Na návšteve našich obcí: 6 objavov južného Slovenska

Preskúmajte spolu s nami možnosti výletovania naprieč južným Slovenskom v tretej časti nášho cestovateľského seriálu o slovenských obciach.

Vidieť a spoznávať kúsok iného kraja je vždy obohacujúce. Ak sa k tomu pridajú príjemné letné teploty a ľahká dostupnosť, znamená to len jedno: ideme na výlet! Hoci je turisticky atraktívnejšia severná časť našej krajiny, aj tá južná ponúka široké spektrum možností. 

Aj pri hľadaní správnej cesty sa môžete spoľahnúť na O2. S 97 % pokrytím mobilného 4G LTE internetubonusovými dátami na navigačné appky vás už slepá ulička nezaskočí. 

Ak ste už mali možnosť ochutnať melón dopestovaný v našich najnižších končinách, určite si viete predstaviť tú lahodnú sladkosť. No južné Slovensko ukrýva mnohé sympatické miesta, ktoré sa oplatí zažiť – a to nielen pre jeho povestnú dobrú úrodu či nekonečné línie nížin. Dajte sa s nami uniesť čarom obcí slovenského juhu:

Syrové kráľovstvo v Dolných Plachtinciach

Takmer povinnou zastávkou z návštevy hradu Modrý Kameň by mala byť práve dedinka Dolné Plachtince. S úsmevom na perách tam na vás čakajú majitelia rodinnej Plachtinskej farmy Baránek, ktorá sa pýši poctivou výrobou mliečnych výrobkov. Nájdete u nich všetko: od pestrej ponuky syrov cez tradičnú bryndzu a žinčicu až po korbáčiky, oštiepky či parenice.

Areál farmy je ako stvorený pre rodiny s deťmi, nachádza sa tam malé drevené ihrisko so smerovníkmi na ďalšie výlety. Len na skok od farmy sú dostupné viaceré možnosti prechádzok v prírode, ktorými môžete stráviť príjemné popoludnie (s chutným syrčekom v ruksaku). 

Orechová Potôň a jej rešpekt k šelmám

V obci neďaleko Dunajskej Stredy nájdete citlivejšiu a ľudskejšiu verziu zoologickej záhrady. Malkia Park sa stal útočiskom (nielen) pre mačkovité šelmy, ktoré boli nechcené alebo žili v nedôstojných podmienkach. Občianske združenie s rovnomenným názvom sa stará o to, aby mali všetky zvieratá zaistenú odbornú a láskyplnú starostlivosť, ako aj bezpečné životné prostredie.

V tejto dedine však toho môžete zažiť oveľa viac. Kúsok od Malkia Parku sa nachádza vojenské múzeum. Ak by ste si chceli výlet v Orechovej Potôni spestriť aj dávkou adrenalínu, nie je problém: nachádza sa tu jedno z najznámejších slovenských motokárových centier Slovakia Ring. Vďaka toľkým možnostiam na jednom mieste si v Orechovej Potôni každý príde na svoje.

Najnižší Klin nad Bodrogom s čarovnou prírodou 

Ak je vám názov tejto obce povedomý či známy (a nie ste miestni alebo z okolia), pravdepodobne ste mali z geografie dobré známky. Len kúsok od maďarských hraníc v Kline nad Bodrogom sa totiž nachádza najnižšie položený bod Slovenska s nadmorskou výškou 94,3 m n. m. Miesto zaujímavé nielen svojím jedinečným prívlastkom, ale aj okolitou dych berúcou prírodou. Mŕtve rameno rieky Bodrog a močiare vytvárajú podmienky pre výskyt vodných kvetov i vzácnej korytnačky močiarnej. Udržiavanú a pokojnú prírodnú rezerváciu sa isto oplatí poctiť svojou návštevou.

Okrem prírodnej scenérie sa v tejto južnej dedinke môžete dať unášať aj históriou. Nachádza sa tu torzo stavby ranogotického Kostolíka sv. Joachima a Anny, pričom jeho história siaha až do 13. storočia. 

Čaro nepoznaného môžete objavovať aj z pohodlia svojej obývačky. S týmito seriálmi spoznáte kultúru rôznych európskych miest  

Dotyk gotiky v Šiveticiach

Ak patríte k nadšencom architektúry, nevynechajte zastávku v Šiveticiach. Nachádza sa tam totiž Rotunda sv. Margity Antiochijskej, ktorá je súčasťou gemerskej Gotickej cesty. Historická rotunda patrí medzi najväčšie stavby kruhového pôdorysu v strednej Európe. Pridaná hodnota pamiatky tkvie v nástennej výzdobe, kde sú pôvodné románske maľby prekryté gotickými freskami. Zobrazujú výjavy zo života a umučenia svätej Margity.

Smerom na sever po lesnej cestičke dorazíte aj k pozostatkom hradu Šivetice. Hoci rozpoznáte iba fragmenty muriva z hradby či pôdorys veže, užijete si aspoň príjemnú prechádzku po okolí.

Zajazdiť si v Marcelovej

V srdci juhozápadného Slovenska, len kúsok od hraníc s Maďarskom sa nachádza ranč DanuBio. V objatí okolitej prírody si tu môžete zajazdiť na koňoch. Areál je vybavený aj detským ihriskom a ohniskom. Ranč ponúka aj exkurzie, na ktorých žiaci a žiačky získajú nové vedomosti nielen o histórii chovu koní.

Ranč má výbornú polohu, pretože sa odtiaľ dá vyraziť na výlet do prírody. Napríklad do prírodnej rezervácie Pohrebište, kde sa vyskytujú viaceré chránené živočíchy. Ide o významný biotop vodného vtáctva, pobrežnej i močiarnej vegetácie.

Minerálne osvieženie v Ladmovciach 

Pri objavovaní Slovenska odporúčame zastaviť sa aj v drobných Ladmovciach. V horúcich letných dňoch môže byť ich návšteva ideálnym zdrojom potrebného ochladenia, keďže tu nájdete minerálny prameň. Návštevníci dokonca prirovnávajú jeho chuť k ozajstnej minerálke. Prameň si navyše vychutnáte pohodlne, areál ponúka komfortné posedenie v altánkoch i možnosť grilovania. 

Ak sa vyberiete smerom do Ladmoviec, určite nevynechajte ani návštevu klasicistického kostola, prírodnej rezervácie Kašvár či ochutnávku pravého tokajského vína. Do nenápadných Ladmoviec navyše vedie romantická cesta popri slnkom rozžiarených viničných sadoch. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Beh naboso, volejbal či rodinné výlety do prírody. Učitelia telesnej výchovy radia, ako motivovať deti k pohybu počas prázdnin

Leto je dobrou príležitosťou posilniť, ale aj stratiť pohybové návyky. Viete, ako motivovať deti, aby sa dostatočne hýbali?

Mnohé deti si chcú cez prázdniny oddýchnuť nielen od učenia, ale aj od telesnej výchovy a užívať si sladké ničnerobenie. To však môže skĺznuť do úplnej stagnácie pohybu napriek tomu, že leto ponúka veľa príležitostí, ako rozvinúť a upevniť kondíciu, obratnosť či tímového ducha detí. Štyroch učiteľov sme sa opýtali, prečo je dobré oddychovať aj aktívne a ako motivovať deti k zdravému pohybu cez prázdniny. 

Psychologička: Domácimi prácami vedieme deti k samostatnosti, spolupatričnosti aj zodpovednosti

Viktória: Zariaďme deťom program mimo detskej izby. Pohyb je pre ne prirodzenejší ako pokoj

Viktória Balogová, učiteľka prvého stupňa na Základnej škole v Širokom v okrese Prešov

„Počas školského roka sa deti v rámci povinnej telesnej výchovy hýbu iba dve či tri hodiny, nie všetky športujú aj po vyučovaní. Práve letné prázdniny sú ideálnou príležitosťou na pohyb. Deťom ponúkajú oveľa viac času a priestoru žiť aktívnejšie.

Dôležitú úlohu pri aktívnom trávení času počas leta však zohrávajú rodičia. Keď deťom zariadime program mimo ich komfortnej detskej izbičky, určite sa neprestanú hýbať ani v lete. Pre deti je totiž pohyb oveľa prirodzenejší ako pokoj.

Len si spomeňme na svoje letá v detstve: väčšina z nás sa naučila plávať alebo bicyklovať, spolu s kamarátmi sme hrávali volejbal či futbal. Šport deťom pomáha zbavovať sa napätia a vytvára duševnú i telesnú rovnováhu. Pohybové aktivity rozvíjajú koordináciu, obratnosť a pohotovosť, zlepšujú schopnosť kooperácie a nasledovanie pravidiel.

Pohybové aktivity nás učia, ako čeliť rôznym ťažkostiam a problémom.Ak sa dieťa nevzdá v zdolávaní prekážok pri cvičení, nevzdá sa ani neskôr v zdolávaní životných prekážok.

Umožňujú deťom zažiť skutočný úspech, ale na druhej strane ich aj učia čeliť rôznym životným ťažkostiam a problémom. Ak sa dieťa nevzdá v zdolávaní prekážok pri cvičení, nevzdá sa ani neskôr v zdolávaní životných prekážok. Okrem toho deti, ktoré sa pravidelne hýbu, majú k životu celkovo pozitívnejší vzťah.

Leto je zároveň časom nových výziev a zážitkov, ktoré obohatia rodinný život. Spoločné výlety pomôžu zdraviu aj kondícii, upevnia vzťahy a prehĺbia porozumenie a lásku. Stačí si len vytvoriť návyk a výsledky sa zaručene dostavia. 

Spoločný pravidelný pohyb v prírode môže navyše zlepšiť fyzické a duševné zdravie nielen u detí, ale aj u rodičov a starých rodičov. Práve pre nich sú deti tou najlepšou motiváciou, ako žiť aktívne. Účinky sa síce odzrkadlia postupne a pomaly, no sú trvalé.“ 

Ľubomír: Letné tábory zamerané na pohyb v deťoch posilnia vzťah k pravidelnému pohybu

Ľubomír Rehák, učiteľ na Základnej škole Rudolfa Dilonga v Trstenej v okrese Tvrdošín

„Napriek tomu, že sa počas leta deťom otvára veľa možností pohybu, mnohé z nich trávia čas pasívne. Môžu tak stratiť návyk pravidelného tréningu, následkom čoho priberú alebo si zhoršia kondíciu. 

Počas leta je preto dobré, ak rodič dohliada na pravidelný pohyb svojich detí – či už je to turistika, cyklistika, korčuľovanie alebo kolektívne športy s kamarátmi. V prípade zlého počasia  môžu deti cvičiť s vlastnou váhou doma – videí k týmto cvičeniam je na internete veľa.

Najväčšiu úlohu v motivácii k pohybu počas prázdnin zohrávajú rodičia. Dieťa vidí vo svojich rodičoch vzor a snaží sa ich vo všetkom napodobňovať.

Existuje aj veľké množstvo táborov zameraných na pohyb, tanec alebo rôzne workoutové aktivity. Takto strávené jeden alebo dva týždne sú veľmi vhodnou alternatívou k hodinám telesnej výchovy a v deťoch vytvárajú vzťah k pravidelnému pohybu. 

Ako učiteľ telesnej výchovy žiakov testujem na konci aj na začiatku školského roka: v septembri zistia, ako je na tom ich kondícia. Tí, ktorí si výkonnosť udržia alebo zlepšia, sú v novom školskom roku odmenení plusovými bodmi v hodnotení. Mnohí žiaci sú tak motivovanejší cvičiť aj počas prázdnin.

Fyzioterapeut Mateja Tótha vám poradí, na ktoré signály tela detí by ste mali dávať pozor

Najväčšiu úlohu v motivácii k pohybu počas prázdnin však zohrávajú rodičia, pretože majú na svoje deti priamy dosah. Je dobré naplánovať si pobyt a pohyb v prírode vopred, venovať sa plávaniu, behu alebo cyklistike. Dieťa vidí vo svojich rodičoch vzor a snaží sa ich vo všetkom napodobňovať.“ 

Jana: V lete je dobré využiť to, čo nám ponúka príroda – beh naboso po tráve či výskoky na nerovnom teréne

Jana Krajčírová, učiteľka na Základnej škole v Zbehoch v okrese Nitra

„Každý deň, ktorý trávia deti v pohybe, pomáha ich zdravému vývinu a šťastnejšiemu fungovaniu. Cvičením prichádzame na lepšie myšlienky a odbúravame celodenné napätie a to platí nielen pre deti, ale aj dospelých. 

Nesústreďujme sa však na stereotypný prístup k pohybu s jasným tréningovým plánom alebo presným časom cvičenia. Počas prázdnin je dobré si len naplánovať pár aktivít, ktoré chceme počas daného týždňa robiť. Napríklad rýchla chôdza alebo beh so psíkom pri rieke, cvičenia a hry vo vode či na ihrisku, bedminton, plážový volejbal či spoločné športové zážitky s rodinou – jednoducho to, čo leto ponúka. 

Všetky aktivity by mali byť predovšetkým spontánne a lákavé. Dieťa by malo postupne cvičením posúvať svoje hranice – zvyšovať obratnosť, zlepšovať koordináciu pohybov aj celkovú kondíciu. V lete je dobré využiť prírodu a to, čo nám ponúka – beh naboso po tráve, výskoky na nerovnom teréne a rôzne cvičenia vonku. 

Aktivity by mali byť spontánne a lákavé. Dieťa by malo postupne cvičením posúvať svoje hranice – zvyšovať obratnosť, zlepšovať koordináciu pohybov aj celkovú kondíciu.

S pravidelným cvičením deťom pomôžu najmä rodičia. My dospeláci sme im vzorom vo všetkom, čo robíme. Ak je rodič pasívny alebo deti nevyrastajú v prostredí iných detí, len ťažko si udržia motiváciu hýbať sa pravidelne, obzvlášť v neskoršom veku. 

Síce neexistuje univerzálna motivácia, ktorá bude fungovať na všetky deti rovnako, osobný vzor rodiča, trénera alebo niekoho staršieho, kto dieťaťu ukáže dôležitosť pohybu, je nesmierne dôležitý. Len tak si dieťa môže osvojiť dobré návyky a presne to je cesta k celoživotnému úspechu nielen v športe.“ 

Linda: Je lepšie neustále sa udržiavať v určitej forme a kondícii ako sa do nej odznova dostávať

Linda Mesíková, učiteľka na Základnej a materskej škole Podkonice v okrese Banská Bystrica

„Pravidelný pohyb aj počas leta prináša viacero benefitov: okrem udržiavania fyzických funkcií posilňuje mentálnu kondíciu, zlepšuje morálku a pestuje u detí zodpovednosť. Všímam si, že deti, ktoré pravidelne športujú, sú menej nervózne, ľahšie zvládajú stres a ľahšie sa vyrovnávajú s prehrou. Byť súčasťou športového kolektívu ich zároveň učí vzájomnej komunikácii, cieľavedomosti a trpezlivosti. 

Deti v pohybe podporujem aj počas prázdnin, pretože je lepšie neustále sa udržiavať v určitej forme a kondícii ako sa do nej odznova dostávať.

Deti, ktoré sa pravidelne hýbu, sú menej nervózne, ľahšie zvládajú stres a ľahšie sa vyrovnávajú s prehrou. Byť súčasťou športového kolektívu ich zároveň učí vzájomnej komunikácii, cieľavedomosti a trpezlivosti.

Menšie deti majú odmalička nekonečné zásoby energie a prirodzenú chuť hýbať sa, no vekom, modernou dobou technológií a v posledných rokoch aj epidemiologických opatrení sa niektoré hýbu menej a menej. Myslím si, že niekedy naozaj stačí toto nadšenie pre pohyb len prebudiť – napríklad hrou. U detí mladšieho veku sú najviac populárne kolektívne hry, pretože sa zahrajú aj si zacvičia, a pritom si to ani neuvedomujú. 

S prichádzajúcim letom by sme žiakov chceli motivovať k pohybu prostredníctvom Prázdninového denníka športovca. Žiaci si doň počas leta zapisujú, kedy a aký druh pohybu vykonávali, môžu to byť rôzne druhy športu: korčuľovanie, naháňačka s kamarátmi, plávanie, tréning, silové cvičenia, turistika a podobne. Motiváciou je možnosť získať medailu a milé vecné odmeny.“ 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zoberte telefón na cesty a spoznáte, aký je spoľahlivý. Vybrali sme 5 smartfónov, ktoré vás nesklamú ani v horách, ani pri mori, ani pri žiadnom dobrodružstve

Čítaj viac

Ondrej Kubovič z ESET-u: Čo raz napíšete či pošlete online, je navždy. Nepomôže ani posielanie fotiek na jedno pozretie

Čítaj viac

Zdravá miera technológií je nápomocná aj v rodičovstve. Vybrali sme 5 nástrojov, ktoré vám uľahčia výchovu

Čítaj viac