Na to, ako cestovať udržateľne, neexistuje jednoznačný návod. Dôležité je zapojiť rozum a správať sa zodpovedne. Niektoré rozhodnutia vás síce budú stáť viac času a peňazí, no vo výsledku sa môžete tešiť na hlbšie zážitky, menej stresu a lepší pocit z dovolenky.
Spomaľte a spoznajte svoju domovinu
Čoraz populárnejším pojmom v cestovaní je staycation, ktorý vznikol spojením anglických slov stay (zostať) a vacation (dovolenka). Staycation je dovolenka, ktorú trávite doma alebo vo svojej domovine a robíte si denné výlety na lokálne miesta.
V čase pandémie je staycation pre mnohých z núdze cnosť, má však určite svoje výhody: umožní vám spomaliť a zabudnúť na bezhlavé naháňanie sa za atrakciami. Pomôže vám naladiť sa na svoje potreby a spoznať okolie.
Vďaka tomu, že necestujete lietadlom ani sa neprepravujete na veľké vzdialenosti, nezvyšujete ani svoju uhlíkovú stopu a peniaze, ktoré miniete, sa vrátia do lokálnej ekonomiky.
Ak vás láka exotika, uprednostnite jednu dlhšiu cestu pred viacerými krátkymi dovolenkami: nebudete sa musieť nikam naháňať, preniknete hlbšie do miestnej prírody a kultúry a popri tom spotrebujete menej zdrojov.
Ubytovanie si vyberajte tak, aby ste podporili domácich
Pri cestovaní (rovnako ako v bežnom živote) je dôležité míňať peniaze tak, aby ste podporili to, čo je vám blízke. Keď si hľadáte ubytovanie, snažte sa nájsť menšie rodinné miesta. Vyhýbajte sa globálnym hotelovým sieťam a zahraničným investorom, ktorí na danom mieste skúpili nehnuteľnosti.
Ak si vyberiete penzión alebo malé rodinné ubytovanie, podporíte ľudí, ktorí podnikajú srdcom, čo na tej službe aj vidieť. Je to výhra pre obe strany, keďže v konečnom dôsledku z nej profitujete aj vy.
Buďte obozretní pri výbere atrakcií
Atrakcie lákajú do regiónov turistov, ktorí tu minú peniaze a regióny môžu následne peniaze využiť na to, aby im poskytli lepšie služby.
No minca má aj druhú stranu: atrakcie môžu ničiť prírodu a znepríjemňovať život domácim obyvateľom. Snažte sa preto vyhnúť atrakciám, ktoré nerešpektujú prírodu, zneužívajú zvieratá a snažia sa priživovať na turistoch.
Nakupujte suveníry od miestnych
Aj suveníry je dobré nakupovať s rozvahou. Nekupujte si v Tatrách magnetku, ktorá bola vyrobená v Číne. Kúpte si suvenír, ktorý vyrobili miestni obyvatelia a podporte tak malých lokálnych umelcov a remeselníkov.
Plastové magnetky sú si podobné ako vajce vajcu, či sú z Bali alebo z Tatier, ale ručne spracovaný výrobok napríklad z vlny miestnych oviec je unikátny a poteší mnohonásobne viac.
Nezanedbajte prípravu
Plánovanie pred dovolenkou vám umožní naladiť sa na prázdninovú vlnu dlho pred samotným cestovaním. Ak chcete cestovať zodpovedne, oplatí sa túto fázu nepodceniť.
Veľa tour operátorov a organizácií zistilo, že keď niečo nazvú „eko“ alebo „udržateľné“, dobre sa to predáva. No často sa nepríjemná skutočnosť len schováva za pekné pojmy.
Mnohí ľudia sa napríklad dajú nalákať na slonie sirotince. Lenže iba časť z nich sa stará o osirelé slony a zvyšok používa na vábenie turistov odchytené a zotročené slony. Na druhej strane pre niektoré prírodné rezervácie je vyslovene dôležité, aby tam chodili turisti. Peniazmi od turistov sa v rezerváciách financuje napríklad boj s pytliakmi.
Takýchto príkladov je viacero v rôznych oblastiach. Nič nie je čierno-biele, preto je dobré dopredu si naštudovať informácie o miestach, ktoré sa chystáte navštíviť.
Rešpektujte ľudí a prírodu
Plánovanie dovolenky, výber ubytovania či atrakcií si vyžaduje od človeka viac energie a väčšie investície. Sú však aj veci, ktoré sú úplne jednoduché: ak chcete dovolenkovať udržateľnejšie, stačí byť ohľaduplný, rešpektovať kultúru a náboženstvo ľudí v krajine, ktorú navštívite.
Rešpekt sa človeku vráti. Ak miestni vidia snahu, alebo keď človek prejaví záujem o kultúru, resp. sa pýta, čo je vhodné a čo nie, otvára to dvere. Miestni sú potom oveľa srdečnejší, ochotne vám pomôžu a často vám doprajú zážitok, ktorý by ste inak nezažili. A ak u miestnych aj bývate, je to ešte obohacujúcejšie.
Necestujte kvôli Instagramu, ale kvôli sebe
Každý cestuje z iného dôvodu. Niekto preto, lebo chce ujsť alebo si oddýchnuť. Iný je zvedavý a túži spoznávať alebo cestuje za konkrétnou aktivitou. Čoraz viac však narastá skupina ľudí, ktorí cestujú preto, aby mali fotku na sociálnych sieťach.
Niekedy ich ani nezaujíma destinácia, iba vedia, že fotka bude mať úspech na Instagrame. Podľa výskumov až 37 % ľudí vo veku 18 až 34 rokov ovplyvňujú v rozhodovaní, kam ísť na dovolenku, pekné fotky alebo videá.
Mnohí ľudia dnes necestujú, aby videli svet, ale aby boli videní, ako cestujú. Je to symptóm spoločenskej zmeny, v ktorej má online reputácia čím ďalej, tým vyššiu hodnotu najmä pre mladšie generácie.
Pre „instagramových“ cestovateľov platia rovnaké pravidlá: aj v honbe za dobrou storkou rešpektujte domácich, nepoškodzujte prírodu a buďte zodpovední. Tieto detaily možno nebude vidno vo videu, určite vám však prinesú lepší pocit, a aj o to pri cestovaní predsa ide.
Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.