Rezbárstvo: Remeslo a zároveň kultúrne dedičstvo

Aj vďaka týmto ľuďom, a ich vášni k drevu, toto krásne remeslo stále žije.

Rezbárstvo na Slovensku vždy malo, a stále má, bohatú tradíciu. Prvá známa zmienka o tomto remesle u nás je už z roku 1250 zo Štiavnickej doliny.

Rezbárska výroba sa využívala pri zdobení brán a vchodov do bohatších gazdovských dvorov, na štítoch domov a stĺpoch, hlavne v oblasti Levíc a Zvolena. Zdobil sa takto aj nábytok alebo náhrobné kríže na Detve, v Novohrade a oblasti Gemera, ale aj poľnohospodárske náradia.

Troška z histórie

Osobité črty rezbárstva sa javili už v pastierstve, kde sa na pastierske palice vyrezávali rôzne motívy. Dôležitú úlohu zohrávalo aj v baníctve alebo mlynárstve.

Odnož rezbárstva – takzvané „vareškárstvo“, bolo na Slovensku asi najviac rozšírené. Dalo by sa povedať, že je to samostatné odvetvie, ale s rezbárstvom veľmi úzko súvisí. Takéto výrobky sú veľmi populárne a vďačné ako suveníry či darčeky a kúpite ich na rôznych jarmokoch a trhoch po celom Slovensku, no najmä v okolí Banskej Bystrice (skúste Radvanský jarmok).

Ďalším “novším” odvetvím rezbárstva na Slovensku je tzv. “betlehemárstvo”. Nesústreďuje sa však v jednej lokalite, ale je roztrúsené po celom území Slovenska. K najznámejším slovenským betlehemom jednoznačne patrí Slovenský Betlehem v Rajeckej Lesnej.

Ďalší betlehem, ktorý vytvoril Ing. Arch. Peter Chovan, možno obdivovať v Banskej Štiavnici, v Terchovej zas majú betlehem vytvorený Štefanom Hanuliakom, dnes už nebohým ľudovým rezbárom. Ďalší betlehem v obci Hruštín vytvoril rezbár Ján Šeliga.

Po roku 1989 prešlo rezbárstvo veľkým pokrokom v oblasti technologického a strojového vybavenia. Využívanie internetu a rozmach strojárskej výroby taktiež urobili svoje. Obraz človeka, ktorý stružliká pri peci kúsok dreva tým pádom zapadol do minulosti. Mnoho rezbárov má dnes moderné dielne či galérie a angažujú sa v rôznych komunitách a združeniach.

[the_ad_placement id=“injektaz-hlas-pismenka-nenahradia“]

Najčastejšie používaným drevom pre mnohých z nich je lipové, známe tým, že je ľahko opravovateľné. Obľúbenými drevami rezbárov sú aj mahagón, čerešňa alebo orech.

Rezbárske umenie v praxi

Radi by sme vám predstavili niekoľko rezbárov a ich dielní zo Slovenska, vďaka ktorým bude môcť toto umenie obdivovať aj ďalšia generácia.

Rezbár Šimík

Začiatok tejto rezbárskej firmy siaha do 60-tych rokov 20. storočia. Je to rodinná firma, ktorú založil pán Vladimír Šimík a svoje dlhoročné rezbárske skúsenosti odovzdáva svojim 2 synom. On sám zdedil lásku k drevu po svojom otcovi, ktorý bol tesárom.

Jeho synovia dlhé roky pôsobili ako umeleckí rezbári v zahraničí, odkiaľ si priniesli aj nové postupy. Všetci traja sa snažia, aby toto krásne remeslo nevymrelo a udržalo sa aj pre ďalšie generácie. Veľký dôraz kladú na prepracované detaily a vysokú kvalitu svojich výrobkov.

Jaroslav Bujnak

Drevo a drevorezba patrili medzi jeho koníčky odmalička. V jeho tvorbe prevláda náboženská tematika a prírodné témy. Práve tieto dve oblasti sú pre Jaroslava najväčšou inšpiráciou. Pri svojich dielach kladie veľký dôraz na precíznosť. Mnohé príklady z jeho tvorby sa dajú obdivovať v kostoloch, nielen tu doma na Slovensku, ale aj v zahraničí. Medzi unikáty jeho tvorby sa radia refiéfy, sochy či dobový nábytok.

M-Stein

Trocha iné rezbárstvo, ktoré sa zameriava na tvorbu profesionálneho ručného náradia. Krásny, jednoduchý, moderný a minimalistický dizajn zaujme na prvý pohľad. Z tejto dielne pochádzajú rezbárske dláta, nerezové špachtle, rydlá a iné pomôcky.

Miroslav Mlkvik

Mladý, ešte len 29 ročný rezbár, ktorý toto remeslo vyštudoval a momentálne sa s ním snaží presadiť. Popri rezbárstve sa venuje aj iným formám umenia, napríklad maľbe, modelovaniu a kresleniu. Žije a tvorí v obci Vitanová.

Martin Marton

Pochádza, žije a tvorí na Liptove. Tento kút Slovenska výrazne ovplyvňuje aj jeho tvorbu. Inšpiruje ho bežný život ľudí a tamojšia príroda. Jeho mottom je: “Kto si nectí prácu predkov, sám bude zabudnutý“.

Magdaléna Palenčárová

Áno, existujú aj ženy rezbárky. Magdaléna sa vo svojej tvorbe venuje najmä sochám a reliéfom. Svoju úplne prvú nadmernú sochu má vystavenú v jej rodnej dedine Rešica.

Toto, samozrejme, ani zďaleka nie sú všetci rezbári na Slovensku, ale len veľmi malý výber z nich. Aj vďaka týmto ľuďom a ich vášni k drevu toto krásne, a pre Slovensko veľmi typické remeslo, stále žije a je na najlepšej ceste, aby bolo zachované aj pre budúce generácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

3 roky na bicykli: Najkrajšie výhľady z cesty okolo sveta

Ak je niečo, kvôli čomu sa oplatí drieť v náročných stúpaniach, tak sú to práve tieto momenty.

Úzka rozbitá asfaltová cesta vedie pri pobreží. Občas odbočí do džungle. Kopce sú náročné a je extrémne vlhko. Od rána našliapaných už vyše 100 kilometrov. Stúpania dávajú zabrať a treba oddychovať v zjazdoch, dávať pozor na jamy. Premávka takmer nie je, ale občas vyletí kamión rovno zo zákruty. A zrazu, spoza ďalšej nekonečnej zákruty v horských serpentínach, sa vynoria strmé úpätia najvyšších hôr v Peru zaliate ranným slnkom.

Toto je len jedna z mnohých spomienok Karola Voltemára na momenty, keď si uvedomí, prečo sa vybral na takmer 60 000 kilometrov dlhú cestu okolo sveta na bicykli – World Bike Travel. O ceste, ktorá ešte zďaleka nie je na konci a pokračuje v Afrike a Európe, sa môžete viac dočítať v tomto článku.

Pozrite si tie najkrajšie výhľady, ktoré sa cestovateľovi Karlovi Voltemárovi  naskytli ako odmena za poctivo odkrútené kilometre na bicykli.

1. Anapurna Himaláje, základný tábor s výhľadom na údolie

2. Dračie hory v Číne počas východu slnka

3. Nekonečné serpentíny v čínskom stredozemí

4. Provincia Guangxi, Čína

5. Na dlhej ceste cez Vietnam

6. Západ slnka v horách, Peru

7. Strmý zjazd z 3600 m.n.m. späť do doliny, Peru

8. Nekonečné stúpania a serpentíny, Peru

9. Odbočka pri zjazde zo horského sedla vo výške 4 000 m.n.m, Peru

10. Dramatický kaňon pri jazde cez ľudoprázdne hory, Peru

11. Kordiléry a horské pleso vo výške 4 400 m.n.m

12. Západ slnka na pláži na okraji “nekonečnej” džungle, Sumatra

13. Daždivý trek pod Anapurnou, Himaláje

14. Stúpanie na bicykli Trail Ridge v Rocky Mountains a výhľad do doliny, Colorado

15. Výhľad na vrcholky hôr v Glacier National Park, Nový Zéland

16. Provincia Yunnan a výhľad z cesty do údolia, Čína

17. Staré pyramídy civilizácie Zapotec, Mexiko

18. Provincia Sichuan a hmlisté dni v horách, Čína

19. Kláštor v horách, Čína

20. Dvanásť apoštolov, Austrália

Viac fotografii z Karolovej cesty okolo sveta na bicykli nájdete na stránke projektu.

Karol Voltemár je cestovateľ a podnikateľ na ceste okolo sveta. Absolvuje ju na bicykli a bude na ceste viac ako tri roky. Cieľom cesty je spoznať svet a inšpirovať ľudí k originálnym nápadom a ich realizácii. Podniká v oblasti online marketingu a ecommerce. Rád fotí, cestuje, bicykluje, pracuje a užíva si život.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac