Kvíz: Spoznáte námestia slovenských miest podľa opisu?
Naše mestá ponúkajú množstvo originálnych pamiatok a miest vrátane historických námestí. Dokážete ich rozpoznať len na základe krátkeho popisu?
Zdieľať
12. 7. 2019;Autorka: Olívia Biskupská, Titulné foto: Filip Jurovatý
Námestia slovenských miest sa vyznačujú zaujímavou históriou a pestrou architektúrou. V Sóde sme si pre vás pripravili kvíz, ktorý odhalí, ako dobre ich poznáte. Náš test pozostáva z ôsmich otázok. Dokážete správne zodpovedať všetky?
Podeľte sa o svoje zážitky zo spoznávania slovenských miest a ich jedinečných námestí vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií
1. Ktoré námestie opisujeme? Toto námestie tvoria stavby inšpirované architektúrou a stavebnými slohmi jednotlivých európskych krajín. Vznikalo v čase, keď Slovensko vstupovalo do Európskej únie a je symbolom túžby zjednotiť jednotlivé krajiny.
Trojičné námestie v Banskej Štiavnici
Nádvorie Európy v Komárne
Svätoplukovo námestie v Nitre
Štefánikovo námestie v Kremnici
2. Spoznáte toto námestie? Jeho vznik sa spája s prelomom 13. a 14. storočia. Pravidelne sa tu konali rôzne trhy, no koncom 19. storočia sa vedenie mesta rozhodlo premeniť ho na park, ktorý tu však v súčasnosti už nenájdete. Súčasťou námestia je Maximiliánova (nesprávne označovaná Rolandova) fontána.
Hlavné námestie v Bratislave
Námestie sv. Mikuláša v Trnave
Námestie SNP vo Zvolene
Svätoplukovo námestie v Nitre
3. O ktorom námestí je reč? Toto menšie námestie nájdete neďaleko mestského centra. Okrem množstva historických budov vrátane Arcibiskupského paláca tu môžete obdivovať aj tzv. Hrubý kostol, ktorý je jednou z miestnych dominánt.
Mariánske námestie v Žiline
Námestie A. Hlinku v Ružomberku
Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši
Námestie sv. Mikuláša v Trnave
4. Ktoré námestie máme na mysli? Je súčasťou historickej zóny významného kúpeľného mesta. K dominantám centrálneho priestoru tohto rozľahlého námestia patrí Mestská radnica a Bazilika sv. Egídia. Námestie predstavuje ucelený obraz architektúry stredovekého mesta.
Námestie slobody v Piešťanoch
Námestie mieru v Liptovskom Mikuláši
Radničné námestie v Bardejove
Námestie slobody v Košiciach
5. Ktoré námestie možno opísať aj takto? V 16. storočí sa na námestí odohralo banícke povstanie, počas SNP tu sídlil hlavný partizánsky štáb. Nachádza sa tu aj barokový Mariánsky stĺp z roku 1719.
Námestie Svätej Trojice v Banskej Štiavnici
Námestie SNP v Banskej Bystrici
Hlavné námestie v Košiciach
Hurbanovo námestie v Bojniciach
6. Ktoré námestie charakterizuje tento opis? Námestie vzniklo koncom 19. storočia, keď dokončili novú divadelnú budovu. Pôvodne sa tu nachádzalo trhovisko s obchodnou halou prezývanou Propyleum. Od roku 1986 je na námestí umiestnená spievajúca fontána, ktorá je najstaršia v bývalom Československu.
Hlavné námestie v Košiciach
Hodžovo námestie v Bratislave
Mariánske námestie v Žiline
Námestie republiky v Nových Zámkoch
7. Ktoré námestie by ste mohli opísať aj takto? Ľudovo sa nazýva aj Štvorcové námestie. Typické sú preň domy s vysunutými arkádami a pod nimi priestory podlubia, tzv. laubne, kde sa pôvodne nachádzali remeselnícke obchody. Zaujímavosťou tohto námestia je zvonkohra v priečelí radnice, ktorá hrá po odbití celej hodiny.
Mariánske námestie v Žiline
Námestie generála M. R. Štefánika v Brezne
Hviezdoslavovo námestie v Bratislave
Štefánikovo námestie v Kremnici
8. Spoznáte námestie ukryté v opise? Námestie sa rozprestiera okolo radnice, Kostola sv. Kataríny a tzv. Fritzovho domu. Nepatrí medzi typické námestia s rozľahlou plochou a pôvodne bolo väčšie. Dnešnú podobu získalo v 15. storočí postavením radnice a kostola.
Jedinečné námestia slovenských miest sa oplatí objavovať a o svoje zážitky podeliť s blízkymi. Vďaka rýchlej 4G sieti od O2dostupnej pre viac ako 97 % obyvateľov Slovenska to môžete spraviť rýchlo a prakticky kdekoľvek. Viac informácií nájdetena www.o2.sk/internet/4g.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Barbora Krajčírová: Držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a nebezpečné
„Povedať si, že len rýchlo odpíšem alebo zavolám, nepovažujem za argument,“ hovorí moderátorka, ktorá má na Instagrame desaťtisíce sledovateľov.
Zdieľať
10. 7. 2019;Autor: Anna Horváth, Foto: Tomáš Pospíchal, Michal Hudec
Známa moderátorka a influencerka, ktorá prostredníctvom svojich sociálnych sietí inšpiruje tisíce ľudí, priznáva, že aj ona sa počas šoférovania občas správala nezodpovedne. Dnes telefón v aute odkladá a stala sa ambasádorkou kampane O2 Nebuď pirát upozorňujúcej na nebezpečenstvo používania mobilu za volantom.
Jazdite zodpovedne, naištalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií
Porozprávali sme sa s ňou nielen o kampani a o sociálnych sieťach, ale aj o tom, ktoré aplikácie jej zjednodušujú život a ako bude tráviť leto.
Ako vnímate skutočnosť, že telefóny sa stali súčasťou nášho života?
Na jednej strane nám moderná a rýchla technická doba prináša nespočetné množstvo výhod, čoraz viac sa však stretávame s jej negatívnym vplyvom. Na druhej strane vďaka mobilu vieme byť nonstop aktuálni, dozvieme sa informácie, ktoré hýbu politickým, hudobným či umeleckým svetom, takmer okamžite.
Pre našich rodičov to bolo nepredstaviteľné, dnes je to bežný fakt. Technologickému pokroku sa nevyhneme, len sa asi treba naučiť ťažiť z neho pozitíva a vyvarovať sa hrozieb, ktoré z neho plynú.
Okrem toho, že sa mobilný telefón a sociálne siete stali novodobým fenoménom, ktorý často hraničí so závislosťou, je tu aj ďalší problém – bezpečnosť za volantom.
Je jasné, že držať počas jazdy telefón v ruke je nezodpovedné a hrozivo nebezpečné. Povedať si, že len rýchlo odpíšem alebo rýchlo zavolám, nepovažujem za argument.
Nehovoriac o tom, že ako rodič si všímam psychologický vplyv na naše deti, ktoré vnímajú telefón ako bežný a prirodzený fakt v každej situácii. To naozaj nie je ideálny vzorový príklad, čo majú deti robiť, keď vyrastú a stanú sa šoférmi. Najmä my influenceri by sme mali ísť vzorom a neponúkať fanúšikom obsah, kde sa nakrúcame a fotíme počas šoférovania.
Ruku na srdce, robili ste to občas aj vy alebo ste boli vždy zodpovedná vodička?
Robila som to aj ja, ale veľmi rýchlo som si uvedomila, že to nie je správne. Na mojom profile na Instagrame podľa mňa nenájdete fotku alebo video, kde by som šoférovala a mala v ruke telefón. Dávam si pozor, aby som nerobila niečo, čo by moji fanúšikovia chceli zopakovať, a hanbila by som sa, ak by som im išla príkladom v niečom negatívnom.
Nedávno ste sa spolu s ďalšími influencermi zapojili do kampane O2 Nebuď pirát, ktorá s problematikou úzko súvisí. Čo vás motivovalo zapojiť sa do tohto projektu?
Kampane, ktorých cieľom je produkovať niečo v prospech spoločnosti, sú pre mňa jednoznačná voľba. Upozorniť na fakt, aby si ľudia za volantom dávali pozor a nepoužívali telefón, je skvelá myšlienka, ktorú treba šíriť najviac, ako sa dá. Ideálne bez časového obmedzenia.
Ako reagovali na to, že ste sa zapojili do kampane, vaši fanúšikovia a sledovatelia na sociálnych sieťach?
Veľmi pozitívne. Nemám nasadené ružové okuliare a viem, že fanúšikovia sú na rôznu spoluprácu hákliví. A právom. Chrlíme to na nich z každej strany, no ja sa snažím dôsledne si vyberať spoluprácu. Musím s ňou byť stotožnená.
My influenceri by sme mali ísť vzorom a neponúkať fanúšikom obsah, kde sa nakrúcame a fotíme počas šoférovania.
Záleží mi, aby sa aj im moje spolupráce páčili a aby som každou z nich komunikovala správne veci. Na kampaň O2 som dostala veľa správ a komentárov s pozitívnymi ohlasmi a s príbehmi, ako ich priamo ovplyvnil telefón za volantom. Vždy sa teším, keď sa rozpúta konverzácia, vtedy viem, že to má zmysel.
Odkedy sa kampaň spustila, viac sa o téme hovorí aj píše. Máte pocit, že sa zmenilo aj správanie vodičov?
Dúfam, že áno. Niekedy stačí aj jedna myšlienka, ktorú človek zachytí, a podprahovo ho to formuje. Napríklad, keď má v aute nutkanie chytiť telefón a počas jazdy niečo odfotiť, ale potom sa zháči. Komunikácia akéhokoľvek problému, v rámci ktorého ide doslova o život, je nesmierne dôležitá.
Veľa zámych, ktorí sú na sociálnych sieťach, mi hovorilo, aké je super, že sme do toho išli a že si aj oni vstúpia do svedomia. Myslím si, že dnes je už hanba, ak sa niekto nakrúca na telefón alebo fotí a popritom šoféruje. Mne taký človek nemôže byť príkladom.
Ste nielen úspešná moderátorka, ale aj influencerka, ktorá má na sociálnych sieťach tisíce fanúšikov, dáta teda k životu potrebujete ako soľ. Kde ich využívate najčastejšie?
Počas čakania na stretnutie a počas dcériných krúžkov, doma. Všade, kde mám chvíľu čas. Ideálny spôsob na malý dátový detox je čítanie kníh. Keď vás kniha zaujme, na chvíľu zabudnete, že ste už dlhšie neaktualizovali svoj Instagram (smiech).
Ktoré aplikácie využívate najčastejšie?
Sociálne siete, e-maily a spravodajské portály, či už slovenské, alebo svetové. Záleží mi na politickom dianí, sledujem, čo sa deje. Byť v obraze je pre mladých ľudí dôležité a je skvelé, keď sa s niekým vo svojom veku viete rozprávať aj o iných veciach ako o Instagrame či o seriáloch. Fičím aj na knižných aplikáciách. Počas behu zase používam Runtastic.
Na Instagrame je dobrá fotografia dôležitá. Prezradíte nejaké svoje tipy a triky pri fotení a následne pri postprodukcii?
Zdá sa mi, že prirodzenosť sa nenosí, ale ja si na ňu veľmi potrpím. Používam presety (nastavené funkcie v rámci aplikácií, ktoré uľahčujú úpravu fotiek, pozn. red.), aplikáciu Lightroom aj Facetune, ale všetko s maximálnou mierou.
Na fotkách, kde nevyzerám ako ja, sa necítim komfortne a fér voči svojim sledovateľom. Nechcem ich klamať a podsúvať im niečo, s čím nie som stotožnená.
Presety, ktoré som vyskúšala nedávno, som si však zamilovala. Boli sme na dovolenke a jeden preset mi urobil s fotkou doslova zázraky – vytiahol farby, zosvetlil ich, resp. stmavil. V mobile dokážete vyčariť veľké veci.
Koľko času vám berie zo života influencering?
Keďže pracujem v rádiu a v televízii, snažím sa brať sociálne siete ako koníčka. Pristupujem k nim zodpovedne, ale nie prehnane. Chápem však baby alebo chalanov, ktorí sa živia iba týmto a denne sa snažia zlepšovať svoj feed. Ja na to toľko času nemám.
Upozorniť na fakt, aby si ľudia za volantom dávali pozor a nepoužívali telefón, je skvelá myšlienka, ktorú treba šíriť najviac, ako sa dá.
Keby som to posunula asistentke, už by to nebol môj obsah, moje slová a moje myšlienky. Takže radšej pomalšie, ale po svojom.
Vašou primárnou prácou je moderovanie. Aktuálne sa poslucháčom prihovárate z Rádia Jemné. Ide o populárne ranné vysielanie, čo vás na tejto práci najviac napĺňa?
Je to krásny spôsob komunikácie s ľuďmi. Napriek šialenému rannému budíčku svoju prácu milujem. Rádio Jemné je pre mňa srdcovka.
„Dať si rannú kávu“ s poslucháčmi je veľmi príjemné. Rozprávať sa s nimi, čítať ich príbehy a počúvať pohodovú hudbu mi každý deň urobí krajším.
Páči sa mi aj tá dynamika a vývoj. Menia sa relácie, témy a mení sa publikum. Televízna alebo rozhlasová tvorba je inšpiratívna a plná umelecých zážitkov, aj keď, bohužiaľ, v súčasnosti sa práve tá „umeleckosť“ vytráca.
Pustili ste sa aj do písania detských knižiek. Ako sa to celé začalo?
Inšpirovala ma moja déra. Na materskej som si povedala, že idem do toho. Písala som, tvorila a vyšli z toho rozprávky, pesničky a nápady na detskú tvorbu. Je to veľká láska. Deti sú najúprimnejšie publikum. Keď ich nudíte, zistíte to okamžite, ak si vás zamilujú, už vás nepustia.
Aby toho nebolo málo, nedávno ste ukončili aj štúdium na pedagogickej fakulte, odbor francúzština a angličtina. Ako to chcete využiť v praxi?
Učiteľskú psychológiu a komunikáciu využívam aj v médiách, ale najmä v spomínanej detskej tvorbe. Robím si aktuálne aj doktorát a skúmam, ako deti fungujú v rámci interkultúrnych vzťahov. Azda to raz všetko odovzdám, len ešte neviem ako (smiech).
Jednou z veľkým tém je zobrazovanie detí na internete. Vy sama ste mamou. Aký je váš názor?
Je to každého osobná vec. Sama za seba som však opatrná. Moderné technológie priniesli veľa pozitívneho, ale aj nebezpečného. Práve zverejňovanie fotografií detí na sociálnych sieťach je jednou z tých citlivých vecí.
Svoju dcéru nechcem zo sociálneho života vymaniť, je tu a vnáma, že niečo ako Facebook a Instagram existuje, ale všetko s adekvátnou mierou.
Ste pracovne veľmi vyťažená, máte čas aj na oddych?
Leto je obdobie, keď si okrem práce doprajeme s rodinou aj relax. Budeme veľa cestovať a leňošiť. Chystáme sa na koncert mojej milovanej Celine Dion do Londýna, trošku k moru do Grécka a potom pekne k starým rodičom a k sestre.
Leto pre mňa znamená plavky, more, piesok, ležadlo. To je moja ideálna predstava.
Jazdite zodpovedne, nainštalujte si appku O2 Extra výhody a získajte navigáciu zadarmo aj od 9. júla 2019 aj 5 GB dát k tomu. Viac informácií nájdete na tomto mieste.
Ak chcete zlepšiť svoje vodičské zručnosti, potom určite nevynechajte ani náš seriál Chvála bezpečnej jazdy, v rámci ktorého prináša motoristický novinár Rasťo Chvála množstvo cenných rád aj skvelé O2 Extra výhody, napríklad zľavu na tankovanie až do výšky 0,08 €/l.
Barbora Krajčírová
Je moderátorka, influencerka a detská autorka. Začínala v hudobnej relácii, v lokálnych televíziách
a neskôr prešla do komerčnej televízie Markíza. Moderovala Počasie, Slovensko má talent a rôzne iné projekty. O niečo neskôr prešla do konkurenčnej TV JOJ, kde ste ju mohli vidieť v súťažných reláciách, v relácii s Vilom Rozborilom Tanec snov a na konte má aj relácie Moja prvá dovolenka či Lucky Room. Už niekoľko rokov pôsobí v rádiu, aktuálne jej hlas počuť z rannej šou v Rádiu Jemné. Vyštudovala francúzsky jazyk a literatúru a anglický jazyk a literatúru, popri práci sa venuje aj doktorandskému štúdiu.
Na jar tohto roka sa stala jednou z ambasádoriek O2 Nebuď pirát, ktorá upozorňuje na nebezpečenstvo používania smartfónu za volantom.
Páčil sa vám článok?
Slabé
Loading...
Super
Páči sa vám, čo práve čítate?
Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.
Inšpiratívne články o duševnom zdraví, pohybe, spoločenských témach, popkultúre či technológiách posielame každú druhú nedeľu.
Ďakujeme za prihlásenie na odber nášho newslettera. Už to skoro je, len ešte jedna drobnosť. Potrebujeme ešte potvrdiť Vašu e-mailovú adresu. Stačí, aby ste klikli na odkaz, ktorý sme vám práve zaslali na váš e-mail.