Ako si Slovensko pripomenulo Nežnú revolúciu

V rámci spomienky na výročie novembrových dní sa uskutočnili originálne festivaly, svetelné inštalácie či výstavy.

Slovensko si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenulo rôznymi aktivitami a podujatiami naprieč celou krajinou. Viaceré z nich podporila v rámci tohtoročného grantu Sloboda nie je samozrejmosť aj Férová nadácia O2. Prečítajte si, čo všetko priniesli svojim návštevníkom.

„Nemôžeme si dovoliť mlčať o minulosti,“ hovorí vydavateľka komiksov o Nežnej revolúcii. Prečítajte si náš rozhovor

Mnohé spomienkové udalosti sa uskutočnili v komornejšom prostredí v rámci obcí či určitých komunít. Pekným príkladom je rekonštrukcia dobových udalostí v jednej zo slovenských základných škôl, kde pedagógovia pracovali aj s materiálmi, ktoré sme v rámci tohtoročného vydania o Novembri 89 publikovali u nás v Sóde. Viac informácií nájdete v závere článku.

Interaktívna svetelná inštalácia v Banskej Bystrici a v Trnavskom kraji

Koncom septembra rozsvietil Banskú Bystricu a Trnavu piaty ročník Festivalu svetla a tieňa, ktorý ponúkol súčasné svetelné umenie domácich aj zahraničných autorov. Súčasťou festivalu bolo aj interaktívne dielo …nie je samozrejmosť od Paula Soukala a Lukáša Matejku z umeleckého kolektívu Trakt.

V rámci ich diela sa na námestiach našich miest opäť štrngalo kľúčmi. Ak sa totiž spojilo viac ľudí, ich spoločné úsilie spustilo vizuálne búranie zdanlivo nepreniknuteľnej steny. Odmenou bolo odhalenie jedinečných fotografií z Nežnej revolúcie.

„Ako kreatívci a súčasní umelci vnímame udalosti Novembra 89 ako spojenie aktívnej spoločnosti, ktorá chcela dosiahnuť zmenu pre nás všetkých. Táto zmena bola možná iba na základe toho, že sme sa ako spoločnosť dokázali spojiť, boli sme kolektívnym hrdinom, ktorý sa nedal zlomiť na svojej ceste za slobodou,“ hovoria autori diela.

Foto: Patrik Kubizna

„Dnes je naša spoločnosť polarizovaná rôznymi témami, skupinami a komunitami, ktoré nás často nezmyselne rozdeľujú. Naším dielom chceme poukázať na to, aká dôležitá je aktivita a spájanie ľudí i v súčasnosti,” vysvetľujú.

Ich interaktívna inštalácia putuje do 20. novembra mestami Trnavského samosprávneho kraja, informácie o turné nájdete na stránke občianskeho združenia Trakt.

Festival Revolúcia bez konca na pôde Univerzity Komenského v Bratislave

Na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave sa od 11. do 17. novembra 2019 konal multižánrový festival Revolúcia bez konca. Študenti boli hybnou silou Nežnej revolúcie, fakulta bola počas Novembra 89 dôležitým uzlom, a tak je prirodzené, že sa festival konal práve na tomto mieste.

Súčasťou programu, za ktorým stojí občianske združenie Univerzál, boli výstava, divadelná hra, ale aj prednášky, premietanie filmu, diskusie či scénické čítanie.

Foto: Archív Universaal

Priamo v budove fakulty na Gondovej 2 sa uskutočnil aj happening Buďte ticho!, prostredníctvom ktorého sa účastníci vrátili späť v čase a mohli na vlastnej koži zažiť, v akých podmienkach sa kedysi vyučovalo a prečo sa študenti vzbúrili a žiadali akademické slobody.

Festival vyvrcholil v nedeľu 17. novembra špeciálnou audiovizuálnou projekciou, tzv. mappingom priamo na fasáde fakulty.

Festival AMPLIÓN v Banskej Štiavnici

Štvrtý ročník Festivalu nového kabaretu a pouličného umenia AMPLIÓN priniesol do centra Banskej Štiavnice 333 hosťujúcich umelcov na desiatich scénach a pódiách.

„Pridanou hodnotou každého ročníka je vzdelávacia a angažovaná línia, ktorá bola tento rok veľmi silná a atraktívna,“ hovorí režisérka festivalu Jana Mikitková.

Festival priniesol originálne multižánrové eventy na podporu vzťahu súčasnej generácie mladých k slobodnej občianskej spoločnosti. Návštevníci mohli vidieť výtvarnú inštaláciu aj výstavu karikaturistov z celého sveta vrátane dvoch, ktorí boli vo svojej krajine odsúdení na smrť, mohli si pozrieť dokument Spýtaj sa vašich zo starého televízora či vypočuť si autorské angažované piesne v podaní Jakuba Pohleho.

Súčasťou programu bola aj súťaž kabaretných skečov o význame slobody, kvíz o Nežnej revolúcii, súčasné umelecké prednesy pätice mladých osobností na tému slobody po neslobode a diskusné fórum s aktérmi revolúcie.

Výstava o udalostiach v Divadle Andreja Bagara v Nitre

Festival Divadelná Nitra mal tento rok podtitul Podoby slobody. Hlavný program festivalu – prezentácie vybraných divadelných inscenácií zo Slovenska a zo zahraničia, ale aj mnohé sprievodné podujatia odkazovali na tému slobody v rôznych podobách.

Foto: dab.sk

Divadlo Andreja Bagara v Nitre si 30. výročie Nežnej revolúcie pripomenulo výstavou NEŽNÁ.NR, ktoré sa zameralo na udalosti v novembri a v decembri 1989 a podrobne mapovalo predovšetkým aktivity nitrianskych divadelníkov v tomto období. Po vernisáži výstavy sa konala diskusia s divadelníkmi, ktorí boli účastníkmi novembrových udalostí.

„Výstava mapuje aj ďalšie aktivity hercov, ich výjazdy do regiónov a tovární, kde sa na mítingoch stretávali s verejnosťou. Výstava vychádza z kalendária, ktoré bolo súčasťou projektu  Nitra 89 – pamäť regiónu, vypracovanom Asociáciou Divadelná Nitra. Vďaka tomu sa nám podarilo zachytiť jednotlivé udalosti novembra a decembra 1989 prakticky deň po dni,“ uviedla projektová manažérka Divadla Andreja Bagara Slávka Civáňová.

Rekonštrukcia dobových udalostí na základnej škole v Komárne

Keď sa žiaci na Základnej škole J. A. Komenského v Komárne zaujímali, ako vyzeralo detstvo ich rodičov, pomohli im pedagógovia usporiadať v škole celotýždňový program. Jeho súčasťou bolo nielen prispôsobenie učiva jednotlivých predmetov, ale aj zážitkové simulovanie chodu školy spred 30 rokov.

Žiaci trávili veľké prestávky povinným pochodovaním po chodbe do kruhu, počúvali vysielanie školského rozhlasu, skúmali nástenky v komunistickom duchu a promenádovali sa v retro oblečení. Priestory školy pomenovali dobovými názvami komárňanských ulíc.

Zavŕšením projektu bola hra tzv. escape room Klietka s tematikou Nežnej revolúcie, ktorú si v škole zahralo 26 tímov. Potom sa konečne všetko vrátilo do bežných koľají.

Pri vzniku tejto aktivity vychádzali pedagógovia aj z článkov, ktoré sme vytvorili u nás v Sóde. „Chceli by sme sa poďakovať magazínu Sóda za inšpiráciu pri tvorbe našej escape room. Informácie sme čerpali aj z vašich článkov na túto tému,” hovorí pedagogička školy Adriana Gubánová.

Spoločnosť O2 si pripomína 30. výročie Nežnej revolúcie a pri tejto príležitosti podporila projekty, ktoré mladým ľuďom približujú, prečo sa pred 30 rokmi ľudia postavili za slobodu a demokraciu a prečo sa za tieto hodnoty oplatí bojovať aj dnes. Viac inšpiratívneho čítania nájdete na tomto mieste.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Baví vás rozširovať si všeobecný prehľad? Začnite pozerať týchto 7 YouTube kanálov

Vybrali sme náučné videá pre všetkých, ktorým robí radosť vzdelávať sa a každý deň potrebujú novú dávku vedomostí.

Niekedy stačí 10 minút denne, aby sme sa dozvedeli niečo nové alebo oprášili svoje vedomosti, doplnili si kontext a zistili súvislosti. Ak sa radi vzdelávate, pozrite si naše odporúčanie na náučné YouTube kanály. 

Sledujte YouTube cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj 10 GB extra dát na používanie tejto appky. Chcem vedieť viac

Crash Course

Crash Course je zlatou baňou náučných videí. Nájdete tu krátke série, ktoré výborne spracúvajú rôzne témy – od literatúrymytológie cez počítačové vedyfilozofiupo chémiuastronómiu.

