Pretože nám záleží | O2 Pretože nám záleží | O2

40 tipov, ako sa stať lepšou verziou seba

Život sa skladá z malých drobností. Niektoré doň stačí zakomponovať, iné trošku vylepšiť a ďalšie z neho úplne vyškrtnúť.

Ide to takmer bez námahy a zmena k lepšiemu bude obrovská. Vybrali sme 40 vecí, ktoré môžete urobiť každý, aby bol so sebou ešte spokojnejší.

Začnite svoj deň skôr

Ak sa čudujete, kam tie dni vždy tak miznú, možno ich nevyužívate úplne naplno. Jednou z fínt, ako si tých istých 24 hodín opticky „predĺžiť“, je vstať zavčas ráno (a ísť spať skôr). Byť hore, zatiaľ čo väčšina ľudí ešte spí, vám dá pár nikým a ničím nerušených hodín, počas ktorých sa zvyknú objavovať dobré nápady a produktivita ide prudko hore. Zatiaľ čo sa ostatní len rozbiehajú, máte polovicu práce hotovú.

Noste pri sebe pero a papier

O koľko nápadov ľudstvo prišlo kvôli vete „veď si to predsa zapamätám“, už nikto nespočíta. Čím lepší nápad človek dostane, tým viac si myslí, že naň nezabudne. Opak je pravdou.

Ak vám napadne myšlienka, ktorú nemôžete alebo nechcete v danej chvíli rozvinúť, zapíšte si ju. A nemusí ísť iba o prevratné nápady, stačí, ak si budete zapisovať úplne obyčajné veci. Čo je napísané, to nemusí mozog „skladovať“ a môže sa sústrediť na to podstatné. Ak ste pevne zakorenení v 21. storočí, zvládnete to na smartfóne alebo tablete.

Spoznajte nových ľudí

Priatelia a známi sú tiež súčasťou toho, čo definuje osobnosť človeka. Stály okruh dobrých priateľov je na nezaplatenie, ale potenciál zmeniť život majú aj náhodné stretnutia a noví známi.

 Nebojte sa odmietnutia

Strach odradí človeka od dôležitých rozhodnutí a životných krokov. Nebojte sa zavolať spolužiaka alebo spolužiačku zo strednej na rande, skúste šťastie v novej práci, povedzte šéfovi o svojom nápade.

Na skúšaní a pýtaní sa však nie je nič zlé. Pripomeňte si, že počuť „nie“ je lepšie, než donekonečna rozmýšľať, čo by bolo keby…

Robte si plán dňa

Nepúšťajte sa do všetkého strmhlav. Po chvíľke rozmýšľania určite prídete na to, čo je v daný deň naozaj dôležité vybaviť, a čo počká do zajtra. Ušetríte si voľný čas aj stres. Na pomoc si môžete vziať napríklad nejakú šikovnú aplikáciu, ktorá vám pripomenie, čo treba urobiť.

Nebojte sa hovoriť „nie“

Počuť slovo „nie“ je ale oveľa ľahšie, než ho povedať. Túto schopnosť môžete trénovať tým, že „nie“ poviete sami sebe. „Nie“ nezdravým návykom, nutkaniam, či nezmyselným zabijakom času. Potom sa to naučte hovoriť aj ostatným. Ľuďom, ktorí vás oberajú o čas a energiu, o vaše plány, či dokonca o vaše životné ciele. Naučte sa určiť, čo je pre vás dobré a čo nie. Samozrejme, buďte pri tom vždy taktní.

Plánujte na kratšie aj dlhšie obdobia

Je dobré mať sny a ciele, no nemajú zmysel, pokiaľ ich nevieme naplniť. Každý cieľ sa dá rozdeliť na menšie čiastkové úlohy, ktoré sa dajú jednoduchšie naplánovať a uskutočniť. Lepšie sa ide krok po kroku, ako dúfať vo veľké skoky. Nie nadarmo sa hovorí, pomalšie ďalej zájdeš.

Stanovte si ciele, no nenechajte sa nimi ovládať

Ciele sú fajn, ale nie vždy ich naplnenie máme vo svojich rukách. Toľko vecí sa môže skomplikovať, zmeniť. Môžno budete na povýšenie musieť čakať dlhšie alebo sa vám nepodarí zarobiť toľko, koľko ste si predstavovali. Nemusí to však vždy predstavovať zlyhanie. Niektoré veci nevieme ovplyvniť. Možno si natiahnete achylovku, dostanete angínu a nebudete môcť behať ani sa učiť. Možno budete musieť riešiť zdravotný stav blízkych a nie postup v práci. Sústreďte sa na veci, nad ktorými máte kontrolu.

Prestaňte sa sťažovať

Ak poznáte niekoho, kto sa neustále sťažuje, pravdepodobne ho veľmi nemusíte. Takže nebuďte ako on. Svet je komplikovaný a nefér, takže je pochopiteľné, že nedokážeme vždy myslieť pozitívne a potrebujeme sa niekomu vyžalovať. Ak ale neustále vidíte všetko čierne, nič nie je dosť dobré, z ostatných iba odsávate energiu a ľudia sa vám začnú vyhýbať.

Vyhýbajte sa ľuďom, ktorí vidia všetko negatívne

Pre ten istý dôvod ako v bode vyššie.

Nevyčítajte si to, čo sa nedá vrátiť späť

Aj keď občas robíme rozhodnutia, o ktorých s odstupom času zistíme, že neboli tie najlepšie, netreba hneď vešať hlavu. Namiesto toho, aby ste sa v takýchto prípadoch nechali zožierať výčitkami, povedzte si, že čokoľvek ste urobili, bolo to v tom čase to najlepšie rozhodnutie, vzhľadom na vtedajšie okolnosti.

Vyčítať si rozhodnutia, ktoré sme robili v tej najlepšej viere a nedajú sa vrátiť späť, nie je produktívne, práve naopak. Oberá nás to čas, energiu, aj chuť robiť nové rozhodnutia.

Nebojte sa ozvať sa

Ak niečomu nerozumiete, ozvite sa a spýtajte sa na vysvetlenie. Radšej risknite to, že budete „vyzerať hlúpo“, než to, že neskôr pokašlete niečo dôležité v domnienke, že rozumiete. V druhom prípade budete vyzerať oveľa horšie. Vypýtajte si lepšiu cenu, druhú šancu, radu. To najhoršie, čo sa môže stať, je, že ich nedostanete. No rovnako to dostať môžete. Každopádne to nezistíte, kým sa neozvete.

Príjmite kritiku

Kritika sa nepočúva ľahko. No keď je konštruktívna, je to jedna z najlepších vecí, ktorú vám môže druhý človek preukázať. Znamená to, že si dal tú námahu, aby vám vysvetlil, čo bolo zle, a ako to spraviť nabudúce lepšie. Netreba sa jej báť, vyhľadávajte ju.

Čítajte veľa a s chuťou

Čítanie rozširuje slovnú zásobu aj vnútorný svet človeka. Zlepšuje predstavivosť aj kreativitu, vzdeláva, pomáha pochopiť svet. Keď nemáte veľa miesta v poličkách, vyrieši to čítačka.

Pomenujte si kľúčové hodnoty

Zložité rozhodnutia sa nerodia ľahko. Oveľa lepšie sa s nimi človek zmieri vtedy, pokiaľ vychádzajú z pozitívnych hodnôt a vnútorného presvedčenia, ktoré slúžia ako kľúč pri rozhodovaní.

Dajte si pôst

Dajte tráviacemu traktu na chvíľku voľno, nech má čas sa trošku spamätať. S pôstom si väčšinou spájam náboženské zvyky, no postenie sa má aj veľa pozitívnych zdravotných vplyvov. Naštartuje váš metabolizmus, imunitný systém a popri tom zhodíte nejaké to deko navyše.

Hýbte sa

To, že pohyb je dôležitý, netreba nikomu zvlášť zdôrazňovať. Kým sme mladí, neuvedomujeme si kvality zdravého tela. Avšak to, ako sa k telu správame v mladosti, sa na starobu spočíta.

Zbavte sa zbytočností

Každý má doma viac vecí, než potrebuje. Stoja tam nevyužité, zavadzajú a často stoja nemalé peniaze. Ak sa ich zbavíte, nebudú si vyžadovať vašu pozornosť a vy sa viac zameriate na to, čo je dôležité. Po čase zistíte, že s menej vecami je váš život spokojnejší a viac si užijete to, čo máte.

Neklamte si

Je veľa ľudí, ktorých môžete úspešne oklamať, ale samého seba nie. Nestanovujte si ciele ani normy, ak viete, že ich nedokážete splniť. A nerobte veci, ktoré nechcete len preto, aby vás ostatní ľudia mali radi.

Urobte si poriadok

Na stole, v počítači, v práci. Už len pohľad na neporiadok znamená zvýšenie stresu. Kto má poriadok, je produktívnejší a spokojnejší.

Skúšajte nové veci

Nemusí to hneď byť zoskok z lietadla alebo podobný extrém. Môžu to byť každodenné malé zážitky. Prejdite sa po meste tam, kde ste ešte neboli, namiesto kina zájdite do divadla (alebo naopak). Skúste nový šport.

Nebojte sa požiadať o pomoc

Nie všetko dokážeme zvládnuť sami bez pomoci druhých. Či už ide o prácu, psychické zdravie alebo aj celkom obyčajné vybavovačky, požiadať o pomoc nie je slabošské ani zbabelé. Naopak, je to celkom odvážne. Dokazujete tak, že presne viete, kde sa nachádzajú vaše hranice, a kedy za ne zachádzate.

Vyčleňte si čas na komunikáciu a zábavu

Ak ste priaznivcom sociálnych sietí alebo často chatujete s priateľmi, vyčleňte si na to samostatnú polhodinku, keď si pomedzi rozhovory pozriete, čo je nové.

Vypnite televízor

Až vtedy si naozaj uvedomíte, koľko ušetríte času. Ak sa nechcete televízie úplne vzdať, vždy si najprv vyberte, čo chcete pozerať.

Meditujte

Meditácia pomáha upokojiť myseľ a telo a má desiatky ďalších pozitívnych účinkov na pozornosť, sústredenie sa a spokojnosť.

Píšte si denník

Pri písaní záznamov do denníka sa naučíte formulovať myšlienky a po čase budete môcť na seba nahliadnuť očami tretej osoby. Veľa sa tak o sebe naučíte.

Prejavujte vďaku

Dajte ostatným najavo, že ste im vďační za to, čo možno považujete za samozrejmosť. Pred spaním si zrekapitulujte, za čo všetko, čo sa udialo v priebehu dňa, ste vďační.

Skončite so zlozvykmi

Nemusíte to urobiť hneď naraz. Stačí pekne po jednom. Najprv sa to bude zdať ako márna snaha, ale po niekoľkých mesiacoch pocítite ten rozdiel a budete na seba hrdí.

Veľa spite

Tak ako pohyb aj spánok má rozhodujúci vplyv na náladu a zdravie. Stimuluje tvorivosť, zbystruje pozornosť a dokonca pomáha udržiavať váhu na uzde.

Pochváľte seba aj ostatných

Potešte niekoho ocenením jeho snahy. Napríklad čašníka v reštaurácii alebo kolegu. Na konci dňa si pripomeňte aspoň jednu vec, ktorú ste urobili naozaj dobre.

Urobte si zoznam chýb

Každý robí chyby. Ak si napíšete, čo a ako by ste dokázali urobiť druhýkrát lepšie, vynorí sa vám to v podobnej situácii. Pomáha to nielen v pracovnom, ale aj v osobnom živote.

Šetrite

Na začiatku je jedno, či to budú centy, alebo bankovky s dvomi nulami. Dôležité je vybudovať si zvyk a pravidelne si odkladať. Po čase uvidíte, koľko zvládate dať bokom a pomyselné „prasiatko” (alebo aj skutočné hlinené) sa začne pekne plniť. Finančná rezerva vám dodá pocit sebaistoty.

Robte si nákupný zoznam

Áno, je to maličkosť, ale veľmi užitočná. Je to jedna z tých vecí, ktoré síce malými krokmi, ale zato významne menia náš život k lepšiemu. Ušetríte tým čas, peniaze, ktoré môžete minúť lepšie a skôr sa dostanete k veciam, ktoré vás skutočne bavia.

Doprajte si

Šetrenie je síce užitočné, ale život si treba vedieť aj trochu spestriť. Dajte si cieľ, že z časti ušetrených peňazí si kúpite niečo, čo vás bude tešiť. Radosť z takýchto vecí trvá oveľa dlhšie.

Pomôžte niekomu

Aspoň raz za čas, len tak, drobnou láskavosťou. Zapáči sa vám to a určite sa vám táto snaha vráti späť.

Pomoc

Nebuďte puntičkár

Prílišná snaha o dokonalosť dokáže človeka paralyzovať. Neustále sa na niečo pripravuje, rozmýšľa, ako by to išlo lepšie, no potom sa nikdy neodhodlá k činu. Nehľadajte dokonalosť, ale snažte sa, aby to čo robíte bolo „dostatočne dobré“.

Neporovnávajte sa donekonečna s inými

Vždy sa nájde niekto, kto bude mať niečo lepšie alebo bude vedieť viac. Porovnajte sa radšej sami so sebou, či ste dnes v niečom lepší ako včera.

Cestujte

Nemusí to byť hneď okolo sveta. Aj malý víkendový výlet dokáže rozšíriť obzory. Budete mať nové spomienky, skúsite si nové veci, uvidíte, ako sa žije inde. Budete spokojnejší s tým, čo máte. Ak ste v zahraničí, s O2 sa navyše nemusíte stresovať ani kvôli roamingu, voláte ako doma.

Využite svoj hnev

Hnev, to je obrovské množstvo inak využiteľnej energie, pre ktorú vznikajú situácie, ktoré neskôr väčšinou ľutujeme. Môže však byť aj prospešný. Skúste ho trochu presmerovať a využiť na nakopnutie k činu, ideálne pri riešení nejakého ťažkého problému.

Rozlišujte medzi slušnosťou a rezignáciou

Ak sa ľudia okolo vás správajú neslušne alebo nemorálne, ozvite sa, aj keď by ste radšej ostali „slušní” a nič nepovedali Možno vás potom niektorí prestanú mať radi, ale na mieste je otázka, či o to vôbec stáť. Pamätajte si, že aj vás definujú ľudia, ktorými sa obklopujete.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.

Radi fotíte? Zaostrite na telefóny s najlepšou zadnou kamerou

Veľa cestujete a radi fotíte, no nechcete so sebou vláčiť ťažké fotoaparáty? Alebo len hľadáte smartfón, za ktorého fotky sa nebudete hanbiť po najbližšom návrate z dovolenky? Pozrite si prehľad telefónov s najlepšími fotoaparátmi v e-shope O2.

Ostrý nočný jazdec — Samsung Galaxy S8/S8+

Máloktorý fotoaparát sa dokáže postarať o dokonalé nočné zábery. Galaxy S8 disponuje dvoma snímačmi, ktorých citlivosť si hravo poradí aj s horšími svetelnými podmienkami. Zadný fotoaparát sa navyše pýši optickým stabilizátorom obrazu, ultrarýchlym zaostrovaním a profesionálnou možnosťou nastavenia hĺbky ostrosti. Nechýbajú ani zdokonalené aplikácie na vyhotovovanie fotografií. Fotky spravíte v 12 MPx kvalite a videá môžete robiť v najvyššej 4K kvalite.

Široký a bystrozraký — LG G6

Zadný duálny fotoaparát pozostáva z dvoch objektívov s 13 MPx snímačmi. Širokouhlý objektív zaberá až 125° plochy pred sebou, a umožňuje vám robiť fotografie a videá v širšej perspektíve. Druhý objektív je už štandardne s optickou stabilizáciou. Samozrejmosťou je LED blesk. Ak máte chuť na pohyblivé obrázky, zachytíte ich vo Full HD rozlíšení.

Spomaľte čas — Sony Xperia XZ Premium

Hlavný fotoaparát novej vlajkovej lode značky Sony dostal skvelé rozlíšenie 19 MPx s rozoznávaním tvárí a laserovým autofocusom, vďaka ktorému budú vaše fotografie ostré a plné detailov. Navyše je telefón vybavený 4K displejom, na ktorom sa sa fotografie budú vynímať fakt skvelo. Máte chuť na trochu spomalenej akcie? Tento telefón dokáže natáčať slow-motion videá s až 960 snímkami za sekundu.

Dokonalé spojenie telefónu a fotoaparátu — Huawei P10

Huawei P10 a P10 Plus sú najnovším výsledkom spolupráce činskeho výrobcu smartfónov Huawei a firmy Leica. Jeden z objektívov disponuje 12 MPx farebným fotoaparátom a druhý 20 MPx monochromatickým snímačom. Pri tejto konfigurácii má clona hodnotu f/2.2 a je obdarený aj optickou stabilizáciou obrazu, čo prispieva ku kvalitnejším snímkam. Pre ozajstných foto fajnšmekrov prináša výrobca väčšiu verziu Huawei P10 Plus, ktorá bude vybavená lepším fotoaparátom Leica SUMMILUX-H s hodnotou clony f/1.8.

Páčil sa vám článok?
12345
Loading...

Páči sa vám, čo práve čítate?

Rôzne pohľady na celospoločenské otázky, vzťahy aj duševné zdravie a pohyb, popkultúru či technológie si môžete nájsť v mailovej schránke každý druhý týždeň.