7 nápaditých dizajnových výrobkov z dielne šikovných Slovákov

Vybrali sme pre vás nápadité projekty slovenských výrobcov – od machového obrazu po hudobný nástroj pre nehudobníkov.

Na Slovensku žije veľa talentovaných a šikovných ľudí, ktorí vytvárajú jedinečné veci. Naša krajina má široké portfólio dizajnových predmetov a oku lahodiacich produktov, za ktoré sa nemusí hanbiť ani v zahraničí. Práve naopak.

Podeľte sa o svoje skúsenosti s originálnymi slovenskými produktami prostredníctvom rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Predstavujeme vám sedem produktov od šikovných Slovákov, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

Kalimba od Bolf Kalimbas

Kalimba je hudobný nástroj z dreva, ktorý pochádza z Afriky. Svojím zvukom a jednoduchosťou učarovala Marekovi Bolfovi natoľko, že si v Hornej Lehote pri Podbrezovej zriadil remeselnú dielňu na jej výrobu Bolf Kalimbas. Vďaka intuitívnemu ladeniu si na kalimbe zahrá aj človek, ktorý neovláda hudobnú teóriu ani hru na žiadnom nástroji.

Vankúš od Mellow

Mellow vyrába tvarované vankúše a ďalšie produkty s ilustrovanou potlačou. Za nezameniteľným dizajnom je ilustrátor Adrián Macho, ktorý sa zviditeľnil aj ilustrovaním populárnej detskej knihy Gerda. Značku Mellow začali spoločne s podnikateľom Marcelom Melicherom budovať v dielni pri Šamoríne. Momentálne majú v pláne svoje podnikanie rozšíriť viac do sveta.

Obraz z machu od Bemoss

Bemoss je slovenský výrobca živých zelených machových stien a obrazov. Takéto umelecké diela majú okrem estetickej funkcie aj množstvo ďalších výhod tlmia hluk, regulujú vlhkosť vzduchu, čiastočne odpudzujú prach, pôsobia upokojujúco a sú ekologické.

Kreslená stena od Zážitkové steny

Architektka Zuzana Kráľovičová tvorí v rámci projektu Zážitkové steny veľmi sympatické kresby, ktorými zdobí nielen steny, ale aj tapety, nálepky či rôzne bytové doplnky. Každá kresba zaznamenáva nejaký príbeh, takže ak sa okoloidúci pozorovateľ dobre zadíva, postavičky na pozadí stien určite ožijú a porozprávajú mu čosi o svojich zážitkoch.

Svadobné šaty od Veroniky Kostkovej

Módna návrhárka Veronika Kostková tvorí vo svojom trenčianskom ateliéri svadobné kolekcie, ale aj modely na mieru. Unikátne svadobné šaty sa nesú v štýle boho a vyznačujú sa odvážnym spojením strapcov, brmbolcov, výšiviek s čipkami.

Venčeky a čelenky od Magaela

Michaela Ďurišová vyrába pod značkou Magaela handmade kvetinové ozdoby na všemožné príležitosti, ako sú svadby, plesy, ale aj na každodenné nosenie. Jej výrobky majú typický rukopis, v ktorom sa snúbi láska k prírode s umeleckým citom a zručnou prácou.

Čokoláda od LYRA

Čokoládu Lyra, ktorá sa vyrába na Slovensku, si pochvaľujú aj tí najnáročnejší čokoládoví fajnšmekri. Vyrába sa z najkvalitnejšieho kakaa a charakterizuje ju typický farebný posyp – scukornatené lupene kvetov, oriešky alebo sušené ovocie. Recepty na výrobu špičkovej čokolády vznikajú pod vedením Karola Stýbla, ktorý sa stal jedným zo štyroch ľudí na svete s titulom Fino de Aroma Master Chef Chocolatier. Niektoré čokolády získali prestížne ocenenie Great Taste, čím sa zaradili medzi najlepšie čokolády sveta.

Podeľte sa o svoje skúsenosti s blízkymi

Aby ste sa o svoje skúsenosti s originálnymi slovenskými produktmi mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotografka roky mapuje chátrajúce kaštiele. Zhrnula ich do knihy, ktorou chce otvoriť verejnú debatu

Knihou Châteaux po našom upozorňuje Jana Šturdíková na zlý stav pamiatok. Prostredníctvom nového rozšíreného vydania chce podporiť obnovu kaštieľa, o ktorý sa majitelia príkladne starajú.

Profesionálna fotografka Jana Šturdíková niekoľko rokov cestuje po Slovensku a mapuje chátrajúce kaštiele. Po úspechu prvého vydania knihy fotografií Châteaux sa rozhodla pripraviť nové rozšírené vydanie. Nájdete v ňom fotografie kaštieľov, ktoré sa do prvého vydania nedostali aj fotky nových stavieb, ktoré nafotila špeciálne pre toto vydanie. 

