Krásny projekt, v ktorom fotografka 20 rokov dokumentovala Babu z lesa

Na pozadí týchto fotografií ukrýva fotografka Lena Jakubčáková lásku k žene, ktorá ovplyvnila celý jej život.

V lese nad dedinou zatopenou priehradou Ružín začala fotografka Lena Jakubčáková ešte ako dieťa navštevovať príbytok Kataríny Kiovskej, známej aj ako Baba z lesa. Sprostredkované stretnutia prerástli do osobných stretnutí, z ktorých postupne vznikla rozsiahla séria fotografií dokumentujúcich život poslednej obyvateľky zaplavenej obce.

Fotografie ukrývajú aj oveľa intímnejší príbeh. Láska k človeku, ktorého Lena považovala za silného a inšpiratívneho. K človeku, ktorý ju sprevádzal počas veľkej časti života, učil ju rásť a s ktorým zdieľala každodenné strasti i slasti. Na pohľad drsné okolie, v ktorom Baba z lesa žila a rovnako aj jej neskrotenú povahu sa Lene podarilo odkryť a postupne odhaliť jej skutočnú osobnosť.

V knihe, ktorá celé dve desaťročia stretnutí zachytáva, sama autorka hovorí: “Na pozadí tajomného, na prvý pohľad temného sveta jemne žiari jej prostá, čistá a zmierená duša. Keď raz odíde, stratí sa jeden dôležitý rozmer, spolu s ňou vymrie vzácny druh ľudskej existencie. Vôňa tohto bytia ma často zastihne, keď som od nej ďaleko, vtedy svet nadobúda iný zmysel, inú pravdu a hodnoty.”

Veľká sila tejto výnimočnej ženy sa naplno prejavila už pred 50 rokmi, keď komunistický režim nechal zaliať pol údolia na východe Slovenska vodou, čím umožnil vznik vodnej nádrže Ružín, no najmä prinútil obyvateľov tohto miesta opustiť svoj domov. “Už vtedy sa vo vnútri tejto ženy začalo dvíhať veľké odhodlanie žiť si po svojom a odvaha neposlúchať. A zostať blízko, neodísť,” píše vo svojej knihe košická fotografka.

Každý by mal mať svoju Babu z lesa.

“Napriek ťažkým udalostiam v jej živote (príbeh zatopenej dediny je voči nim len menej smutný fragment) a drsným podmienkam, v ktorých žila, bola to starena, ojedinelá v žití bez strachu, vo vyrovnaní sa s nepriazňou, ale aj v humore a v stave pripravenosti kedykoľvek zomrieť,” spomína Lena s láskou.

Katarína Kiovská žila v skromnom príbytku, ku ktorému okrem domu patril aj mačací dvor, gigantická jabloň, pivnica na kopci, padajúca stodola, maštaľ nebohej kravy Hermíny, stará studnička a dve lúky s malým lesíkom. Aura tohto jedinečného miesta, “kde hodiny akoby dozadu bijú, kde nestarne duch, ale len telo”, sa mladej autorke zapísala hlboko do duše a “zvláštne hriala aj na míle ďaleko”.

Mesiac po dokončení prác na projekte Lenina milovaná Baba z lesa zomrela.

Baba z lesa od Leny Jakubčákovej

Za prvú časť projektu zo série Baba z lesa bola fotografka Lena Jakubčáková ocenená v súťaži Slovak Press Photo (1. miesto, kategória Každodenný život, 2014) a dostala sa aj medzi finalistov súťaže Poznan Photo Diploma Award (2015). Tohtoročná práca na metaforickom dokumente Baba z lesa je rozšíreným a dovŕšeným projektom, kde Lena pracuje už s celým 20-ročným fotoarchívom. Okrem samotnej výstavy fotografií pripravila autorka aj knihu s rovnomenným názvom a krátky film. 

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Férová Nadácia O2 spúšťa nový grantový program. V rámci tohto ročníka, ktorý nesie názov Sloboda nie je samozrejmosť, podporí projekty, ktoré mladým približujú demokraciu a slobodu.

O2 pravidelne, už niekoľko rokov, pripomína udalosti 17. novembra 1989 a hodnoty s ním spojené. Tento rok k svojim aktivitám pridá aj grantovú výzvu Férovej nadácie O2. K 30. výročiu Nežnej revolúcie prerozdelí sumu 30 000 €.

Nadácia podporí projekty, ktoré mladým priblížia hodnoty slobody a demokracie

Tento ročník grantového programu Férovej nadácie O2 pod názvom Sloboda nie je samozrejmosť sa bude niesť v duchu 30. výročia Nežnej revolúcie. Férová nadácia podporí projekty, ktoré mladým ľuďom pripomenú a priblížia hodnoty slobody a demokracie sumou spolu až 30 000 €.

„O2 sa pripomínaniu hodnôt slobody a demokracie venuje systematicky už niekoľko rokov. Považujeme preto za prirodzené ísť tento rok ešte ďalej a pri príležitosti 30. výročia Novembra 89 chceme prostredníctvom Férovej nadácie O2 pomôcť takým verejnoprospešným a neziskovým projektom, ktoré sa snažia mladým ľuďom ukázať a vysvetliť význam týchto udalostí a hodnôt,“ hovorí Peter Gažík, generálny riaditeľ O2 Slovakia a predseda správnej rady Férovej nadácie O2.

„Nie sú totiž len historickým momentom, ale aj niečím, čo veľmi silno vplýva na našu prítomnosť a na to, že žijeme v slobodnej demokratickej krajine, kde sa nemusíme báť vyjadriť svoj názor, či už ide o jednotlivcov, alebo o značky,“ dopĺňa.

Podmienkou prihlásenia projektov je ich verejnoprospešný účel a zameranie na širokú cieľovú skupinu. Prihlásiť sa môžu inovatívne a kreatívne projekty, ktoré zaujímavým a invenčným spôsobom mladej generácii vysvetľujú udalosti Nežnej revolúcie a hodnoty, ktoré nám priniesla.

„Každoročne stojíme pred výzvou, ako upútať pozornosť generácie, ktorá novembrové udalosti nezažila a rovnako nemá skúsenosti ani s režimom pred rokom 1989, aby sme zdôraznili dôležitosť hodnôt, ktoré Nežná revolúcia priniesla. Rozhodli sme sa preto podporiť také projekty, ktoré budú schopné toto posolstvo prerozprávať mladým formou, ktorá im je najbližšia,“ približuje Tereza Molnár, šéfka komunikácie O2 Slovakia zodpovedná za Férovú nadáciu O2.

O grant sa môžu zapojiť projekty zamerané na vzdelávanie aj umenie

Projekty pritom môžu byť zamerané na rôzne oblasti, či už na inovatívne vzdelávanie, ktorému sa Férová nadácia O2 venuje už dlhodobo, ale aj na literatúru, na umenie, na hudbu či na technológie. „Fantázii sa medze nekladú a my vo Férovej nadácii O2 budeme veľmi radi, ak budeme môcť byť súčasťou mnohých skvelých projektov, ktoré vynikajú unikátnosťou či kreativitou,“ dodáva.

Aj tento rok bude projekty posudzovať Správna rada Férovej nadácie O2 v zložení Peter Gažík, Michal Meško a Juraj Vaculík.

„November 89 bol pre mňa jednou z rozhodujúcich životných etáp. Nie tým, že som sa stal jedným zo študentských lídrov, spoznal som fantastických ľudí, ktorí napriek strachu, obavám a s vedomím, že riskujeme úplne všetko si povedali, že už dosť a odmietli ďalej žiť v klamstve, neslobode a beznádeji,“ hovorí Juraj Vaculík, jeden zo študentských lídrov Nežnej revolúcie, v súčasnsoti úspešný podnikateľ, spoluzakladateľ AeroMobilu aj reklamnej agentúry Made by Vaculik a zároveň člen správnej rady Férovej nadácie O2.

„Tým, že sme neboli ticho a v priebehu pár dní sa k nám pripojili mnohé výrazné osobnosti a hlavne masy, umožnili, že posledných 30 rokov žijeme v omnoho lepších časoch, aj keď sme oprávnene nie vždy spokojní. A to je dobre, pretože sloboda nie je zadarmo, treba ju chrániť a kultivovať každodennými činmi, morálkou a správaním,“ hovorí o dôležitosti slobody v našich životoch.

Ako sa prihlásiť

Stojíte za zaujímavým projektom, ktorý mladým ľuďom pripomína a priblížuje hodnoty slobody a demokracie? Prihlášku do grantového programu môžete odovzdať prostredníctvom online formulára na www.o2.sk/sloboda do polnoci 30. júna 2019.

Pred podaním prihlášky odporúčame preštudovať si štatút grantového programu Sloboda nie je samozrejmosť na stránke Férovej Nadácie O2.


Vybrali sme 11 najlepších smartfónov z júnovej ponuky

Čítaj viac

Huawei 1+1: získajte k smartfónu Huawei aj druhý telefón alebo hodinky

Čítaj viac

Férová Nadácia O2 prerozdelí na projekty k 30. výročiu Nežnej revolúcie 30 000 €

Čítaj viac