9 filmov, pri ktorých si skvelo oddýchnete

Vybrali sme pre vás bláznivé komédie aj filmy, ktoré sa s humorom venujú vážnejším témam.

S príchodom jesene začíname tráviť čoraz viac času doma. Vonku je skoro tma a čím viac sa ochladzuje, tým viac máme nutkanie zaliezť večer pod deku a rozptýliť sa zábavným filmom. Pozrite si náš výber komédií z ponuky HBO GO, ktoré vám vždy zlepšia náladu. 

Sledujte filmy cez O2. Súčasťou vášho O2 SMART Paušálu môže byť aj predplatné HBO GO aj 10 GB extra dát. Chcem vedieť viac

Grandhotel Budapešť/The Grand Budapest Hotel

Posledný hraný film režiséra Wesa Andersona má všetko, čo by mal mať dobrý film – pútavý dej, famózne obsadenie a jemu vlastnú estetiku. Návšteva luxusného Grandhotela Budapešť vás prenesie do fiktívneho medzivojnového sveta, kde zažijete krádež, boj o rodinné dedičstvo, krivé obvinenie, vyslobodenie z väzenia aj romantickú zápletku.

Foto: © 2014 TGBH LLC, Twentieth Century Fox Film Corporation and TSG Entertainment Finance LLC

Film rozpráva príbeh legendárneho recepčného Gustava H. (Ralph Fiennes) a jeho pomocníka a protežanta Zera Mustafu (Tony Revolori). Hoteloví hostia pána Gustava milujú, niektoré staršie dámy doslova. Keď jedna z nich (Tilda Swinton) zomrie a odkáže mu vzácny obraz, začne sa o vychýreného recepčného zaujímať polícia, rodina zosnulej aj nájomný vrah. Pomôže mu tajný hoteliersky spolok?

Film Grandhotel Budapešť si v roku 2015 vyslúžil 9 nominácií na Oscara, vrátane kategórie Najlepší film a Najlepší režisér. Nakoniec premenil štyri nominácie a získal zlatú sošku za najlepšiu hudbu či najlepšie kostýmy.

Psí ostrov/Isle of Dogs

V Sóde máme Andersonove filmy v obľube, preto sme do tohto výberu zaradili aj jeho ďalšiu komédiu, ktorú nájdete na HBO GO. Nemusíte byť vášniví psičkári, aby ste si užili milý príbeh priateľstva, ktorý je nádherne natočený technikou stop-motion.

Psí ostrov je síce animovaný, no ak ho budete pozerať v pôvodnom znení, môžete sa tešiť na hviezdne obsadenie. Postávam prepožičali hlasy aj Scarlett Johansson, Bill Murray, Edward Norton, Tilda Swinton, Harvey Keitel, Frances McDormand či Yoko Ono.

Foto: © 2018 Twentieth Century Fox Film Corporation and IOD Distribution LLC

Príbeh sa odohráva v japonskom meste Megasaki, ktoré postihla psia chrípka. Starosta mesta Kobayashi dal preto vyhostiť všetky psy na ostrov, ktorý slúži ako skládka odpadu. Vyhostili aj strážneho psa menom Spots, ktorý chránil sirotu Atariho, o ktorého sa staral práve starosta. Pri pokuse o záchranu svojho psa sa Atari stretáva s divou svorkou a odhaľuje spriahnutie založené na historickej nenávisti psov.

Diabol nosí Pradu/The Devil Wears Prada

Adaptácia knihy Lauren Weisbergerovej predstavuje už ikonický film, v ktorom sa mladá novinárka Andy snaží presadiť v prestížnom módnom magazíne Runway a zapáčiť sa šéfredaktorke Mirande Priestly, ktorej je zdanlivo nemožné zavďačiť sa.

Andy sa zo začiatku o módu veľmi nezaujíma a svojím výzorom do módneho sveta ani nezapadá. Postupne sa však mení a prispôsobuje nekompromisným požiadavkám pracovného prostredia aj za cenu čoraz väčších problémov v osobnom živote. Podarí sa Andy všetko ustáť a získať uznanie a kariérne odporúčanie od Mirandy?

Foto: © 2006 Twentieth Century Fox Film Corporation

Film Diabol nosí Pradu sa aj vďaka skvelým výkonom Anne Hathaway a Meryl Streep zaradil medzi najvplyvnejšie popkultúrne diela začiatku 20. storočia. Meryl Streep za úlohu Mirandy Priestly získala aj nomináciu na Oscara za najlepšiu herečku.

Počúvajte hudbu cez O2. Máme pre vás výber pesničiek, ktoré osviežia váš jesenný playlist. Chcem vedieť viac

Tour de doping/Tour de Pharmacy

Ak nemáte chuť alebo čas na celovečerný film, pozrite si 40-minútový hraný dokument Tour de doping z produkcie HBO. Satirická snímka zachytáva popularitu dopingu v profesionálnej cyklistike.

Jednou z hlavných postáv je komik Andy Samberg, ktorý hrá nigérijského cyklistu narodeného v Amerike Martyho Hassa. Spolu s ďalšími pretekármi sa snaží vyhrať Tour de France v roku 1982, ktorú vo filme poznačila rozsiahla korupcia a dopingové aféry.

Foto: © 2017 Home Box Office

Okrem Orlanda Blooma a Kevina Bacona si vo filme zahral aj boxer Mike Tyson a kontroverznú úlohu prijal aj bývalý cyklista Lance Armstrong, ktorý po obrovskom dopingovom škandále prišiel o sedem víťazstiev na Tour de France.

Scary Movie 1, 2 a 3

Ak máte chuť pozrieť si niečo strašidelnejšie, no nie ste práve fanúšikom desivých hororov, odporúčame sériu Scary Movie.

V ponuke HBO GO nájdete prvé tri filmy Scary Movie – teda presne tie, ktoré sa naozaj oplatí pozrieť. Môžete sa tešiť na viacero legendárnych scén, správnu dávku prízemnejšieho humoru a množstvo popkultúrnych referencií.

Foto: © Miramax

Séria Scary Movie úspešne paroduje horory ako Vreskot, Kruh, Viem, čo ste robili minulé leto, Šiesty zmysel či Exorcista a uťahujú si aj z iných populárnych filmov ako Matrix, Titanic či 8. míľa. Nájdete v Scary Movie aj paródie na ďalšie filmy?

Hlava 22/Catch 22

Ak ste mali radi seriál M*A*S*H, tak vám odporúčame aj čiernu vojnovú komédiu Hlava 22. Ide o adaptáciu rovnomenného románu Josepha Hellera, ktorá satiricky poukazuje na nezmyselnosť vojny.

Hlavnou postavou filmu je kapitán Yossarian, pilot bombardéru B-52, ktorý pomáha americkej armáde oslobodiť Európu od fašizmu. Yossarian mal byť už dávno doma, no pre nedostatok pilotov sa mu počet misií stále zvyšuje.

Foto: © Paramount Pictures

Jediný spôsob, ako sa vie zo služby oslobodiť, spočíva v tom, že ho vyhlásia za blázna. Za blázna sa však pilot musí označiť sám a práve v tom je háčik. Pilot, ktorý odmietne lietať v nových misiách, je však podľa pravidiel príčetný, a teda schopný vykonávať misie aj naďalej. Podarí sa Yossarianovi uniknúť z tejto absurdnej situácie?

Súboj pohlaví/Battle of the Sexes

Diskriminácia, sexizmus a šovinizmus sú vážne témy. Vďaka hereckej dvojici Emme Stone a Stevovi Carellovi si však môžete byť istí, že sa dobre pobavíte aj pri náročnejšom filme.

Súboj pohlaví je biografický film o dvojici tenistov Billie Jean King a Bobbym Riggsovi, ktorý vychádza z ich zápasu v roku 1973. Stelesnený testosterón a šovinista Riggs odohral proti vtedajšej svetovej tenisovej jednotke a angažovanej feministke tenisový súboj, ktorý patril k najsledovanejším športovým udalostiam na televíznych obrazovkách.

Foto: © 2017 Twentieth Century Fox Film Corporation and TSG Entertainment Finance LLC

Viacerí kritici považujú výkon Emmy Stone v úlohe Billie Jean King za jej najlepší vôbec napriek tomu, že filmu sa v kinách až tak nedarilo a rok predtým získala Oscara v kategórii Najlepší ženský herecký výkon vo filme La La Land.

Chicago

Keď sa zborová tanečnica Roxie a kabaretná hviezda Velma ocitnú vo väzení za vraždy, začnú intrigami súperiť o pozornosť a slávu s nádejou, že ich zachránia pred odsúdením. Chicago sa odohráva v 20. rokoch minulého storočia a nastavuje zrkadlo korupcii a tzv. celebritnému zločinu.

Foto: © 2002 Miramax Film Corporation

Romantický muzikál s hviezdnym obsadením získal v roku 2003 šesť Oscarov vrátane ocenenia za najlepší film. Okrem Richarda Gera a Renée Zellweger si vo filme zahrala aj Lucy Liu, Queen Latifah a Catherine Zeta-Jones, ktorá si za svoj výkon odniesla sošku za Najlepšiu herečku vo vedľajšej úlohe.

Zaujímavosťou je, že väčšina hercov si svoje pesničky odspievala aj odtancovala. Hudobné vystúpenia v tomto filme sú pôsobivo teatrálne. Sme zvedaví, ktorú z piesní si budete na druhý deň po pozretí veselo pospevovať.

Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o cestovaní v čase / Frequently Asked Questions About Time Travel

Na záver pre vás máme jednu menej známu sci-fi komédiu z produkcie HBO Všetko, čo ste kedy chceli vedieť o cestovaní v čase. Pod pojmom sci-fi si tu však nepredstavujte blockbuster plný vesmírnych ľudí a mimozemšťanov.

Foto: © 2012 Home Box Office

Príbeh filmu sa začína nevinne – traja obyčajní muži sa stretnú v lokálnom bare. Jeden z nich je posadnutý cestovaním v čase, druhý miluje filmy a tretí je cynik.

Každý z nich sa bude musieť po svojom vyrovnať s príchodom Cassie, ktorá tvrdí, že je z budúcnosti. Podarí sa im pri náhodných výletoch do minulosti aj budúcnosti odhaliť pravidlá cestovania v čase?

Čo prináša HBO GO cez O2 SMART Paušál

HBO GO je streamovacia služba na sledovanie filmov a seriálov, ktorú môžete vďaka internetovému pripojeniu využívať kedykoľvek a kdekoľvek. V ponuke nájdete nielen hollywoodske veľkofilmy a obľúbené seriály z produkcie HBO ako Hry o tróny, ale aj bohatú ponuku dokumentov.

Nechýba ani detská sekcia, v ktorej nájdete hodnotnú zábavu pre malé aj väčšie deti. Veľkou výhodou je, že väčšina ponúkaných titulov podporuje český dabing alebo titulky. Aplikáciu HBO GO si teraz môžete ako prémiovú službu aktivovať v rámci svojho O2 SMART Paušálu.

Vyberte si svoj O2 SMART Paušál a získajte extra dáta na obľúbené aplikácie. Ak sa rozhodnete pre Zlatý O2 SMART Paušál, získate nielen neobmedzené volania, SMS a MMS a 10 GB dát, ale aj 3 × 10 GB na tri aplikácie podľa vášho výberu. Vybrať si môžete napríklad streamovaciu službu HBO GO aj s predplatným a k tomu Instagram a Facebook. Viac o nových O2 SMART Paušáloch a ich možnostiach sa dozviete na www.o2.sk.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fyzioterapeut Mateja Tótha radí rodičom: Všímajte si, ako vaše dieťa sedí, aj ako sa hrá

„Ak sa dieťa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave,“ hovorí Denis Freudenfeld.

Denis Freudenfeld pôsobil ako dvorný fyzioterapeut biatlonistky Naste Kuzminovej a dlhodobo spolupracuje s atlétom Matejom Tóthom, ktorého sprevádzal na nejednej olympiáde. Porozprávali sme sa s ním o dôležitosti pohybu pre dnešné deti aj o zdravotných problémoch, ktoré ich trápia.

V rozhovore sa ďalej dozviete:

  • ako pandémia ovplyvnila pohyb detí,
  • na ktoré signály tela by rodičia mali u detí dávať pozor,
  • kedy treba vyhľadať fyzioterapeuta,
  • prečo treba venovať pozornosť správnemu dýchaniu.

Ako rozhýbať deti doma? Zacvičte si spolu s nimi podľa videí O2 Športovej akadémie Mateja Tótha

Ste fyzioterapeutom najúspešnejších slovenských športovcov. V čom presne spočíva vaša práca?

Pracujem vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici ako fyzioterapeut, ktorý sa stará o talentovaných športovcov. V centre zabezpečujeme prípravu štátnej športovej reprezentácie Slovenska na rôznych súťažiach a olympiádach.

Mojou úlohou ako fyzioterapeuta je diagnostika, liečba a prevencia rôznych pohybových problémov. To znamená, že občas pomasírujem alebo ponaprávam a ak za mnou príde športovec s nejakým problémom, diagnostikou sa snažím zistiť, z ktorej časti tela pochádza. Často sa totiž stáva, že problém je prenesený. To znamená, že niekoho bolí koleno, no v skutočnosti bolesť spočíva v zlom postavení chodidla, v posunutej panve alebo jej príčinou môžu byť aj kríže.

Niekedy je to taká detektívka, pri ktorej vyšetrujem konkrétneho športovca, a po následnej diagnostike sa cvičeniami snažíme uvoľniť alebo posilniť určité svalové partie na tele, ktoré jeho problém vyvolávajú.

Vychádzate pri svojej práci z konkrétnej metodiky?

Pracujem najmä s dynamickou neuromuskulárnou stabilizáciou. Je to metodika založená na dýchacích cvičeniach, pri ktorých sa svaly uvoľňujú. Dokonca aj bez toho, aby ich bolo nutné stláčať či klasicky masírovať. Pri práci so športovcami sa venujeme riadeniu ich pohybu. To znamená, že sa učíme novému pohybu alebo ho naprávame a dávame mu iný rozsah.

S Matejom spolu cvičíme, a keď treba, poskytujem mu regeneračné procedúry. Často pozeráme jeho videá z tréningu a na základe nich sa snažíme zdokonaliť jeho techniku, aby bol jeho pohyb ekonomickejší a rýchlejší a aby svoje telo čo najmenej preťažoval.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku.

Fyzioterapia upozorňuje na dôležitosť správneho pohybu. Ako veľmi je dôležitý pohyb pre deti a ako ho ovplyvnila pandémia?

Každé dieťa sa potrebuje hýbať – pohyb je pre jeho vývoj nesmierne dôležitý. Keď sú deti v škole, hýbu sa často. Po skončení hodiny vstanú, vyjdú na chodbu, naháňajú sa, majú hodinu telesnej výchovy, jednoducho stále niečo robia.

Je dôležité uvedomiť si, že kostra dieťaťa potrebuje pre svoj zdravý vývoj určité antigravitačné zaťaženie – nielen chrbtice, ale aj končatín. Tak ako sa vyvíja kostra, menia sa aj uhly v kĺboch. Bedrové i ramenné kĺby sa u malých detí vždy prispôsobujú záťaži, u väčších detí kosti zosilňujú.

Keď dieťa stojí alebo sa pohybuje, má zaťažené dolné končatiny i kardiovaskulárny aparát. Pri dištančnej výučbe sa to nedeje, pretože deti presedia celé hodiny doma pri počítači a mobile a nemajú zabezpečený dostatočný pohyb. Ten veľmi ovplyvňuje aj psychika, ktorá sa premieta do tela a pohybového aparátu detí.

Dôležitá je aj socializácia detí a správna dávka súťaživosti. Svoje tu zohráva už len to, že človek rozpráva a gestikuluje, používa reč tela. Zdravý vývoj dieťaťa značne ovplyvňuje aj obezita, ktorá neraz obmedzuje jeho pohyb, pričom dôsledky sa prejavia až o rok alebo o dva.

Čo by si mali všímať rodičia na svojich deťoch? 

Najdôležitejšie je všímať si guľatý chrbátik, kolienka a chodidlá. V prvom rade by mali sledovať, ako ich dieťa sedí. Či má guľatý, alebo vystretý chrbát, či nemá predsunutú hlavu, alebo či jeho krčná chrbtica nie je veľmi zaklonená.

Keď sa dieťa hrá a čupne si, je dôležité všímať si, či mu idú kolienka k sebe, alebo či nemá vytočené chodidlá do strany.

Kedy je čas vyhľadať fyzioterapeuta?

Ak napríklad rodič upozorní dieťa na zlé držanie tela a aj napriek tomu ho nedokáže korigovať, je to jasný signál, že niečo nie je v poriadku. Ak mu odstávajú rebrá, má preliačený hrudník alebo sa mu prepadáva klenba chodidiel, prípadne má nohy do X (kolená vbočené dovnútra k sebe), je čas vyhľadať odborníka.

Mnohým rodičom by som odporučil, aby po skončení pandémie so svojimi deťmi navštívili pediatra. Dieťa sa nemusí sťažovať na bolesť, ale je možné, že diagnostikou sa odhalí, že niečo naozaj nie je v poriadku. Vtedy mu dokáže pomôcť práve fyzioterapeut, ktorý mu nastaví potrebné cvičenia.

Dieťaťu nestačí kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Veľa hovoríte aj o správnom dýchaní a potrebe bránicového dýchania, ku ktorému vediete aj športovcov. V čom je takéto dýchanie prínosné?

Rodič si niekedy môže myslieť, ako veľmi je jeho dieťa ohybné a flexibilné a ako dobre trénuje, pričom nevidí, že jeden pohyb nahrádza druhým alebo k nemu pridružuje ďalšie pohyby. Dýchanie u detí sa dnes mení, preto je nesmierne dôležité venovať mu pozornosť.

U nás pracujeme s vývojovou kineziológiou, ktorú cvičíme aj spolu s Matejom. Ide o jednoduché cviky, pri ktorých sa napodobňujú vývojové fázy dieťaťa a ktorých základom má byť bránicové dýchanie, treba teda správne dýchať do brucha. Bránica totiž nemá len dychovú, ale aj stabilizačnú posturálnu funkciu. Stabilizuje telo, čím pomáha, aby bol pohyb človeka jednoduchší a efektívnejší.

Dýchanie do brucha zabezpečuje pevnosť celej pohybovej sústavy. Pohyb je tak oveľa menej závislý od svalov a energeticky menej náročný.

Koľko času by mali deti tráviť pohybom?

Je to veľmi individuálne a závisí to od mnohých faktorov. Určite by však športové aktivity nemali rodičia deťom nanucovať. Treba brať do úvahy, či ide o malé dieťa, alebo tínedžera. Malé deti by mali mať zabezpečenú rôznorodosť pohybu, nemali by sme ich však dlhodobo zaťažovať. Staršie deti potrebujú viac trénovať.

Dôležitú úlohu v tom zohráva aj psychika, ktorú treba rešpektovať. Najlepšia je zlatá stredná cesta, ktorá sa u detí prejavuje príjemnou únavou, keď už nemajú chuť vymýšľať nič iné.

Čítajte aj: Príklad rodičov je pre deti dôležitý nielen v čase pandémie, hovorí detský tréner

Dieťa by malo robiť to, čo ho baví, rodič by sa preto nemal sústrediť iba na konkrétny šport. Potrebuje prirodzený pohyb. Nestačí mu kúpiť kolobežku a povedať si, že to stačí. Dieťa potrebuje aj hrať sa s loptou, šplhať po strome, bicyklovať sa a robiť rôzne iné aktivity. Pohyb by mal preň byť predovšetkým zábavou.

Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Veľkou témou je špecializácia detí na konkrétny šport, s ktorou sa často začína veľmi skoro. Kedy by s ňou dieťa malo začať?

Závisí od druhu športu, ktorému sa dieťa venuje. Odporúčam s ním však začať až na druhom stupni základnej školy. Ak dieťa robí nejaký šport v mladom veku, malo by ho robiť pre radosť, určite neodporúčam ťažké tréningy. Dieťa by si v prvom rade malo šport užívať. Nemalo by preň byť povinnosťou tvrdo sa orientovať na výkon.

Ak je dieťa malé, je dobré, aby malo zabezpečenú rôznorodosť pohybu. Môže sa naučiť niečo z gymnastiky a z koordinačných cvičení pri rôznych druhoch športu, môže si precvičovať vytrvalosť i rýchlosť.

Dieťa je ako špongia − od útleho veku nasáva informácie. Ak sa venuje rôznym pohybovým aktivitám, v centrálnej nervovej sústave si vytvára programy, z ktorých neskôr môže ťažiť práve v špecializovanej príprave.

Deti sa veľa učia pozorovaním alebo napodobňovaním, keď im niekto niečo vysvetľuje. Počúvajú, vidia, vnímajú, premietajú si to do tela a daný pohyb napodobňujú a kreujú. Voláme to motorické učenie, ktoré pomáha aj pri rozvoji koordinácie a iných pohybových kvalít. Čím viac sa teda dieťa učí, tým viac to zužitkuje v budúcnosti.

Na pohyb detí je zameraná aj O2 Športová akadémia Mateja Tótha, ktorá v čase zatvorených škôl a prerušených krúžkov začala zverejňovať videá na cvičenie doma. V čom vidíte ich hlavný prínos?

Akadémia je zameraná predovšetkým na deti na prvom stupni základných škôl, kde sa venujeme všeobecnému pohybovému rozvoju dieťaťa. Deti prostredníctvom hravých online videí Telesnej na doma môžu získať správny športový základ, ale aj pozitívny vzťah k pohybu.

Je to skvelá pomôcka pre rodičov i pre deti, ktoré počas pandémie nemohli chodiť do školy, a tak boli odrezané od pohybových aktivít, na ktoré boli zvyknuté. Cvičiť tak môžu v domácom prostredí. Tu je dôležité podotknúť, že nestačí iba cvičiť, treba aj vedieť, ako správne cvičiť, ako pri cvičení funguje telo, a to všetko Akadémia deti učí.

Denis Freudenfeld

Je jedným z najuznávanejších slovenských fyzioterapeutov. Fyzioterapii sa venuje od roku 2000, od roku 2005 pôsobí vo Vojenskom športovom centre DUKLA v Banskej Bystrici. Na konte má veľa úspechov so špičkovými slovenskými športovcami. Pri svojej práci kladie dôraz na dynamickú neuromuskulárnu stabilizáciu, ktorej priekopníkom bol český fyzioterapeut Pavel Kolář. Pochádza zo Žiliny, momentálne žije v Banskej Bystrici, má dve deti.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac