Mestá ako na dlani: Zažite rozprávkový výhľad z mestských veží

Ponúkajú pekné výhľady aj kus histórie. Vybrali sme pre vás mestské veže, ktoré rozhodne stoja za návštevu.

Ohurujúci výhľad nemusíte zažiť len z vrcholcov kopcov. Mnohé slovenské mestá sa pýšia vežami, ktoré sa týčia nad nimi a poskytujú výhľad na panorámu mesta aj okolia. Počas návštevy mestských veží si navyše môžete „privoňať“  k histórii, ktorou sú opradené.

Podeľte sa o svoje zážitky z návštevy slovenských mestských veží vďaka rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Mestská veža v Trenčíne

Trenčianska Dolná brána, dnes nazývaná Mestská veža, mala od začiatku obranný charakter. Bola postavená ako súčasť mestského opevnenia pravdepodobne začiatkom 15. storočia, no pôvodne vyzerala úplne inak. Mala iba dve podlažia a štvorcový základ.

Foto: Filip Jurovatý

Neskôr bola nadstavená a upevnená vybudovaním polkruhového barbakánu s predsunutou baštou, do ktorého sa vstupovalo padacím mostom. V súčasnosti má veža osemboký pôdorys, šesť podlaží a je vysoká 32 m. Plusom je, že výťahom zo Sládkovičovej ulice je Mestská veža po prvú vyhliadku (balkón) prístupná aj pre imobilných návštevníkov.

Otváracie hodiny: denne 10.00 – 18.00 hod.

Základné vstupné (dospelí): 1 €

Burianova veža v Žiline

Burianova veža v Žiline dostala meno po majiteľovi hradu Strečno Burianovi Svetlovskom z Vlčnova, ktorý bol v 16. storočí richtárom mesta. Slúžila ako zvonica a pozorovateľňa v rámci ochrany proti požiarom a nepriateľom.

Foto: Filip Jurovatý

Hneď pri veži na nachádza kostol, ktorý mal na ňu v minulosti niekoľkokrát priamy dosah, najmä v prípade požiarov. V rámci prestavieb sa menila najmä strecha veže. Pri poslednej prestavbe v roku 1941 vežu obohatili o vyhliadkovú terasu, kam sa môžete vybrať aj vy.

Otváracie hodiny: 1. jún až 30. september, pondelok, utorok a štvrtok 10.00 – 15.00 hod.

Vstupné: zdarma

Mestská veža v Trnave

Mestskú vežu v Trnave nájdete priamo v centre mesta. Bola postavená v 16. storočí ako strážna rozhľadňa, odkiaľ sa hlásili poplašné signalizácie. Neodmysliteľnou súčasťou veže sú mechanické hodiny, ktoré slúžia dodnes.

Foto: Filip Jurovatý

Veža siaha do výšky 60 m – stúpajúc nahor treba prekonať 143 schodov, no určite to stojí za to. Okrem nezabudnuteľného pohľadu na Trnavu môžete pozorovať prírodu Trnavskej pahorkatiny aj Malé Karpaty. Vo veži si navyše môžete pozrieť expozíciu, ktorá ponúka prehľad dejín Trnavy aj významných osobností mesta.

Otváracie hodiny: 1. máj až 30. september, pondelok až piatok 10.00 – 18.00 hod., sobota a nedeľa 11.00 – 17.30 hod.

Základné vstupné (dospelí): 3 €

Katedrálna veža v Nitre

Katedrálna veža je súčasťou Katedrály sv. Emeráma, ktorá sa nachádza na Nitrianskom hrade. Bola nadstavená v rámci monumentálnej neskorobarokovej prestavby katedrály v 18. storočí, keď do nej biskup Erdödy umiestnil katedrálnu knižnicu. O storočie neskôr bola síce premiestnená do tzv. veľkého seminára v Hornom meste, no ostalo tu pôvodné zariadenie ako skrinky na knihy a stoly.

Foto: Filip Jurovatý

Veža bola verejnosti sprístupnená v roku 2015 a z balustrády ponúka naozaj jedinečný výhľad. Zaujímavosťou je, že počas letných prázdnin sa tu každý piatok konajú nočné výstupy.

Otváracie hodiny: denne okrem pondelka, 10.00 – 17.30 hod., júl až august nočné výstupy 20.30 – 22.30 hod.

Základné vstupné (dospelí): 4 €, nočný výstup 3 €

Radničná veža v Bratislave

Stará radnica na Hlavnom námestí v Bratislave pozostáva z komplexu budov v rôznych umeleckých slohoch, v minulosti totiž patrila viacerým vlastníkom. Počas stredoveku sa tu nachádzala mincovňa, mestská váha, radničná kaplnka, zbrojnica či dokonca žaláre a mučiareň, v súčasnosti tu sídli Múzeum dejín mesta.

Foto: teru_kobe_trb/Instagram

Radničná veža mala pôvodne obrannú úlohu, neskôr po prestavbe budovy na radnicu najmä reprezentatívnu. Stala sa symbolom mestskej samosprávy a dozeralo sa z nej na poriadok v meste. Prichádzali z nej dôležité oznamy, správy o vojnových víťazstvách alebo pokyny v prípade požiaru. Počas návštevy si určite všimnite zamurovanú delovú guľu, ktorá pripomína útoky napoleonských vojsk.

Otváracie hodiny: denne okrem pondelka, utorok až piatok 10.00 – 17.00 hod., sobota až nedeľa 11.00 – 18.00 hod.

Základné vstupné (dospelí): 2,50 €

Šikmá veža v Banskej Bystrici

Hodinová veža v Banskej Bystrici, ktorú začali stavať v roku 1552, má viacero prívlastkov, okrem iných aj šikmá veža – jej odklon je v súčasnosti 68 cm a môžete si ho všimnúť už z diaľky. Kedysi vo veži sídlili trubači, ktorí v prípade nebezpečenstva komunikovali s ďalšími strážnymi vežami. V minulosti bola známa aj pod názvom vážnicová veža, stála totiž pri budove mestskej váhy. Pod vežou bolo umiestnené mestské väzenie a mučiareň.

Foto: Filip Jurovatý

Veža niekoľkokrát vyhorela, preto prešla viacerými stavebnými úpravami. Na vrchol veže vysokej 34 m vás privedie drevené schodisko so 101 schodmi, odkiaľ sa vám naskytne pohľad nielen na panorámu námestia, ale aj na Kremnické vrchy a Nízke Tatry.

Otváracie hodiny počas leta: júl až august, denne 10.00 – 19.00 hod., v piatok do 21.00 hod.

Základné vstupné (dospelí): 2 €

Žigmundova veža v Košiciach

Severná Žigmundova veža pribudla k Dómu sv. Alžbety počas druhej etapy výstavby v rokoch 1420 – 1440 za vlády Žigmunda Luxemburského. V 15. storočí však počas obliehania Košíc došlo k jej značnému poškodeniu a bolo nutné vežu prestavať. Ďalšia prestavba veže sa uskutočnila v roku 1775.

Foto: Filip Jurovatý

Zaujímavosťou je, že pôvodné zvony tejto 60-metrovej veže boli počas prvej svetovej vojny roztavené a použité na vojenské účely. Tie dnešné sú z roku 1926 a boli odliate majstrom Alexandrom Buchnerom. Veža si vás získa nielen výhľadom, na prvom poschodí môžete obdivovať mechanizmus hodín, na druhom upevnenie zvonov a na treťom a štvrtom časť hodinového stroja z 19. storočia. Nachádza sa tu aj miestnosť hasičskej strážnej služby, ktorá bola k dispozícii od 70. rokov 20. storočia.

Otváracie hodiny: počas turistickej sezóny 10.00 – 17.00 hod., mimo nej po dohode

Základné vstupné (dospelí): 1,40 €

Strážna veža v Rožňave

Výstavba strážnej veže v Rožňave vysokej 36,5 m siaha do 17. storočia, keď bolo potrebné mesto strážiť počas tureckých vpádov. Neskororenesančná veža je neodmysliteľnou súčasťou historického jadra Rožňavy.

Foto: Filip Jurovatý

Na jej južnej fasáde sa nachádza delová guľa, ktorá slúži ako spomienka na turecké obliehanie. V jej blízkosti sa nachádza renesančná kamenná tabuľa z čias postavenia veže, ktorá má dobovú podobu erbu mesta. V roku 1997 prešla veža rekonštrukciou a bola sprístupnená turistom. Prehliadku zabezpečuje Turistické informačné centrum v Rožňave.

Otváracie hodiny: pondelok až piatok 8.00 – 15.30 hod., sobota 8.00 – 11.30 hod.

Základné vstupné (dospelí): 1 €

Aby ste sa o zážitky z návštevy mestských veží  u nás mohli podeliť so svojimi blízkymi, zvoľte si rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Nepodceňujte pri výbere mobilu batériu a nebudete musieť pri používaní robiť kompromisy.

Ak je pre vás jeseň obdobím výberu nového smartfónu, máme pre vás 6 tipov. Nový obľúbený mobil si v našom výbere nájdu všetci − seriózni podnikatelia, mladí milovníci dizajnu, technologickí nadšenci aj praktickí ľudia, pre ktorých je dôležitý dobrý pomer ceny a výkonu.

Kedy si budeme nabíjať smartfón raz za týždeň? Prečítajte si naše Tech News

Výkon z vyšších tried

Xiaomi Mi Note 10 Lite

Obľúbený model Xiaomi Mi Note 10 má mladšieho brata s prívlastkom Lite. Čínsky výrobca milo prekvapil, keď pri odľahčenej verzii použil rovnako silný 8-jadrový procesor, zaoblený AMOLED displej so zabudovanou čítačkou odtlačkov prstovnajnovším operačným systémom Android 10 s nadstavbou Xiaomi MI UI.

Xiaomi Mi Note 10 Lite rovnako veľkú batériu ako jeho silnejší súrodenec, a to s kapacitou 5 260 mAh. Nechýba ani 30 W rýchlonabíjanie. V praxi tak budete môcť používať smartfón dva dni a zostane vám aj drobná rezerva.

Prémiovo pôsobiaca Lite verzia ponúka štvoricu fotoaparátov. Hlavný fotoaparát má 64 Mpx, širokouhlý 8 Mpx, makrofotoaparát 2 Mpxsenzor na rozmazanie pozadia má 5 Mpx. Takáto kombinácia fotoaparátov pokryje všetky vaše fotografické potreby.

Samsung Galaxy A71

Stredná kategória juhokórejského výrobcu Samsung s označením Galaxy A zožala úspech, čoho dôkazom je aj nová generácia modelu Galaxy A71. Novinka je svojou cenovkou stále v strednej triede, no spracovaním, zaoblenými hranami a nízkou hmotnosťou vzbudzuje prémiový dojem.

Ak by ste sa s A71 vybrali napríklad do hôr, môžete sa na ňu bez problémov spoľahnúť. Štedrá 4 500 mAh batéria vydrží viac ako deň aj vtedy, keď budete v aute počúvať hudbu a používať navigáciu, zapnete sledovanie polohy počas turistiky, budete aktívne fotografovať a používať sociálne siete. Aj USB-C konektor dopomohol k tomu, že sa mohlo použiť 25 W rýchlonabíjanie.

Vďaka 8-jadrovému procesoru Galaxy A71 pracuje bez jediného zaváhania. Rýchlosť oceníte pri fotografovaní so základným 64 Mpx fotoaparátom, ktorý je doplnený o 12 Mpx širokouhlý fotoaparát, dnes už bežne používaný 5 Mpx senzor na rozostrenie pozadia a nechýba ani 5 Mpx makrofotoaparát.

Machri multimediálneho obsahu

Motorola Moto G9 Play

Už Play v názve napovedá, že Moto G9 Play toho zvládne veľa. S kapacitou batérie 5 000 mAh sa pri hraní hier či sledovaní seriálov rozhodne nemusíte obmedzovať. Smartfón na jedno nabitie pri takomto používaní vydrží dva dni. Pri striedmejšom používaní si uvedomíte, že nabíjačku potrebujete až po troch dňoch.

Aby ste si multimediálny obsah užili naplno, je potrebný dobrý displej. A ten Moto G9 Play ponúka. S uhlopriečkou 6,5 palcapomerom strán 20 : 9 sa rozhodne nebudete obmedzovať. Jas je nad očakávania, rovnako ako výkon, ktorý prekračuje cenovú kategóriu.

Trojica fotoaparátov je dnes už štandard. Moto G9 Play má hlavný 48-megapixelový fotoaparát, ktorý je  podporený 8- a 5-megapixelovým fotoaparátom. Fotky budú o niečo krajšie vďaka HDR, nočnému režimu a umelej inteligencii, ktorá v tomto prípade robí nadštandardnú prácu.

Huawei P40 Lite E

Tak ako Huawei dokáže narobiť poriadny prievan v kategórii vlajkových lodí, dokáže to aj v kategórii dostupných smartfónov. Huawei P40 Lite E ponúka procesor, na ktorý sa pred dvoma rokmi spoliehali inteligentné telefóny s násobne vyššou cenovkou. Môžete si byť istí, že P40 Lite E pri práci určite nezaváha.

Ďalším tromfom v rukáve je výdrž batérie. Tá má minimálne vzhľadom na svoju cenovú kategóriu nadštandardnú kapacitu 4 000 mAh. Nabíjačku budete potrebovať každý druhý deň a vždy budete mať aj rozumnú rezervu.

Prekvapivo veľa práce dokáže v tomto smartfóne spraviť umelá inteligencia pri fotografovaní. Rozpozná viac ako 5 000 scén21 kategórií fotených objektov v reálnom čase a fotografie vylepšuje tak, aby boli čo najlepšie. V kombinácii s moderným a dynamickým dizajnom smartfónu je to perfektná voľba pre mladých.

Naozaj ľudová cena

Huawei Y6p

Hľadať v kategórii najlacnejších smartfónov trojitý fotoaparát či čítačku odtlačkov prstov môže byť náročné. Nakoniec nájdete Huawei Y6p, ktorý je dôkazom toho, že aj zákazník, ktorý nechce za smartfón veľa platiť, môže dostať zaujímavé zariadenie.

Hlavný fotoaparát má 13 Mpx, širokouhlý so záberom 120° 5 Mpx a senzor na rozostrenie pozadia 2 Mpx. Čo je na Huawei Y6p príjemným prekvapením, sú nočné fotografie. Budete síce potrebovať naozaj pevnú ruku alebo statív, no výsledky predbehnú očakávania.

Batéria s kapacitou 5 000 mAh nie je pravidlom ani pri vlajkových lodiach. Huawei Y6p s takouto baterkou nepotrebuje nabíjačku dva dni, ak by ste potrebovali jeho výdrž ešte predĺžiť, môžete nastaviť režim čiernobielej knihy, teda čiernobiele zobrazovanie, čo baterke na výdrži príjemne pridá.

Realme C3

Výrobca smartfónov Realme je známy tým, že dokáže vo svojich zariadeniach ponúknuť nadmieru dobre vybalansovaný pomer ceny a výkonu. Model Realme C3, ktorý je cenovo dostupný doslova pre každého, túto povesť len potvrdzuje.

Displej s veľkosťou 6,5″ má veľmi príjemné nastavenie farieb s dobrou sýtosťou, na slnku z neho bez problémov čokoľvek prečítate. Realme C3 ponúka aj funkciu ochrany zraku a automatické nastavenie jasu alebo tmavý režim.

Skutočným prekvapením je batéria s kapacitou 5 000 mAh. Pri smartfóne s takouto cenovkou má zariadenie ambíciu vydržať aj tri dni. Realme C3 je Dual SIM smarfón, ktorý vám dovolí rozšíriť pamäť pomocou microSD karty. Fanúšikov hudby istotne poteší 3,5-milimetrový jack pre slúchadlá.


Všetky smartfóny z nášho výberu môžete mať k akémukoľvek O2 SMART Paušálu na začiatok už od 0 €. 


Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac