Les plný života aj tradičné remeslá. Objavte 5 zážitkov, ktorými vás očarí Banskobystrický kraj

Láka vás spoznávať nové zákutia Slovenska? Prekvapí vás, čo všetko sa skrýva v strede našej krajiny.

Konečne prišla jar, predĺžili sa dni a slnko postupne prebúdza prírodu a nás všetkých k životu. Ideálny čas vyraziť na výlet. Najlepšie taký, kde si nájde to svoje každý – od zamilovaného páru cez rodinu s deťmi až po seniorov. Čo zažiť ako prvé? Máme zopár tipov.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk

Staňte sa na deň včelármi, vydajte sa na výlet s biológom, naučte sa roztočiť hrnčiarsky kruh, užite si nevšedné putovanie Kremnicou alebo vyrazte za objavmi Horehronským expresom. Tieto a kopa ďalších zážitkov vás čaká v podpolianskom regióne Za horami, za dolami, kam to máte blízko z každej časti Slovenska. 

Po stopách divej zveri s biológom Jergušom Tesákom 

Novinkou na prelome zimy a jari sa stal výlet s biológom Jergušom Tesákom, s ktorým sa vydáte do Laskomera – obce kúsok od Banskej Bystrice. Cez jeho pútavé rozprávanie objavíte v prírode dôkazy čulého života.

Aj tí, ktorí zvyknú chodiť do lesa často, ľahko prehliadnu niektoré jeho záhady. S Jergušom preto budete stopovať divú zver, dostanete sa lesu „pod kožu“ a dokonca nahliadnete do fotopascí. Dostanete dôkaz, že les je plný života aj v momentoch, keď máte pocit, že ste sami. 

Od krivej ihly až po hrnčiarsky kruh – dajte šancu remeslám

Jar patrí tradičným remeslám, presnejšie obľúbeným kurzom, ktoré sa konajú na rôznych miestach v kraji. Tradičnú brezovú metlu si vyrobíte v obci Baďan, hrnčiarskemu remeslu sa priučíte v Polomke, tkanie kobercov si vyskúšate v Lutile, v Kremnických Baniach privoniate k voňavým medovníčkom a naučíte sa ich zdobiť pod odborným dohľadom skutočnej profesionálky. Krása podpolianskej výšivky vás zase ohúri v Detve, tu sa túto krásu naučíte aj tvoriť, a to typicky pre toto územie – krivou ihlou.

Navštívte skutočného gazdu z lazov Jožka Kučeru

Na výslní medzi zážitkami v Banskobystrickom kraji stojí gazda Jožko Kučera, ktorý hospodári tradičným spôsobom na lazoch Štoliansko a veľmi rád sa s vami o prácu na gazdovstve podelí.

Nečakajte však žiadnu „lopotu“, práca je tam hrou, zábavou, ale najmä nazretím do života na podpolianskych lazoch v minulosti. Jožkovo gazdovstvo a jeho zvieracie osadenstvo je magnetom pre deti, ktoré zväčša vôbec nechcú odísť. 

Čítajte aj: Čo vidieť v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Za históriou baní s lektorom baníkov

Remeslá vás nelákajú, v lese ste už boli a gazdovania máte doma dosť? Vyberte sa na výlet náučným chodníkom s lektorom baníkom v Novej Bani. Čaká vás výživná prechádzka popri významných banskotechnických a historických pamiatkach v okolí mesta a kopa pútavých informácií.

Vy si len vyberte, či sa vydáte čiernou alebo zelenou trasou (alebo obidvomi). Ideálna aktivita pre chlapov, ktorých by ste inak na víkendový výlet prehovárali ťažšie.

Vychutnajte si jazdu 100-ročným vlakom

Už štvrtý rok na koľajnice vyrazí Horehronský expres, tretí rok Zbojnícky a Banícky expres a druhý rok Expres 34 tunelov. Či vláčikovú rodinu Banskobystrického kraja aj tento rok rozšíri nový člen, zatiaľ nevieme, ale veríme, že nejaké prekvapenie si v regióne pripravili.

Dajte si poradiť od miestnych

Tipy na ďalšie zaujímavé miesta a zážitky v celom Banskobystrickom kraji nájdete na stránke Za horami, za dolami, ktorá prináša množstvo originálnych ponúk a praktických rád. Vyberte si región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbota pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Motivácia detí k pohybu či zrušenie viazanosti. O2 oslavuje narodeniny a spomína na kľúčové momenty

Na ktoré momenty spomínajú aj dnes ľudia z O2 s nostalgiou? Spolu s nimi si pripomíname, koľko sa toho za 15 rokov v telekomunikačnom svete zmenilo.

Podpora pohybu, férovosť aj otváranie dôležitých tém. S akými hodnotami si spájate spoločnosť O2 vy?

Oslávte narodeniny s O2. Užite si službu VOYO na 3 mesiace ako darček

Ľudia z O2 nám porozprávali, ktoré míľniky im aj po rokoch robia radosť. Oslávte narodeniny spolu s nimi a získajte niekoľko darčekov, ktoré pre vás O2 pri príležitosti narodenín pripravilo.

Nezabudnem na okamih, keď sme postavili na hlavu doterajšie telco pravidlá
Ivica Augustovičová, vedúca oddelenia všeobecného práva

„Hoci mám medzi našimi produktmi iné srdcovky, moje najsilnejšie spomienky sa spájajú s O2 Fér. Tento okamih, keď sa vďaka O2 dovtedajšie zaužívané telco pravidlá postavili úplne na hlavu, sa už asi nebude opakovať. 

Celé uvedenie produktu od teasingovej kampane po uvedenie produktov a následné masívne porovnávacie kampane typu „vyskúšajte niečo iné“. Nikdy viac som už odvtedy neriešila toľko podaní konkurencie voči O2 na všetky možné úrady, štátne orgány, súdy či Radu pre reklamu.“

Najviac sa teším z projektu, ktorý motivuje deti k športu
Lucia Petrášová, riaditeľka komunikácie a značky

„Mám to štastie, že pracujem vo firme, ktorá robí naozaj veľa krásnych aktivít, na ktoré môžeme byť hrdí. Úprimne sa však asi najviac teším z projektu O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá najmä v dnešnej ťažkej dobe robí veľmi záslužnú a dôležitú prácu – motivuje tisíce detí k športu a dáva im tak zmysluplnú alternatívu trávenia voľného času formou pohybu a nie iba technológií.

Hneď po mojom príchode do O2 (už to pomaly bude 12 rokov) ma veľmi príjemne prekvapilo, že hodnoty férovosti, úprimnosti a ľudskosti, ktorými sa značka prezentovala navonok, sú súčasťou každodennej práce v O2 vrátane marketingu a marketingovej komunikácie. 

Zároveň som sa trochu obávala ‚korporátnosti‘ a oficiálnosti, keďže som do O2 prišla z prostredia naozaj neformálnej reklamnej agentúry. No moje obavy rozptýlilo napríklad už len to, že som do O2 nastupovala v januári, ale už v decembri som bola pozvaná na vianočnú párty, aby som sa zoznámila s kolegami. To bolo naozaj veľmi milé a mám na to pekné spomienky.“ 

Kampaň k Novembru ma fascinuje aj po rokoch 
Ivan Štubniak, špecialista sociálnych médií

„Najsilnejšia spomienka v O2 sa mi spája s momentom, keď som v O2 stretol svoju priateľku a dnes už manželku. Ale to nebola priamo aktivita O2. (smiech) 

Najsilnejšie na mňa zapôsobila prvá kampaň k 17. novembru. Priznám sa, že pred ňou som ani poriadne nevedel, prečo máme v ten deň voľno. Vedel som, že bola nejaká Nežná revolúcia, ale to bolo tak všetko. Keď O2 s touto kampaňou prišlo, doštudoval som si to. Vtedy mi bolo nad slnko jasnejšie, že takáto kampaň je veľmi dôležitá. Silná myšlienka a vynikajúco spracovaná. Každý rok sa opakuje a je vždy iná. Fascinuje ma to.

Čítajte aj: Učitelia hovoria, ako nadchli tisíce ľudí pre viac pohybu

Robí mi radosť, že O2 je značka s názorom. V dnešnej dobe je to veľmi dôležité. Rovnako dôležité je svoj názor aj podložiť skutkami. O2 to robí cez Férovú Nadáciu množstvom grantov. S tým sú spojené aj názorové kampane. Zdieľaj s rozumom, Nebuď pirát alebo aj už spomínaný 17. november sú všetko kampane, ktoré komunikujú dôležité témy, a myslím si, že majú veľký vplyv na spoločnosť, v ktorej žijeme.“

Nikdy nám nechýbala odvaha robiť veci inak
Jana Sekerová, riaditeľka ľudských zdrojov

„Do O2 som nastúpila v roku 2008 – v čase, keď sa spúšťalo prelomové O2 Fér, a ja som bola akurát tým človekom, ktorý každý deň posielal top manažmentu reporty s pribúdajúcimi počtami zákazníkov. Dodnes si pamätám, ako na ne netrpezlivo čakali. V tom čase sa mi vždy rozbúšilo srdce, keď konkurencia zverejnila kvartálne výsledky a mojou úlohou bolo spracovať údaje do grafov a odprezentovať, akým raketovým tempom nám rastie trhový podiel. 

Veľmi sa teším aj z toho, že okrem trhového podielu som vo firme vyrástla aj ja. V O2 nikdy nechýbala odvaha robiť veci inak ako ostatní, mne tu bolo umožnené úplne zmeniť oblasť pôsobenia a presunúť sa z financií na ‚people‘ oddelenie (štandardne oddelenie ľudských zdrojov).

Aj keď sme sa už rozrástli na veľkú firmu so 750 zamestnancami, stále sa snažíme zachovať si dynamiku, ako keď sme začínali – nefungujeme na prebujnelých administratívnych procesoch, know-how sa odovzdáva z človeka na človeka a stále sa tu niečo nové tvorí a vymýšľa. Ja sa preto aj po toľkých rokoch väčšinu dní do práce teším.“

Tešia ma aktivity, ktoré nás posúvajú bližšie k digitálnej budúcnosti
Igor Tóth, generálny riaditeľ

„Tých aktivít, ktoré mi v O2 robia radosť, je nesmierne veľa. Tešia ma veci, ktoré zlepšujú život našim zákazníkom a ktoré nás posúvajú bližšie k digitálnej budúcnosti. Či už zrušenie IVR, spustenie digitálneho operátora Radosť, alebo štart 5G siete. Za každou z nich stojí veľa úsilia a energie mojich kolegov, za čo im aj touto formou chcem poďakovať.

Jednou z najsilnejších spomienok bolo spustenie O2 Paušálu v roku 2012. Prvý paušál s telefónom a bez viazanosti a zároveň prvá propozícia, za ktorou som stál.“

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac