Samo Trnka bloguje: Začal som cvičiť v sebaobrane

Dostane sa Samo do formy za 100 dní? Sledujte náš nový seriál Fit za 100 dní, ktorý prináša kopec inšpirácií, potu, zábavy, ale aj poriadnu nádielku O2 Extra výhod.

Máte radi výzvy? Samo Trnka, ktorého poznáte z nášho seriálu O 5 % lepší život, sa ich rozhodne nebojí. Preto prijal výzvu O2 a pokúsi sa stravou a cvičením schudnúť za 100 dní 10 kg.

O tom, ako sa mu darí, vás bude pravidelne informovať prostredníctvom blogu u nás na Sóde. V tom prvom sa dozviete o tom, ako a vlastne prečo s chudnutím začal.

Chcete sa dostať do formy? Začnite cvičiť so Samom Trnkom a s O2 Extra výhodami.

„Tučný človek je bambuľatý ako bábo, čo vzbudzuje sympatie. Býva obľúbený aj v kolektíve, lebo miesto zhonu má sklon povoľkať si. Vie sa na sedací nábytok rozliať do poloľahu, a keď dostane kúsok dačoho na zájedok a k tomu sladkú kávičku, začne okolo seba spomaľovať čas a šíriť pokoj.

Aspoň ja som bol tento druh tučka a mal som to rád.

Koniec koncov človek je od prírody pažravý a lenivý. Keď náš praprapradedo lovec-zberač narazil na strom plný ovocia, bolo treba nadžgať sa koľko vládal, lebo dozajtra by zvyšok mohli požrať iné opice. Naši predkovia boli desaťtisíce rokov vo forme len kvôli tomu, že sa veľa nabehali za prežieraním.

Po tridsiatke telo chradne

Ibaže krásne tlstnúť sa dá beztrestne len do tridsiatky, kým je telo v rozpuku. Potom sa organizmus začne pripravovať na smrť pozvoľným chradnutím a vy začnete cítiť, že tá „tučina“ to urýchľuje.

Doby veľkého temna. Skúšal som byť oholený. Plus, pravda, ten pupok.

Ja som to zbadal napríklad na tom, že keď som vyniesol 2 plné nákupné kabele na 2. poschodie – 10 minút na mňa nikto nesmel ani len prehovoriť, lebo pre krvný tlak som zazeral ako Vezuv na Pompeje. A potom, nič si nehovorme, aj „domáce kardio“ začalo byť viac trápenie ako radosť.

To celkom vydesí.

Prekročiť Lemravu

Ibaže vedieť, že s vami niečo nie je dobre a začať s tým niečo robiť, to sú 2 brehy, ktoré delí rieka Lemrava.

Byť tučný je v zásade veľmi príjemné. Človeka nič nebolí a môže jesť, koľko chce, lebo tučný už je. Nepohodlné to je len, keď treba robiť nejaký pohyb, napríklad zaviazať si šnúrky.

Skrátka, potreboval som, slušne povedané „vnútornú motiváciu“, ale presnejšie je „nasrať sa na seba“.

V tejto veci mi veľmi pomohol vtedy nový kolega z Dobre vedieť! Ďuro Kemka. Ledva sme sa spoznali, povedal mi, a to citujem presne: „Joj, strašne si tučný…“

No, nenasrali by ste sa?

Ja hrozne. A taký zľaknutý, že umriem a nasratý, že s tým nič nerobím, som začal chodiť do plavárne. Potom do fitka a potom na box.

Cesta plná sklamaní

Jedno, čo vám žiadna Czoborová, žiaden Vincze ani Powell nikdy nepovedia tak, aby ste to naozaj precítili, je pocit márnosti z toho, že v bežných podmienkach to fakt nejde ľahko.

Všetko na svete, čo sa vám zachce, máte strašne „friško“. Chcete auto? Pár dní papierovačiek a máte ho. Byt? Veľa papierovačiek, ale maximálne do pol roka je váš. A aj to vzdycháte, že to bola makačka.

Klesni drahá, klesni ešte dnes!

Schudnúť a dostať sa do formy?

Začnete cvičiť a po mesiaci nevidíte ani prd. Po 3 si nahovárate, že troška viac vládzete. Po polroku sa nenápadne preskupí  objem z pupka do svalov, ale na hmotnosti sa to nijako oslnivo neprejaví.

Po roku a pol trápenia mám o 10 kg menej a o kúsok krajšie nohy. To je super, ale podľa BMI a obsahu tuku v tele som furt obézny. Je to deprimujúco pomalé. Keby som si dovolil mať na výber, tak sa na to vykašlem.

Cesta plná víťazstva

Preto, keď sa mi ozvali z O2, že by so mnou chceli robiť projekt Fit za 100 dní, potešil som sa, lebo je to príležitosť zamakať viac a rozumnejšie, ako som to robil doteraz.

Pohyb

Ako prvé som preto zašiel k machrom z Health & Performance v Aircraft Sport House, kde mi Tomáš Mihalík spravil diagnostiku toho, ako som na tom s pohybom a tukom.

Toto mi namerali v Health & Performance.

Hovoril som si, že po toľkej námahe by výsledky nemuseli byť úplne zlé. Potom som sa za túto pochabú myšlienku musel hanbiť.

Skoro štvrtina môjho tela je stále tuk. Čo sa týka techniky pohybov, všetky som zvládol na jednotku, čo znamená, že úplne zle. Mám posťahované šľachy v nohách, stuhnuté svaly, brucho príliš vypučené a ochabnuté…

Skrátka, je to radosť iná, je to výzva. Keď vieš, čo robíš zle, je to príležitosť robiť to dobre.

Poživeň

Ako 2. som si začal písať kalorický príjem. Počas jedného týždňa som si zapisoval, koľko čoho o koľkej zjem a vypijem.

(previnilé vzlykanie)

Výsledky ešte len majú prísť, ale už teraz šípim veľké nepochopenie pre jaternice o 9 večer. (To sa jedlo samo, prisahám!)

Budem vás informovať.

Výzva

Podľa BMI ma od obezity k zdravej postave delí 10 kg. To nie je veľa, ale ani málo. Mojím cieľom je dať za 100 dní výzvy tých 10 kg dole – stravou, ale najmä cvičením.

Väčšinou človek číta o tom, ako schudnúť od ľudí, ktorí ktovie či kedy boli tuční. Ja ešte stále som. Preto dúfam, že pre vás bude vzpruhou vidieť mňa, obézneho mroža, ako sa snažím dať do poriadku za pomerne drakonický čas. A že vás to inšpiruje ísť do toho so mnou.

Lebo ak ste takí hniliaci ako ja, šport pre vás asi nikdy nebol naozajstnou vášňou. Tou boli asi filmy, kávičky, obedy či knižky.

Pravda je taká, že hodnotný život sa dá prežiť aj s pupkom a faldami. Otázka je, či dlhší a krajší. Preto neberte pohyb ako nutné zlo. Je to nutné dobro. Možno otravné, namáhavé, nepohodlné, ale rozhodne dobro.

Jeden vladár sa raz opýtal budhistického mnícha, prečo sa tak dobre stará o svoje telo, keď jeho cieľom je odísť z tohto sveta do nirvány. On mu na to povedal, že keď chceš, aby sa ti rana zahojila, tiež sa o ňu staráš tak dobre, ako vieš.

To je veľmi pekná myšlienka, ktorá vám ale nijako nepomôže, lebo to nie je bohvieaká odpoveď.

Lepšou motiváciou možno budú zľavy, ktoré pre vás O2 vybavilo u svojich partnerov. Lacnejšie a jednoduchšie to už asi nebude.

O tom, čo mi pomáha rozháňať všetky výhovorky a neprestávať cvičiť, vám napíšem nabudúce.“

Samo Trnka

Chcete byť fit a ušetriť? Využite O2 Extra výhody a získajte zľavy na produkty, ktoré využite nielen pri cvičení.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Skladačka, novinka s AI vychytávkami aj obrovský tablet. Vybrali sme 5 zariadení, na ktorých displej je radosť sa pozerať

Čítaj viac

Hudobník a spisovateľ Braňo Jobus: Dospelosť ma nezomlela, v mojich knižkách pre deti si stále žmýkam srdce

Čítaj viac

Šetrenie nám dáva slobodu aj priestor zlyhať. Simona a Gréta vedú projekt o peniazoch a poradia, ako si nastaviť vlastnú finančnú rovnováhu

Čítaj viac