ohni priamo pri brehoch riek. Je sa s bielym chlebom – čím štipľavejšia je polievka, tým viac chleba budete potrebovať.
Perkelt je jednoduché hlavné jedlo s úžasnou plnou chuťou. Základom je vykostené mäso, mletá červená paprika, cibuľa, rajčiny a papriky. Dá sa uvariť takmer z každého druhu mäsa – z kuracieho, hovädzieho, bravčového, jahňacieho, z diviny, ale aj z držiek či z pečienky. Zabudnite na zahusťovanie múkou. Omáčka získa hustotu pomalým dusením v malom množstve vody. Perkelt sa tradične podáva s haluškami, cestovinami alebo tarhoňou. Nemýľte si ho s paprikášom, ten sa varí aj so zátrepkou z kyslej smotany.
Skvelý dezert na slávnostný stôl alebo honosný koláčik ku káve. Okrúhle vrstvy tenkého piškótového cesta sa striedajú s čokoládovo-maslovým krémom a sú zaliate karamelom. Boky sú pokryté mletými orechmi. Recept vynašiel pred 200 rokmi majiteľ obchodu s lahôdkami v Budapešti József C. Dobos – podarilo sa mu vytvoriť koláč, ktorý vydržal dlho čerstvý aj bez chladničky. V teplej podunajskej klíme to bola vítaná výhoda, dezert je tu obľúbený dodnes.
Pri spoznávaní Slovenska určite nevynechajte lokálne jedlá a o svoje zážitky z ochutnávania tradičných špecialít sa neváhajte podeliť so svojimi blízkymi. Vyberte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.
Silvia Pilková
Je autorka 7-dielnej knižnej série Poklady slovenskej kuchyne, ktorá sa zameriava na regióny Slovenska, ich jedlá a históriu. Varenie je jej najväčšia vášeň – varí už od detstva. Dva roky viedla dve reštaurácie, pracovala v kuchyniach v Moskve, v Prahe i vo Viedni.
Páčil sa vám článok?
Loading...
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Marcové podujatia, ktoré sa oplatí zažiť s blízkymi: 24 tipov na aktivity, ktoré vám ukážu aj folklór v modernom šate
Marec patrí nielen ženám a knihám, mnohé inštitúcie pozývajú na svojské podujatia venované našim tradíciám – ale netradične.
Autorka Ester Viktória Bukovinská
Foto Shutterstock
Dátum
Tradície majú rôzne podoby – môže ísť o folklórne súbory, ale aj novodobé kapely, handmade predajcov či umelecké výstavy. Pripravili sme pre vás výber podujatí, ktoré vás presvedčia, že slovenská kultúra je naozaj bohatá. Zistite, čo pre vás znamená slovo „tradičné“. V marci si navyše užijeme viac svetla, tak by bolo škoda len sedieť doma.
Ak máte radi umenie a módu, SND už tretí rok organizuje elegantné podujatie Fashion Ballet, tentoraz s podtitulom The best of. Móda a tanečné umenie sú hlboko prepojené už niekoľko storočí a na Fashion Ballete ešte o niečo viac – spája slovenských dizajnérov a špičkové baletné miniatúry pod vedením choreografov a skladateľov. Tento ročník prinesie to najlepšie, čo ste za tri roky mohli na tomto podujatí vidieť.
Jar je už vo vzduchu. Okrem slnečného počasia, kvetov a usmievavých ľudí na ulici to pripomína aj (už tradičné) jarné Sashe v Starej tržnici v centre Bratislavy. Príďte podporiť svojich obľúbených lokálnych tvorcov a tvorkyne a osviežte si šatník módou, ktorá myslí na ekológiu a jej vplyv na svet. Okrem oblečenia a doplnkov budú v tržnici aj stánky s originálnymi dekoráciami, prírodnou kozmetikou a mnohé ďalšie. Jednoducho príjemné jarné podujatie.
Nevídané ženy v čase normalizácie (20. 3.)
V marci oslavujeme Medzinárodný deň žien a každoročne sa tak vraciame k myšlienkam, ktoré tento deň odštartovali. Rovnosť, emancipácia, sloboda – jedným slovom, feminizmus. Múzeum mesta Bratislavy v rámci svojich diskusií otvára dôležitú tému odvážnych žien, ktoré sa postavili proti štátnej ideológii. Moderátorka Jana Cviková v múzeu vyspovedá tie najpovolanejšie: Oľgu Gyarfášovú, Jolanu Kusú a Martu Šimečkovú.
Trnavský kraj
Rodová (ne)rovnosť – večerná univerzita (11. 3.)
Dali ste si v novom roku predsavzatie viac sa vzdelávať? Večerná univerzita, organizovaná Univerzitou sv. Cyrila a Metoda, vám v tomto cieli môže ľahko pomôcť. Pravidelne organizuje zaujímavé diskusie s odborníkmi o dôležitých témach. V marci to bude diskusia o rodovej rovnosti. Hostky – expertka na ľudské práva Silvia Porubänová, novinárka Ria Gehrerová a predsedníčka univerzitnej komisie pre rodovú rovnosť Zuzana Draková – v obľúbenom Malom Berlíne v Trnave rozoberú najpálčivejšie témy: rozdiely v platoch, stereotypy aj rodičovstvo
Základy kresby pre začiatočníkov (12. 3.)
Ak by ste chceli rozvíjať svoje zručnosti, Záhorské múzeum v Skalici vám pomôže rozkresliť sa. Konkrétne vás kurzom kresby prevedie sochár Milan Flajžík. Kresliť sa bude od 16.30 do 18.30 h.
Záhorské múzeum počas marca pripravuje aj ďalšie zaujímavé podujatie Máte modrú krv?,kde získate informácie, ako hľadať údaje, keď chcete spoznať svojich predkov. „Nabrífuje“ vás historik Martin Hoferko.
Najmä v úvode jari máme niektorí potrebu preorganizovať, vytriediť a upratať si šatník. Čisté, pekné a nepoškodené kúsky, ktoré už viac nenosíte, môžete odniesť v polovici marca do Trnavskej baterkárne, ktorá organizuje swap – teda výmenu oblečenia, kde môžete odovzdať svoje oblečenie a vymeniť ho za iné. Swap spája aspekt ochrany prírody a pomalšieho, uvedomelejšieho života – a okem oblečenia si možno odnesiete aj priateľov, ktorí majú rovnaké hodnoty.
Spojenie hudby a filmovej klasiky vás čaká v kine Hviezda v Trenčíne. Nemé filmy z roku 1921 doplnia špičkoví hudobníci a hudobníčky zo Slovenska a z Nórska. Aj výber filmov je kombináciou slovensko-nórskej kultúry. Na plátnach sa bude premietať slovenský film Jánošík a nórsky Požehnanie zeme. Spolupráca dvoch krajín a netradičnej formy umenia vás možno prinúti rozmýšľať nad vlastnou identitou z rôznych uhlov.
Ak vás zaujíma dobrovoľníctvo a zlepšovanie života na Slovensku, určite sa vyberte do Trenčína do galérie KKC Hviezda. V polovici marca opäť organizuje možnosť stretnúť sa, networkovať a podeliť sa o nápady v komunite dobrovoľníkov, dobrovoľníčok a všetkých, ktorí sa chcú zapojiť do dobrovoľníckych aktivít. Okrem predstavenia pripravovaných aktivít DOBROstretko poskytuje aj priestor na vzájomnú inšpiráciu, objavovanie nových príležitostí a posilnenie dobrovoľníckej siete.
Beseda s etnologičkou Katarínou Nádaskou: Ľudová mágia na Slovensku (22. 3.)
Slovo „ľudové“ ani zďaleka neopisuje len kroje, ťažký život na poli či folklórne piesne. Uznávaná etnologička Katarína Nádaská vám vo svojom pútavom rozprávaní povie viac o tradičných poverách, čaroch a ich vplyve na život našich predkov. Ak vás zaujíma slovenský svet liečiteľstva a tajomných praktík, o ktorých sa hovorí málokedy, príďte do hotela Panoramav Trenčianskych Tepliciach.
Nitriansky kraj
Vyšperkovaná cesta Slovenskom (7. 3.)
Oslávte predvečer Medzinárodného dňa žien výstavou inšpiratívnej slovenskej šperkárky Petry Tóth. Petrin rukopis spoznáte rýchlo – inšpirujú ju tradičné motívy a folklóru dáva „nový šat“. V levickej synagóge budete môcť spoznať jej najnovší projekt Vyšperkovaná cesta Slovenskom, ktorý odhaľuje tradíciu skrytých slovenských miest, kde zatiaľ nie je rozšírený turizmus, aj keď ide o skutočné poklady.
Komentovaná prehliadka výstavy: Výstava bez názvu (16. 3.)
Výstava bez názvu má podtitul Vizuálna balada o jednej krajinke a na viac ako dvestovke diel ukazuje spoločnosť, národ aj jedinca. Nitrianska galéria spája minulosť so súčasnosťou a dokazuje, že niektoré naše problémy, ako práca, vojny, pandémie, strach či smútok, sa neustále opakujú. V našich úvahách sa však opakuje aj láska, radosť a nádej. Táto výstava nás naučí niečo o našich predkoch aj o nás samotných.
Marcové slniečko priam pozýva rozhýbať sa po zime. Ak radi beháte a máte radi nové výzvy psychickej a fyzickej záťaže, príďte si zabehať na Memoriál Alexandra Bögiho. Ide o 24-hodinové bežecké preteky, ktoré sú súčasne aj majstrovstvami Slovenska v behu na 24 hodín. Ak to ešte necítite na celý deň v behu, toto podujatie ponúka možnosti pre bežcov na rôznych úrovniach. Môžete si odbehnúť polovicu na 12-hodinovom behu alebo beh na 100 km. Behať sa bude na atletickom štadióne TJ Stavbár Nitra.
Žilinský kraj
𝒇𝒐𝒍𝑲𝒍𝒖𝒃 1:Szabó x Bodnárová x Nosáľ – večer tradičnej hudby (7. 3.)
Tradičná hudba, ale netradične. Trio hudobníkov sa sústreďuje na kultúrne dedičstvo zo Strekova a z Lišova, pričom prináša ľudové piesne v novej podobe. Bohaté zastúpenie violy, citery, huslí, gitary, bubna či spevu vám prinesie známe melódie v spracovaní, ako ste ich ešte nepočuli. Koncert bude prebiehať v kultúrnom uzle Stanica Žilina-Záriečie – starej budove železničnej zastávky.
Postsedliaci Juraj Buzalka, Tomáš Pospiszyl a Svätopluk Mikyta diskutujú o zemiakoch, kresbách a ľuďoch na konci výstavy ZBER (16. 3.)
Výstava ZBER od Svätopluka Mikytu zažije žilinskú derniéru a pri tejto príležitosti sa autor výstavy porozpráva s kurátorom Tomášom Pospiszylom a antropológom Jurajom Buzalkom, autorom známej knihy Postsedliaci. Sú odkazy na rurálne „zemiakové“ Slovensko stereotypné alebo ešte stále definujú, ako sa správame? Sme postsedliaci? Tieto a aj iné otázky zodpovedia hostia diskusie v Novej synagóge v Žiline.
Výstava Miroslava Sandanusa: Coming Up For Air/Nadýchnuť sa (6. 3. – 18. 5.)
Turčianska galéria v Martine otvára cez svoju najnovšiu výstavu talentovaného mladého maliara dôležité témy. Veľkoformátové maľby ľudí v priesvitných plášťoch poukazujú na otázky izolácie, environmentálnych zmien a vplyvu digitálneho sveta na naše vnímanie reality. Príďte do galérie a pozrite sa na svoje pocity skrz plášte.
Oslávte Medzinárodný deň žien v ateliéri remeselnej značky Gubaňa v Banskej Štiavnici, ktorá sa zameriava na ekologické vlnené produkty, ktoré „vydržia aj pre ďalšiu generáciu“. Počas otvoreného ateliéru si môžete poskúšať jedinečné kúsky, dozvedieť sa o udržateľnej móde, porozprávať sa s mnohými tvorcami a spoznať tak ich kreatívny svet.
Katarína Koščová a Daniel Špiner – miniaTOUR (26. 3.)
