Viete, kto stojí za udalosťami Novembra 89? Pomôžte nám nájsť Tváre slobody

Tisíce statočných ľudí vyšli pred 29 rokmi do ulíc, aby nám vybojovali slobodu. Dodnes sa im nik poriadne nepoďakoval.

Sú dni, ktoré sú v histórii nášho národa dôležitejšie ako tie iné, a predsa sa na ich význam neprávom zabúda. Jedným z takýchto dní je práve 17. november 1989. Deň, keď si pripomíname boj za slobodu a demokraciu.

Udalosti spred takmer 30 rokov, keď desaťtisíce ľudí v uliciach dokázali v priebehu niekoľkých týždňov nenásilne položiť na lopatky desaťročia vládnuci socialistický režim, zostávajú často zabudnuté alebo v ústraní. A pritom bez odvahy týchto ľudí by sme dnes nepoznali otvorené hranice, slobodný trh ani slobodu názorov.

Spoločnosť O2 preto už tretí rok poukazuje na význam tejto udalosti a robí všetko pre to, aby sa vrátil do nášho spoločenského povedomia. Tento rok spúšťa kampaň Tváre slobody, v rámci ktorej chce poďakovať všetkým obyčajným ľuďom, ktorí jesenné podvečery trávili na námestiach našich miest a našli v sebe odvahu vyjsť do ulíc a postaviť sa vtedajším pomerom.

TASR

Súčasťou kampane je webová stránka tvareslobody.sk, pomocou ktorej O2 hľadá ľudí, ktorí v Novembri 89 stáli pod tribúnami a zachytáva ich osobné príbehy. Na stránke nájdete aj množstvo dobových fotografií. Ak sa na niektorej fotke spoznáte, prípadne spoznáte niektorého zo svojich známych, môžete ho na fotke označiť podobne, ako ste zvyknutí na sociálnych sieťach.

Cieľom kampane Tváre slobody je pripomenúť, že našu slobodu vybojovali ľudia z davu, ako sme my všetci, za čo im chce modrý operátor verejne poďakovať. Pretože iba v prípade, ak si budeme pamätať našu históriu, tak si vieme uchrániť našu slobodu. Sloboda totiž nie je samozrejmosť.

Viac informácií o projekte nájdete na stránke www.tvareslobody.sk. Niektoré z príbehov neskôr predstavíme aj v Sóde prostredníctvom ďalšieho víkendového vydania venovanému 17. novembru 1989.

Páčil sa vám článok?
Slabé
12345
Loading...
Super

Fotoreportáž o nočnej Budapešti

Blogerka Lenka prostredníctvom smartfónu Huawei P20 Pro pripravila pre vás skvelú reportáž.

Stovky svetiel nočnej Budapešti sa odrážajú v Dunaji. Do vlasov fúka teplý letný vánok. Loď Rapszódia sa plaví so svojimi hosťami, ktorí si na palube vychutnávajú nielen nezabudnuteľný výhľad, ale aj skvelú maďarskú kuchyňu.

Plavba loďou je zážitok, ktorý si zapamätáte ešte veľmi dlho. Mesto žije, po uliciach sa prechádzajú ľudia. Vychutnávajú si večer, nikam sa neponáhľajú a nasávajú jedinečnú atmosféru mesta. Tú dopĺňajú krásne budovy a vysvietené mosty, pod ktorými sme sa na lodi plavili.

Ako prvý most cez Dunaj bol v Budapešti postavený Széchenyi Lánchíd. Dokončili ho v roku 1849 a spolu s Mostom slobody (Szabadság híd), ktorý bol postavený v roku 1899, si aj po rekonštrukcii zachovali pôvodný vzhľad so sochami, erbami a motívom sokola.

Historický Budínsky hrad, ktorý je od roku 1987 súčasťou Zoznamu svetového dedičstva UNESCO, pôsobil v noci ešte veľkolepejšie. Vysvietený teplým žltým svetlom dokonale ladil s tmavomodrou oblohou a náladou mesta.

Budapešť je očarujúca. Obdivujete hru svetiel, vody, čaro okamihu a zrazu sa pred vami na druhej strane brehu zjaví niečo ešte okázalejšie − budova maďarského parlamentu Országház. Honosná stavba zdobená plastikami maďarských kráľov, vojvodov, náčelníkov a iných významných osobností má v strede kupolu vysokú 96 metrov, symbolizujúcu príchod Maďarov do vlasti v roku 896. Je krásna! Nedá sa od nej odtrhnúť zrak.

Celá Budapešť je krásna a v noci priam neskutočná! Za romantikou nemusíte cestovať ďaleko, ako by ste si možno mysleli. Ak máte Slovensko precestované a ťahá vás to do zahraničia, Budapešť určite stojí za to.

Celá reportáž bola nafotené smartfónom Huawei P20 Pro, ktorý má jednu z najkvalitnejších fotovýbav na trhu.

Získalo si vás toto zariadenie? Huawei P20 Pro môže byť s akýmkoľvek O2 Paušálom váš na začiatok už za 2 €.

HUAWEI

Produkty a služby značky HUAWEI sú dostupné vo viac ako 170 krajinách a využíva ich tretina svetovej populácie. V roku 2016 sa spoločnosť umiestnila na 3. mieste v dodávkach inteligentných mobilných telefónov. Značka HUAWEI pôsobí v telekomunikačnom priemysle 20 rokov a jej cieľom je prinášať svojim používateľom tie najnovšie technológie.


O2 vylepšilo balíky dát pre kartu O2 Voľnosť. 1 GB dát môže byť váš už za 1 €

Čítaj viac

Fotografka radí, ako aj v noci urobiť dobré fotky so smartfónom

Čítaj viac

Notebook na dovolenke netreba, ak máte jeden z týchto 6 tabletov

Čítaj viac