3 pekné projekty, ktoré máme na Slovensku vďaka EÚ

Je veľa projektov z peňazí EÚ, ktoré pomohli Slovensku a jeho obyvateľom stať sa modernejšou a lepšou krajinou. Začnime o nich hovoriť.

Eurofondy majú medzi bežnou verejnosťou nie práve najlepšiu povesť. Môže za to zopár nechválne známych projektov.

Čo sa už ale zvykne prehliadať, je fakt, že nám eurofondy za posledné roky pomohli vybudovať napríklad kilometre nových diaľnic, modernizovať nemocnice, opraviť školy či verejné budovy v obciach a mestách.

Z prostriedkov EÚ sa uskutočnila aj rekonštrukcia Starého mosta v Bratislave a zmodernizovala električková trať do Petržalky. Nové električky a trolejbusy sa nakúpili aj v Košiciach.

Veľká väčšina verejných investícii na Slovensku je spolufinancovaných z prostriedkov EÚ, ktorých najväčšiu časť tvoria eurofondy alebo inak – Európske štrukturálne a investičné fondy (EŠIF).

V období rokov 2014 až 2020 by sme mali prijať cez programy Európskej únie celkovo 20,3 miliardy eur. Pritom Slovenská republika do rozpočtu EÚ odvedie približne 6,8 miliardy eur. Čistá rozpočtová pozícia Slovenska voči EÚ by predstavovala približne 13,5 miliardy eur, čo sa rovná približne výške nášho štátneho rozpočtu na jeden rok.

Väčšina projektov, ktoré sa z peňazí Európskej únie realizovali, pomohli Slovensku stať sa modernejšou a lepšou krajinou – keďže ale nevyvolávajú senzácie, mediálne sa o nich toľko nehovorí. V tomto článku vám predstavíme aspoň 3 z mnohých, ktoré by si pozornosť zaslúžili.

Martinské centrum pre biomedicínu

Martinské centrum pre biomedicínu (BioMed Martin) predstavuje špičkové centrum pre vedu a výskum, porovnateľné s najmodernejšími výskumnými pracoviskami v Európe. Ide o najväčší a najdôležitejší projekt Jesseniovej lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Martine.

Aktuálne tu pôsobí viac ako 60 vedcov, ktorí pracujú s excelentným prístrojovým vybavením. Ich výskum sa zameriava na súčasné výzvy v biomedicíne a biotechnológii. Zahŕňa aj štúdie príčin chorôb alebo abnormálnych stavov a vývoj nových diagnostických a terapeutických metód v oblasti neurovedy, onkológie, molekulárnej medicíny a respirológie.

Celkové náklady na vybudovanie vedeckého parku predstavovali 26,31 milióna eur, pričom Európsky fond regionálneho rozvoja prispel sumou 22,37 milióna eur.

Centrum funguje od roku 2015 a už dnes majú vedecké tímy za sebou výsledky, vďak ktorým si môžu podať žiadosť o niekoľko patentov.

Do budúcnosti pribudnú ďalšie pracovné pozície pre ďalších vedeckých pracovníkov a doktorandov. Konečný počet by tak mal narásť na aspoň dvesto zamestnancov.

Bioenergia Bystricko – združenie obcí na Poľane

Na Poľane, v samotnom srdci Slovenska, leží 8 obcí – Čierny Balog, Ľubietová, Poniky, Kordíky, Králiky, Riečka, Tajov a Hiadeľ, ktoré namiesto súperenia o eurofondy spojili sily a vytvorili združenie Bioenergia Bystricko.

Cieľom ich spoločného projektu je vykurovanie škôl a iných verejných budov v obciach prostredníctvom drevnej energetickej štiepky, ktorú si združenie vyrába samo. Nie sú také závislé na žiadnom dodávateľovi.

Vďaka realizácii projektu z fondov EÚ sa postavili štyri sklady na distribúciu štiepky a zrekonštruovalo 15 kotolní, z ktorých sa vo všetkých spomínaných obciach dokopy vykuruje 43 renovovaných budov.

Na vykurovanie sa využíva odpad z miestnych píl a obecných lesných podnikov, takže nemusí dochádzať k zvýšenému výrubu lesa.

Okrem toho projekt priniesol viacero pozitívnych zmien: cena energie sa znížila o 25 %, emisie skleníkových plynov klesli o 2 643 ton ročne a vytvorili sa nové pracovné miesta. Tie sú v regióne, kde nie je pracovných príležitostí nazvyš, určite na osoh.

Sanatórium Dr. Guhra v Tatranskej Polianke

Zdravé a normálne dýchanie nie je pre každého samozrejmosť. Až 5 % obyvateľov Slovenska trpí astmou a ďalších 10 % populácie má problémy s alergiami. Práve pre ľudí s ťažkosťami dýchania a pľúcnymi ochoreniami je tatranská klíma priam balzamom.

Mnohí z návštevníkov našich veľhôr sa chodia liečiť aj do Sanatória Dr. Guhra, ktoré sa nachádza v malebnej obci Tatranská Polianka.

Sanatórium vzniklo ešte v 19. storočí a nesie meno po miestnom priekopníkovi klimatoterapie Dr. Michalovi Guhrovi. V súčasnosti poskytuje služby v oblasti liečebnej a kúpeľnej starostlivosti a rekondičných, relaxačných a dovolenkových pobytov.

Vďaka rozsiahlej rekonštrukcii a modernizácii sanatória bolo zrekonštruovaných 11 predtým nevyužívaných izieb a kapacita zariadenia sa navýšila o viac ako 100 pacientov. Zároveň sa čakacie doby skrátili o tretinu.

Pomocou nového vybavenia bolo možné vykonať viac ako 4 000 vyšetrení a testov. Časť prostriedkov na rekonštrukciu bola poskytnutá práve z prostriedkov EÚ.


Ak vás téma eurofondov zaujala, pozrite si ilustrovaný článok Ako sa v Európskej únii rodí rozhodnutie. Stručne a jasne vám vysvetlí, ako celý mechanizmus funguje.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nie ste fanúšik plastu? Vyberte si z telefónov s celokovovým telom

Od predstavenia prvého smartfónu s celokovovým telom, HTC One M7, prešli už viac ako 4 roky. Odvtedy sa tento prémiový prvok dizajnu rozšíril až tak, že dnes už je dostupný s čoraz nižšou sumou na cenovke.

Nubia Z11 – Výkon s nádychom luxusu

Tento model od čínskeho výrobcu ZTE zaujme už na prvý pohľad luxusne pôsobiacou kombináciou čiernej a zlatej. Vzhľad ale nie je všetko, a preto Nubia Z11 ponúka aj nadštandardný výkon so štvorjadrovým procesorom Snapdragon 820, ktorému sekunduje až 6 GB RAM. Poteší aj takmer bezrámčekový FullHD displej a 16 MPx fotoaparát. A to všetko stále za veľmi priaznivú cenu.

Lenovo P2 – Výdrž, výdrž a výdrž

Celokovové telo vzbudzuje pocit odolnosti a výdrže. Práve tento rozmer sa rozhodlo Lenovo podčiarknuť pri svojom modeli P2 s masívnou batériou s kapacitou 5 100 mAh. Vďaka nej a úspornému procesoru si môže dovoliť kvalitný Super AMOLED diplej s nádherným obrazom a stále vydrží až 3 dni na jedno nabitie pri bežnom používaní. Hoci sa veľkosť batérie trochu odráža na hmotnosti, Lenovo P2 je stále tenkým a kompaktným zariadením s hrúbkou iba 8,3 mm.

Honor 8 Pro – Kvalita bez kompromisov

Ak sa vám kov spája s eleganciou, model Honor 8 Pro je jej stelesnením. Ak by si vás aj hneď nezískal nádherný dizajn, v rukáve má schovaný výborný výkon s 6 GB RAM operačnej pamäte či viac ako veľkorysú 4 000 mAh batériu. K tomu všetkému duálny fotoaparát, ktorého druhá šošovka produkuje autentické čiernobiele fotky. Bez ohľadu na to, čo všetko od smartfónu očakávate, Honor 8 Pro má potenciál to splniť.

Samsung J5 2017 – Zameraný na selfie

Tento modelový rad patrí k tomu lacnejším zástupcom značky Samsung, no môže sa pochváliť robustnou a prepracovanou konštrukciou. Zadný fotoaparát s 13 MPx a clonou 1.7f zabezpečí kvalitné zábery aj v horších svetelných podmienkach, podobný fotoaparát s clonou 1.9f ale nájdete aj vpredu a prekvapí vás výbornými selfie. A tieto fotky si pozriete na Super AMOLED displeji.

Xiaomi Redmi 4X – Kov za dobrú cenu

Ak na kovovú konštrukciu nedáte dopustiť a chcete ju za rozumnú cenu, Redmi 4X je pre vás ideálnym adeptom. S 3 GB operačnej pamäte vám prinesie stále dostatočný výkon pre všetky vaše aplikácie. K tomu stačí pripočítať 32 GB vnútornej pamäte, výbornú výdrž 4 100 mAh batérie a Xiaomi vás presvedčí, že cenovej kategórii do 200 eur nič lepšie nenájdete.


Predobjednajte si Samsung Galaxy S10 alebo S10+ a získajte skvelý darček

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové