3 vzdelávacie projekty, pri ktorých deti strávia čas pred obrazovkou produktívne

Nekonečné prepisovanie slovíčok či otravné hodiny fyziky sú už minulosťou. Predstavujeme vám online projekty, vďaka ktorým bude vzdelávanie deti baviť.

V online prostredí sa dnes deti dokážu naučiť veľa nového a často formou, ktorá je inovatívna a deti doslova pritiahne. Vybrali sme projekty pre predškolákov, žiakov aj študentov, ktoré odrážajú ich potreby a dokazujú, že učenie môže byť aj zábavou. Všetky tri projekty podporila Férová Nadácia O2 v rámci svojho grantu v roku 2020

Chcete aj vy podporiť projekty, ktoré prinášajú nové nápady, vzdelávajú deti a zlepšujú Slovensko? Darujte 2 % z daní Férovej Nadácii O2

Elektrárňa Piešťany pripravila edukatívne videá aj kvízy plné zaujímavostí

Zdĺhavý výklad či memorovanie sú jedným z dôvodov, prečo si k niektorým predmetom žiaci nikdy nevytvoria vzťah. Svoje o tom vedia aj v kultúrnom a vzdelávacom centre Elektrárňa Piešťany, kde tím kreatívnych nadšencov už niekoľko rokov tvorí interaktívne vzdelávacie programy pre žiakov základných a stredných škôl. Snažia sa ukázať na prvý pohľad nezáživné predmety ako napríklad fyziku v novom svetle.

Príchod pandémie však výrazným spôsobom ovplyvnil aj fungovanie elektrárne, ktorú predtým zvykli žiaci navštevovať so svojimi pedagógmi a zúčastňovali sa tu na rôznych workshopoch a ďalších podujatiach. Šikovný tím z centra však našiel spôsob, ako sa spojiť so svojím publikom a zároveň pomôcť lepšie zvládnuť situáciu, ktorá v oblasti vzdelávania nie je úplne jednoduchá.

„Rozhodli sme sa zapojiť do grantového programu O2 Digitálna škola s projektom Elektrárňa Piešťany Online (EP Online), ktorý prenáša časť našich vzdelávacích aktivít do online priestoru. Z našich programov sme povyberali rôzne zaujímavosti, natočili sme krátke vzdelávacie videá a spracovali online kvízy,“ približuje riaditeľka Elektrárne Piešťany Katarína Hallová.

Aj vďaka grantu tak na webstránke elektrárne v sekcii EP Online nájdete množstvo pútavého obsahu. Nejde o dlhé prednášky, ale o precízne spracované témy, vďaka ktorým sa žiaci dozvedia veľa nového z oblasti fyziky, životného prostredia či histórie. Môžu napríklad zistiť, ako funguje periskop alebo čo všetko obsahuje práca včelára.

Za splnené úlohy môžu navyše získať kredity, ktoré budú môcť neskôr využiť ako vstupenku na podujatia v elektrárni.

Katarína Hallová zdôrazňuje, že nový projekt sa podarilo v rýchlom čase vytvoriť vďaka skvelej spolupráci celého tímu.

„Máme skvelú koordinátorku vzdelávania, ktorá ako prvá prišla s myšlienkou celého projektu a následne zastrešila spracovanie kvízov. Naša produkčná je zároveň odborník na včely, a tak ju môžete vidieť v plnom včelárskom výstroji. Technický konzultant sa venuje aj práci zvukára. Lektorka Iva sa zase venuje herectvu, čo sme dôkladne využili pri výrobe video vstupov. Spracovanie nahrávok nám vďaka tomu išlo od ruky,“ hovorí s úsmevom riaditeľka elektrárne.

Napriek tomu, že v aktuálnej situácii si žiaci nemôžu vzdelávacie podujatia užiť priamo v elektrárni, môžu sa aspoň v priestoroch zrekonštruovanej pamiatky ocitnúť virtuálne.

„Veľkou devízou našich aktivít je jedinečná atmosféra elektrárne a mrzelo nás, že do nej nebudú môcť prísť žiaci ani ďalší návštevníci. Jedno video tak prináša prehliadku celej elektrárne aj s komentármi našich lektorov,“ uzatvára riaditeľka Elektrárne Piešťany.

Nočná mora zo slovíčok sa skončila, prichádza aplikácia WocaBee

Spoznávanie slovíčok z cudzieho jazyka nebolo nikdy jednoduchšie. Nová vzdelávacia aplikácia WocaBee pomáha pedagógom s efektívnou výučbou jazykov a vďaka inovatívnemu spracovaniu boduje aj u žiakov.

WocaBee je cenovo dostupná pomôcka, ktorá dokáže ozvláštniť a najmä uľahčiť výučbu. Autorom myšlienky je softvérový inžinier Michal Ošvát, ktorého na vznik appky motivovali vlastné skúsenosti.

„V januári 2018 som chcel ísť pracovať do zahraničia, preto som po dlhšej pauze začal intenzívne pracovať na zlepšení nemeckého jazyka. Pozeral som filmy v nemčine a veľa som čítal. Nové slovíčka som si zapisoval do tabuľky v počítači. Keď ich bolo približne 150, hľadal som jednoduchý spôsob, ako sa ich naučiť. A tak vznikol nápad na vytvorenie aplikácie,“ približuje.

Michal začal hneď v úvode spolupracovať s ochotnými učiteľmi základných a stredných škôl a aplikáciu od začiatku tvoril tak, aby odzrkadľovala skutočné potreby pedagógov a žiakov.

Aby mohol WocaBee ešte viac vylepšiť, zapojil sa na jar do grantovej výzvy O2 Digitálna škola. „Vďaka príspevku od Férovej Nadácie O2 sa podarilo zapracovať do WocaBee rôzne vylepšenia a dostať aplikáciu prostredníctvom marketingových aktivít k väčšiemu počtu žiakov aj počas zložitého obdobia, keď boli školy zatvorené,“ dopĺňa.

Ako WocaBee v praxi funguje? Pedagógovia si v aplikácii dokážu vytvoriť skupiny podľa tried aj vyskladať balíky slovíčok, ktoré si majú žiaci osvojiť. Veľkou výhodou je aj to, že ponúka už hotové skupiny slovíčok, ktoré sú zostavené podľa najpoužívanejších jazykových učebníc.

Aplikácia dokonca automaticky opraví písomky. Učiteľ v nej má prehľad o tom, ako sa žiakom s učením darí a či splnili balíčky slov v stanovenom termíne.

WocaBee je pekným príkladom toho, ako možno technológie využiť v prospech detí a vzdelávať ich atraktívnou formou. Appka totiž nahrádza nezáživné domáce úlohy či testy ich zábavnejšou verziou. Motivačná môže byť aj snaha predbehnúť spolužiakov v rebríčku úspešnosti, vďaka čomu sa deti často vzdelávajú aj nad rámec vyučovania.

Žiaci si môžu osvojiť aj správnu výslovnosť – najskôr si správne znenie slov vypočujú a následne aj prakticky vyskúšajú.

Aplikácia podporuje rôzne jazyky – od klasiky v podobe angličtiny a nemčiny až po exotickejšiu španielčinu, taliančinu či dokonca esperanto.

NiniNana rozvíja slovnú zásobu predškolákov zábavnými hrami

Aplikácia NiniNana – Slovenčina hrou ponúka veselé vzdelávanie pre najmenších. Vďaka jednoduchým hrám si môžu deti v predškolskom veku osvojiť nové slová.

Náučným svetom ich sprevádza líška Nina a zajac Nana, ktorí ich za nadobudnuté znalosti a nazbierané body vždy pochvália. Cez pestrú škálu aktivít – od zvieracích skladačiek až po krájanie ovocia − sa zároveň rozvíja aj zvedavosť detí.

NinaNana nachádza využitie nielen v domácom prostredí (je dostupná ako aplikácia pre Android aj iOS), ale aj v materských či jazykových školách, kde sa využíva interaktívna tabuľa.

Aplikáciu dopĺňa aj obsah na webovej stránke, ktorý sa postupne aktualizuje. „Na stránke sú dostupné originálne kreatívne videá, maľovanky na vytlačenie, rozprávky, básničky, riekanky a detské pesničky. Pre rodičov je dostupný blog a v procese sú aj sociálne siete s cennými radami na zábavu detí. Na YouTube kanál postupne nahrávame aj autorské náučné videá,“ dopĺňa manažér projektu Jozef Múcska.

Dobrodružstvá Niny a Nanu sú vytvorené tak, aby boli chvíle s technológiami pre deti prínosom. „Mobily a tablety sú každodennou súčasťou našich životov a obzvlášť pri deťoch by sme mali dbať na to, aby čas strávený s elektronikou využili užitočne. Deti sa vďaka tejto aplikácii učia hravou formou tak, že si to ani neuvedomujú,“ hovorí manažér projektu.

Slovenská verzia NiniNana vznikla v dielni občianskeho združenia Ahojte v spolupráci s digitálnou agentúrou 22MEDIA a je reakciou na veľký úspech maďarskej podoby aplikácie.

„Aplikácia v slovenskej verzii vznikla zásluhou Férovej Nadácie O2. Vďaka jej grantu je dostupná pre všetkých s internetovým pripojením,“ vysvetľuje Jozef Múcska. Združenie Ahojte v budúcnosti plánuje aj anglickú verziu.

„Počas nášho 15-ročného pôsobenia sme už vyhotovili veľa úspešných projektov a najradšej máme tie, ktoré slúžia verejnému záujmu. Pri NiniNana nás robí nesmierne šťastnými to, že projekt je dostupný pre širokú verejnosť bezplatne a bez reklám,“ uzatvára manažér projektu.


Chcete podporiť projekty, ktoré pomáhajú deťom a mladým ľuďom, učia, ako inovatívne vzdelávať a prinášajú množstvo dobrých nápadov? Darujte 2 % z daní Férovej Nadácii O2. Všetky potrebné informácie nájdete na spolocnost.o2.sk/ferova-nadacia.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Odvaha, sila priateľstva aj veľa smiechu: 10 animovaných filmov, pri ktorých sa zabaví celá rodina

HBO GO prináša pestrý mix kvalitných animovaných filmov, ktoré nepoznajú generačné rozdiely.

Ponorte sa spolu so svojimi deťmi do rozprávok, ktoré hovoria o sile priateľstva a rodiny, sú plné dobrodružstva a prinášajú aj skvelú zábavu. Je na vás, či si vyberiete slnkom zaliate Mexiko, zasnežené kráľovstvo, magický svet nadprirodzených bytostí alebo sa obklopíte kockami stavebnice LEGO. Všetky animované filmy z nášho výberu teraz nájdete v ponuke streamovacej služby HBO GO. 

Sledujte filmy cez O2 a objavte výhody služby HBO GO aj s predplatným a neobmedzenými dátami ako súčasť svojho O2 SMART Paušálu. Chcem vedieť viac

Frčíme/Onward
(2020)

Foto: © Walt Disney Pictures

Novinka od režiséra animovaného filmu Príšerky: Univerzita (Monsters University) z roku 2013 vás opäť prenesie do sveta nadprirodzených bytostí. Dej sleduje bratov elfov Iana a Barleyho v čase, keď mágiu vystriedali technológie. Kúsok toho čarovného však ostalo aj pre mladých súrodencov, a tak získajú šancu stráviť deň so svojím zosnulým otcom.

Spoločne s dvojicou elfov sa stanete súčasťou jazdy, ktorá je plná zabudnutej mágie, ale aj nečakaných prekážok a komplikácií. Poháňaní vidinou stretnutia s otcom sú bratia ochotní odhodiť strach a obetovať takmer čokoľvek. Výsledkom je dojímavý príbeh, ktorý zdôrazňuje dôležitosť budovania súrodeneckého puta.

Šmolkovia 2/The Smurfs 2
(2013)

Foto: © 2013 Columbia Pictures Industries, Inc. and Hemisphere – Culver II, LLC.

Po úspešnej filmovej adaptácii svetoznámeho príbehu o modrých bytostiach prichádza jej pokračovanie. Tentoraz sa dej odohráva prevažne v romantickom Paríži, ktorý spoznáte z pohľadu šmolkov a ich priateľov. Nástrahy im už zvyčajne pripravuje čarodejník Gargamel, lenže už na to nie je sám. Vytvoril si dvojicu zlých šmolkov, s pomocou ktorých unesie krásnu Šmolinku.

Rozprávka je plná múdrych rád od tatka Šmolka, zábavných scén a zdôrazňuje silu priateľstva. Určite sa pri nej s celou rodinou veľa nasmejete. Ak by ste si chceli s deťmi precvičiť angličtinu, odporúčame vám film pozerať v origináli – Šmolinku nahovorila obľúbená speváčka Katy Perry.

Coco
(2017)

Foto: © Disney/Pixar

Asi v každej rodine sa nájde niekto, kto je trochu iný a cíti sa nepochopený. Mexický chlapec Miguel sa chce odmalička stať hudobníkom, ale jeho blízki o tom sne nechcú ani počuť. Hudba totiž v minulosti spôsobila ich predkom veľa bolesti.

Všetko sa však otočí hore nohami v deň osláv sviatku Día de Los Muertos, počas ktorého sa Miguel ocitne v ríši zosnulých. Stretáva sa so svojimi predkami a zisťuje skutočnú pravdu, ktorá jeho rodinu rozdelila. Výnimočne spracovaný oscarový príbeh vám pripomenie, prečo je dôležité, aby rodina držala pokope, a veselé pesničky roztancujú celú vašu domácnosť.

Železný obor/The Iron Giant
(1999)

Foto: © Warner Bros. Entertainment Inc.

Priateľstvo často dokáže prekonať akékoľvek rozdiely. Svoje o tom vie aj deväťročný Hogarth Hughes, ktorému sa obráti život naruby v momente, keď stretne v lese obrovského robota. Postupne si k sebe napriek odlišnostiam nájdu cestu a stanú sa najlepšími priateľmi.

Prečítajte si: 13 tipov, ako sa zo sviatkov nezblázniť a spríjemniť ich aj iným

Táto kreslená snímka by nemala ujsť fanúšikom sci-fi ani tým, ktorých zaujímajú dejiny kinematografie. Dojímavý príbeh totiž patrí medzi najúspešnejšie animované filmy na svete. Režíroval ho Brad Bird, ktorého dielo môžete poznať aj vďaka animovaným trhákom ako Rodinka úžasných (The Incredibles) z roku 2004 či Ratatouille z roku 2007.

V hlave/Inside Out
(2015)

Foto: © Disney/Pixar

Rozmýšľali ste niekedy o tom, prečo reagujete práve tak či onak? Originálny príbeh V hlave, ktorý okrem iného získal aj Oscara za najlepší animovaný film, vás vtiahne do diania v mysli dospievajúcej školáčky Riley. Zoznámite sa s piatimi hlavnými emóciami Radosť, Strach, Hnev, Znechutenie a Smútok, ktoré sú zodpovedné za jej reakcie.

Emócie sa spoločne snažia, aby bolo všetko v rovnováhe a jej spomienky ostávali primárne šťastné. Či sa im to podarí, vám neprezradíme, ale odporúčame nevynechať tento animovaný film počas sviatkov. Určite neoľutujete.

Tintinove dobrodružstvá/The Adventures of Tintin
(2011)

Foto: © 2011 Columbia Pictures Industries, Inc. And Beverly Blvd. LLC.

Svetoznámy režisér Steven Spielberg okúsil aj vody animovaného filmu a nakrútil príbeh o zvedavom reportérovi Tintinovi. Po tom, ako začne odhaľovať tajomstvá spojené s pokladom ukrytým v bájnej lodi Jednorožec, sa dostane do smrteľného nebezpečenstva. Celé sa to začne zamotávať a spoločne s Tintinom tak môžete prežiť fantastické dobrodružstvá.

Spielbergov animovaný film je inšpirovaný komiksovou sériou od belgického karikaturistu Hergého. Adaptácia do počítačovej animácie známej komiksovej klasike výborne sadla a príbeh určite zaujme celú rodinu. Ak máte radi záhady, tento film je pre vás ten pravý.

Kuky sa vracia/Kuky se vrací
(2010)

Foto: © 2010 BIOGRAF JAN SVĚRÁK s.r.o.

Kuky sa vracia je rozprávaním malého chlapca o plyšovom medvedíkovi, ktorý putuje lesom a chce sa vrátiť k svojmu majiteľovi. Ondrej popustil uzdu svojej fantázii a v jeho príbehu o Kukym sa objavujú fantastické scenáre aj najrôznejšie bytosti. Naozaj si to ten chlapec iba vymýšľa?

Jeho predstavivosť sa prejavuje aj vo vizuálnom spracovaní snímky, kde režisér Jan Svěrák stiera hranice medzi hraným a animovaným filmom. Výsledkom je naozaj unikátny kinematografický kúsok.

Ľadové kráľovstvo 1 a 2/Frozen I a II
(2013 a 2019)

Foto: © 2012 Disney Enterprises, Inc.

V kráľovstve Arendelle už nasnežilo a vy si môžete vychutnať pravú zimnú atmosféru s Annou, Elsou a Olafom. Tento populárny príbeh je inšpirovaný rozprávkou Hansa Christiana Andersena Snehová kráľovná a chytí vás za srdce. Večný mráz tu roztápa sesterská láska, ktorá v obidvoch filmoch čelí mnohým prekážkam.

Foto: © 2019 Disney Enterprises, Inc.

O kvalite snímok svedčia aj ocenenia, ktoré si tvorcovia odniesli z ceremónií. Prvý film okrem iného získal aj Oscara za najlepší animovaný film a rovnakej slávy sa ušlo aj piesni Let It Go, druhý film zase získal viacero nominácií. Čarovný svet Anny a Elsy môže byť výbornou voľbou aj pre vašu rodinu.

LEGO príbeh 2/The Lego Movie 2
(2019)

Foto: © Warner Bros.

Legendárna stavebnica si svoje miesto vo filme našla už viackrát a tentoraz na HBO GO boduje úspešným pokračovaním. Robotník Emmet si aj v spustošenej krajine chce zachovať optimizmus, keď do vesmíru unesú všetkých jeho priateľov. Emmet neváha ani sekundu a podnikne všetko na ich záchranu.

Hrdinom príbehu nechýba staviteľská kreativita a schopnosť obetovať sa pre druhých. Rozprávka vás udrží v napätí vďaka odvážnym rozhodnutiam a rozmanitosti rozličných LEGO postavičiek. A určite sa aj zasmejete.


Radi by ste si pozreli peknú rozprávku, dobrý film alebo zaujímavý seriál a zabudli pritom na dátové obmedzenia? Stavte na nekonečné O2 SMART Paušály, ktoré okrem neobmedzených volaní, SMS a MMS prinášajú aj neobmedzené dáta a predplatné prémiových aplikácií ako HBO GO, TIDAL či O2 TV. Viac o vylepšenej ponuke O2 SMART Paušálov nájdete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Zdravý životný štýl s pomocou smartfónu? Tréneri a trénerky odporúčajú tieto apky

Čítaj viac

Kto si ešte ani raz neurobil zlú selfie, nech hodí kameňom. Vyskúšajte týchto 11 tipov a stane sa z vás selfie špecialista

Čítaj viac

Ako platiť menej za internet? Spojte si služby na jednu faktúru a získajte zľavu až 100 %

Čítaj viac