10 skutočných príbehov, ktoré sa dostali na filmové plátno

V našom zozname nájdete životné drámy, filmové rekonštrukcie slávnych udalostí aj nezabudnuteľné príbehy.

Od počiatku civilizácie sme svedkami množstva nezabudnuteľných udalostí a výkonov inšpiratívnych ľudí. Géniovia, vedci, vynálezcovia, športovci, bojovníci, hrdinovia a osobnosti z dejín, ktoré zmenili svet, sú často predlohou aj pre filmových scenáristov a režisérov.

Filmy z domova aj zo sveta si môžete kedykoľvek pozrieť priamo vo svojom mobile prostredníctvom aplikácie O2 TV v mobile.

Prinášame vám výber najlepších filmov, ktoré boli nakrútené podľa skutočných udalostí a určite stoja za pozretie.

Hačikó: Príbeh psa (2009)

Hačikó: Príbeh psa je film nakrútený podľa skutočnej udalosti. Zobrazuje lásku, vernosť a oddanosť psíka, ktorý je stelesnením hesla Pes je najlepší priateľ človeka.

Hačikó každé ráno vyprevádza svojho pána (Richard Gere) na vlakovú stanicu a poobede sa tam vracia, aby ho privítal. Jedného dňa sa však jeho pán nevráti, no on ho verne čaká ešte neuveriteľných deväť rokov. Hačikó si svojím príbehom a svojou oddanosťou vyslúžil vlastnú sochu, ktorá dodnes stojí na vlakovej stanici Šibuja v Tokiu.

Schindlerov zoznam (1993)

Silná životopisná dráma pod taktovkou Stevena Spielberga rozpráva strhujúci príbeh z obdobia holokaustu.

Do Krakova prichádza v roku 1939 Oskar Schindler (Liam Neeson), člen nemeckej nacistickej strany. Jeho jediným cieľom je zbohatnúť, čo sa mu rýchlo podarí kúpou továrne na smaltovaný riad a zamestnávaním Židov z geta, ktorých práca veľa nestojí. Správcom geta sa neskôr stane Amon Goeth, ktorý má voči Židom silný odpor. Koncom vojny navyše z Nemecka prichádza správa, že všetci krakovskí Židia majú byť prevezení do Osvienčimu. Schindler sa tomu rozhodne zabrániť. Spisuje menný zoznam viac ako 1 000 Židov a postupne sa ich snaží od Goetha vykúpiť, aby im tak zachránil život. Na túto záchranu nakoniec obetuje celý svoj majetok.

Apollo 13 (1995)

Apollo 13 je film o jednej z najznámejších vesmírnych misií – a to aj napriek tomu, že nebola úspešná.

Skupina troch astronautov v zložení Jim Lovell (Tom Hanks), Fred Haise (Bill Paxton) a Jack Swinger (Kevin Bacon) sníva, že pristane na povrchu Mesiaca. Ich sen sa však rozplynie, keď sa z ich raketoplánu odtrhne nádrž s kyslíkom. V riadiacom stredisku na Zemi vtedy dostanú zamestnanci legendárnu správu: „Houston, máme problém.“  Ich úlohou je rýchlo vymyslieť, ako všetkých troch členov posádky doviesť v poriadku domov.

Kód Enigmy (2014)

Príbeh opisuje neľahký život geniálneho matematika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch).

Jedného dňa nahlási Alanov sused vlámanie do matematikovho domu. Namiesto hľadania páchateľa však na políciu odvedú Alana. Zistia totiž, že je homosexuál a je podozrivý zo sexuálnych priestupkov. Na polícii sa podrobí výsluchu a práve tam rozpovie policajtovi svoj životný príbeh. Na povrch vyjde, že Alan je v skutočnosti vojnový hrdina, ktorý počas 2. sv. vojny pracoval na rozlúštení kódu nemeckého šifrovacieho stroja Enigma. Vďaka jeho stroju a výpočtom sa podarilo vojnu skrátiť a zachrániť tak tisíce životov ľudí, ktorí by inak padli v boji.

Nedotknuteľní (2011)

Dej filmu je inšpirovaný skutočným príbehom Philippa Pozza di Borga a vzťahom s jeho ošetrovateľom Abdelom Sellounom.

Francúzsky film v hlavnej úlohe s Omarom Sy, ktorý sa v roli Drissa stará o ochrnutého milionára Phillippa. Driss je problémový chlapec, ktorého práve prepustili z väzenia a jediné, čo chce, je svätý pokoj. Na to však musí úradom posielať podpísané tlačivá z rôznych pracovných pohovorov a dokazovať tak, že sa pokúša nájsť si prácu. Jedného dňa preto zavíta aj do Phillippovej rezidencie, netušiac, že tento pohovor mu zmení život. Kontrast milionárskeho života a života na ulici prináša mnoho vtipných situácií. Nikto však nečaká, že spojením týchto dvoch svetov vznikne pevné priateľstvo na celý život.

Moneyball (2011)

Moneyball je natočený podľa životného príbehu Billyho Beana.

Billy (Brad Pitt) bol kedysi nádejný hráč baseballu, ktorý však nedokázal naplniť očakávania, a preto sa namiesto ihriska rozhodne pre pozíciu v zákulisí. Ako manažér zle financovaného tímu Oakland Athletics má po odchode hviezdnych hráčov za úlohu zostaviť, takmer bez rozpočtu, silný a konkurencieschopný tím. Spojí sa preto s ekonómom Peterom Brandom (Jonah Hill), ktorý sa na baseball pozerá iba ako na štatistiku a súbor čísel. Na základe jeho algoritmu začnú skupovať hráčov, o ktorých nikto nemá záujem. A hoci ich má celý baseballový svet za bláznov, podarí sa im zázrak.

Hacksaw Ridge (2016)

Hacksaw Ridge zobrazuje bitku o Okinawu počas 2. sv. vojny. Hlavným hrdinom príbehu je 23-ročný Desmond Doss (Andrew Garfield).

Ako väčšina jeho rovesníkov narukuje, pretože chce pomôcť vlasti. Jeho vnútorné presvedčenie mu však nedovoľuje nosiť zbraň, čo sa u jeho kolegov nestretne s veľkým pochopením. Kvôli tomuto rozhodnutiu si musí vytrpieť mnoho šikanovania, no napokon sa stane zdravotníkom. Počas bitky o Okinawu sa jeho jednotka dostane pod ostrú paľbu a musí sa dať na okamžitý ústup. Doss však odmietne odísť a počas 12 hodín zachráni život 75 mužom.

Teoria všetkého (2014)

Film je vyobrazením života Stephena Hawkinga, jedného z najväčších géniov sveta, ktorý nás opustil len nedávno.

Jeho postavu dokonale stvárnil herec Eddie Redmayne. Dej sa začína v roku 1963, Stephen Hawking má 21 rokov, študuje kozmológiu na Cambridge, je veľmi obľúbený medzi profesormi aj študentmi a má šťastný vzťah so svojou priateľkou Jane (Felicity Jones). Ich život sa otočí naruby, keď sa Stephen dozvie, že jeho nervový systém prestáva fungovať a čakajú ho nanajvýš dva roky života. Spoločne s Jane sa rozhodnú postaviť osudu čelom a zabojovať o spoločné šťastie.

Skryté čísla (2016)

60. roky 20. storočia, Amerika a Rusko zápasia o to, kto prvý poletí do vesmíru.

Tri afroamerické matematičky Katherin, Dorothy a Mary si plnia sen a pracujú pre NASA. Ich vysnívaná práca je zároveň aj peklom, pretože sa denne stretávajú s predsudkami, podceňovaním a rasovými urážkami. Napriek všetkému sa nakoniec stanú mozgami jednej z najväčších vesmírnych operácií v histórii a práve vďaka ich geniálnym výpočtom sa prvý americký kozmonaut John Glenn dostane na obežnú dráhu a späť.

Joy (2015)

Film Joy je inšpiratívny príbeh ženy, ktorá si ide tvrdo za svojím cieľom. Jej túžbou je zabezpečiť rodinu a dostať sa do veľkého sveta obchodu.

Podarí sa jej to prostredníctvom revolučného vynálezu – zázračného mopu. Mop sa stane hitom a Joy  (Jennifer Lawrence) vďaka nemu vytvorí silné obchodné impérium. S veľkým úspechom však prichádza aj niekoľko nástrah, ktoré musí prekonať. Zrada priateľov aj rodiny, závisť a krutý svet obchodu jej pod nohy hodia poriadne polená. Joy však už nie je naivné dievča, a preto dokáže zobrať život aj biznis do vlastných rúk a zariadiť si ho podľa vlastných predstáv.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť na dobrý film? Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie snímky a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo robiť, keď verejné zdravotné poistenie nestačí?

Na zdravie svojich poistencov dala zdravotná poisťovňa Dôvera už takmer 1 000 000 € a pokračuje ďalej. Finančný príspevok na zdravie môžete získať aj vy. Vysvetlíme, ako na to.

Solidárnosť zdravotného systému na Slovensku je ohraničená prísne regulovanými zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo je možné poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatiť a čo už nie. Ich zdravie však často závisí od liekov, zdravotných pomôcok a terapií, ktoré si z vlastných prostriedkov nemôžu dovoliť a verejné zdroje na ne nestačia. Už v roku 2012 preto Dôvera spustila jednoduchý grantový program, z ktorého vzišiel už známy program  Bojovníci za zdravie. Prostredníctvom neho zlepšuje zdravie a zvyšuje kvalitu života svojich poistencov.

Len za prvý polrok 2018 pomohla v liečbe 118 poistencom v celkovej hodnote 162 650 €. O finančný príspevok v druhej polovici roka môžete požiadať ešte niekoľko dní na stránke Bojovníkov za zdravie.

Pomáha všetkým – malým deťom aj dôchodcom

Po zozbieraní všetkých žiadostí vždy dochádza k ich posúdeniu. Posúdenie prebieha vo viacerých kolách tak, aby si v poisťovni boli istí, že vybrali tých, ktorí pomoc najviac potrebujú. Práve potreba pomoci je rozhodujúcim faktorom pri výbere. O tom, že vek poistencov nezohráva žiadnu rolu, svedčí aj vekové rozpätie bojovníkov, ktorých poisťovňa podporila do dnešného dňa.

Grantový program Bojovníci za zdravie už pomohol mnohým ľuďom. Prečítajte si príbehy troch z nich. Viac informácií

Doteraz najmladším žiadateľom, ktorému grant pomohol, je František Michal Ďurmek zo Žiliny. Ani nie štvrťročnému bábätku diagnostikovali ochorenie PEC, ľudovo zvané konská noha. Nožička dieťatka je v tomto prípade nepohyblivá, smeruje nadol a rotuje dovnútra. Na jeho liečbu získali rodičia prostredníctvom grantu 2 200 €. Doteraz najstarším bojovníkom bol zase 84-ročný Tibor Rošák z Rimavskej Soboty. Vďaka grantu si mohol zaobstarať zdvíhací záves a zateplený vak k invalidnému vozíku.

Liečba, pomôcky aj operácie. O čo všetko môžete žiadať?

O podporu môže požiadať každý: človek, ktorý sa narodil s nejakým hendikepom, ten, kto začal bojovať po tom, čo ho prekvapila náhla choroba, nešťastná náhoda alebo utrpel úraz. Finančný príspevok sa poskytuje vybraným žiadateľom na liečbu, ktorú nepokrýva verejné zdravotné poistenie.

Môže ísť o liečbu v zahraničí, rehabilitácie, lieky, zdravotné či kompenzačné pomôcky, zákroky, ktoré zlepšia zdravotný stav človeka. Pri výbere bojovníkov sa Dôvera pozerá najmä na to, kto pomoc najviac potrebuje s ohľadom na jeho zdravotný stav a možnosti.

K tým, ktorých podporila v ich boji, patrí aj polročný Andrásko s vrodeným kĺbovým stuhnutím, pán Stanislav, ktorý roky žije s vážnou chorobou pľúc medzi štyrmi stenami či 32-ročný Juraj, ktorý upadol do bdelej kómy. Dôvera v rámci tohto grantového programu podporila už viac ako 758 žiadateľov sumou takmer 1 000 000 €.

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní, prihlasovanie bude možné do 4. októbra 2018.

Prostredníctvom možnosti Požiadať o grant sa môžete prihlásiť priamo na stránke poisťovne Dôvera, kde nájdete aj detailnejšie informácie o grantovom programe.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj množstvo nadštandardných služieb a výhod.


Lifetech: Čo je nové