Jeden deň na túre s horským vodcom

Pozrite si jedinečné zábery tatranského Prostredného hrotu, ktoré zachytil skúsený horský vodca.

Špeciálne pre čitateľov Sódy zaznamenal certifikovaný horský vodca Michal Gerčák krásu a náročnosť Prostredného hrotu. Celú túru pre vás nafotil novým smartfónom Huawei P20.

Moja prvá túra smerovala do oblasti Bieleho plesa. Boli sme mladí, bez akýchkoľvek skúseností, ale plní nadšenia – a tiež nevedomosti. Noc pred naším dlho plánovaným dobrodružstvom napadlo vyše meter snehu a fúkal silný vietor. Nás to však nezastavilo. Silný mráz, čerstvý sneh a slnečná obloha, takto vyzeralo nasledujúce ráno. Vyrazili sme. Celý výstroj sme si niesli na chrbte – zjazdové lyže aj lyžiarky.

V tom hlbokom snehu nám to k plesu trvalo okolo šesť hodín, teda trikrát dlhšie ako v lete. Ani lyžovať sa veľmi nedalo, keďže sme sa brodili až po pás. Napriek tomu to bol neuveriteľný zážitok.

Od tejto túry ubehlo takmer 20 rokov, ale pamätám sa na ňu veľmi dobre. Tam niekde sa zrodila moja vášeň pre Tatry, moja vášeň pre hory – mountain addiction.

Prostredný hrot cez Dubkeho lávku

Túto vášeň sa nám podarilo vytvoriť aj u Mariána a Milana. Absolvovali s nami už Ľadový štít aj Vysokú a tentokrát si vybrali Prostredný hrot. Vrchol, ktorý rozdeľuje Veľkú a Malú Studenú dolinu a týči sa do výšky 2441 m n. m.. Ako prvý naň v roku 1876 vystúpil dvadsaťročný Edmund Viliam Téry s dvoma spoločníkmi.

My sme v tento deň mali dve úlohy:

1. Vystúpiť na vrchol trasou cez Dubkeho lávku.
2. Otestovať fotoaparát mobilu Huawei P20.

Kto si ráno privstane, zažije takýto východ slnka. My sme vyrazili už o 5:00 z Hrebienku.

Stúpame Malou Studenou dolinou, ktorú pomaly prebúdzajú slnečné lúče.

Vrchol Prostredného hrotu sa už prebudil.

Dolina je však ešte v tieni. To sú tie najkrajšie chvíle v Tatrách.

Pohľad na Prostredný hrot a našu výstupovú trasu, ktorá vedie z najnižšieho miesta na hrebeni – sedla za Žltou stenou. Pokračujeme ostrým hrebeňom na Dubkeho lávku.

Nachystaní v plnej zbroji – sedačka a prilba. V pozadí je Sedielko a Malý Ľadový štít.

Zo severnej strany stúpame do Sedla za Žltou stenou, ktoré bolo viditeľné na fotke č. 5. Teraz už vidíme oba Ľadové štíty – Malý aj Ľadový.

V noci prešiel cez Slovensko studený front s mohutnými zrážkami a ranné hmly v Podtatranskej kotline ešte ostali.

Lezenie hrebeňom na Dubkeho lávku.

Nádherné a vzdušné lezenie ostrým hrebeňom.

Krátky zostup a posledný skalný výšvih na vrchol.

Možno to tak nevyzerá, ale expozícia je tam poriadna.

Vrcholová panoráma – z pravej strany: Ľadové štíty, Široká veža, Javorový štít, Vysoká, Gerlach v oblakoch a Slavkovský štít.

Vrcholové družstvo.

Ako to už v Tatrách zvyčajne býva, oblaky zahalia vrcholy, ale my už máme najťažšiu časť zostupu za sebou a smerujeme k turistickému chodníku.

Hra oblakov na Lomnickom hrebeni.

Malá Studená dolina.


Tento fotoreport vznikol v spolupráci so spoločnosťou Huawei, jedným z najpopulárnejších výrobcov smartfónov na Slovensku. Model Huawei P20 má vyladený výkon, výbornú výdrž batérie, výnimočné multimediálne prvky a, ako ste sa mohli presvedčiť, aj výborný fotoaparát.

 

Zaujalo vás toto zariadenie? Prečítajte si detailnú recenziu od O2 Guru.

Michal Gerčák, zakladateľ Mountain Addiction

Založil spoločnosť Mountain Addiction, ktorá úspešne funguje už tri roky. Okrem klasických letných a zimných túr vo Vysokých Tatrách a v Alpách organizuje Mountain Addiction hlavne v zimnom období množstvo kurzov – lavínové, skialpinistické, freeridové a ľadopádové.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Testovanie novinky Huawei P20 bol vskutku zážitok

Pozrite sa spolu s nami zblízka na telefón, ktorý náš O2 Guru považuje za jednotku na trhu.

Mal som možnosť testovať túto novinku a bol to vskutku zážitok. Vlajkové lode od spoločnosti Huawei vždy prinášajú kvalitu a inovatívnosť a inak to nie je ani pri Huawei P20.

Prémiový vzhľad, kvalitná konštrukcia

Už na prvý pohľad mi bolo jasné, že kvalitné materiály, krásne zaoblenie a ideálne rozmery tohto smartfónu sú znakom tej najvyššej triedy. Obojstranné sklo a jemný kovový lem dodávajú telefónu skutočnú eleganciu. Pomer strán 18 : 9 bol pre mňa ideálny nielen na prácu, ale aj na sledovanie videí či pohodlné nosenie telefónu vo vrecku.

Vykrojený displej, tzv. notch mi plne vyhovoval. Za jediný nedostatok považujem nutnosť utierania odtlačkov prstov na zadnom kryte a jemne šmykľavý povrch, čo sa však dá vyriešiť ochranným krytom.

Odhalenie všetkých kvalít

Po odomknutí telefónu som sa hneď presvedčil, že novinka od Huawei vyniká nielen svojím vzhľadom. Nádherné farby a jas dodávajú telefónu iskru, prehľadné a intuitívne užívateľské prostredie potvrdzujú, že menej je niekedy naozaj viac. Vstavaných a predinštalovaných aplikácií je optimálne množstvo. Telefón tak nepôsobí preplnene ešte pred samotnou synchronizáciou aplikácií, ktorá bola v mojom prípade hotová do troch minút.


Horský vodca špeciálne pre vás zaznamenal celú túru na Prostredný hrot telefónom Huawei P20. Pozrite si nádherné zábery z výstupu na tatranský štít v článku.


K prednostiam smartfónu Huawei P20 patrí aj rýchla odozva. Zariadenie tak fungovalo aj pri maximálnom nasade- ní naozaj hladko. Jedným z veľkých pozitívnych prekvapení pre mňa bola výdrž batérie. Po ôsmich hodinách, počas ktorých som telefón podrobil záťažovému testu, zmene teploty z -3 na 21 °C a asi hodinovému počúvaniu hudby, mi kapacita batérie klesla zo 100 % iba na 88 %.

Bezpečnosť na najvyššej úrovni

Jednoduché odomykanie odtlačkom prsta na prednej strane telefónu či jediným pohľadom pri nastavení face recognition ma len utvrdilo v tom, že zariadenie patrí medzi špičku. Po odomknutí zariadenie ponúka možnosť posunúť bezpečnosť ešte na vyšší level. Priamo v nastavení si totiž môžete vybrať aplikácie, ktoré chcete chrániť heslom alebo odtlačkom prsta. Potešila ma aj Private Space, teda súkromná zóna, ktorá si vyžaduje samostatné prihlásenie.

Multimédiá, ktoré vás ohromia

Pri fotkách cítiť silu umelej inteligencie, ktorá sa na vytvorení záberov podieľa. Ohromujúce rozlíšenie a filtre so špeciálnymi efektmi dokážu odfotiť hviezdnu oblohu aj svetelnú šou. Videá s použitím Slow Motion (960 fps) sú už len pomyselnou čerešničkou na torte. Ak ste aj vy závislí od hudby, tak pre vás bude podstatný reproduktor.

V prípade tohto zariadenia je umiestnený na spodnej bočnej lište vedľa mikrofónu a znie výborne. Na smartfóne síce klasický audio jack nie je, no v balení sa okrem slúchadiel s USB-C koncovkou a mikrofónom nachádza aj redukcia naň.

Zábery z telefónu Huawei P20

Hodnotenie O2 Guru: Jednotka na trhu

Huawei P20 rozhodne odporúčam ľuďom, ktorí majú radi kvalitu a smartfón dennodenne využívajú aj pri práci. Vyladený výkon, skvelá výdrž batérie a výnimočné multimediálne prvky robia z tohto zariadenia jednotku na trhu.

Novinku Huawei P20 môžete rovnako ako všetky zariadenia z ponuky O2 získať k akémukoľvek O2 Paušálu na začiatok len za 2 €.

Michal Kmeť, O2 Guru zo zákazníckeho centra O2

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac