Nekupujte v Tatrách suveníry z Číny. 7 rád, ako cestovať udržateľne

Ako si vybrať udržateľné ubytovanie aj atrakcie a pripraviť sa na dovolenku tak, aby ste maximalizovali svoje zážitky, radí Veronika Šipoš Rosputinská z blogu She Makes Me Travel.

Na to, ako cestovať udržateľne, neexistuje jednoznačný návod. Dôležité je zapojiť rozum a správať sa zodpovedne. Niektoré rozhodnutia vás síce budú stáť viac času a peňazí, no vo výsledku sa môžete tešiť na hlbšie zážitky, menej stresu a lepší pocit z dovolenky.

Cestujte lokálne a pustite sa do objavovania svojho okolia. Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov môžete využiť 4G sieť od O2, ktorá je k dispozícii už pre 97 % obyvateľov Slovenska.

Spomaľte a spoznajte svoju domovinu

Čoraz populárnejším pojmom v cestovaní je staycation, ktorý vznikol spojením anglických slov stay (zostať) a vacation (dovolenka). Staycation je dovolenka, ktorú trávite doma alebo vo svojej domovine a robíte si denné výlety na lokálne miesta. 

Foto: Peter Oslanec/Unsplash

V čase pandémie je staycation pre mnohých z núdze cnosť, má však určite svoje výhody: umožní vám spomaliť a zabudnúť na bezhlavé naháňanie sa za atrakciami. Pomôže vám naladiť sa na svoje potreby a spoznať okolie.

Vďaka tomu, že necestujete lietadlom ani sa neprepravujete na veľké vzdialenosti, nezvyšujete ani svoju uhlíkovú stopu a peniaze, ktoré miniete, sa vrátia do lokálnej ekonomiky. 

Ak vás láka exotika, uprednostnite jednu dlhšiu cestu pred viacerými krátkymi dovolenkami: nebudete sa musieť nikam naháňať, preniknete hlbšie do miestnej prírody a kultúry a popri tom spotrebujete menej zdrojov.

Ubytovanie si vyberajte tak, aby ste podporili domácich

Pri cestovaní (rovnako ako v bežnom živote) je dôležité míňať peniaze tak, aby ste podporili to, čo je vám blízke. Keď si hľadáte ubytovanie, snažte sa nájsť menšie rodinné miesta. Vyhýbajte sa globálnym hotelovým sieťam a zahraničným investorom, ktorí na danom mieste skúpili nehnuteľnosti. 

Foto: Zuzana Kacerová/Unsplash

Ak si vyberiete penzión alebo malé rodinné ubytovanie, podporíte ľudí, ktorí podnikajú srdcom, čo na tej službe aj vidieť. Je to výhra pre obe strany, keďže v konečnom dôsledku z nej profitujete aj vy.

Buďte obozretní pri výbere atrakcií

Atrakcie lákajú do regiónov turistov, ktorí tu minú peniaze a regióny môžu následne peniaze využiť na to, aby im poskytli lepšie služby. 

Foto: Shutterstock

No minca má aj druhú stranu: atrakcie môžu ničiť prírodu a znepríjemňovať život domácim obyvateľom. Snažte sa preto vyhnúť atrakciám, ktoré nerešpektujú prírodu, zneužívajú zvieratá a snažia sa priživovať na turistoch.

Nakupujte suveníry od miestnych

Aj suveníry je dobré nakupovať s rozvahou. Nekupujte si v Tatrách magnetku, ktorá bola vyrobená v Číne. Kúpte si suvenír, ktorý vyrobili miestni obyvatelia a podporte tak malých lokálnych umelcov a remeselníkov.

Foto: Shutterstock

Plastové magnetky sú si podobné ako vajce vajcu, či sú z Bali alebo z Tatier, ale ručne spracovaný výrobok napríklad z vlny miestnych oviec je unikátny a poteší mnohonásobne viac. 

Nezanedbajte prípravu

Plánovanie pred dovolenkou vám umožní naladiť sa na prázdninovú vlnu dlho pred samotným cestovaním. Ak chcete cestovať zodpovedne, oplatí sa túto fázu nepodceniť.

Veľa tour operátorov a organizácií zistilo, že keď niečo nazvú eko alebo udržateľné, dobre sa to predáva. No často sa nepríjemná skutočnosť len schováva za pekné pojmy.

Foto: oxana v/Unsplash

Mnohí ľudia sa napríklad dajú nalákať na slonie sirotince. Lenže iba časť z nich sa stará o osirelé slony a zvyšok používa na vábenie turistov odchytené a zotročené slony. Na druhej strane pre niektoré prírodné rezervácie je vyslovene dôležité, aby tam chodili turisti. Peniazmi od turistov sa v rezerváciách financuje napríklad boj s pytliakmi.

Čítajte aj: Udržateľné cestovanie vám prinesie zážitky, o ktoré bežní turisti prichádzajú

Takýchto príkladov je viacero v rôznych oblastiach. Nič nie je čierno-biele, preto je dobré dopredu si naštudovať informácie o miestach, ktoré sa chystáte navštíviť.

Rešpektujte ľudí a prírodu

Plánovanie dovolenky, výber ubytovania či atrakcií si vyžaduje od človeka viac energie a väčšie investície. Sú však aj veci, ktoré sú úplne jednoduché: ak chcete dovolenkovať udržateľnejšie, stačí byť ohľaduplný, rešpektovať kultúru a náboženstvo ľudí v krajine, ktorú navštívite.

Foto: Ibrahim Rifath/Unsplash

Rešpekt sa človeku vráti. Ak miestni vidia snahu, alebo keď človek prejaví záujem o kultúru, resp. sa pýta, čo je vhodné a čo nie, otvára to dvere. Miestni sú potom oveľa srdečnejší, ochotne vám pomôžu a často vám doprajú zážitok, ktorý by ste inak nezažili. A ak u miestnych aj bývate, je to ešte obohacujúcejšie.

Necestujte kvôli Instagramu, ale kvôli sebe

Každý cestuje z iného dôvodu. Niekto preto, lebo chce ujsť alebo si oddýchnuť. Iný je zvedavý a túži spoznávať alebo cestuje za konkrétnou aktivitou. Čoraz viac však narastá skupina ľudí, ktorí cestujú preto, aby mali fotku na sociálnych sieťach. 

Foto: Jan Böke/Unsplash

Niekedy ich ani nezaujíma destinácia, iba vedia, že fotka bude mať úspech na Instagrame. Podľa výskumov až 37 % ľudí vo veku 18 až 34 rokov ovplyvňujú v rozhodovaní, kam ísť na dovolenku, pekné fotky alebo videá.

Mnohí ľudia dnes necestujú, aby videli svet, ale aby boli videní, ako cestujú. Je to symptóm spoločenskej zmeny, v ktorej má online reputácia čím ďalej, tým vyššiu hodnotu najmä pre mladšie generácie. 

Pre instagramových cestovateľov platia rovnaké pravidlá: aj v honbe za dobrou storkou rešpektujte domácich, nepoškodzujte prírodu a buďte zodpovední. Tieto detaily možno nebude vidno vo videu, určite vám však prinesú lepší pocit, a aj o to pri cestovaní predsa ide.

Chystáte sa v lete konečne lepšie spoznať Slovensko? Pri plánovaní výletov, výbere ubytovania či hľadaní miestnych podnikov sa môžete spoľahnúť na rýchly mobilný internet od O2, ktorý je vďaka 4G sieti dostupný už pre 97 % obyvateľov Slovenska. Viac informácií o 4G sieti aj mapu dostupnosti služieb nájdete na www.o2.sk.

Veronika Šipoš Rosputinská

Je novinárka a blogerka, ktorá v rámci blogu She Makes Me Travel píše o uvedomelom živote a cestovaní a prináša aj množstvo tipov na výlety po Slovensku. Blog tvorí so svojím mužom, ktorý cestovanie nenávidí a dokáže o tom vtipne písať. Prinášajú tak dva rôzne pohľady na rovnaké situácie.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Kam na výlet v Honte? 8 tipov od permakultúrnej dizajnérky Patrície

Či už sa zatúlate do kamenných obydlí v Brhlovciach, navštívite opevnený kláštor Bzovík, alebo sa vydáte za príbehmi lokálnych výrobcov, tento neobjavený región má určite čo ponúknuť.

Plánujete na konci leta výlety a radi by ste spoznali niečo nové? Vyberte sa na potulky regiónom Hont, ktorý je súčasťou Banskobystrického kraja a tiahne sa okresmi Krupina a Banská Štiavnica. O svoje tipy na miesta, ktoré sa oplatia v kraji Za horami, za dolami navštíviť, sa s nami podelila miestna permakultúrna dizajnérka Patrícia Pavlovská.

Spoznajte Banskobystrický kraj a jeho krásy prostredníctvom ľudí, ktorí sú tu doma. Množstvo zaujímavých tipov a zážitkov aj s možnosťou ich rezervácie nájdete na zahoramizadolami.sk.

Patrícia našla v tomto regióne ideálne podmienky na budovanie permakultúrnych záhrad. Na úrodných pôdach vytvorila spolu s miestnymi ľuďmi jednu z prvých komunitných záhrad na Slovensku MedoUku v Medovarciach a ďalšiu v školskom areáli v Hrušove.

História Hontu siaha až do 12. storočia a dizajnérka odporúča jeho návštevu každému, kto má vzťah k prírode a tradíciám. V obkolesení Štiavnických vrchov a Krupinskej planiny nájdete nielen turistické chodníky, cyklotrasy, jazerá, tajchy a vodné nádrže, ale aj netradičné skalné obydlia, prírodné skvosty či pozostatky niekdajšieho kláštora.

Skalné obydlia v Brhlovciach

Slovensko má podobný unikát, akým sú obývané jaskyne Sacromonte v španielskej Granade. V obci Brhlovce sa nachádzajú skalné obydlia, ktoré zo strachu pred nájazdmi Turkov ľudia kedysi vytesali do sopečných hornín.

Skalné priestory poskytujú v lete príjemný chládok a v zime zohrievajú. Niektoré z nich sú dodnes obývané, v iných sa ukrývajú pivničky a múzejné exponáty.

Galéria masiek a ďalšie zaujímavosti Lišova

Ak budete v tomto regióne, určite navštívte dedinku Lišov. Nachádza sa tu unikátna galéria masiek z celého sveta, v ktorej nájdete až 5 000 rokov starú masku z Egypta, ktorá sa používala pri mumifikácii, masky zo Srí Lanky aj originálnu masku vyrobenú pre tanečnice Lady Gaga do videoklipu Guy.

V Lišove nájdete aj malé etnografické múzeum, ktoré založil Jakub Dvorský. Jeho súčasťou je Lišovská izba z roku 1916, v ktorej si môžete pozrieť pôvodné zariadenie a originálne kroje, ktoré vás prenesú do obdobia 19. storočia. Navštíviť môžete aj tzv. Keltské obydlie, ktoré z prírodných materiálov postavili študenti z rôznych krajín Európy.

Extra tip

Aj v Lišove si môžete užiť prehliadku  kamenných pivníc ručne vysekaných do skaly. Nachádzajú sa približne 500 m od múzea masiek a sú voľne prístupné. V obci sa nachádza spolu až 300 vínnych pivníc a okolo 50 kamenných obydlí.

Tesárska roklina

V bezprostrednej blízkosti obce Hontianske Tesáre sa nachádza kaňonovité údolie Tesárska roklina. Hoci nie je veľmi dlhé, určite stojí za návštevu. Dotknúť sa tu môžete skál jedinečne formovaných vodou a pásov usadenín. Do skalných komôrok, tzv. dúpencov, vraj kedysi utekali domáci pred Turkami a podľa počtu otvorov im dali aj príznačné mená – jednodierka, dvojdierka či osemdierka.

K atraktivite Tesárskej rokliny prispievajú aj štyri vodopády. Najväčší z nich dosahuje výšku 8 m.

Čítajte aj: Čo vidieť v Podpoľaní? Máme pre vás 6 tipov od gazdu Jožka Kučeru

Sokoliari v Štiavnických Baniach

Ak majú vaše deti rady zvieratá, doprajte im nevšedný zážitok v prírodnom Avesparku v Štiavnických Baniach. Toto miesto je výnimočné tým, že sa tu o vzácne dravce starajú školáci a vaše dieťa sa môže ocitnúť v ich koži – môže si dravca pripraviť na sokoliarsky výcvik a na chvíľu sa stať majstrom sokoliarom.

Avespark sa nachádza priamo v areáli miestnej základnej školy, kde je sokoliarstvo dokonca zaradené medzi povinné predmety a pre deti je také bežné ako písomka z matematiky. Nájdete tu viacero ďalších zaujímavých častí vrátane japonskej či provensálskej záhrady, ale aj ďalšie zvieratá ako krokodíly a papagáje.

Dudinské travertíny a Rímske kúpele

Za návštevu určite stoja aj Dudince, ktoré sú zaujímavé aj v prípade, ak nechcete absolvovať žiadne liečebné procedúry. Pozrite si prírodnú pamiatku Dudinské travertíny, ktorá sa nachádza v kúpeľnom parku. Travertínové kopy a terasy tu liečivá voda vytvorila skôr, ako ju človek presmeroval do kúpeľného zdroja, a dnes je väčšina z nich neaktívna.

Súčasťou parku sú aj tzv. Rímske kúpele, ktoré tvorí 32 kamenných bazénov vytesaných do travertínu. Predpokladá sa, že ich mohli vybudovať ešte starí Rimania, ktorí liečivé účinky dudinských prameňov pravidelne využívali. Travertínovými útvarmi sprevádza náučný chodník, vďaka ktorému sa dozviete veľa zaujímavého.

Opevnený kláštor Bzovík

Kláštor Bzovík z 12. storočia patrí medzi najstaršie na Slovensku. Z pokojného miesta modlitieb sa po moháčskej porážke v 16. storočí stala pevnosť – hrad.

Dnes z kláštora zostali iba ruiny, pretože ho počas 2. svetovej vojny spustošili. Múry zachovalého opevnenia zvierajú iba štyri nárožné bašty, no aj tak sa ho oplatí vidieť.

Rodinná lisovňa olejov v Súdovciach

Radi si z výletov vozíte produkty od lokálnych výrobcov? Ak vo vašej kuchyni nemôžu chýbať kvalitné oleje, navštívte rodinnú lisovňu Olej Hont, kde z lokálnych surovín vyrábajú rôzne za studena lisované oleje aj viacero druhov domácej horčice.

Čaká na vás nielen prehliadka výrobne a ukážka lisovania, ale aj ochutnávka. Počas prehliadky preniknete do tajov vzniku tohto tekutého dedičstva a dozviete sa veľa zaujímavých informácií, napríklad ktorý olej je vhodný do krupičnej kaše.

Komunitná záhrada MedoUka

Ak sa vám Patríciine tipy páčili a radi by ste zistili viac o jej práci, môžete navštíviť komunitnú záhradu MedoUka v Medovarciach a inšpirovať sa, ako si založiť vlastnú záhradu.

Permakultúrna dizajnérka organizuje aj kurzy, ktoré účastníkov prevedú procesom tvorby malých a stredne veľkých záhrad, pre aktuálnu ponuku odporúčame pravidelne sledovať ponuku na stránke.

Miestni vám poradia najlepšie

Tipy na ďalšie zaujímavé miesta a zážitky na Honte, ale aj v celom Banskobystrickom kraji nájdete na stránke Za horami, za dolami, ktorá prináša množstvo originálnych ponúk a praktických rád. Vyberte si región a miestni vám prostredníctvom inovatívnej technológie chatbotu pripravia ponuku šitú na mieru presne podľa vašich predstáv aj s možnosťou priamo si výlety rezervovať.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Vyskúšali sme, či sa dá fungovať so smartfónom bez Google

Čítaj viac

Predobjednajte si novú PlayStation 5, ktorá predbehla evolúciu a prinesie novú éru hrania

Čítaj viac

Jeseň plná energie? Našich 6 obľúbených smartfónov vydrží na jedno nabitie aj dva dni

Čítaj viac