Chcete vydanie knihy podporiť? Viac informácií nájdete na tomto mieste

Fotografka svojou prácou dlhodobo upriamuje pozornosť na tému chátrajúcich pamiatok na Slovensku a snaží sa prispieť k zlepšeniu ich stavu. „Chcem, aby sa vďaka knihe o téme viac vedelo a viac hovorilo. Aby sme dokázali nájsť riešenia, ako týmto stavbám pomôcť a ako sa postarať o kultúrne hodnoty, ktoré tu máme,“ hovorí Jana.

Mapovanie kaštieľov odštartoval článok v časopise

Záujem fotografky o chátrajúce kaštiele pred rokmi odštartoval na prvý pohľad nenápadný článok v jednom časopise. „Asi v roku 2007 som si v časopise prečítala článok o svetoznámom výrobcovi sacherovych tort Franzovi Sacherovi, ktorého si rodina Esterháziovcov pozvala do kaštieľa v Želiezovciach, aby ich tam piekol. V tomto kaštieli pôsobil aj svetoznámy skladateľ Franz Schubert,“ vysvetľuje.

Vlachy, posledná funkcia: základná škola

„Článok sa niesol v kultúrnom duchu a vedľa neho bola uverejnená fotografia kaštieľa vo veľmi smutnom stave. Prekvapil ma ten nepomer. Na jednej strane text chváliaci sa bohatou kultúrnou históriou a na druhej strane chátrajúci kaštieľ. Nešlo to dokopy. V duchu som sa pýtala, prečo to nie je opravené a sprístupnené verejnosti, keď sme na našu históriu takí hrdí,“ približuje Jana.

Neskôr sa rozhodla svoje spomienky na článok a kaštieľ oživiť. „Keď som študovala na Inštitúte tvorivej fotografie v Opave a začali sme s vedúcim pedagógom pripravovať bakalársku prácu, spomenula som si na chátrajúce kaštiele,“ spomína.

Rusovce, posledná funkcia: kultúrne zariadenie – sidlo SĽUK-u

Aby sa do bakalárskej práce dostala aj nedávna história kaštieľov, rozhodli sa s vedúcim práce, že ich budú deliť do kategórií podľa poslednej funkcie, teda na kaštiele, ktoré slúžili ako byty, školy, ale aj sklady, liečebné ústavy či dokonca posilňovne.

„Ich história v 20. a 21. storočí často nebola lichotivá a zatiaľ sa o nej hovorí málo, napriek tomu, že je to potrebné,“ vysvetľuje fotografka.

Ľudia majú ku kaštieľom vzťah, ich reakcie na projekt boli pozitívne

Počas návštev jednotlivých miest Janu príjemne prekvapilo, že reakcie ľudí na jej projekt boli vždy priaznivé. „Ľudia boli veľmi ústretoví a snažili sa byť čo najviac nápomocní. Radi sa so mnou o kaštieľoch rozprávali, majú k nim vzťah,“ opisuje svoje skúsenosti.

Horné Lefantovce, posledná funkcia: rekreačné zariadenie

Stretávanie s ľuďmi počas mapovania chátrajúcich kaštieľov fotografku utvrdilo v tom, že je dôležité nezabúdať na našu históriu a zachovať si ju v pamäti.

Z 30 kaštieľov bolo nakoniec viac ako 150

Jana sa spočiatku sústredila na kaštiele v okolí Bratislavy, kde sa narodila. Pôvodný plán bol spraviť komorný súbor 30 fotografií. „Bol to môj profesor, kto apeloval, aby bolo opustených stavieb čo najviac. Počet tu zohráva významnú rolu. Pri pohľade na zopár chátrajúcich kaštieľov si poviete, že je to škoda, ale keď ich vidíte vyše 100, začnete chápať, že niečo nie je v poriadku,“ približuje.

Malé Zlievce, posledná funkcia: byt

Pri hľadaní kaštieľov preto začala svoj záber rozširovať prostredníctvom webových portálov o pamiatkach, postupne sa dopracovala k rôznym publikáciám a zoznamom a obracala sa aj na obyvateľov jednotlivých obcí. Spolu ich nafotila viac ako 150.

Rozšírené vydanie prináša viac fotiek aj nové texty od odborníkov

Jana v súčasnosti pracuje na druhom rozšírenom vydaní knihy, ktorá zachytáva chátrajúce kaštiele naprieč Slovenskom. Vydať svoje fotky knižne však spočiatku nebolo jej zámerom. „Prišlo to úplnou náhodou. Keby ma neoslovili kamaráti, že chcú knihu vydať, nikdy by som sa do toho nepustila,“ spomína fotografka.

Kým v prvej knihe si svoje miesto našlo 104 kaštieľov, v novom vydaní ich bude viac ako 130 vrátane fotografií, ktoré sa do prvého vydania nedostali.