Aj minimalistické duo speváčky a klaviristu dokáže vytvoriť skvelú atmosféru. V tomto zložení vás dvaja talentovaní hudobníci vtiahnu do centra koncertu a prežijete všetky emócie – radosť, smiech, strach i smútok – na vlastnej koži. Dvojica so spoločným albumom získala v roku 2023 aj slovenské ocenenie Radio_Head Awards a v reštaurácii Rozvoj v Krupine zahrá všetky hity.
Knižničný kvíz: Marec – mesiac knihy (20. 3.)
Marec patrí jari, ale pripomína nám aj to, aké úžasné je čítať knihy a čerpať z nich do života. Krajská knižnica Ľudovíta Štúra vo Zvolene vám to pripomenie v zábavnom kvíze o knižných hrdinoch, príbehoch a literatúre. Knižný kvíz sa začína o 16.30 h v krajskej knižnici v oddelení spoločenskovednej literatúry. Nemusíte si so sebou doniesť nič, len chuť súťažiť. A ešte ako bonus – kvíz je aj pre dospelých, aj pre tínedžerov. A ak sa vám podarí vyhrať, je pripravená aj knižná odmena.
Už ste si niekedy povedali, čo všetko by ste chceli, a vzápätí si odpovedali zoznamom výhovoriek, prečo sa to nedá? Inscenácia Tri sestry na motív Antona Pavloviča Čechova poukazuje presne na tieto situácie. Na človeka, ktorý sa nevie pohnúť vpred. Komorné divadlo si môžete pozrieť v Bašte, kultúrno-komunitnom centre v Bardejove.
Majstrovstvá Slovenskej republiky v štandardných tancoch (8. 3.)
Obdivujete tanečné páry v televíznej šou? Príďte sa pozrieť na profesionálov na slovenské majstrovstvá v štandardných tancoch a povzbuďte športovkyne a športovcov, ktorí denne tvrdo trénujú, aby boli najlepší. O tom, že tanec nie je len o krásnom oblečení a vizáži, ale že ide o skutočnú drinu, sa môžete presvedčiť v športovej hale ARÉNA v Poprade.
Objavovanie Prešova: Nová knižnica a jej zákutia (9. 3.)
V minulých týždňoch obletela správa o nových priestoroch prešovskej knižnice celé Slovensko – kolektívu sa podarilo urobiť rekonštrukciu, ktorá je zaujímavým slovenským architektonickým počinom. Chcete spoznať skutočné detaily? Pamiatkarka Adriana Krafčíková, bibliografka Ľubica Liptáková a regionalistka Andrea Sivaničová vás prevedú skrytými zákutiami vynovenej knižnice.
Známy moderátor Michal Havran prichádza so svojou novou šou do košickej Tabačky, aby sa političky a sociologičky Ivety Radičovej, výtvarníka Radovana Červenku a psychiatra Pétera Hunčíka opýtal, ako v dnešnej dobe zvládať tlak. Traja hostia z úplne rozdielnych odvetví budú odpovedať na otázku, ktorú si v poslednom čase kladieme čoraz častejšie.
Slovenská kapela Korben Dallas vyráža na turné s kapelou Billy Barman. Skôr než sa tak stane, sa však zastavia v rožňavskom kultúrno-komunitnom priestore Kláštor, kde zahrajú svoje najznámejšie hity a skladby z posledného albumu Pohyb! Užite si spojenie jedinečného hlasu Juraja Benetina a skvelých hudobníkov a spoznajte to najlepšie, čo ponúka slovenská hudobná scéna.
SWAP a bazár spoločenských šiat (22. 3.)
Dobre to všetky poznáme – spoločenské šaty využijeme len na jednu spoločenskú akciu a potom visia v skrini. Vzhľadom na klimatickú krízu už nikto z nás nemôže žiť v takom luxuse, že by po jednom použití šaty vyhadzoval. Vytrieďte šatník, prineste svoje skryté poklady do koncertnej siene Reduty v Spišskej Novej Vsi a vyswapujte si nové kúsky, ktoré vynosíte. V rovnakom čase bude prebiehať aj bazár spoločenských šiat, prednostne určený pre študentky na stužkové a plesy, ktorého výťažok bude venovaný na dobročinné účely.
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.