7 nápaditých dizajnových výrobkov z dielne šikovných Slovákov

Vybrali sme pre vás nápadité projekty slovenských výrobcov – od machového obrazu po hudobný nástroj pre nehudobníkov.

Na Slovensku žije veľa talentovaných a šikovných ľudí, ktorí vytvárajú jedinečné veci. Naša krajina má široké portfólio dizajnových predmetov a oku lahodiacich produktov, za ktoré sa nemusí hanbiť ani v zahraničí. Práve naopak.

Podeľte sa o svoje skúsenosti s originálnymi slovenskými produktami prostredníctvom rýchlej 4G sieti od O2. Viac informácií

Predstavujeme vám sedem produktov od šikovných Slovákov, na ktoré môžeme byť právom hrdí.

Kalimba od Bolf Kalimbas

Kalimba je hudobný nástroj z dreva, ktorý pochádza z Afriky. Svojím zvukom a jednoduchosťou učarovala Marekovi Bolfovi natoľko, že si v Hornej Lehote pri Podbrezovej zriadil remeselnú dielňu na jej výrobu Bolf Kalimbas. Vďaka intuitívnemu ladeniu si na kalimbe zahrá aj človek, ktorý neovláda hudobnú teóriu ani hru na žiadnom nástroji.

Vankúš od Mellow

Mellow vyrába tvarované vankúše a ďalšie produkty s ilustrovanou potlačou. Za nezameniteľným dizajnom je ilustrátor Adrián Macho, ktorý sa zviditeľnil aj ilustrovaním populárnej detskej knihy Gerda. Značku Mellow začali spoločne s podnikateľom Marcelom Melicherom budovať v dielni pri Šamoríne. Momentálne majú v pláne svoje podnikanie rozšíriť viac do sveta.

Obraz z machu od Bemoss

Bemoss je slovenský výrobca živých zelených machových stien a obrazov. Takéto umelecké diela majú okrem estetickej funkcie aj množstvo ďalších výhod tlmia hluk, regulujú vlhkosť vzduchu, čiastočne odpudzujú prach, pôsobia upokojujúco a sú ekologické.

Kreslená stena od Zážitkové steny

Architektka Zuzana Kráľovičová tvorí v rámci projektu Zážitkové steny veľmi sympatické kresby, ktorými zdobí nielen steny, ale aj tapety, nálepky či rôzne bytové doplnky. Každá kresba zaznamenáva nejaký príbeh, takže ak sa okoloidúci pozorovateľ dobre zadíva, postavičky na pozadí stien určite ožijú a porozprávajú mu čosi o svojich zážitkoch.

Svadobné šaty od Veroniky Kostkovej

Módna návrhárka Veronika Kostková tvorí vo svojom trenčianskom ateliéri svadobné kolekcie, ale aj modely na mieru. Unikátne svadobné šaty sa nesú v štýle boho a vyznačujú sa odvážnym spojením strapcov, brmbolcov, výšiviek s čipkami.

Venčeky a čelenky od Magaela

Michaela Ďurišová vyrába pod značkou Magaela handmade kvetinové ozdoby na všemožné príležitosti, ako sú svadby, plesy, ale aj na každodenné nosenie. Jej výrobky majú typický rukopis, v ktorom sa snúbi láska k prírode s umeleckým citom a zručnou prácou.

Čokoláda od LYRA

Čokoládu Lyra, ktorá sa vyrába na Slovensku, si pochvaľujú aj tí najnáročnejší čokoládoví fajnšmekri. Vyrába sa z najkvalitnejšieho kakaa a charakterizuje ju typický farebný posyp – scukornatené lupene kvetov, oriešky alebo sušené ovocie. Recepty na výrobu špičkovej čokolády vznikajú pod vedením Karola Stýbla, ktorý sa stal jedným zo štyroch ľudí na svete s titulom Fino de Aroma Master Chef Chocolatier. Niektoré čokolády získali prestížne ocenenie Great Taste, čím sa zaradili medzi najlepšie čokolády sveta.

Podeľte sa o svoje skúsenosti s blízkymi

Aby ste sa o svoje skúsenosti s originálnymi slovenskými produktmi mohli podeliť so svojimi blízkymi, stavte na rýchly a spoľahlivý mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 96 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií nájdete na www.o2.sk/4g.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

„Potešilo ma intuitívne ovládanie, krásne fotky a herný mód.” Lucia Šicková hodnotí nový Honor View20

Čím si Honor View20 získal spoluzakladateľku herného štúdia Pixel Federation?

Spoluzakladateľke herného štúdia Pixel Federation sme na skúšku požičali nový Honor View20. Aj keď sa Lucia Šicková považuje za skalnú fanúšičku Apple, vie si bez problémov predstaviť fungovanie s novinkou od Honoru. Očarili ju hlavne živé farby fotiek a ideálny hardvér na hry.

Prvé dojmy

Telefón je ľahší ako môj iPhone 8 a veľmi dobre sa drží v ruke. Na snímač odtlačkov na zadnej strane by som si zvykala ťažšie, ale viem si s ním v pohode predstaviť fungovanie, je to celkom prirodzené. Páči sa mi aj veľký displej, na ktorom okrúhly výrez nepôsobí rušivo.

Fotoaparát

Veľmi rada fotím a kvalita fotoaparátu ma potešila. Fotky majú pekné živé farby a aj keď zvyknem používať sofistikovanejšie nástroje na úpravu, s natívnym fotoeditorom sa dobre pracuje.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Honor View20 nie je obyčajným duálnym fotoaparátom. Okrem veľmi kvalitnej 48 Mpx hlavnej kamery má aj senzor s technológiou Time of Flight, ktorá umožňuje mapovať objekty v 3D a následne ich meniť.”

Ovládanie

Používateľský zážitok je veľmi intuitívny. Napriek tomu, že som Apple človek, nemala som žiadne problémy s ovládaním. Zaujali ma aj netradičné gestá pomocou hánky na ruke.

Bavilo ma robiť hánkou písmená, ktoré mi otvárali moje najviac používané aplikácie. Nechala som si prednastavené písmeno C na otváranie fotoaparátu, k písmenu S som si priradila Slack a K mi otváralo kalendár.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
Mimoriadne intuitívne ovládanie má na svedomí nové Magic UI, ktoré prináša aj veľmi prispôsobiteľné ovládanie gestami a prepojenie s umelou inteligenciou. ”

Zobrazenie

Veľkou výhodou je možnosť pripojenia telefónu na väčšiu obrazovku. Či už pri práci, alebo pri video streamovacích appkách. Veľa cestujem a ako pracovný nástroj používam iPad, ktorého kópiou je zároveň môj telefón. Robím veľa prezentácii, takže možnosť preniesť menšie zariadenie na väčší displej je skvelé.

Hlavne ak k tomu pridáme super Split Screen funkciu, vďaka ktorej viem využívať dve appky súčasne.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Model Honor View20 má 6,4” All-view displej, vďaka ktorému je takmer celá predná strana venovaná len tomu, čo chcete vidieť. Výrez pre prednú kameru má len 4,5 mm a nepôsobí rušivo.”

Hry

Pre mňa sú na telefóne veľmi dôležité hry, mám ich vždy rozohratých niekoľko. Cením si možnosť spravovať všetky hry na jednom mieste aj prepnutie telefónu do herného módu.

Čo na to O2 Guru Michal Kmeť?
„Hoci tak na prvý pohľad nevyzerá, Honor View20 je aj výborným herným telefónom. Dokazuje to výkonný čip, unikátna technológia chladenia  alebo dodatočná wi-fi anténa umiestnená v strede telefónu. ”

Celkové hodnotenie

Honor View20 robí krásne fotky, má intuitívne ovládanie a dobre padne do ruky. Navyše sa veľmi rýchlo nabíja, 50 % baterky je nabitých približne za 30 minút. Aj keď sa mi to ako vernému iPhone používateľovi ťažko hovorí, viem si predstaviť, že by som tento telefón používala naďalej.

Lucia Šicková je spoluzakladateľkou Pixel Federation. Šíri osvetu o hrách a je presvedčená, že videohry sú dobrým vzdelávacím nástrojom. Je projektovou manažérkou iniciatívy Pixel Federation – Edufactory, ktorá si kladie za cieľ podporovať inovácie vo vzdelávaní na Slovensku a zároveň odovzdávať know-how v tejto oblasti.


Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Lifetech: Čo je nové