„Vyberala som tie, ktoré boli čo najmenej obrastené stromami a kríkmi, aby ich bolo čo najviac vidno a zachoval sa jednotný štýl fotografií. Niektoré kaštiele sa totiž  stratili vo vegetácii alebo sa pre náročný terén nedal získať potrebný odstup. Dôležité pritom bolo aj radenie do kategórií podľa poslednej funkcie. Aby napríklad tých, ktoré sa využívali ako byty, nebolo príliš veľa a tých, ktoré slúžili ako obchody, zase príliš málo, aby listovanie v knihe malo rytmus a kniha bola zaujímavá,“ vysvetľuje fotografka, ako pristupovala k zostavovaniu knihy.  

„Keď som našla popri bežnejších účeloch aj nejaký kaštieľ s atypickým účelom, napríklad zberné suroviny, snažila som sa ho do knihy zaradiť,“ dopĺňa. Do rozšíreného vydania pridala aj presnejšie doplnenie, na čo kaštiele v jednotlivých kategóriách slúžili. 

Popri informácii, že ide o školu, sa tiež dozviete, aký konkrétny typ školy v kaštieli sídlil, napríklad materská škola, stredné odborné učilište strojárske a podobne.

Fotografka do rozšíreného vydania zaradila aj nové texty od ďalších odborníkov, ktoré mapujú situáciu kaštieľov v minulosti a dnes a čitateľom objasnia mnohé otázky o ich súčasnom stave. Vďaka tomu si môžete o téme vytvoriť lepší obraz a spoznať ďalšie súvislosti.

Veľká Lomnica, posledná funkcia: sídlo Výskumného a šľachtiteľského ústavu zemiakárskeho

Podporou kampane prispejete na vydanie knihy aj obnovu kaštieľa

Aby Jana mohla knihu vydať, rozhodla sa podobne ako pri prvom vydaní spustiť crowdfundingovú kampaň, ktorá aktuálne prebieha. Pre ľudí, ktorí jej vydanie podporia, pripravila aj rôzne darčeky podľa výšky príspevku. Pripravené sú pohľadnice, knihy s podpisom, zarámované fotografie aj výlet po opustených kaštieľoch.

Fotografka sa zároveň rozhodla časť z peňazí, ktoré v rámci kampane vyzbierajú, venovať na opravu kaštieľa v Jablonici. Podporením knihy tak ľudia zároveň prispievajú na jeho obnovu.

„Kaštieľ v Jablonici opravujú šikovní mladí majitelia, ktorí ho kúpili napriek zlému stavu a začali ho obnovovať. Bola som na jeho prehliadke, kde mi poskytli odborný výklad, všetko vysvetlili a ukázali. V rozsiahlom areáli sa zachoval pôvodný čeľadník bez necitlivých zásahov aj stajne s pôvodnými napájačkami pre kone z obdobia prvej republiky. Sú to architektonické skvosty,“ približuje fotografka.

Jablonica, posledná funkcia: zberné suroviny

„Potešilo ma, že majitelia majú vzťah k týmto historickým hodnotám, rozumejú ich kvalite, rekonštrukciu robia poctivo a svojou prácou obohacujú miestnu komunitu. V kaštieli robievajú prehliadky a organizujú aj festival historických remesiel, starajú sa o park a spolupracujú s dobrovoľníkmi. Kaštieľ sa tak otvára ľuďom a majitelia sa snažia o to, aby si k nemu vytvárali pozitívny vzťah, čo je veľmi cenné,“ ozrejmuje ďalšie dôvody, prečo sa rozhodla podporiť jeho obnovu. 

Fotografka chce aj týmto spôsobom prispieť k tomu, aby sa kniha Châteaux po našom spojila s vecou, ktorej sa skutočne týka. „Aby sa ľudia dozvedeli o prípadoch, ako sa to dá a videli aj pozitívny výsledok – že sa kaštiele aj opravujú, že je tu nádej na ich obnovu, že sú riešenia. Chcela by som, aby sme ako spoločnosť hľadali spôsoby, ako týmto stavbám pomôcť a podporiť majiteľov, ktorí k nim majú silný osobný vzťah a myslia to s pamiatkami úprimne,“ dopĺňa Jana. 

Nové rozšírené vydanie fotografickej knihy o chátrajúcich kaštieľoch na Slovensku môžete na StartLabe podporiť aj vy. Viac info nájdete na tomto mieste

Jana Šturdíková

Fotografovaniu sa začala venovať, keď mala približne 15 rokov. Vyštudovala Inštitút tvorivej fotografie Sliezskej univerzity v Opave. Jej nadšenie pre dokumentáciu sa naplno prejavilo pri výbere bakalárskej práce, v ktorej sa venovala chátrajúcim kaštieľom na Slovensku. Fotky z nej sa rozhodla spracovať aj knižne. Okrem fotografie má rada aj divadlo, pôsobí v alternatívnom divadle Non.Garde.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac