10 svetoznámych filmov, v ktorých sa objavilo Slovensko. Videli ste všetky?

Nielen hrady a zámky sú pýchou Slovenska, v hollywoodskych trhákoch uvidíte napríklad aj Petržalku. Zistite, ktoré slovenské lokality prilákali nejeden filmový štáb.

Naša krajina rozhodne má čo ponúknuť. Či už je to bohatá história, krásna príroda, alebo samotní ľudia. To všetko je inšpiráciou nielen pre našich, ale aj zahraničných tvorcov, ktorí pre svoje filmové počiny hľadajú zákutia po celom svete.

Pozrite si filmy z domova aj zo sveta kedykoľvek priamo vo svojom mobile prostredníctvom aplikácie O2 TV.

Dračie srdce (1996)

Fantazijný historický príbeh z 10. storočia odzrkadľuje bájne priateľstvo medzi rytierom (Dennis Quaid) a drakom (hlas Seana Conneryho), ktorí spočiatku medzi sebou bojujú, no po vybudovaní pevného puta sú ochotní za toho druhého obetovať aj vlastný život. Tvorcovia filmu Dračie srdce sa rozhodli stráviť na Slovensku takmer šesť mesiacov a práve tu realizovať svoje nápady. Film z americkej produkcie vznikal na viacerých miestach, medzi ktorými nechýba Čachtický hrad, hrad Strečno, Spiš, Tomášovský výhľad v Slovenskom raji či známe štúdio na Kolibe.

Ak ste tento film videli v pôvodnom znení, niekoľkokrát ste v ňom mohli počuť aj slovenčinu, čo určite prekvapilo nejedného diváka. Vo filme si okrem amerických hercov totiž zahral aj známy slovenský mím Miroslav Kasprzyk či herečka zo susedných Čiech Eva Vejmělková. V roku 2000 sa film dočkal pokračovania, v ktorom si zahrala aj Karin Haydu. Tentokrát sa v scénach objavil Oravský Podzámok.

Upír Nosferatu (1922)

Čiernobiele filmy dnes už nie sú v móde, no v časoch, keď vznikali, to bolo pre ľudí niečo nové, niečo, z čoho boli uchvátení. Hororová snímka Upír Nosferatu je filmovým stvárnením románu Dracula od írskeho spisovateľa Brama Stokera. Tvorcovia filmu sa však pred nakrúcaním stretli aj s menšími problémami, pretože sa im nepodarilo vybaviť autorské práva na Stokerov príbeh. Preto museli mená filmových postáv pozmeniť.

Miestom nakrúcania príbehov o Draculovi, ktorý pochádzal z Rumunska, sa stal Oravský hrad. Filmový štáb nakrúcal aj v Dolnom Kubíne, Vrátnej a vo Vysokých Tatrách. Nemecký režisér filmu F. W. Murnau si za svoju precízne spracovanú filmovú adaptáciu Stokerovho diela vyslúžil veľké pochvaly.

Eurotrip (2004)

Eurotrip je typickým príkladom americkej komédie pre tínedžerov. Počas svojej cesty partia kamarátov navštevuje európske krajiny, vyobrazené rozličnými stereotypmi. Anglicko žiari futbalom, v Holandsku prevláda rebelstvo, drogy a sex, Nemecko je dokonca spájané so sympatiami k fašizmu.

Vo filme sa tiež objaví scéna, kde sa hlavní hrdinovia nechtiac dostanú do Bratislavy. Vidia však len zničené sídlisko, zlú ekonomickú situáciu, podivných ľudí a psa, ktorý má v ústach odtrhnutú ruku (samozrejme, len repliku). Našincov tieto zábery dosť pobúrili, nehovoriac o zlej geografickej polohe, ktorá bola Bratislave vo filme priradená. Niet sa čo čudovať, že ak Eurotrip sledujete, nič nespoznáte. Zábery totiž nevznikali na Slovensku.

Eragon (2006)

Fantazijné príbehy o odvahe a drakoch s historickým kontextom sú výnimočné aj vďaka miestam, kde sa filmy realizujú. Vybrať tie najlepšie je vo veľkej konkurencii náročné, preto môžeme byť hrdí, že aj také dielo, akým je Eragon, vzniklo práve u nás. Už pôvodná niekoľkodielna knižná predloha románu si získala veľkú popularitu aj u nás. A keď sa na filmovom plátne objaví scenéria, ktorú poznáme, pocity prekvapenia sú naozaj neopísateľné.

Miestom nakrúcania tohto veľkofilmu sa na desať dná stali Vysoké Tatry a Slovenský raj  a z tejto lokality boli nadšení aj samotní herci. Na tieto momenty si dobre spomína aj Ed Speelers, ktorý stvárnil hlavnú postavu mladého Eragona. „Stál som na tej hore a rozmýšľal: Čo sa deje? Mal by som byť v škole a robiť skúšky a namiesto toho tu zažívam najkrajšie obdobie svojho života.“

Teória veľkého tresku

V tomto prípade nejde o filmový trhák, no toto seriálové prekvapenie určite stojí za zmienku. Americký sitkom o štyroch zábavných vedcoch, ktorý si za niekoľko rokov vysielania získal celosvetovú popularitu, v jednej časti spomenul Slovensko. Jeden z partie vedcov a zároveň najväčší „blázon’“ Sheldon Cooper (Jim Parsons) spomína Slovensko vo svojej vlastnej vedomostnej relácii „Zábavné vlajky’“.

Sheldon si po rozchode so svojou priateľkou Amy Fowlerovou (Mayim Bialiková) nechce priznať, že to on môže za ich rozchod. Túto situáciu vtipne prirovnáva k rozpadu Československa a ukazuje pri tom vlajky Slovenska a Českej republiky. Po tom, čo bol tento diel odvysielaný, sa spustila hromadná diskusia verejnosti o tom, ako je vôbec možné, že sa Slovensko objavilo v takom známom seriáli. Šťastie alebo náhoda? Divákov to každopádne milo prekvapilo.

Hostel (2005)

Svojou podstatou by sme tento film mohli prirovnať k Eurotripu z roku 2004. Avšak toto je oveľa horšie. Pohoršení diváci, drsné prostredie, ľahkovážne zobrazenie života či klamstvo na filmovom plátne. Trojdielna hororová séria s názvom Hostel Slovensku skôr uškodila, než prospela.

Aj v tejto snímke môžeme sledovať príbeh mladých ľudí, ktorí cestujú po Európe. Všetko sa to začne, keď si nájdu bývanie – krik, volanie o pomoc, bolesť a krv. Klamstvo hralo svoju úlohu najmä v tom, že zobrazené scény nemali so Slovenskom nič spoločné a na Slovensku ani nenakrúcali. Ľudia z cestovného ruchu mali čo robiť, aby vystrašených turistov upokojili a uistili, že násilie, aké bolo vyobrazené vo filme, u nás nie je na dennom poriadku.

Červená volavka (2018)

Film s názvom Červená volavka je ešte stále novinkou. Hlavnou hrdinkou príbehu je bývalá primabalerína Dominika Jegorovová (Jennifer Lawrence), ktorá žije so svojou mamou v Rusku v nie veľmi prajných podmienkach. Kruté životné podmienky z nej spravia korisť tajnej spravodajskej služby, ktorá riadi výcvik „volaviek‘‘ – zvodných žien, ktorých najsilnejšou zbraňou je telo a myseľ.

Tvorcovia sa okrem pôvodných miest v Rusku rozhodli natočiť pár scén aj na Slovensku, a to konkrétne v petržalských uliciach. Ak ste mali šťastie, mohli ste vidieť známu hollywoodsku herečku priamo v akcii.

Kull dobyvateľ (1997)

Kevina Sorba asi netreba veľmi predstavovať netreba. Ak áno, je to herec, ktorý koncom 90. rokov stvárnil slávneho seriálového Herkulesa. Kevin Sorbo stvárňuje vládcu ríše Kulla, ktorého zradia vlastní ľudia a on musí bojovať proti démonovi v ženskom tele. Podobnými charakteristickými motívmi sa presadzoval aj seriálový Herkules, či dokonca film s Arnoldom Schwarzenegrom, Barbar Conan z roku 1982.

Málokto však vie, že táto filmová snímka sa nakrúcala na Slovensku. Hlavnou lokalitou pre toto fantasy dielo sa stal hrad Devín, kde produkčný tím naozaj bravúrne zvládol prípravu kulís a realizáciu scén. Tie sa točili aj na Červenom Kameni či Spišskom hrade. Vodné scény sa točili v Dunaji , interiérové zábery zase na Kolibe.

Povstanie (2001)

Filmové dielo Povstanie je divákom podané ako polodokument o krutých udalostiach vo Varšave z roku 1943. Jedného dňa sa Židia vzbúria proti nacistickým jednotkám, ktoré prichádzajú na rovnaké územie za tým istým účelom – odviesť Židov do táborov. Naše hlavné mesto sa stalo filmovým centrom diania týchto krutých udalostí.

Vo filme si zahral David Schwimmer, ktorý poznáte ako Rosa zo sitkomu Priatelia. Spolu s ním sa na pľaci objavili aj slovenskí herci Tomáš Maštalír, Martin Mňahončák, Monika Hilmerová či Juraj Rašla.

Srdečné pozdravy z Ruska (1963)

Našu krajinu neobišli ani bondovky. Slovensko ste mohli zahliadnuť v snímke Srdečné pozdravy z Ruska, ktorú nakrútili v roku 1963. Jamesa Bonda tu stvárňuje Sean Connery, ktorý prichádza do Bratislavy a stretáva sa tu svoju bondgirl. Všetko by bolo v poriadku, až na fakt, že spomenutie Slovenska a Bratislavy bolo vo filme len slovné.

V snímke môžeme vidieť nápisy v električke, tabuľky miest a ulíc, ktorým by sa zišla jazyková korektúra. V meste jazdia vozidlá či dokonca električka, ktorá po Bratislave nikdy nejazdila a ani hranice s Rakúskom neboli v jednej scéne zobrazené úplne pravdivo. Myseľ niektorých filmových tvorcov je naozaj nepredvídateľná a len ťažko odhadnúť, aký bol ich zámer. Napriek tomu je príbeh o agentovi 007 akčným trhákom.

Mierotvorca

Naše hlavné mesto je nielen cieľom mnohých turistov, ale aj filmárov. Mierotvorca bol u nás nakrúcaný v roku 1997 s hviezdnym hereckým obsadením George Clooney a Nicole Kidman. Tí ako podplukovník špeciálnej americkej armádnej jednotky a expertka na jadrovú fyziku majú zabrániť výbuchu jadrových zbraní v newyorskom sídle OSN, kde má dôjsť k podpísaniu zmluvy o Bosne.

Bratislava sa stala prostredím pre nakrúcanie viacerých miest súčasne. Nahradila Viedeň, dokonca aj New York. Riadiace stredisko Pentagon bolo situované v Inchebe a parlament pre vojnové Sarajevo zasa na pôde Univerzity Komenského.

Za nepriateľskou líniou

Zrejme jeden z najznámejších filmov zahraničnej tvorby, ktorý sa nakrúcal na našom území. Okrem slovenských hercov ako Kamil Kollárik či Marko Igonda si hlavnú úlohu vo vojnovom trileri zahralo aj svetoznáme obsadenie. Americká produkcia k nám priviedla hviezdu Owena Wilsona ktorého môžeme poznať z filmov ako Noc v múzeu, Marley a ja, alebo precízne spracovaný film Rok vtákov. Pri nakrúcaní niektorých scén mu však neprialo šťastie a nakrúcanie prerušila zlomenina ruky v Zádielskej tiesňave a následne rýchly prevoz do košickej nemocnice. Našťastie, nešlo o nič vážne a nakrúcanie mohlo pokračovať.

Filmové scény sa nakrúcali najmä vo Veľkej Fatre, externé scény v Martinských holiach, na bratislavskej Kolibe, prírodná rezervácia neďaleko Žiliny bola prerobená na rozbombardované Sarajevo. Socha anjela v obci Háj neďaleko Košíc sa stala ikonickým monumentom celého filmu. Dodnes je miestnou turistickou atrakciou.

Pozrite si dobrý film, nech ste kdekoľvek

Máte chuť na dobrý film? Neobmedzujte sa miestom ani časom a pozrite si ho kedykoľvek a kdekoľvek.
Nainštalujte si aplikáciu O2 TV v mobile a vychutnajte si tie najlepšie filmy a program viac ako 30 televíznych kanálov priamo vo svojom smartfóne.

Páčil sa vám tento článok? Máme pre vás ďalšie:

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Čo robiť, keď verejné zdravotné poistenie nestačí?

Na zdravie svojich poistencov dala zdravotná poisťovňa Dôvera už takmer 1 000 000 € a pokračuje ďalej. Finančný príspevok na zdravie môžete získať aj vy. Vysvetlíme, ako na to.

Solidárnosť zdravotného systému na Slovensku je ohraničená prísne regulovanými zákonmi, ktoré presne stanovujú, čo je možné poistencovi z verejného zdravotného poistenia zaplatiť a čo už nie. Ich zdravie však často závisí od liekov, zdravotných pomôcok a terapií, ktoré si z vlastných prostriedkov nemôžu dovoliť a verejné zdroje na ne nestačia. Už v roku 2012 preto Dôvera spustila jednoduchý grantový program, z ktorého vzišiel už známy program  Bojovníci za zdravie. Prostredníctvom neho zlepšuje zdravie a zvyšuje kvalitu života svojich poistencov.

Len za prvý polrok 2018 pomohla v liečbe 118 poistencom v celkovej hodnote 162 650 €. O finančný príspevok v druhej polovici roka môžete požiadať ešte niekoľko dní na stránke Bojovníkov za zdravie.

Pomáha všetkým – malým deťom aj dôchodcom

Po zozbieraní všetkých žiadostí vždy dochádza k ich posúdeniu. Posúdenie prebieha vo viacerých kolách tak, aby si v poisťovni boli istí, že vybrali tých, ktorí pomoc najviac potrebujú. Práve potreba pomoci je rozhodujúcim faktorom pri výbere. O tom, že vek poistencov nezohráva žiadnu rolu, svedčí aj vekové rozpätie bojovníkov, ktorých poisťovňa podporila do dnešného dňa.

Grantový program Bojovníci za zdravie už pomohol mnohým ľuďom. Prečítajte si príbehy troch z nich. Viac informácií

Doteraz najmladším žiadateľom, ktorému grant pomohol, je František Michal Ďurmek zo Žiliny. Ani nie štvrťročnému bábätku diagnostikovali ochorenie PEC, ľudovo zvané konská noha. Nožička dieťatka je v tomto prípade nepohyblivá, smeruje nadol a rotuje dovnútra. Na jeho liečbu získali rodičia prostredníctvom grantu 2 200 €. Doteraz najstarším bojovníkom bol zase 84-ročný Tibor Rošák z Rimavskej Soboty. Vďaka grantu si mohol zaobstarať zdvíhací záves a zateplený vak k invalidnému vozíku.

Liečba, pomôcky aj operácie. O čo všetko môžete žiadať?

O podporu môže požiadať každý: človek, ktorý sa narodil s nejakým hendikepom, ten, kto začal bojovať po tom, čo ho prekvapila náhla choroba, nešťastná náhoda alebo utrpel úraz. Finančný príspevok sa poskytuje vybraným žiadateľom na liečbu, ktorú nepokrýva verejné zdravotné poistenie.

Môže ísť o liečbu v zahraničí, rehabilitácie, lieky, zdravotné či kompenzačné pomôcky, zákroky, ktoré zlepšia zdravotný stav človeka. Pri výbere bojovníkov sa Dôvera pozerá najmä na to, kto pomoc najviac potrebuje s ohľadom na jeho zdravotný stav a možnosti.

K tým, ktorých podporila v ich boji, patrí aj polročný Andrásko s vrodeným kĺbovým stuhnutím, pán Stanislav, ktorý roky žije s vážnou chorobou pľúc medzi štyrmi stenami či 32-ročný Juraj, ktorý upadol do bdelej kómy. Dôvera v rámci tohto grantového programu podporila už viac ako 758 žiadateľov sumou takmer 1 000 000 €.

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní

O finančný príspevok môžete požiadať ešte niekoľko dní, prihlasovanie bude možné do 4. októbra 2018.

Prostredníctvom možnosti Požiadať o grant sa môžete prihlásiť priamo na stránke poisťovne Dôvera, kde nájdete aj detailnejšie informácie o grantovom programe.

Dôvera zdravotná poisťovňa, a. s., je najväčšia súkromná zdravotná poisťovňa na Slovensku zabezpečujúca zdravotnú starostlivosť pre 1,4 milióna poistencov. Spolupracuje so všetkými typmi zdravotníckych zariadení, nemocnicami či laboratóriami. Okrem starostlivosti zo zákona poskytuje aj množstvo nadštandardných služieb a výhod.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Aké slúchadlá si vybrať k smartfónu? Poradíme vám, na čo všetko treba myslieť

Bezdrôtové slúchadlá sú perfektným doplnkom vášho smartfónu pri práci, pri športe aj relaxe.

Slúchadlá boli vždy verným pomocníkom smartfónov, no dnes už získavajú status nevyhnutného doplnku každého inteligentného telefónu. Funkcie a schopnosti bezdrôtových slúchadiel sa neustále rozširujú a čoraz väčší zmysel dávajú aj tým, ktorí cez svoj smartfón hudbu nepočúvajú. 

S novými slúchadlami si užijete pozeranie obľúbeného seriálu či filmu na smartfóne kdekoľvek budete. O to viac, ak máte Netflix v cene vášho O2 Paušálu

Telefonovať bez nutnosti mať smartfón bezprostredne pri sebe, vyťahovať ho z vrecka či kabelky, ovládať hlasového asistenta, prepínať hudbu v playliste alebo sa sústrediť na prácu potlačením hluku okolitého sveta. Kombo slúchadlá + smartfón toho dnes dokáže naozaj veľa, preto sme si pre vás pripravili niekoľko rád, ktoré vám pomôžu vybrať si ideálne slúchadlá pre vaše potreby.

Zvuk nie je jediné kritérium

Vybrať si perfektne vyhovujúce slúchadlá môže byť rovnako zložité ako nájsť dokonalý smartfón. Aj v tomto prípade ide o otázku osobných preferencií a kompromisov. Je však zopár vecí, ktoré by ste pred výberom mali vedieť.

Prirodzene a logicky sa núka, že najdôležitejšou charakteristikou slúchadiel je zvuk. Povedzme si však úprimne, hľadať slúchadlá s hi-fi zvukom ako doplnok k smartfónu je úplne zbytočné. Dokonalý zvuk si totiž najlepšie vychutnáte v pohodlí, keď sa naň sústredíte a máte samotné skladby v dostatočnej kvalite. Obmedzenie kvality pre vás neplatí, ak máte ako súčasť svojho O2 Paušálu predplatné na TIDAL, službu, cez ktorú môžete streamovať hudbu v nekomprimovanom formáte FLAC.

Uniformita má logický dôvod

Samozrejme, rozdiel v kvalite zvuku medzi 30- a 180-eurovými slúchadlami budete počuť, no nebude až taký zásadný. A to aj z toho dôvodu, že výrobcovia dnes vedia veľa vecí vyladiť softvérovo.

Dôvod, prečo sú takmer všetky slúchadlá ladené do prebasovaného zvuku, ktorý dokáže vytiahnuť každý jeden detail skladby, je ten, že takýto zvuk je pomerne univerzálny v mainstreamovej hudbe a najmä funkčný. Cez slúchadlá totiž čoraz viac telefonujeme, ovládame nimi smartfón a počúvame hovorené slovo v podcastoch.

Aj preto pri smartfónových slúchadlách argumentovať v prospech lepšieho zvuku pripojením cez 3,5 mm jack konektor nie je práve presné. Najmä ak máte k dispozícii pripojenie Bluetooth 5.0 a viac. Možnosť použiť kábel na pripojenie slúchadiel k smartfónu sa vám však hodí, ak na smartfóne hráte hry, veľa cestujete, pozeráte filmy, prípadne striháte videá.

Výdrž batérie bezdrôtových slúchadiel na úrovni 6 a viac hodín môže pôsobiť postačujúco, no nie je to vždy tak. Samozrejme, záleží najmä na tom, či aj váš smartfón má ešte možnosť pripojiť slúchadlá cez 3,5 mm jack.

Pri práci nepodceňujte kvalitný mikrofón

Buďme však konkrétnejší. Ste manažér, pre ktorého je smartfón v prvom rade pracovný nástroj? Potom je pre vás dôležité, aby ste mohli mať slúchadlá pohodlne nasadené v ušiach aj celý deň bez toho, aby vás obťažovali.

Presne pre takéto použitie sú vhodné štuple. Či sa rozhodnete pre tie s nožičkou, ako majú napríklad Xiaomi FlipBuds Pro, alebo bez nožičky, ako napríklad Samsung Galaxy Buds2, je len vecou osobnej preferencie.

Dôležité pre vás je, aby mali slúchadlá dostatočne dlhú výdrž batérie na jedno nabitie, prípadne ponúkali puzdro, ktoré ich dokáže nabiť. Ako napríklad Apple AirPods (2022), ktoré vďaka puzdru bez nabíjacieho kábla vydržia okolo 30 hodín počúvania hudby a 24 hodín telefonovania.

Pre podnikateľov, študentov či manažérov je dôležitý parameter ANC, teda aktívne potláčanie okolitého ruchu, čo je veľmi užitočné, keď sa treba sústrediť. Preto sa zamerajte na to, aby výrobca kládol dôraz aj na zapracovanie kvalitných mikrofónov. Užitočnou funkciou je aj schopnosť slúchadiel automaticky sa prepnúť z jedného zariadenia na druhé. Napríklad po príchode do kancelárie zo smartfónu na notebook.

Hľadáte niečo univerzálne?

Nemáte na slúchadlá špeciálne požiadavky? V tom prípade bude výber o niečo jednoduchší a aj lacnejší. Dnes už vyložene zlé a nekvalitné slúchadlá kúpite, len ak sa rozhodne pre nejakú úplne neznámu značku v niektorom z čínskych online marketov. 

Konkurenčný boj je čoraz intenzívnejší, a preto aj známe značky dnes dokážu za pár desiatok eur pripraviť zaujímavú ponuku. Jedným z veľmi milých prekvapení sú nové bezdrôtové slúchadlá O2 pods.

Za skutočne priaznivú cenu ponúkajú výbavu, o ktorej by ste v dostupnej kategórii ani len nesnívali. O2 pods majú dobrý zvuk, na telefonovanie sú priam ideálne. Okrem integrovaného mikrofónu aj pre pohodlné dotykové ovládanie.

Párovanie so zariadením – smartfónom, tabletom alebo notebookom – je viac ako spoľahlivé a rýchle. Prirodzene si slúchadlá rozumejú ako s operačným systémom Android, tak s iOS a aj Windows či MacOS. 

Nabíjacie puzdro sa postará o 20-hodinovú výdrž na jediné nabitie, vybavené je aj technológiou na bezdrôtové nabíjanie. Inak je k dispozícii aj USB-C konektor.

Ak preferujete skôr klasickú konštrukciu slúchadiel a nie „štuple“, zaujímavou voľbou sú bezdrôtové slúchadlá Music Hero s mäkkými náušníkmi, zabudovaným mikrofónom a multifunkčnými tlačidlami na ovládanie hudby a vybavovanie telefonických hovorov.

Sú štuple vhodné pre športovcov?

Napriek tomu, že výrobcovia často tvrdia, že bežné štupľové slúchadlá sú vhodné aj na šport, poobzerajte sa radšej po tých s prívlastkom športové. Líšia sa konštrukciou, na štupľoch sú napríklad malé ramienka, ktoré lepšie držia. Aktívne potláčanie hluku je v tomto prípade skôr zbytočné, možno až nebezpečné. Ak behávate v meste popri ceste, je určite lepšie, ak môžete vnímať svoje okolie.

Pre športovcov nemusí byť vždy ideálne ovládanie dotykom na štupli. Keď máte dotykovú plochu vlhkú od potu, nemusí správne reagovať, preto je praktickejšie ovládanie na šnúrkach na krku. Zaujímavým tipom na športovanie sú napríklad flexibilné a mäkké Sony WIC200.

Pre milovníkov dizajnu

Ak je pre vás dôležitý dizajn a väčšiu dôveru máte skôr k tradičným výrobcom zvukovej techniky, nebojte sa vyskúšať niektorú z overených značiek, ako je napríklad Bang & Olufsen. Aj firmy z hi-fi sveta totiž vidia potenciál v praktických štupľoch.

S dobrými slúchadlami a šikovnými apkami budú tréningy ľahšie. Tréneri a trénerky odporúčajú tieto smart aplikácie

Pravda však je, že aj v prípade smartfónových slúchadiel sa sústredia primárne na zvuk, preto môžu ponúkať o generáciu starší Bluetooth alebo nemajú aktívne potláčanie hluku.

Nie je to však prípad dizajnových SONY LinkBuds, ktorých netradičný dizajn dopĺňajú 12 mm meniče, Bluetooth 5.2 alebo 17,5-hodinová výdrž batérie, samozrejme, v spojení s puzdrom. Nechýbajú ani kodeky SBC a AA.

Ani klasiky nie sú krokom vedľa

Dôvodov, prečo vám nemusia vyhovovať štuple a radšej siahnete po klasických slúchadlách, je veľa a všetky sú legitímne. Aj tu ide o vec osobných preferencií. Klasické slúchadlá sú väčšie, prekryjú ucho, čím môžu do určitej miery suplovať funkciu potláčania hluku a pasívne ucho izolovať od okolitých ruchov a zvukov.

Pre mnohých ľudí sú pohodlnejšie na nosenie, ale nie na dlhé hodiny. S veľkými slúchadlami vám môže byť teplo a sú oproti štupľom ťažšie.

Klasické veľké slúchadlá ocenia skôr hráči, pre ktorých sú dôležité rôzne zvukové kodeky. Samozrejme, spokojnejší budú aj milovníci hudby, keďže pri takýchto slúchadlách sa so zvukom už pracuje inak, dôkazom čoho sú napríklad aj slúchadlá  SONY WHCH510, ktoré okrem kvalitného zvuku ponúkajú výdrž batérie na jedno nabitie 35 hodín.


Bohatú ponuku bezdrôtových slúchadiel na rôzne účely nájdete aj v e-shope O2.


Nezaťažia ani rozpočet, ani vaše ruky. Vybrali sme 4 ľahučké smartfóny, ktoré prekvapujú dizajnom aj vybavením

Čítaj viac

Čo všetko bolo v našej komunikačnej výbave vďaka technológiám a internetu? Pripravili sme nostalgickú jazykovú exkurziu

Čítaj viac

Zlepšite sa v cudzom jazyku cestou do práce. Vybrali sme 8 aplikácií, ktoré vás rozhovoria aj posilnia slovnú zásobu

Čítaj viac