Pozrieť si všetky Crash Course videá je časovo nemožné, určite však odporúčame začať svetovou alebo európskou históriou. John Green, ktorý kanál produkuje, prináša moderný prístup k dejepisu, založený na pochopení súvislostí medzi historickými udalosťami z viacerých uhlov pohľadu.

Dejepis Inak

Pri histórii ešte na chvíľku zostaneme. Sandra Sviteková a jej kanál Dejepis Inak patrí v súčasnosti k tomu najlepšiemu, čo vzniká na slovenskej YouTube scéne.

Vyštudovaná učiteľka sa vo svojich videách nevenuje iba dejepisu, ale rozoberá aj filozofické a spoločenské témy. Dozviete sa napríklad viac o Milanovi Rastislavovi Štefánikovi, o Charte 77, o vzniku Európskej únie, ale aj prečo ženy nosia podprsenky či prečo sa holíme.

Kurzgesagt – In a Nutshell

Náš favorit z tohto zoznamu je kanál Kurzgesagt – In a Nutshell, pretože kladie podnetné otázky a odpovedá na ne krásnymi minimalistickými animáciami nemeckého dizajnového štúdia Kurzgesagt.

Prečo nás krásne veci robia šťastnými? Aká je skutočná podstata reality? Je Európska únia demokratická? Je organické jedlo zdravšie? Môžete vôbec týmto videám veriť?

The Cosmonaut Variety Hour

Doteraz sme sa venovali obsahu, ktorý sa snaží zachovať objektivitu a pri skúmaní sveta využíva akademické princípy. V tomto odporúčaní to už neplatí, Marcus Turner buď niečo miluje, alebo nenávidí.

Na svojom kanáli The Cosmonaut Variety Hour prináša subjektívne názory na rôzne popkultúrne fenomény. Marcus miluje Star Wars a nenávidí poslednú sériu Hry o tróny. O oboch však dokáže rozprávať zaujímavo, fundovane a vidno, že aj napriek zaujatosti mu nechýbajú vedomosti a obrovský prehľad v modernej kultúre.

Mimozemšťania, klimatické zmeny aj inšpiratívne ženy vo vede. Máme pre vás 7 tipov na zaujímavé vedecké články

The Nerdwriter

Evan Puschack považuje svoju tvorbu za mix esejí, reportáží, fotožurnalistiky a dokumentu. Nájsť jednu tematickú strechu je pri jeho videoesejách náročné – jeden týždeň sa venuje tomu, ako Donald Trump odpovedá na otázky, inokedy zase vysvetľuje, ako interpretovať obrazy Pabla Picassa.

Do nášho zoznamu sa jeho kanál The Nerdwriter dostal vďaka filmovým a umeleckým témam. Odporúčame napríklad video o tom, ako sa vývoj maľby a umenia dostal až k drip maľbám Jacksona Pollocka.

Tifo Football

Aj k športu sa dá pristupovať akademicky. Ak patríte medzi futbalových fanúšikov, ktorým už nestačí len sledovať zápasy a zostrihy, preskrolujte si videá na kanáli Tifo Football.

Väčšina z nich sa venuje taktikám, profilom trénerov či príbehom hráčov, no pravidelne tu nájdete aj zaujímavejšie témy. Napríklad prečo vidíme čoraz menej ofsajdov alebo že Čína využíva futbal v Afrike ako vyjednávací nástroj v diplomacii.

Vox

Americký web Vox sa preslávil svojím prístupom k tzv. vysvetľujúcej novinárčine a musíme uznať, že krátke náučné videá na úplný kaleidoskop tém robia famózne.

Pri takom množstve videí sa ťažko odporúča jedno konkrétne, ale vyskúšajte napríklad explainer o histórii palestínsko-izraelského konfliktu alebo možno ľahšiu tému – prečo máme vždy dosť miesta na dezert.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Strieborný O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 3 GB dát, ale aj 2 × 10 GB na dve aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad YouTube a Instagram alebo Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.


Máte v ruke nový smartfón? Týchto 6 vecí by ste mali spraviť ako prvých

Čítaj viac

5 smartfónov, ku ktorým dostanete v O2 aj druhý mobil

Čítaj viac

Nové tváre O2 Luddo a Moya spoznávajú svet ľudí

Čítaj viac